najlepszy produkt turystyczny województwa lubelskiego 2022


Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy reklamowej z Lubelską Regionalną Organizacją Turystyczną.


Urodziłem się w Lublinie 42 lata temu i od najmłodszych lat byłem bardzo związany z moim województwem. Przez ten czas miałem okazję obserwować prężny rozwój turystyki na Lubelszczyźnie. Tym bardziej cieszę się z okazji do zaprezentowania Wam laureatów konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2022. Został on zorganizowany przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną jako etap regionalny konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej. Do XIX edycji konkursu zostało zgłoszonych 27 produktów turystycznych.

Kapituła Konkursowa złożona ze specjalistów z dziedziny turystyki oraz przedstawicieli mediów regionalnych i ogólnopolskich zaopiniowała nadesłane zgłoszenia zgodnie z regulaminem konkursu oraz oceniła aplikacje pod względem formalnym i merytorycznym. Jednocześnie Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna oddała głos internautom, którzy mogli wyrazić swoją opinię i wybrać ich zdaniem „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2022”

Poniżej znajdziecie sporo informacji na temat laureatów konkursu. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z artykułem zechcecie wziąć udział w opisywanych przeze mnie wydarzeniach oraz odwiedzić pokazywane tu miejsca.

  • I miejsce Chmielaki Krasnostawskie
  • II miejsce Muzeum Czartoryskich w Puławach
  • III miejsce Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej
  • Najlepszy produkt turystyczny wg. internautów Międzyrzeckie Jeziorka

Chmielaki Krasnostawskie

Zwycięzca konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2022

Kapituła, w skład której weszli eksperci w zakresie turystyki, budowy i promocji produktów turystycznych, komunikacji społecznej i marketingowej, przedstawiciele środowisk akademickich związanych z turystyką oraz przedstawiciele mediów publicznych uznała, że to właśnie Chmielaki Krasnostawskie są najbardziej atrakcyjnym, nowatorskim i przyjaznym dla turystów produktem turystycznym w województwie lubelskim.

Chmielaki Krasnostawskie to najstarszy festiwal piwny w Polsce.

chmielaki krasnostawskie festiwale wydarzenia na lubelszczyznie co zobaczyć blog podróżniczy

Tradycje chmielarstwa na terenie Krasnegostawu i okolic sięgają początków XX wieku i wiążą się ściśle z osobą Tadeusza Fleszyńskiego, inżyniera chmielarstwa, który w swoim gospodarstwie pracował nad rozwojem oświaty rolniczej na wsi. Był też jednym z inicjatorów budowy szkoły rolniczej, w której po II wojnie światowej pracował jako nauczyciel uprawy chmielu.

Tegoroczne 52. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” odbędzie się w dniach 18-20 sierpnia 2023 r. Jest to najstarsze w naszym kraju wydarzenie branżowe dla chmielarzy, browarników i piwowarów oraz jeden z największych festiwali kulturalnych w Polsce. Jego ranga i rozpoznawalność wzrastają z roku na rok, przyciągając do Krasnegostawu kilkadziesiąt tysięcy miłośników piwa i dobrej zabawy. Nic dziwnego, skoro wydarzenie to ma swoją długą historię, która rozpoczęła się w 1971 roku.

Już od samego początku zamysłem organizatorów, była nie tylko zabawa i występy zespołów artystycznych dla mieszkańców i przybyłych gości, ale także część naukowa dla branży chmielarsko-piwowarskiej. Podczas Chmielaków odbywały się sesje naukowe, na których spotykali się plantatorzy i browarnicy, przy współudziale naukowców z różnych instytucji, podczas których debatowano o aktualnych problemach i nowościach w branży. Z każdym rokiem zwiększano atrakcje oraz zasięg odbywania się imprez chmielakowych i w kolejnych latach przeniosły się one do centrum miasta obejmując Rynek Miejski, Dworek Starościński oraz przyległe ulice.

chmielaki krasnostawskie nocą panorama na miasto krasnystaw

Z roku na rok pojawiało się coraz więcej imprez towarzyszących takich jak m.in.: zlot starych motocykli, turniej tańca towarzyskiego, turniej brydża sportowego, turniej kapel podwórkowych, czy kiermasz twórczości ludowej. Od początku imprezie towarzyszyło widowisko obrzędowe przedstawiające historię miasta i regionu, w którym występowały historyczne postacie związane z Krasnymstawem.

Chmielaki Krasnostawskie to wydarzenie otwarte, niebiletowane i bezpłatne.

chmielaki krasnostawskie lubelszczyzna co zwiedzić wydarzenia blog podróżniczy

W roku 1977, po wpisaniu imprezy do kalendarza imprez ogólnokrajowych, ukształtowała się oficjalna nazwa święta obowiązująca po dzień dzisiejszy – „Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów Chmielaki Krasnostawskie”.

Obecnie swoje stoiska wystawiają tu browary koncernowe, regionalne, kraftowe i rodzinne, zarówno z Polski jak i zagranicy. To podczas Chmielaków Krasnostawskich odbywa się największy w Polsce Konsumencki Konkurs Piw oraz Ogólnopolska Sesja Chmielarska.

