TAORMINA SYCYLIA włochy zwiedzanie

Często słyszę pytanie dotyczące najpiękniejszego miejsca, w którym dotąd byłem. Jak się domyślacie, odpowiedź na to pytanie nie należy do najłatwiejszych. Jedno jest pewne. Bardzo lubię Włochy, co widać dobrze na blogu w postaci takich relacji z podróży z Bolonii, Rzymu czy Neapolu. Sycylię traktowałem dotąd ostrożnie, po tym jak zachodnia jej część, razem z jej reprezentantką, Trapani nieco mnie rozczarowały. Ale to chyba kwestia pogody. Jak się miało okazać, tym razem podróż do sycylijskiej Katanii, a jeszcze bardziej opisywanej poniżej Taorminy, okazał się strzałem w 10! O ile sama Katania może Was jakoś nie powalić na kolana, o tyle Taormina z pewnością to zrobi. Wystarczą dwa warunki: przyjemna pogoda i podróż poza sezonem, kiedy nie będzie tu dzikich tłumów. Mnie się udało zrealizować taką podróż pod koniec listopada i życzę Wam równie pięknych chwil w tym miejscu, kiedy już i Wy zdecydujecie się też podziwiać ten piękny fragment wschodniej Sycylii.

Termin:

28-30.11.2019 r

Koszty podróży:

 • Lot Warszawa – Katania – 59 zł (Wizzair)
 • Lot Katania – Kraków – 75 zł (Wizzair)
 • Autobus Katania- Taormina- Katania 5,10 € x 2 (w obie strony) – 50 zł
 • Nocleg (Airbnb) Casetta Alessandro 145 zł x 2 noce = 290 zł
 • Bilet Teatro Anticco (koniecznie warto !) 10 € – 43 zł

Suma kosztów (bez wyżywienia): ok. 520 zł

zwiedzanie taorminy sycylia włochy blog

Jak dojechać z Katanii do Taorminy ?

Mamy co najmniej dwie możliwości. Pierwsza z nich to dojazd bezpośrednio z lotniska Katania do Taorminy. Stanowiska sprzedaży biletów znajduję się po prawej strony od wyjścia z terminala. Linia Etna Transporti, którą możecie dojechać właśnie do Taorminy, prowadzi również sprzedaż przez internet. Bilet online kosztuje 7,5 €, a w kasie stacjonarnej 8,20 €.

Pierwszy autobus odjeżdża o 6:45 a ostatni o 19:45. Szczegóły znajdziecie na stronie przewoźnika.

Druga opcja to dojazd z samej Katanii. Ja właśnie z takiej możliwości korzystałem, choć następnym razem zrobiłabym inaczej. Zacząłbym od podróży z lotniska do Taorminy, tam spędziłbym minimum 2-3 pełne dni, wróciłbym do Katanii, tu zwiedzałbym ok. 2 dni i wróciłbym stąd do Polski.

taormina lice restauracje sycylia zwiedzanie włochy

Autobus z miasta Katania odjeżdża z dworca autobusowego zlokalizowanego tutaj. Jak widzicie, nie jest to centrum miasta, dlatego planując przejazd stąd do Taorminy, zabezpieczcie odpowiedni czas na dotarcie na dworzec. Pamiętajcie też o wcześniejszym zakupie biletu w kasie Interbus, znajdującej się kilkadziesiąt metrów od dworca, tutaj na ulicy Via D’Amico. Warto wiedzieć, że macie do dyspozycji bilet w jedną lub w obie strony. Opcja w jedną stronę kosztuje 5,10 €, w obie – 8,50 € (Uwaga! W kasie uzyskałem info, że bilet powrotny ważny jest tylko tego samego dnia!). Czas przejazdu maże znacznie się różnić. W rozkładzie występują połączenia autobusowe, których czas przejazdu trwa ok. godziny, lub nawet dwie. Sprawdźcie to na stronie przewoźnika. Naturalnie warto więc wybrać te krótsze. Piszę Wam o tym, bo sam nie zwróciłem na to uwagi, jak i na to, że bilet w obie strony ważny jest tylko tego samego dnia. Chcę więc, abyście Wy byli bardziej świadomi niż ja wtedy 🙂

panorama taormina co zwiedzić co zobaczyć zwiedzanie taorminy widok z Teatro Antico

