To pierwsza z dwóch części relacji z podroży do Bergamo i okolic. Znajdziesz tu sporo praktycznych informacji, które pomogą Ci w samodzielnym jej zaplanowaniu. Druga cześć skupia się na okolicach Bergamo – czyli Lecco, Varennie i Bellagio. A wszystko po to, aby każdy miał szanse na poznanie tego fantastycznego regionu w relatywnie krótkim czasie.


 

To była prawdziwie sentymentalna podróż. Pierwszy raz Bergamo odwiedziłem blisko 9 lat temu. Co ciekawe, niemalże dokładnie w tym samym czasie, na początku października. Pogoda, podobnie jak i tym razem, dopisała. Wczesnojesienne kolory spadających z drzew liści i złote słońce to idealne połączenie w każdej podróży.

 Bergamo allta cita

 

Decydując się na wyjazd do Bergamo warto zaplanować pobyt w najbardziej optymalny sposób. Dla mnie ideałem było poświęcenie max. 1/2 dni na samo miasto oraz pozostałej części czyli kolejnych 1/2 dni na okolice. Znam też i takich, którzy wyrobili się z samym miastem w dosłownie 2 godziny, ale jeśli tylko pozwoli Wam na to czas, zaszyjcie się tutaj na chwilę dłużej. Warto.

 Dinozaur dworzec Bergamo Muzeum historii naturalnej

 

Zacznijmy od najbardziej praktycznych informacji.

Koszty:

  • Lot Warszawa Okęcia- Bergamo – Warszawa Okęcie – 88 zł (Wizzair, tylko bagaż podręczny)
  • Bilet 72 godzinny na komunikacje miejską ATB – 30 zł
  • Nocleg Pink Rabbit 320 zł /3 noce
 

Jak dojechać z lotniska Bergamo-Orio al Serio do centrum ?

 

Przystanek autobusowy linii 1, którą będziemy jechać na dworzec kolejowy/autobusowy, znajduje się po prawej stronie od wyjścia z hali przylotów. Linia ta kursuje co 20 minut. Jeśli chcemy dotrzeć bezpośrednio na stare miasto powinniśmy na lotnisku wsiąść w autobus 1A lub przesiąść się na dworcu kolejowym. Samo lotnisko Bergamo-Orio al Serio znajduje się zaledwie 15 minut jazdy autobusem od centrum Bergamo (przystanek – stacja kolejowa- Stazione FS) lub ok. 20 minut od końcowego przystanku na starym mieście – Città Alta, zwanego również ze względu na położenie, górnym miastem (przystanek Colle Aperto – sprawdź na mapie). Po drodze możemy również wysiąść przy jednej z głównych arterii miasta Porta Nuova (stąd już niedaleko do miejskiego deptaka) lub dolnej stacji kolejki szynowej (przystanek Funicolare), o której nieco później.

 
źródło: atb.bergamo.it
     

Jak dojechać z Bergamo do Mediolanu ?

 

Z lotniska możemy też pojechać do oddalonego o 50 km Mediolanu. Możemy skorzystać z połączenia autokarem. Ceny oraz aktualny rozkład jazdy znajdziesz na oficjalnej stronie przewoźnika Terravision.  Koszt biletu to 5 €. Możemy też dotrzeć najpierw na dworzec kolejowy w Bergamo i stamtąd dojechać do Mediolanu pociągiem. Czas przejazdu ok. 50 minut.

 

Rodzaje i ceny biletów na komunikację miejską w Bergamo

 
  • Bilet jednostrefowy 1,30 €
  • Bilet 3 strefowy (tyle stref pokonuje autobus z lotniska do stacji kolejowej) 2,30 € (ważny 90 minut od skasowania)

 Uwaga! Jeśli przemieszczasz się z bagażem a jego rozmiar jest większy niż 20x40x60cm , powinieneś skasować         jeszcze jeden bilet.

  • Bilet 24 godzinny 5 € ( lub 3,50 € to wersja 1 strefowa, wyłącznie po mieście)
  • Bilet 72 godzinny 7 € (nie ma wersji tańszej dla użytku wyłącznie na terenie miasta)
  • Bilet jednorazowy 1,30 € – dla stery 1, czyli miasto (ważny 75 minut od skasowania)

 

   

Bilety w autobusie kasujemy od razu po wejściu do pojazdu. We Włoszech wsiadamy przez wejścia z prawej i lewej strony, środkowe drzwi służą do wysiadania.