„Chmielaki” to okazja do atrakcyjnego spędzania wolnego czasu – począwszy od miłośników poezji, poprzez fanów różnych gatunków muzycznych oraz wielu imprez dla rodzin z dziećmi. Nieodłącznymi elementami wydarzenia są także Ogólnopolski Piknik Paralotniowy „Chmieloty”, Półmaraton Chmielakowy, Chmielakowy Zlot Weteranów Szos, „Wycieczka z pianką po Krasnymstawie”, Kiermasz Sztuki Ludowej, Turniej Poetycki „O Chmielakowy Antałek”.

chmielaki krasnostawskie najepszy produkt turystyczny województwa lubelskiego

Chmielakowy Zlot Weteranów Szos

W ubiegłym roku można było podziwiać na krasnostawskiej imprezie kilkadziesiąt zabytkowych aut i motocykli. W tym roku frekwencja zapewne będzie jeszcze większa ze względu na coraz większe zainteresowanie imprezami organizowanymi w Krasnymstawie ich powiązaniami z zabytkową motoryzacją. Ciekawostką jest fakt, że Federacja Zmotoryzowanych organizuje właśnie w tym mieście cykliczny rajd pojazdów zabytkowych pod nazwą Turystyczna Retro-Majówka im. Andrzeja Oleszka, który ma na celu popularyzowanie spotkań pasjonatów klasycznej motoryzacji. To pozytywnie wpływa na liczbę uczestników podczas Chmielakowego Zlotu Weteranów Szos. A kolejnym argumentem na rosnącą frekwencję jest pozyskiwanie nowych członków poprzez coraz szersze działanie Federacji Zmotoryzowanych w zakresie organizacji takich imprez.

Wieczór z piwowarem

W dniu 16 czerwca 2023 r. po raz szósty w Krasnostawskim Domu Kultury odbył się „Wieczór z piwowarem” – wydarzenie poprzedzające Chmielaki Krasnostawskie. Tematami spotkania były historia Chmielaków oraz prelekcja na temat sensorycznej oceny piwa, o których opowiedział Grzegorz Brzyszko, piwowar Perły – Browarów Lubelskich S.A. W trakcie wykładu można było degustować piwo.

Korowód Chmielakowy

Najstarszą tradycją podczas „Chmielaków Krasnostawskich” jest Korowód Chmielakowy, który przechodzi ulicami miasta trzeciego dnia wydarzenia. Korowodowi przewodzą Starostowie Chmielaków a towarzyszą im władze Krasnegostawu, chmielarze, artyści i wykonawcy oraz zaproszeni goście. W korowodzie zaprezentują się zabytkowe samochody sprowadzone specjalnie na tę okazję z całej Polski. Zwieńczeniem wydarzenia jest obrzęd chmielakowy wraz z obtańczeniem wieńca dożynkowego, który odbywa się na terenie klimatycznego Dworku Starościńskiego.

korowód chmielakowy zabytkowe auta chmielaki krasnostawskie

Konsumencki Konkurs Piw Chmielaki Krasnostawskie 2023

Organizatorzy 52. Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” zapraszają podobnie jak poprzednich latach browary z Polski i z zagranicy do zgłaszania piw do Konsumenckiego Konkursu Piw (KKP) „Chmielaki Krasnostawskie 2023” – największego tego typu konkursu w Polsce, organizowanego od 1983 roku.

Sesje degustacyjne odbędą się w Sali Konferencyjnej Krasnostawskiego Domu Kultury, ul. Okrzei 10 w dniach 16-19 sierpnia 2023 r. Wręczenie medali planowane jest w dniu 20 sierpnia 2023 r. W tym roku KKP odbędzie się w 20 kategoriach.

chmielaki krasnostawskie nagrody wyróżnienia

Ocena będzie przeprowadzana w sposób anonimowy, przez degustatorów, którzy zgłoszą się do Organizatora. Osoby te zostaną wstępnie przeszkolone oraz zapoznane z charakterystycznymi cechami piw z poszczególnych kategorii. Ocena sensoryczna piwa odbędzie się przy wykorzystaniu specjalnie opracowanego przez Organizatora arkusza. Zwycięskie w poszczególnych kategoriach, piwa otrzymają: złoty medal i dyplom. Ponadto piwa za miejsca drugie i trzecie otrzymają srebrne i brązowe medale oraz dyplomy. Certyfikowani sędziowie i eksperci piwni wybiorą spośród zwycięzców poszczególnych kategorii piwo, które otrzyma Grand Prix Chmielaków 2023 – „Królewskie Karpie”. Producenci nagrodzonych piw uzyskują również nieograniczone czasowo prawa do posługiwania się znakami graficznymi i słownymi, w związku z otrzymanymi tytułami.

chmielaki krasnostawskie impreza wydarzenia festiwal lubeslkie co zobaczyć

Wycieczka z Pianką po Krasnymstawie

To wspólny spacer z miejscowym przewodnikiem, który przedstawi uczestnikom najciekawsze zakątki miasta. Podczas spaceru po centrum Krasnegostawu uczestnicy poznają historię miasta oraz sławnych osób związanych z miastem. Odbywa się również degustacja piwa.

Piknik paralotoniowy „Chmieloty”

Piknik paralotoniowy „Chmieloty” odbędzie się w dniach 18-20 sierpnia 2023r. Rozpoczęcie zaplanowane jest na 18 sierpnia na godzinę 17.00. Organizatorem jest Krasnostawskie Stowarzyszenie Paralotniowe. Startowisko Chmielotów wytyczone jest na terenie boisk położonych na błoniach miasta. Będzie to świetna okazja, aby nie tylko obserwować loty, ale również odpłatnie polatać z operatorem paralotni. W ubiegłym roku odbyła się parada około 100 paralotni lecących nad miastem. W tym roku również zaplanowano takie atrakcje.