Dworzec autobusowy w Taorminie nie jest zlokalizowany w samym centrum. Na Google Maps znajdziecie dwa dworce, ale tym z/na którego są połączenia z Katanii to ten. Musicie więc liczyć się z tym, że trzeba będzie kawałek przejść, trochę pod górkę. Zanim pójdziecie w stronę miasta, przejdźcie kawałek do punktu widokowego Belvedere di Via Pirandello, który jest bardzo blisko. Od razu zrozumiecie, dlaczego ten region jest tak piękny. Polecam Wam tu jeszcze wrócić. Ale o tym później.

sycylia cytrusy pomarańcze listopad taormina zwiedzanie włochy

zwiedzanie taormina sycylia panorama uliczki fontanna

Gdzie nocować w Taorminie ?

Nauczony doświadczeniem z innej części Sycylii, wiedziałem, że w listopadzie szczególnie ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca na nocleg? Co mam na myśli ? Kraje południowe mają często to do siebie, że albo nie ma w nich centralnego ogrzewania, a często nawet żadnego innego oprócz klimatyzatora, sposobu na sterowanie temperaturą w pomieszczeniach. I nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że wspomniana klima jest dostosowana do apartamentu i wydajna. Nie lubię przejmującego zimna,  szczególnie w sypialni. Zdecydowałem się na wybór na Airbnb apartamentu Casetta Alessandro, który pomimo niewielkiej powierzchni spełnił moje oczekiwania Jest idealny dla jednej, max. 2 osób. Od razu wyjaśniam, że nie są to jakieś nadzwyczajne luksusy. Ja takich nigdy nie szukam.

[modula id=”13692″]

Jego dużym plusem jest fantastyczne położenie, w bocznej uliczce na samym środku głównej ulicy Taorminy, Corso Umberto. Absolutnie nic nie słychać z ulicy, jest cicho i przyjemnie. Klima działa wydajnie, trochę brakowało mi więcej światła dziennego, ale ogólnie polecam. Cena poza sezonem okazała się super, bo wynosiła ok. 150 zł/ dobę. Cały ten mikro apartament jest do waszej dyspozycji.

Inne ciekawe oferty znajdziecie na Booking.com. Każda Wasza zrealizowana rezerwacja poprzez kliknicie w poniższy baner daje mi niewielką prowizję. Dla Was nic w cenie się nie zmienia, jeśli więc nie widzicie problemu ze skorzystanie z mojego linku, będę Wam wdzięczny. W zamian oferuję między innymi tę właśnie relację z podróży, która zawiera sporo praktycznych wskazówek i ułatwi znacznie planowanie Waszej podróży.

nocleg w rydze gdzie nocować ryga łotwa

Co zwiedzić w Taorminie ?

Taormina jest zjawiskowo położona. Zauważycie to od razu w trakcie przejazdu autobusem. Przy okazji będziecie mieli okazję podziwiać fantastyczną panoramę, między innymi na znajdującą się w dole zatokę. Miasto rozpościera się na stromych zboczach gór, od poziomu morza aż do ich szczytów. To zróżnicowanie terenu jest tym, co szczególnie przypadło mi do gustu. Możecie tak zaplanować zwiedzanie, żeby poznać lepiej samo centrum, ale zdecydowanie warto wybrać się też poza ten region.

ŻYCIE W PODRÓŻY INSTAGRAM

Corso Umbersto

Zacznijmy jednak od głównej ulicy- Corso Umberto, będącej osią, przy której znajdują się sklepy i sklepiki, restauracje i niewielkie place, tak chętnie odwiedzane przez licznych turystów. Nie sposób ominąć tego miejsca. Z obu stron ulicę otwierają starożytne bramy – Porta Messina i Porta Catania.

