UPLISCICHE GRUZJA ZWIEDZENIE JAK DOJECHAĆ

Moja kolejna wizyta w Gruzji nie mogła się odbyć bez zwiedzania najciekawszych miejsc na południu tego kraju. Tbilisi, o którym możecie przeczytać w tym artykule, jest na tyle dogodnie położone, że szkoda byłoby nie skorzystać z okazji na rozpoczęcie w stolicy podróży, której celem jest odkrycie takich perełek jak Uplisciche, Wardzia, Rabati czy Mccheta.


Zawsze stawiam na uczciwość i transparentność, dlatego od razu na początku wyjaśniam, że zwiedzanie Uplisciche i wielu innych miejsc w Gruzji realizowałem dzięki zaproszeniu od Musement, marki pośredniczącej w zakupie wycieczek na całym świecie. Dzięki temu miałem okazję po raz kolejny przekonać się o tym jak różnorodnym i pięknym krajem jest Gruzja. Zwiedzając Uplisciche i inne atrakcje w Gruzji korzystałem z prywatnego przewodnika i kierowcy w ramach oferty Musement (tzw. private tour). Dzięki temu udało się sprawnie przemieszczać pomiędzy najciekawszymi miejscami i poznać ich historie oraz zadać sporo pytań przewodnikowi na ich temat.


zachód słońca uplisciche miasto skalne gruzja

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że jak do tej pory skalne miasta takie jak Uplisciche i Wardzia są moimi faworytami podróżniczymi w tej części świata. O pozostałych atrakcjach Gruzji, takich jak Stepactminda, Mestia czy Sighnaghi, możecie przeczytać w tej relacji z podroży.

Historia Uplisciche

Miasto skalne Uplisciche znajduje się na skalistym masywie, na lewym brzegu rzeki Mtkvari (Kura), ok. 15 km od miasta Gori. Twierdza jest wspomniana w kronikach z dawnych czasów. Jego historia zaczyna się w I-II tysiącleciu p.n.e. Uplisciche było ważnym centrum religijnym, politycznym i kulturalnym w okresach hellenistycznych (IV w. p.n.e. – IV w. p.n.e.).

Uplisciche to przede wszystkim niespotykana mieszanka unikatowych stylów kulturowych Anatolii i Iranu, a także architektury pogańskiej i chrześcijańskiej. Czasy świetności tego miejsca przypadają na IX – XI wiek. W XIII wieku został spustoszony przez Mongołów.

gruzja uplisciche zwiedzanie

Warto wiedzieć, że będziecie mieli okazję zwiedzać jadą z najstarszych osad miejskich w Gruzji! To właśnie tu wszystko się zaczęło. Z czasem ważną rolę w kraju zaczęły odgrywać Mccheta i w końcu Tbilisi. O rozwoju miejscowości z pewnością zdecydowało również umiejscowienie jej tuż przy Jedwabnym Szlaku, będącym w tamtych czasach gwarantem wzrostu gospodarczego dzięki ułatwionej wymianie handlowej.

Zwiedzanie Uplisciche

  • Bilet wstępu kosztuje 7 GEL (normalny) lub 1 GEL (studencki).
  • Możliwość płatności kartą.
  • Godziny otwarcia: codziennie od 10:00-18:00

Zanim podejmiecie decyzję czy wybrać wygodną wycieczkę zorganizowaną z przewodnikiem i kierowcą czy samodzielnie realizowaną podróż, weźcie pod uwagę poniższe informacje.

Dojazd: jeśli nie zdecydujecie się na wycieczkę zorganizowaną, która rozpoczyna się w Tbilisi, możecie dojechać do Gori i stamtąd łapać taksówkę. Jej koszt, w zależności od umiejętności targowania się, wynosi ok. 30 GEL (cena w obie strony). Ustalcie z kierowcą, że będzie na Was czekał w trakcie zwiedzania przy wejściu na teren Uplisciche. Ewentualnie pozostaje dojazd marszrutką, nie ma ustalonych godzin wyjazdu z Gori. Busik odjeżdża z głównego placu w mieście. Kosztuje zaledwie 2 GEL, ale musicie liczyć się tym, że trzeba jeszcze dojść ok. 20 minut z przystanku (przed mostem) i nie ma jasnego rozkładu jazdy.

Do samego Gori jeździ z Tbilisi również marszrutka (dokładnie z Tbilisi Didube, gdzie dojedziecie metrem) – koszt to 3 GEL, czas podróży od 1 godzina.

skalne miasto w gruzji zwiedzanie

zachód słońca w gruzji uplisciche skalne miasto zwiedzanie

Niestety w 1920 roku miało miejsce poważne trzęsienie ziemi, które dodatkowo uszkodziło lub całkowicie zniszczyło część skalnego miasta. Oprócz samego położenia największe wrażenie robi na mnie świadomość tego, że w czasach świetności Uplisciche zamieszkiwało nawet 20 tys. mieszkańców.