Półmaraton Chmielakowy

Regulamin wraz z kartami zgłoszeń dostępny również na stronie MOSiR Krasnystaw. W ubiegłym roku w półmaratonie udział wzięło ponad 500 biegaczy z całej Polski i z zagranicy.

chmielaki krasnostawskie festiwale lubelskie wydarzenia

Turniej Poetycki „O Chmielakowy Antałek”

Na Turniej można zgłosić maksymalnie trzy utwory poetyckie o szeroko pojętej tematyce ludyczno-dionizyjskiej (wiersz, limeryk, fraszka i inne). Prace nie mogą być dotychczas nigdzie publikowane (w tym w Internecie), i nie nagradzane w innych konkursach. Przewidziano nagrody pieniężne.

Kiermaszu Sztuki Ludowej

Kiermasz Sztuki Ludowej odbywa się na terenie Dworku Starościńskiego. Zwykle wystawiane są prace z dziedzin: rzeźba i płaskorzeźba, malarstwo ludowe, kowalstwo, bednarstwo, plecionkarstwo, sitarstwo, koronkarstwo, hafciarstwo, garncarstwo i ceramika figuralna, tkactwo, wyroby z drewna, ze skór i z wiór drewnianych, wyroby z karmelu i pszczelarskie, plastyka obrzędowa i zdobnicza. Celem jest podtrzymanie i rozwój istniejącej artystycznej twórczości ludowej.

W trakcie Chmielaków Krasnostawskich zaplanowano ponad 150 miejsc handlowych, w tym stragany i strefa gastronomiczna. Dla samych browarów w roku 2023 przygotowano ponad 1300m² przestrzeni handlowej przy obu scenach. Na stronie Chmielaków Krasnostawskich dostępne są dodatkowe informacje dotyczące miejsc dla browarów oraz konsumenckiego konkursu piw.

Na scenach odbywają się koncerty gwiazd muzyki, a całe centrum miasta staje się miasteczkiem festiwalowym. Tradycyjnie wybrane zostaną też najlepsze piwa w Konsumenckim Konkursie Piw.

chmielaki krasnostawskie blog podróżniczy

Każdego roku festiwal gości gwiazdy muzyki, z którą wszyscy świetnie się bawią przed sceną.

Artyści, którzy koncertować będą w tym roku to:

  • Madstone (18 sierpnia, godz. 18, Scena Dworek)
  • Poparzeni Kawą Trzy (18 sierpnia, godz. 19, Scena Rynek),
  • Fisz Emade Tworzywo (18 sierpnia, godz. 21, Scena Rynek),
  • Iga (19 sierpnia, godz. 16, ScenaRynek)
  • GREE (19 sierpnia, godz. 17, Scena Rynek)
  • Blenders (19 sierpnia, godz. 19, Scena Rynek),
  • Michał Barański (19 sierpnia, godz. 21, Scena Dworek),
  • Myslovitz (19 sierpnia, godz. 21, Scena Rynek),
  • GOYA (20 sierpnia, godz. 17, Scena Rynek),
  • Kasia Cerekwicka (20 sierpnia, godz. 18:30, Scena Rynek),
  • Dawid Kwiatkowski (20 sierpnia, godz. 20:30, Scena Rynek)

Nie zabraknie też atrakcji dla fanów adrenaliny. Nie tylko za dnia, ale i po zmroku jest co robić w ramach kolejnych edycji Chmielaków Krasnostawskich.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnych stronach i profilach wydarzenia:

Muzeum Czartoryskich w Puławach

Muzeum Czartoryskich w Puławach to kolejny laureat konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2022. Muzeum to zajęło drugie miejsce we wspomnianym konkursie. Miejsce to kontynuuje tradycje pierwszego na ziemiach polskich muzeum o charakterze narodowym założonego przez księżną Izabelę z Flemingów Czartoryską w 1801r. w Świątyni Sybilli. W najpiękniejszych wnętrzach pałacu książąt Czartoryskich prezentowane są eksponaty gromadzone od końca XVIII wieku po drugą połowę wieku XIX. Pochodzą one nie tylko z kolekcji księżnej Izabeli, ale również z bogatego zbioru jej wnuka, księcia Władysława Czartoryskiego, który nabywał dzieła sztuki przebywając na emigracji w Paryżu.