Porta Messina taormina sycylia co zwiedzić co zobaczyć zwiedzanie włochy blog brama miejska

corso umberto taormina stare miasto zwiedzanie co zobaczyć

W trakcie sezonu, szczególnie w weekendy, spacerują pomiędzy nimi tłumy turystów. Tym bardziej cieszyłem się, kiedy pod koniec października, poza weekendem, mogłem zwiedzać do woli, nie  musząc się przepychać pomiędzy turystami :).  Znajdziecie tu mnóstwo pięknych witryn sklepowych, kawiarni i restauracji, sklepów z pamiątkami. Jednym słowem, wszystko to, czego można spodziewać się na najbardziej turystycznej ulicy miasta. Jednak to wszystko prezentuje się na szczęście ze smakiem.

stare miasto taormina ulica sklepy sycylia

piazza duomo taormina nocą zwiedzanie

Mniej więcej pośrodku głównej arterii, koniecznie zatrzymajcie się na największym z tutejszych placów – Piazza IX Aprile. Przy okazji zobaczcie, jak pięknie prezentuje się to miejsce po zachodzie słońca.

taormina restauracje jedzenie restauracje zwiedzanie

Widać stąd jak na dłoni okolice. Na górze ruiny zamku (po zmroku fajnie podświetlone) z kościołem Chiesa Madonna della Rocca obok niego. Na dole, okolice  głównej drogi Via Nazione i dworca kolejowego Taormina-Giardini. Uświadamiam sobie, że podjąłem dobrą decyzję, przyjeżdżając tu autobusem, nie musząc podchodzić pieszo z dworca do górnej Taorminy. Gdzieś w oddali majaczy sylwetka jakby lekko dyszącej Etny. To oczywiście niejedyne miejsce, skąd można ją podziwiać.

Chiesa Madonna della Rocca

Jeden z najciekawszych widoków na okolicę będziecie mogli zobaczyć, wybierając się pod górujący nad miastem kościół Chiesa Madonna della Rocca. Szlak biegnie cały czas pod górę, ale jest wygodny, brukowany.

panorama taormina sycylia

Po drodze warto co jakiś czas obejrzeć się za siebie, bo widok stąd należy do jednego z najładniejszych. Tłem dla zwartej zabudowy Taorminy staje się coraz bardziej widoczne tło w postaci Morza Jońskiego i bezkresnego nieba. W końcu dotrzecie do ascetycznego pod względem wizualnym, kościoła Chiesa Madonna della Rocca.

Chiesa Madonna della Rocca kościół Taormina panorama zwiedzanie

Castelmola

Znajduje się on już bardzo blisko od ruin zamku (niedostępnych dla zwiedzających). Warto jednak podejść jeszcze trochę wyżej ścieżką od kościoła, skąd dobrze widać już uroczą miejscowość Castelmola. Żałuje, że nie zaplanowałem wizyty u tej „siostry” Taorminy, ponieważ można się tam łatwo dostać autobusem. Można skorzystać z jednego z sześciu kursów dziennie (pierwszy jest o 9:40 a ostatni o 17:40). Czas przejazdu to zaledwie 15 minut. Bilet kosztuje 1,90 € lub 3 € w obie strony. Sprawdź szczegóły na stronie Interbus.

Tym razem pozostała mi ładna panorama ze zboczy zamkowych.

Castelmola sycylia taormina zwiedzanie co zobaczyć blog

Teatro Antico

Historia Taorminy zaczyna się już w odległych czasach, a dokładniej założono je w IV wieku p.n.e. przez uciekinierów z Naksos. Widać to dobrze między innymi w tak spektakularnych budowlach jak Teatro Antico. Przyznam szczerze, że nie widziałem nigdy tak imponującej budowli, położonej tak wysoko. Sprawia wrażenie areny służącej rozrywce mitologicznych bogów. Widok, który się stąd roztacza, jest niesamowity, szczególnie jeśli pogoda sprzyja. Ja wybrałem się tu niedługo przed zachodem słońca. Przy okazji nie było też zbyt wielu turystów. Przyznajcie, że to niesamowite miejsce. Pewnie gdyby teatr nie był położony tak wysoko, nie zrobiłby aż takiego wrażenie, ale jego tło dodaje mu niesamowitego charakteru.