System komunikacji ATB obejmuje również wspomniane kolejki szynowe Funiculare, nie musimy więc kupować oddzielnie biletu na kolejkę, jeśli posiadamy dowolny, ważny bilet ATB, np. 24 czy 72 godzinny, który zdecydowanie rekomenduję. Funiculare kursują średnio co 15 minut, zarówno w jedną, jak i w drugą stronę.

 Funicolare Bergamo Kolejka szynowa

 

Więcej informacji na temat aktualnych cen i zasad korzystania z komunikacji miejskiej, znajdziecie na oficjalnej stronie ATB Bergamo.

 

Gdzie nocować w Bergamo ?

 

Serdecznie polecam Wam nocleg w apartamencie Pink Rabbit. To wygodne mieszkanie, w którym będziecie czuli się swobodnie. Zaledwie kilometr od stacji kolejowej, będziemy mieli do dyspozycji duży salon z aneksem kuchennym, sypialnię z wygodnym łóżkiem, 2 tarasy i spokój wynikający z nieco oddalonej od ścisłego centrum okolicy. Gospodarzem jest niezwykle przyjazny i pomocny Luca. Z pewnością będziecie zadowoleni. Jeśli korzystamy z rekomendowanych przeze mnie biletów 24 lub 72-godzinnych ATB, możemy bez problemu podjechać też autobusem nr. 8 spod samego dworca w kilka minut. Możecie sprawdzić więcej informacji i zarezerwować nocleg na oficjalnym profilu Pink RabbitA przy okazji, jeśli nie korzystaliście jeszcze z promocji Airbnb, skorzystajcie z atrakcyjnej zniżki:

 Bergamo nocleg Pink Rabbit

 Pink Rabbit apartament bergamo

 Pink Rabbit Bergamo kuchnia

 

Co zobaczyć w Bergamo ? Co zwiedzić ?

 

Niewątpliwie największe zainteresowanie wśród turystów zbudza Stare Miasto (zwane Città Alta / Górnym Miastem / Upper City). Na wielu przystankach zauważymy reklamę systemu transportu miejskiego, pokazującą, że wystarczy zaledwie kilkanaście minut, aby dotrzeć tu z lotniska. Faktycznie, zajmuje to dosłownie chwilę. Część osób dociera tam, wysiadając bezpośrednio na przystanku końcowym linii 1A, lub z dolnego miasta wysiadając na przystanku Funicolare, dalej wjeżdżając kolejką szynową. W weekendy musicie liczyć się z tym, że ilość chętnych do skorzystania z tego środka transportu jest bardzo duża.

 Bergamo Funicolare Citta Alta

 

Może warto wtedy skorzystać z autobusu lub dotrzeć na górę pieszo? Taka trasa spod samej kolejki zajmuje w średnim tempie ok. 20 minut. Trzeba tylko pamiętać, że prowadzi cały czas pod górę. Ścieżka zaczyna się kilkanaście metrów po lewej stronie od stacji kolejki.

 

 

Po drodze będziemy mieli okazje podziwiać piękne panoramy, szczególnie przy bramie – Porta San Giacomo. Przy okazji, warto wiedzieć, że mieszkańcy Bergamo zbudowali mur otaczający miasto (zwany murem weneckim), ponieważ chcieli się w ten sposób obronić przez atakiem hiszpańskich żołnierzy. Chociaż ściana mierzyła prawie 6 km, miała tylko cztery bramy, między innymi Porta San Giacomo, która w moim odczuciu jest najciekawsza. 

 Porta San Giacomo Bergamo co zwiedzić w Bergamo

   

Mijamy bramę i kierujemy się nadal pod górę ulicą S. Giacomo w stronę górnej stacji kolejki. Czujemy już teraz, że dotarliśmy do właściwej części starego miasta. Widać to po charakterystycznych wąskich uliczkach i otaczających je licznych restauracjach, zapachach z bajecznych cukierni oraz sklepach z pamiątkami.

 pizza restauracja bergamo co zwiedzić w bergamo citta alta

   

Warto zboczyć czasem z utartej głównej trasy Via Gombito, choć na chwilę, żeby poznać trochę lepiej klimat tej starówki. Bez obaw. Niemożliwe, abyśmy pominęli takie główne atrakcje, jak znajdujące się koło siebie Katedra czy Bazylika di Santa Maria Maggiore. Barokowe stiuki na Piazza Vecchia, płaskorzeźby w Capella Colleoni i gobeliny w dużym romańskim kościele? Tak, to wszystko znajdziemy dosłownie na kilkuset metrach kwadratowych w tym obszarze.