Muzeum Czartoryskich w Puławach co warto zwiedzić lubelszczyzna najlepszy produkt turystyczny województwa lubelskiego

W Muzeum Czartoryskich w Puławach można obecnie podziwiać malarstwo, militaria, rzemiosło artystyczne czy pamiątki o charakterze historyczno-sentymentalnym. Dzisiejsza siedziba Muzeum to dawna rezydencja książąt Czartoryskich, która w dobie oświecenia obejmowała pałac wraz z rozległym ogrodem. Wskutek zniszczeń wojennych i zmieniającego się gustu jej mieszkańców puławska posiadłość i ogród były wielokrotnie przebudowywane. Obecny kształt budynku jest wynikiem konieczności dostosowania go do potrzeb działających w nim od połowy XIX wieku instytutów naukowych.

pałac czartoryskich historia zwiedzanie co warto zobaczyć historia

Pierwszy pałac powstał w 2 połowie XVII wieku według projektu holenderskiego architekta Tylmana z Gameren, z inicjatywy ówczesnego właściciela Puław – Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Kolejnymi właścicielami tych dóbr byli Sieniawscy. Jednak największą świetność i rozkwit miejsce to zawdzięcza rodzinie Czartoryskich. Na przełomie XVIII i XIX wieku gospodarzami puławskiego majątku byli Adam Kazimierz Czartoryski – jeden z najlepiej wykształconych ludzi swojej epoki, poseł na Sejm Czteroletni oraz komendant warszawskiej Szkoły Rycerskiej oraz jego żona Izabela. Dzięki ich rozległej działalności kulturalnej i politycznej Puławy zyskały miano „Polskich Aten”.

muzeum czartoryskich atrakcje lubelszczyzny puławy pawie w ogrodzie

Dwór Czartoryskich przyciągał licznych gości, artystów i literatów, którzy znajdowali natchnienie obcując z otaczającym ich nadwiślańskim krajobrazem oraz pięknem rzadkiej roślinności. Przebywali tu i tworzyli wybitni przedstawiciele kultury polskiego oświecenia, między innymi: Julian Ursyn Niemcewicz, Kajetan Koźmian, Franciszek Dionizy Kniaźnin czy Jan Piotr Norblin. Puławy wyrosły do rangi centrum życia kulturalnego, politycznego, ale nade wszystko stały się namiastką utraconej ojczyzny w czasach zaborów.

sale wnętrza muzeum czartoryskich w puławach zwiedzanie bilety

Imponująca kolekcja księżnej Izabeli Czartoryskiej była pierwotnie prezentowana w dwóch budynkach wzniesionych w puławskim parku – Świątyni Sybilli (1801) i Domu Gotyckim (1809). Szczególne miejsce w swoim muzeum księżna poświęciła pamiątkom narodowym, które z wielkim zaangażowaniem gromadziła, chcąc ocalić pamięć o wielkich rodakach i ważnych wydarzeniach w polskiej historii. Drogie dla niej były te przedmioty, które świadczyły o dawnej świetności ojczyzny – „relikwie” i klejnoty polskich królów, zbroje i broń bohaterów narodowych, trofea zdobyte podczas zwycięskich bitew, a także sentymentalne drobiazgi, takie jak pukle włosów, czy fragmenty szat. Pamiątki polskie wyeksponowano w Świątyni Sybilli, a napis nad wejściem PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI jasno opisywał misję podjętą przez księżną Izabelę.

ekspozycja w muzeum czartoryskich w puławach zwiedzanie lubelszczyzny blog podróżniczy sale wnętrzaekspozycja w muzeum czartoryskich w puławach zwiedzanie lubelszczyzny blog podróżniczy sale wnętrza

Kolekcja Domu Gotyckiego miała odmienny charakter. Pierwotnie budynek ten przeznaczony był dla pamiątek zagranicznych, lecz znana ze swego patriotyzmu księżna Izabela wzbogaciła go także o polonika. Wspomniany zbiór był bardzo różnorodny – od przedmiotów nieposiadających żadnej wartości poza sentymentalną, po prawdziwe arcydzieła, jak „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, „Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta, czy „Portret młodzieńca” Rafaela Santi. Niezwykłość Domu Gotyckiego podkreślała jego niecodzienna aranżacja. Eksponaty prezentowane były nie tylko we wnętrzu, ale także na zewnętrznych ścianach, z których każda posiadała swoją nazwę. Na uwagę zasługuje także park otaczający pałac. Pierwotnie zaplanowany jako włoski, zmienił się, zgodnie z XVIII-wieczną modą, na wzór francuski. W XIX wieku, urządzony ręką księżnej Izabeli, stał się jednym z najpiękniejszych polskich ogrodów w stylu angielskim. W naturalnie ukształtowaną przestrzeń rozległego puławskiego parku z wielkim rozmysłem wkomponowano obiekty, z których najważniejsze dwa – Świątynia Sybilli i Dom Gotycki istnieją do dziś.

dom gotycki park ogród muzeum czartoryskich puławy zwiedzanie informacje praktyczne lubelskie życie w podróży blog podróżniczy

Pani przewodnik opowiadała nam w trakcie oprowadzania o tym jakie skarby kryła kiedyś Świątynia Sybilli. Szkoda, że wnętrze tego obiektu obecnie nie jest wypełnione tym samym co w czasach świetności świątyni, czyli pamiątkami po rodzinach Sieniawskich, Lubomirskich i Czartoryskich oraz pamiątkami po wielkich Polakach: królach, wodzach, uczonych czy poetach, które miały przypominać po rozbiorach Polski pełną chwały przeszłość narodową. Były tam m.in. przedmioty związane z Bolesławem Chrobrym, Kazimierzem Wielkim, Stanisławem Żółkiewskim, Tadeuszem Kościuszką, Mikołajem Kopernikiem i Janem Kochanowskim.

W dolnej kondygnacji Świątyni do naszych czasów zachował się obelisk poświęcony księciu Józefowi Poniatowskiemu. W 1830, jeszcze przed powstaniem listopadowym, zbiory zostały ewakuowane do Paryża. Potem zostały przewiezione do Krakowa, stając się zalążkiem Muzeum Książąt Czartoryskich.