Teatro Antico taormina zwiedzanie

panorama taormina co zwiedzić co zobaczyć zwiedzanie taorminy widok z Teatro Antico

Obiekt jest gigantyczny. W zasadzie trudno znaleźć kadr, który byłby w stanie objąć znaczną część tego terenu. Mimo stosunkowo wysokiej ceny za bilety wstępu, zdecydowanie uważam, że warto tu przyjść.

 • Bilet wstępu: 10 € (możliwość płatności kartą)
 • Godziny otwarcia: (9:00-16:00), sprawdź aktualne godziny, zależne od terminu TUTAJ.
 • W pierwszą niedzielę miesiąca oraz 10 marca (Dzień Dziedzictwa Kulturowego) wstęp do obiektów we wschodniej Sycylii jest bezpłatny, a bilety wydawane są wyłącznie na miejscu, w kasach biletowych. Zakupione bilety można wykorzystać wyłącznie w wybranym dniu/godzinie podczas zakupu.

Teatro Odeon / Teatro Romano

To nie jedyny teatr w okolicy. Bliżej samego centrum możecie zwiedzić o wiele mniejszy Teatro Odean. Dzisiaj jest już odrestaurowany w zakresie, który umożliwia nawet jego wykorzystanie na niewielkie występy. Wstęp na jego teren jest bezpłatny.

Parco Florence Trevelyan / Villa Comunale Di Taormina

Parco Florence Trevelyan to niezwykły park miejski znajdujący się przy ulicy Via Bagnoli Croce.  Z panią Trevelyan wiąże się z resztą ciekawa historia, która pojawi się jeszcze przy okazji mojego opisu Isola Bella. Google Maps bez problemu wyznaczy wam trasę pieszą do parku. Jest fantastycznie położony, gwarantując niesamowite widoki. To jedno z tych miejsc, które warto odwiedzić o róźnych porach, zarówno za dnia jak i przed zachodem słońca. Piekne panoramy na Etnę (chyba najlepszy w okolicy), Giardini i morze, to nie jego jedyne atuty.

Villa Comunale Di Taormina  panorama etna zatoka morze giardini drzewa sycylia włochy

Rodziny z dziećmi być może zainteresuje obecność przyjemnego placu zabaw dla najmłodszych. Na terenie parku znajduje się woliera z papugami, można tam zobaczyć również inne egzotyczne ptaki. Pojawiły się tu juz na początku istnienia ogrodu z woli założycielki. Okazuje się, że miała słabośc nie tylko do następcy tronu, księcia Edwarda (czytaj poniżej), ale również do potrzebujących pomocy zwierząt. Do dziś, przebywające tu ptaki znajdują się pod  troskliwą opieką zarządców tego terenu.

Pośrodku Villa Comunale znajduje się też jest armata, torpeda oraz dwa stare wozy drabinowe. Miejsce to poświęcone jest ofiarom Wielkiej Wojny. Najbardziej spodobały mi się jednak nietypowe budowle z cegły. Jeszcze kiedyś była możliwość wejścia do środka, dziś mozna je podziwiać tylko z zewnątrz, ale i tak robia wrażenie swoją oryginalnością. Widać w nich inspiracje azjatycką architekturą, zapewne związaną z licznymi podróżami załozycielki ogrodu, Florence Trevelyan.

 • Wstęp do parku: Bezpłatny
 • Godziny otwarcia: 8:00-18:00

Villa Comunale Di Taormina  park

Belvedere di Via Pirandello

To jeden z najpiękniejszych punktów widokowych. Można stąd zobaczyć położoną u stóp Taorminy, uroczą wysepkę Isola Bella i Sant Andrea oraz miejscowość Mazzarò. W słoneczny dzień ten obrazek jest wręcz obłędny. Obok platformy znajduje się wąskie,  brukowane, dosyś wygodne zejście. Prowadzi ono praktycznie do wejścia na plażę, pomiędzy Isola Bella a Sant Andrea.