Pomieszczenia mieszkalne i komunalne zajmują w Uplisciche prawie 8 hektarów klifu i są ze sobą połączone. Większość jaskiń jest pozbawiona jakichkolwiek zdobień. Zespół centralny, duża sala ze sklepionym stropem, tunel i kompleks pałacowy, są tu najciekawsze architektonicznie. I co najważniejsze, same widoki z tego miejsca są niesamowite. Panorama rozciąga się na kilkanaście kilometrów.

uplisciche panorama gruzja zwiedzanie co zwiedzić zobaczyć w gruzji

W okresie poza sezonem panuje tu przyjemny spokój i cisza. W takich warunkach zwiedzanie to czysta przyjemność. Chociaż z pewnych źródeł wiem, że wiatr potrafi tu uprzykrzyć niekiedy życie, więc dobrze się na to przygotujcie. Ja nie miałem takich doświadczeń 🙂 Możecie zobaczyć jeszcze więcej zdjęć i praktycznych informacji na moim Instagramie w zapisanych Instastories „Gruzja”.

baner instagram blog podróżniczy

Widać, że włożono tu ogrom pracy w różnego rodzaju prace budowlane, jednak wykuwanie w skale nie należy do tych najprzyjemniejszych. Rozumiem jednak to poświęcenie. Lokalizacja Uplisciche jest idealna ze względu na obronny charakter jej położenia.

skalne miasto uplisciche komnaty groty w skale gruzja zwiedzanie

skalne miasto komnaty jaskinie gruzja co zwiedzić

W jednej z sal można tu zobaczyć żebrowany sufit z otworem wykutym na komin. Idealnie przepuszczał do wnętrza również światło. Całość wsparta na dwóch kolumnach wykutych w skale. Obok tej sali w VI wieku wykuto trójnawową bazylikę, a na wschód od niej  zbudowano kościół z cegły. Kompleksy jaskiniowe z okresu średniowiecza zwykle obejmowały szereg małych kościołów obok mieszkań.

kościół bazylika uplisciche gruzja miasto skalne zwiedzanie rzeka kura

uplisciche kościół

Wykopaliska archeologiczne doprowadziły do odnalezienia tu niezwykłych artefaktów z różnych epok: piękną złotą, srebrną i brązową biżuterię, ceramiki i rzeźby. Część tych znalezisk można zobaczyć w Tbilisi, w Muzeum Narodowym.

Kiedy kończę zwiedzanie Uplisciche o zachodzie słońca, jestem w stanie nawet wyobrazić sobie to miejsce w czasach pogańskich, kiedy to właśnie Słońcu oddawano cześć. Sami przyznajcie, że widoki o tej porze, głównie dzięki miedzianemu kolorowi zachodzącego słońca, tworzy tu niesamowity klimat.

uplisciche zachód słońca gruzja

gruzja zachód slońca bazylika kościół miasto skalne uplisciche

Uplisciche było połączone ukrytym w skale tunelem z brzegiem rzeki Mtkwari. Służył on również do ewakuacji mieszkańców oraz do transportu towarów, a także wody do miasta.

Z góry dobrze widać również ruiny niewielkiej wsi. Jak wyjaśnia mi mój przewodnik, są to pozostałości po osadzie przeniesionej z drugiej strony rzeki. Powody przeniesienia wioski nie są do końca jasne, ale podejrzewa się, że początkowo osiedlili się oni na terenie cmentarza, co z czasem wymusiło przeprowadzkę.

zwiedzanie gruzji miasto skalne

Mam nadzieję, że jesteście pod wrażeniem tego miejsca, podobnie jak ja. Nie ma co się dziwić. Mamy tu okazję obaczyć kolebkę gruzińskiego osadnictwa. Przy okazji można tu podziwiać piękne widoki, co dodatkowo umila zwiedzanie. Myślę, że warto przeznaczyć na zwiedzanie około godziny, chyba że zdecydujecie się na wypożyczenie audio przewodnika po Uplisciche, wówczas może to zając nieco więcej czasu. Jedno jest pewne, warto tu przyjechać, szczególnie poza sezonem, kiedy będzie tu zdecydowanie mniej turystów. To miejsce z pewnością zrobi na was duże wrażenie.
 
Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Będę wdzięczny za komentarze poniżej. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji albo masz propozycje/sugestie dotyczące tej relacji, chętnie je poznam. Dzięki Tobie wartość kolejnych artykułów może być jeszcze lepsza.

Zapraszam Cię również do zapisania się do Newslettera. Gwarantuję tylko wartościowe treści, żadnego spamu.


2.5 2 votes
Article Rating
Zapisz
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Najstarszy
Najnowszy Najwyżej Oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Malgorzata
Malgorzata
4 lat temu

Piekne widoki…bo piekne miejsce.

trackback

[…] Sprawdź koniecznie pozostałe relacje z Gruzji, między innymi artykuł poświecony najważniejszym atrakcjom turystycznym w kraju oraz konkretnym lokalizacjom, np. Uplisciche. […]

trackback

[…] zaplanowanie pobytu. Sprawdź również inne ciekawe miejsca w tym kraju, takie jak skalne miasto Uplisciche i […]

Ewa
Ewa
1 rok temu

Super opisujesz swoje podróże po krajach . Szczegółowo i inne miejsca , których nie zwiedziłam np. w Gruzji czy w Hiszpani .

trackback

[…] zaplanowanie pobytu. Sprawdź również inne ciekawe miejsca w tym kraju, takie jak skalne miasto Uplisciche oraz Wardzia i […]