Do sali górnej wchodzi się po szerokich schodach, których strzegą kamienne lwy (przesłane z carskiej Rosji przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego – najstarszego syna księżnej Izabeli). Nad wejściem jest napis Przeszłość-Przyszłości. Salę otacza odkryta kolumnada – 18 wykonanych z piaskowca kolumn porządku kompozytowego, które wspierają dach w postaci kopuły z
okrągłym świetlikiem pośrodku. Pierwotnie świetlik był wykonany z ametystowego kryształu i był darem cara Aleksandra I.

Na terenie dawnego pałacowego ogrodu zobaczyć można także Bramę Rzymską, Schody Angielskie, Domek Grecki, Altanę Chińską, Wieżę Ciśnień oraz Domek Aleksandryjski, w którym obecnie mieści się dział Muzeum Czartoryskich w Puławach – Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta. Nieopodal usytuowane są Pałac Marynki oraz dawna kaplica przypałacowa (dziś kościół katolicki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny). W drzewostanie dominują: lipa, klon, grab, topola, dąb oraz kasztanowiec. Zasadzono tu także buki i modrzewie. Obecnie, mimo braków w drzewostanie park Czartoryskich, nadal jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w kraju, czego dowodem jest wpisanie go do rejestru zabytków, a cały Zespół Rezydencyjny Książąt Czartoryskich w Puławach od 2021 roku uznany jest za Pomnik Historii.

dawny wygląd pałacu muzeum czartoryskich w puławach makieta lubelskie

Muzeum Czartoryskich w Puławach jest samodzielną placówką podległą Miastu Puławy. Swoją siedzibę ma w pałacu Czartoryskich (którego właścicielem jest Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa). Na zwiedzających czeka wystawa stała pt. „Ojczyzno! Niechaj cię uwiecznię” oraz wystawy czasowe prezentowane zarówno na ekspozycji w pałacu jak i dziale Muzeum – Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta.

Muzeum organizuje również imprezy kulturalne oraz konferencje ogólnopolskie i międzynarodowe. Muzeum Czartoryskich w Puławach prężnie działa na rzecz rozpowszechniania swojej oferty. Wydaje własne publikacje, których sprzedaż jest prowadzona stacjonarnie (w kasie muzeum) i internetowo. Na uwagę zasługuje także szeroka działalność edukacyjna – lekcje muzealne, warsztaty, wykłady (oferta stała) oraz zajęcia okazjonalne i tematyczne (wakacje, ferie, święta itp.), questy dla najmłodszych turystów.

ekspozycja związana z rodziną czartoryskich puławy wystawy muzeum

Pracownicy muzeum profesjonalnie oprowadzają po ekspozycji odwiedzających gości. W ofercie są również spacery tematyczne i oprowadzania kuratorskie. Muzeum wpisane jest na listę miejsc rekomendowanych w ministerialnym programie „Poznaj Polskę”. Muzeum jest Certyfikowanym Produktem Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów, która ma tytuł Polskiej Marki Turystycznej. Organizuje szkolenia dla przewodników, współpracuje z innymi instytucjami, biorąc m.in. udział w ogólnopolskich obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa czy Nocy Muzeów. Działania Muzeum obejmowane są patronatami honorowymi m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związku Rodzinnego Czartoryskich herbu Pogoń, NIMOZ, MUZE.on, itp.

Instastories muzeum czartoryskich w puławach

Nie bez znaczenia jest również położenie miasta Puławy, które znajduje się w zachodniej części województwa lubelskiego, nad prawym brzegiem Wisły, będące częścią trójkąta turystycznego Puławy- Kazimierz Dolny- Nałęczów, w sąsiedztwie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. W okolicy Puław znajdują się liczne szlaki rowerowe, organizowane są spływy kajakowe Wisłą, Kurówką, czy Wieprzem. Niewielka odległość takich miasteczek jak Kazimierz Dolny, Nałęczów, Janowiec sprzyja przyciąganiu turystów.

Godziny zwiedzania Muzeum Czartoryskich w Puławach

Muzeum Czartoryskich jest dostępne dla zwiedzających codziennie, w zależności od pory roku i rozpoczęcia sezonu turystycznego godziny otwarcia są zmienne:

  • 9.00-17.00 w sezonie letnim (1 kwietnia – 30 września), kasa biletowa w sezonie letnim jest zamykana o godzinie 16.15.
  • 8.00-16.00 w sezonie zimowym (1 października – 31 marca), kasa biletowa w sezonie zimowym jest zamykana o godzinie 15.30.

W sezonie letnim udostępnione są do zwiedzania obiekty parkowe (Dom Gotycki, Świątynia Sybilli, Dom Aleksandryjski) – wejście w ramach zakupionego biletu do muzeum.

Dniem bezpłatnego wstępu jest zawsze poniedziałek. Wówczas jednak obiekty parkowe są nieczynne.