Belvedere di Via Pirandello zejście do isola bella mazarro taormina zwiedzanie

Isola Bella

Z tym miejscem wiąże się ciekawa historia. A mówiąc dokładniej, z jej dawną właścicielką, wspomnianą już Florence Trevelyan. Za czasów Królowej Elżbiety, była jej ulubienicą, choć zabiegała najwyraźniej o bliższe kontakty również z jej żonatym synem, Edwardem. Władczyni zorientowała się co między tą dwójką się święci, przez co Florence straciła z czasem względy rodziny królewskiej. Musiała zniknąć z dworu królewskiego. Już wcześniej miała okazję realizować swoje podróżnicze pasje (jej nazwisko tak jakoś kojarzy mi sie z podróżami 😉 ) w ramach popularnego wśród ludzi z wyższych sfer Grand Touru. Dlatego teraz, po „wygnaniu” z pałacu królewskiego, postanowiła kontynuować wojaże, ostatecznie osiadając na Sycylii.

isola bella mazarro zwiedzanie taormina sycylia wlochy

Jako osoba zamożna, wybrała najbardziej prestizowe w Taorminie miejsce na pobyt- nadal funkcjonujący hotel Timeo (zwroćcie na niego uwagę, znajduje sie tuż przy wejściu na teren Teatro Antico przy Via Teatro Greco 59). W nim też, nieco później doszło do ślubu z poznanym w romantycznych okolicznościach, szanowanym w mieście lakarzem. Ten w prezencie ślubnym podarował jej niewielką wyspę Santo Stefano, dziś znaną właśnie jako Isola Bella. Muszę przyznać, że Florence, która założyła już wcześniej wspomniany ogród (dzisiejszy Villa Comunale Di Taormina), miała już niezłą wprawę w planowaniu przestrzeni na uroczej wysepce. Efekty jej pracy można podziwiac do dziś. Mimo epizodu z romansem, mam do pani Florence wielki szacunek. Za swogo życia bardzo dbała o zrównowazony rozwój okolicy, miała bardzo ekologiczne podejście do wszystkich swoich działań, dbała o zwierzęta i swoich pracowników.

widok z isola bella na taorminę i zatokę

isola bela mazarro taormina zwiedzanie wyspa

Wąskie, kręte ścieżki, kamienne budowle, piękna, bujna roślinność, sztuczne jaskinie. To miejsce wygląda pod pewnymi względami jak barceloński Park Guell, ale w mini wersji. Wysepka powinna być niezbędnym miejscem które odwiedzicie  w Taorminie. Nic dziwnego, że zgodnie z wiszącą na bramie wejściowej informacją, Isola Bella została ogłoszona w 1984 roku “zabytkiem przyrody o wielkiej wartości  historycznej i artystycznej”. Nieco później dołączono ją do Natury 2000, czyli obszarów chronionych na terytorium Unii Europejskiej.

Jeśli tylko cały teren wyspy będzie dostępny do zwiedzania (czasami prowadzone są tu prace renowacyjne i część jest niedostępna), koniecznie musicie dotrzeć aż na sam szczyt. To jedno z najpiękniejszych miejsc w całej okolicy. Aby dostać się z plaży na Isola Bella trzeba będzie przejść kawałek brodząc w wodzie. Jej poziom jak i temperatura mogą być zmianne. Czasami woda sięga po kolana. Przy okazji warto też podejść do znajdującego się przy plaży Sant Andreas,  bardzo fajnego punktu widokowego TUTAJ

isola bella mazarro via st andreas

panorama isola bella sycylia włochy

Jak dotrzeć do Isola Bella?

Proponuję opcję, którą sam realizowałem. Najlepiej przejść najpierw do punktu widokowego Belvedere di Via Pirandello, skąd prowadzi na dół do plaży kręta, wygodna ścieżka. Powrót kolejką linową w cenie 3 €. Dolna stacja znajduje się niedaleko plaży, w Mazzarò.

 • Godziny otwarcia Isola Bella: wtorek-niedziela od 09:00 do godziny przed zachodem słońca, zimą w zależności od pogody.