 

 

 Bergamo,_Santa_Maria_Maggiore

   

Barokowy styl zachwyca wystrojem średniowiecznej świątyni.  Mimo że z zewnątrz wygląda dość niepozornie, w środku robi niesamowite wrażenie. Została zbudowana w 1137 roku w podziękowaniu za uchowanie miasta od epidemii dżumy. Na Placu Vecchia możemy podziwiać pałace Palazzo della Ragione oraz Palazzo Nuovo. W centralnej części placu znajduje się chyba najchętniej fotografowana w całym mieście, fontanna.

 Palazzo Nuovo Bergamo Co zwiedzic w bergamo

 

Nad tym miejscem góruje 53 metrowa kampanila, wieża zegarowa i dzwonnica w jednym- Torre Civica, z której rozpościera się ciekawy widok na okolicę. Jest to cześć Muzeum Historii Miasta Bergamo. Koszt biletu wstępu do całego Muzeum wynosi 5 € normalny, 3 € studenci do 26 roku życia i grupy powyżej 15 osób oraz 1 € – uczniowie do 18 roku życia. Więcej informacji na stronie Muzeum.

 Torre Civica Piazza Vecchia Bergamo

 

Skoro jesteśmy we Włoszech, nie możemy pominąć wyjątkowo smacznych lodów. Można je kupić praktycznie wszędzie. W tej okolicy polecam Wam szczególnie Gelateria Cherubino (Via Bartolomeo Colleoni 40). Niebo w gębie.

Prawdopodobnie widzieliście już znajdującego się przez dworcem kolejowym ogromnego dinozaura. Kolejny czeka na was tuż przed wejściem do Muzeum Historii Naturalnej. Nie wchodziłem do środka. Bilety znacznie podrożały w ostatnim czasie i obecnie kosztują 8 €. Ilość eksponatów podobno nie przytłacza, a ich stan również wymaga poprawy. Jeśli jednak zwiedzacie miasto z dziećmi, warto rozważyć zwiedzenie tego miejsca. Docieram do niewielkiego placyku, z którego odjeżdża autobus linii 1 i 10 – przystanek Colle Aperto.

 Colle Aperto Bergamo transport atb lotnisko stare miasto

 

Tuż za bramą murów miejskich czeka na nas kolejna kolejka Funicolare. Wjeżdżam nią dosyć szybko i zanim przejdę w stronę ruin zamku San Vigilio, wychodzę najpierw z budynku kolejki na znajdujący się po lewej stronie taras. To jeden z najlepszych punktów widokowych w całym mieście.

 Panorama bergamo ze starego miasta

 

Pora na San Vigilio. Wstęp jest bezpłatny. Tuż przed wejściem na jego teren znajduje się czysta, bezpłatna toaleta.Na zamku, poza weekendem nie ma tu aż tak wielu turystów, jak mogłoby się wydawać. Jest to idealne miejsce na panoramiczne zdjęcia i chwilę odpoczynku. Sam zamek nie powala swoim pięknem, mimo to warto dotrzeć tu ze względu na widoki.

 San Vigilio zamek bergamo Stare miasto co zwiedzic w Bergamo

 Bergamo panorama stare miasto

 

Przy górnej stacji kolejki znajduje się przyjemna restauracyjka. Przechodząc koło niej można wyczuć przyjemne zapachy, po których można poczuć się głodnym. To miejsce można uznać za godne małej przerwy, choćby na kawę.

 San Vigilio Funicolare restauracja

 Bergamo Kościół

 

Schodzę z góry na piechotę, ponieważ nie chcę po drodze ominąć kolejnych przyjemnych panoram miasta. Nie rozczarowuję się. Po drodze robię małą przerwę na ławce koło kościoła San Gottardo. Mija mnie tylko kilku biegaczy, poza tym rzadko ktoś tędy przechodzi. Cisza i spokój. Spokojna trasa prowadzi mnie do dolnego miasta.