Data otwarcia obiektów parkowych udostępnionych do zwiedzania jest ruchoma i uzależniona od warunków pogodowych. Muzeum zastrzega sobie możliwość wyłączenia ze zwiedzania poszczególnych obiektów.

pałac budynek muzeum czartoryskich w puławach zwiedzanie godziny otwarcia bilety wstępu

Muzeum jest nieczynne:

  • 24, 25 i 31 grudnia
  • 1 i 6 stycznia
  • w Niedzielę Wielkanocną
  • Boże Ciało
  • 1 i 11 listopada

Bilety wstępu do Muzeum Czartoryskich w Puławach

  • Bilet normalny – 20 zł
  • Bilet ulgowy – 15 zł
  • Bilet rodzinny – 45 zł (upoważnia do wejścia 2 osoby dorosłe i dzieci do 16.roku życia).

Z kartą dużej rodziny:

  • Bilet normalny – 10 zł
  • Bilet ulgowy – 8 zł

CENY USŁUG:

  • Lekcja muzealna – 100 zł
  • Warsztaty muzealne – 250 zł
  • Oprowadzanie po pałacu – 80 zł

Są to ceny usług dla grup do 30 osób.

W Pałacu zwiedzać można 5 sal na dwóch piętrach, indywidualnie bądź z przewodnikiem. Usługę oprowadzania należy zarezerwować z kilkudniowym wyprzedzeniem mailowo (rezerwacje@muzeumczartoryskich.pulawy.pl) bądź telefonicznie pod nr. 503 902 480. Więcej informacji na stronie Muzeum.

ogrody park przy muzeum czartoryskich w puławach najlepszy produkt turystyczny województwa lubelskiego 2022

Gdzie zaparkować samochód?

Polecam Wam jeden z parkingów przylegających do terenu parku, szczególnie ten bezpłatny znajdujący się przy alei Królewskiej lub ulicy Głębokiej. Parking dla autokarów znajduje się przy ul. Parkowej, nieopodal Pałacu Marynki przy drodze wylotowej w kierunku Kazimierza Dolnego.

Gdzie odpocząć, zjeść, napić się kawy po zwiedzaniu Muzeum Czartoryskich w Puławach?

Polecam Wam jedną z dwóch dobrych restauracji znajdujących się w najbliższej okolicy parkingu dla autokarów przy ulicy Parkowej. Są to: Stara Octownia (uwaga na godziny otwarcia, dopiero od godziny 13:00) oraz Willa Cienista. Miałem okazję jeść obiad w tej drugiej i był to świetny wybór. Z kolei na kawę i dobre ciastko warto wybrać się do Starej Octowni po drugiej stronie ulicy. Ma również dobre opinie o serwowanych tam daniach obiadowych.

Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego

Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego, którego pierwsza edycja odbyła się w Białej Podlaskiej w 2019 roku, ma na celu kontynuowanie tradycji popularyzowania sztuki operowej, operetkowej i musicalowej. Promuje także balet i wybitnych aktorów znanych z teatrów, filmu i telewizji. Zwraca uwagę na edukację muzyczną, aby przekazywać kolejnym pokoleniom szacunek do klasyki i śpiewu operowego. Dyrektorem Festiwalu od jego pierwszej edycji jest teatrolog i manager kultury Krzysztof Korwin-Piotrowski.

dyrektor festiwalu im bogusława kaczyńskiego

W 2023 roku odbędzie się już 5 edycja festiwalu. Główne wydarzenia będą miały miejsce w terminie 20-27 sierpnia 2023 roku, ale nie tylko. Sprawdźcie poniżej dokładny program. Organizatorami  Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego są: ORFEO Fundacja im. B. Kaczyńskiego, Bialskie Centrum Kultury oraz Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk

Bogusław Kaczyński trwale zapisał się w dziejach współczesnej kultury polskiej jako animator, uznany muzykolog i krytyk, a także niezwykle lubiany prezenter i komentator. Urodził się w Białej Podlaskiej. Był pasjonatem, ekspertem i koneserem opery, a dla wielu Polaków najwspanialszym popularyzatorem muzyki operowej. Od 1984 roku przez 28 lat pełnił funkcję dyrektora Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Był twórcą Festiwalu w Łańcucie, a organizowany w Sali Kongresowej cykl „Bogusław Kaczyński przedstawia” ze spektaklami i koncertami operowymi cieszył się ogromnym powodzeniem. Po śmierci Bogusława Kaczyńskiego w 2016 roku, zarząd ORFEO, Fundacji jego imienia wraz z Prezydentem Białej Podlaskiej postanowili zrealizować wizję festiwalu muzycznego, organizowanego w mieście, z którego pochodził Patron Fundacji.

Bogusław kaczyński festiwal

“Moim pragnieniem jest oczarować jak najszersze rzesze ludzi czarem sztuki. Pokazać, że sztuka jest tak piękna i że życie człowieka, który pokochał sztukę i poddał się sztuce, jest piękniejsze, jest wartościowsze, że na tym smutnym świecie, w naszej rzeczywistości, która niesie tyle rozczarowań, tyle klęsk, tyle trosk, tyle smutku i tyle łez, sztuka jest jedynym wybawieniem, jest takim katharsis. Dzięki sztuce naprawdę warto żyć.”- Bogusław Kaczyński

Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego, na stałe wpisał się do kalendarza ogólnopolskich wydarzeń promujących muzykę operową i operetkową. Festiwal łączy muzykę z szeroko rozumianą kulturą. W 2022 roku jednym z wydarzeń festiwalowych była wystawa pt. „Bogusław Kaczyński z Białej Podlaskiej w świat”, której wernisaż odbył się w 2022 roku w Muzeum Południowego Podlasia. Była ona swoistym elementem podróży, po wspomnieniach ukrytych w przedmiotach życia codziennego ukazujących wyjątkowość i oryginalność jednego z najznakomitszych propagatorów muzyki klasycznej – Bogusława Kaczyńskiego. Znacząca część ekspozycji pochodziła ze zbiorów Fundacji „Orfeo” im. Bogusława Kaczyńskiego.  W ramach wystawy zorganizowane zostało spotkanie autorskie z Anną  Lisiecką, dziennikarką, autorką książki: „Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim”. Wydarzenie w Białej Podlaskiej zgromadziło na scenie wiele gwiazd takich jak: Małgorzata Walewska, Katarzyna Cerekwicka, Maria Meyer, Małgorzata Długosz, Kamila Lendzion, Zbigniew Macias, Mateusz Deskiewicz, Mykola Kornutyak.

wydarzenia biała podlaska najelpszy produkt turystyczny województwa lubelskiego 2022 festiwal im bogusława kaczyńskiego

Festiwal współtworzył również  Teatr Muzyczny w Lublinie na czele z dyrektor Kamilą Lendzion oraz Lwowska Opera Narodowa i dyrektor Vasyl Vovkun. Wydarzenie promuje także lokalną sztukę teatralną. Na scenie bialskiego Amfiteatru, który położony jest w malowniczym założeniu zamkowo-parkowym Radziwiłłów swoje spektakle prezentuje rodzimy Teatr Słowa działający przy Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego. W obrębie założenia zamkowo-parkowego Radziwiłłów umiejscowiony jest parking miejski. Wydarzenia, które mają miejsce poza terenem parku również umożliwiają zaparkowanie samochodu w pobliżu budynku. Istotnym faktem jest to, że miejsca eventów przystosowane są dla osób z niepełnosprawnościami.

park radziwiłłowski biała podlaska 2

Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego jest wydarzeniem darmowym i otwartym, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Poniżej znajdziecie sporo praktycznych informacji, które ułatwią Wam zaplanowanie uczestnictwa w Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Program wydarzeń jest imponujący i jestem przekonany, że będzie nie lada gratką szczególnie dla miłośników twórczości, którą tak aktywnie propagował patron tego wydarzenia. Dla tych z Was, którzy dotąd nie interesowali operą, operetką i pokrewnymi dziedzinami sztuki, zachęcam do osobistego doświadczenia jej wyjątkowości właśnie w trakcie festiwalu w Białej Podlaskiej.

park radziwiłłowski biała podlaska 3

Zdjęcia, które zobaczycie w tym artykule pochodzą z poprzednich edycji wydarzenia, nie należy więc ich dosłownie łączyć z opisywanym poniżej tegorocznym programem. Mają na celu pokazanie atmosfery w trakcie festiwalu, pokazać charakter prezentowanej tu sztuki i dać obraz tego, z jaką dbałością o szczegóły organizatorzy przygotowują każdą edycję.

MUZYCZNY LOT DO GWIAZD

  • Kiedy: 27.05 sobota, godz. 18.00
  • Gdzie:  Amfiteatr w Białej Podlaskiej
    Zrealizowany program: Uwertura do 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego
  • Bilety: Bezpłatne wejściówki
  • Wystąpili Ewa Uryga – wokal, Michał Gasz – wokal oraz orkiestra swingowo-rozrywkowa „Lotharsi” z udziałem Justyny Klimek (wokal), Magdy Szczepankowskiej (wokal) i muzyków pod dyrekcją Dawida Dziwoki (leadera, pianisty, wokalisty). Narracja: Gabriela Kuc-Stefaniuk. Scenariusz, reżyseria i narracja: Krzysztof Korwin-Piotrowski. W repertuarze standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej, m.in.: „I Believe I Can Fly”, „Feeling Me Softly”, „In a Mellow Tone”, „Tonight I Celebrate…”, „When I Fall in Love”, „Fly Me to the Moon”, „Sway”, „Wonderful World”, „All of Me”.

festiwal biała podlaska opera operetka bogusław kaczyński festiwal publiczność

PRZEBOJE BOGUSŁAWA KACZYŃSKIEGO

  • Kiedy: 21.08 poniedziałek, godz. 18.00
  • Gdzie: Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, ul. Warszawska 11
  • Bilety:Bezpłatne wejściówki
  • W programie: Fragmenty najciekawszych programów Bogusława Kaczyńskiego zrealizowanych przez TVP Poznań.
    Omówienie: Krzysztof Korwin-Piotrowski. Gościem wieczoru będzie śpiewaczka związana przez wiele lat na drodze artystycznej z Bogusławem Kaczyńskim – Małgorzata Długosz. Artystka będzie wspominać czasy jego dyrekcji w Teatrze Muzycznym ROMA oraz dyrekcji Festiwalu im. Jana Kiepury, na którym wielokrotnie występowała. Sopranistka zaśpiewa także z towarzyszeniem pianisty kilka ulubionych arii Bogusława Kaczyńskiego z operetek Kalmana, Lehara i Straussa.

festiwal im. bogusława kaczyńskiego program 2023

SPOTKANIE Z KATARZYNĄ KUBACKĄ-SEWERYN I ANDRZEJEM SEWERYNEM

  • Kiedy: 22.08 wtorek, godz. 18.00
  • Gdzie: Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, ul. Warszawska 11
  • Bilety: Bezpłatne wejściówki
  • W programie: Rozmowa Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego i Gabrieli Kuc-Stefaniuk z Katarzyną Kubacką-Seweryn i Andrzejem Sewerynem o życiu, sztuce i wartościach kultury wysokiej. Katarzyna Kubacka-Seweryn jest dyrektorem Festiwalu Filmów – Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu, prezesem Fundacji Kultury i Sztuki TAKI JESTEM. Realizowała edukacyjny projekt Akademii Filmowej „Otwórz oczy”, w którym wzięło udział ponad 50 tysięcy uczniów. Przez kilka lat zasiadała w radzie Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Otrzymała 3 nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza.