 • Wstęp: bilet normalny 4 €

kolejka linowa mazzaro taormina

Jak widzicie, Taormina jest pełna niesamowitych miejsc, pięknych punktów widokowych, zjawiskowych panoram. Jest bardzo klimatycznie i przyjemnie. Mam więc nadzieję, że i Wy skorzystacie z powyższych wskazówek i pomogą Wam one jeszcze lepiej zaplanować pobyt na Sycylii.

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Będę wdzięczny za komentarze poniżej. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji albo masz propozycje/sugestie dotyczące tej relacji, chętnie je poznam. Dzięki Tobie wartość kolejnych artykułów może być jeszcze lepsza.

Zapraszam Cię również do zapisania się do Newslettera. Gwarantuję tylko wartościowe treści, żadnego spamu.


4.7 11 votes
Article Rating
Zapisz
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
Najstarszy
Najnowszy Najwyżej Oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Teresa
Teresa
4 lat temu

Dziękuję Mikołaju,
bardzo dużo cennych informacji właśnie mi przekazałeś. Tak jak radzisz wybieram się w pierwszej kolejności do Taorminy.

Piotr
3 lat temu

Taormina to miejsce niezwykłe we Włoszech, góry, morze, temperatura nigdy nie przekracza 10 stopni nawet zimą. Latem można połączyć zwiedzanie i odpoczynkiem.

trackback

[…] Budynek jest ogromny, choć jeszcze większe wrażenie wywarł na mnie Teatro Antico w sycylijskiej Taorminie. Znajduję przyjemny skrawek zieleni i odpoczywam sobie na nim z widokiem na Koloseum. Nieopodal […]

trackback

[…] razu uspokajam. W Katalii i Taorminie nic takiego tym razem nie miało miejsca. I choć Katania, podobnie jak wspomniane Trapani […]

Marzena
Marzena
2 lat temu

Jak się cieszę się że trafiłam na ten materiał. Wybieramy się właśnie do Taorminy i chętnie skorzystam z wskazówek 🙂

Amalfi
2 lat temu

Taormina to przepiękne miejsce. Zdecydowanie jeden z ważniejszych punktów na Sycylii. Jest zielona, kontrastuje z błękitnym morzem i trochę przypomina Amalfi. Na pewno dla fanów włoskich klimatów będzie to idealne miejsce do wypoczynku.

alicja
alicja
2 lat temu

Dziękuję!

Dorota
Dorota
1 rok temu

Cudowny artykuł!!
Będę wdzięczna za sugestię, wybieramy się wiekszą gromadką z dziećmi, w Taoarminie spędzimy jeden dzień. Chcemy zobaczyć Isola Belle oraz Teatro Antico, jaką polecasz kolejność? 🙂

Mikołaj
Mikołaj
1 rok temu
Reply to  Dorota

Dziękuję za pozytywną opinię 😊 Kolejność teoretycznie jest bez większego znaczenia, ale ja jednak zostawiłbym Teatro Antico oraz Public Garden Taormina (też koniecznie warto zobaczyć panoramę z tego miejsca) pod koniec dnia, przez zachodem słońca. Wówczas te miejsca nabierają szczególnego klimatu i kolorów podkreślonych delikatnym słońcem.

Szymon Witt
Szymon Witt
1 rok temu

Orientujecie się, czy autobus z Katanii do Taorminy po drodze gdzieś się zatrzymuje. ?

trackback

[…] Jak pewnie wiecie, we Włoszech byłem wielokrotnie, w różnych jej regionach. Neapol, obok Taorminy i okolic Bergamo czyli Varenny i Bellagio, należy do jednych z najciekawszych. Niezależnie jednak […]

Ala
Ala
11 dni temu

Jeszcze chwila i odwiedzę z rodziną. W serialu „The White Lotus” została tak przedstawiona, że od razu została wpisana na TOP 5 mojej listy MUST SEE.

Świetny artykuł, sporo ich czytałam, ale ten samym opisem i pięknymi zdjęciami jest najlepszy.