 Kościół San Gottardo Bergamo

 

Città Bassa – Dolne Miasto w Bergamo

 

Jeśli macie tylko 1 dzień na zwiedzanie Bergamo, warto jeszcze przejść się główną ulicą Viale Vittorio Emanuele i Viale Roma i kiedy zauważymy po przeciwnej stronie ulicy budynek Credito Bergamasco (a przy nim rzeźbę Nike z Samotraki) oraz kościół Chiesa di Santa Maria Immacolata delle Grazie, możemy odbić w stronę Borgo San Leonardo.

   

To deptak miejski z mnóstwem sklepów światowych marek. Pełno tu również restauracji i kawiarni.

 Bergamo ulice

 

Przy okazji nie można pominąć, że Bergamo ma długą tradycję gastronomiczną. Identyfikuje się ona z kuchnią lombardzką, wykorzystującą masło, śmietanę i słoniny. Do regionalnych potraw należą między innymi polenta e uccelli i polenta taragna. Składa się na nią mąka kukurydziana i gryczana z dodatkiem pikantnego sera Bitto oraz masła. Całość nie wygląda nadzwyczajnie apetycznie, ale miłośników nowych smaków może skusić. Istnieje również Casoncelli, czyli nadziewany makaron z masłem, szałwią i pancettą. A słodkości ? Podobno najlepsze lody w całym mieście serwuje się tu  w Gelateria La Romana Bergamo (Via Gerolamo Tiraboschi 42).

 

 

Cimitero Monumentale

 

Zmieniany teraz lokalizację. Miejscem, które zrobiło na mnie bardzo duże wrażenie jest cmentarz Cimitero Monumentale. Już samo wejście na jego teren przypomina budowle niczym mniejszy brat kambodżańskiego Angkor Wat.

 Cimitero Monumentale Cmantarz Bergamo

 

Teren cmentarza jest bardzo rozległy. Znajdziemy tu niezwykle piękne i okazałe grobowce. Powodem do zadumy będzie z pewnością część bogato zdobionych grobów dzieci oraz kilkudziesięciometrowy pasaż kolumbarium.

 Cimitero Monumentale Cmantarz Bergamo

 Cimitero Monumentale Cmantarz Bergamo

 

Planując zwiedzanie Bergamo, warto skupić się więc na Starym mieście, ponieważ niewątpliwie oferuje ono najwięcej ciekawych miejsc. Wystarczy zaledwie godzina lub dwie aby zobaczyć kawałem miasta. Pora na okolice Bergamo.  Lecco, Varenna i Bellagio prezentują się Wam w kolejnej relacji z podróży. Zapraszam, przekonajcie się sami, że warto się tam wybrać.

 

 

3.9 7 votes
Article Rating
Zapisz
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Najstarszy
Najnowszy Najwyżej Oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bolonia
1 rok temu

Bergamo piękne miejsce, typowo włoski klimat, architektura i kuchnia. Podobnie jest w Bolonii. Jeśli ktoś nie był to warto zwiedzić. Bolonia ma pewną magię w sobie i ponadto można am znaleźć tani nocleg.

trackback

[…] jest pewne. Bardzo lubię Włochy, co widać dobrze na blogu w postaci takich relacji z podróży z Bolonii, Rzymu czy Neapolu. Sycylię traktowałem dotąd ostrożnie, po tym jak zachodnia jej część, […]

Ala
Ala
5 miesięcy temu

Jest tez bilet Io Viaggio po całej Lombardii – w cenie: autobus z i na lotnisko, Funicolare, pociągi regionalne, metro mediolańskie, kolejki górskie. Jeśli w planie jest wyjazd poza Bergamo to ta opcja jest najlepsza.

Tomasz
Tomasz
18 dni temu

Bardzo dziękuję , Twój przewodnik bardzo nam się przydał, Mimo pochmurnej pogody i chłodu, odwiedziliśmy większość opisanych miejsc.Zmarznięci dotarliśmy nawet do lodziarni na Via Traboschi. Były to najlepsze lody w naszym życiu Niestety kolejne nie będą już takie.Cudowna panorama okolicy ze wzgórza, Na połnocy , oprószone śniegiem, wzgórza Dolomitów, na południu , płaskie miasto jak dno słonego jeziora.