Festiwal bogusława kaczyńskiego program bilety

MISTRZOWIE SCENY „ANDRZEJ SEWERYN – WOKÓŁ SZEKSPIRA”

  • Kiedy: 23.08 środa, godz. 18.00
  • Gdzie: Sala widowiskowa ROBiR w Białej Podlaskiej
  • Bilety: Darmowe wejściówki
  • W programie: „Hamlet”, „Makbet”, „Otello” – najwspanialsze fragmenty arcydzieł Williama Szekspira można będzie zobaczyć i usłyszeć w interpretacji jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Spektakl jest skierowany zarówno do koneserów tekstów Szekspirowskich, jak i do tych, którzy znają je nieco mniej. Andrzej Seweryn dokonuje reinterpretacji słynnych utworów, a twórczość angielskiego dramatopisarza zachwyca aktualnością, szczególnie w nowym przekładzie Piotra Kamińskiego.

VIVAT UKRAINA GALA LWOWSKIEJ OPERY NARODOWEJ

  • Kiedy 24.08 czwartek, godz. 18.00
  • Gdzie: Amfiteatr w Białej Podlaskiej, ul. Warszawska 12
  • Bilety: Darmowe bilety wstępu
  • W programie: Zaprezentowane zostaną dzieła wybitnych ukraińskich kompozytorów oraz opracowania ludowych pieśni ukraińskich na głos i orkiestrę. W repertuarze znajdą się też dzieła z europejskiego repertuaru operowego (Verdi, Puccini, Moniuszko). Wystąpią artyści Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej: Daryna Lytovchenko – sopran, Mykhailo Malafij – tenor, Petr Radeyko – baryton i orkiestra kameralna. Gościnnie: Edyta Piasecka – sopran (Opera Krakowska), Klaudiusz Baran – akordeon (rektor UMFC). Kierownictwo muzyczne: Ivan Cherednichenko – dyrektor muzyczny Lwowskiej Opery Narodowej. Kierownictwo muzyczne: Ivan Cherednichenko – dyrektor muzyczny Lwowskiej Opery Narodowej. Bogusław Kaczyński ściśle współpracował z Lwowskim Narodowym Akademickim Teatrem Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, gdy był dyrektorem Festiwalu im. Jana Kiepury.

festiwal kaczyńskiego opera biała podlaska 2022

KSIĘŻNA ANNA RADZIWIŁŁOWA

  • Kiedy: 25.08 piątek, godz. 18.00
  • Gdzie: Sala widowiskowa ROBiR w Białej Podlaskiej
  • Bilety: Wstęp wolny
  • W programie: Prapremiera spektaklu o Annie z Sanguszków Radziwiłłowej. Mieszkała w Białej (obecnie Białej Podlaskiej). Owdowiała w 1719 r. i od tego czasu aktywnie angażowała się w politykę domu radziwiłłowskiego, stając się główną autorką działań politycznych, ekonomicznych, a także inicjatorką polityki matrymonialnej swoich dzieci. Kanclerzyna nie szczędziła starań, aby wykorzystać okazje do kreowania wizerunku radziwiłłowskiej familii – zarówno w odbiorze publicznym, jak i sferze prywatnej. Swoją rolę we wskazanym procesie traktowała tym poważniej, że po śmierci męża, Karola Stanisława Radziwiłła (zm. 1719) to ona czuła się odpowiedzialna za dalsze losy rodziny i jej społeczny odbiór. W okresie wdowieństwa Radziwiłłowa stała się więc faktyczną autorką polityki domu radziwiłłowskiego. Jako osoba niezwykle przedsiębiorcza, ambitna i doskonale
    zorientowana w realiach funkcjonowania kręgów politycznych i towarzyskich, sprawnie kierowała poczynaniami swych najbliższych krewnych. Za główny cel postawiła sobie ratowanie słabnącej w XVIII wieku pozycji Radziwiłłów. Czynnie angażowała się w zaaranżowanie małżeństw dla swoich dzieci, upatrując w tym drogi do odbudowy potęgi domu radziwiłłowskiego. Zmarła w 1746 roku.

Scenariusz: Jacek Daniluk, reżyseria: Danuta Szaniawska, kostiumy: Małgorzata Maciejewska, scenografia: praca zbiorowa plastyków Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego, oświetlenie i nagłośnienie: Marcin Kalicki i Paweł Kędra. Wystąpią: Andrzej Antsipenka, Tadeusz Humin, Bożena Jaroszuk-Różycka, Wiktoria Kościńska, Jerzy Nowachowicz, Danuta Szaniawska, Faustyna Wojdakowska.

festiwale muzyczne w polsce biała podlaska

SPOTKANIE Z GRAŻYNĄ BRODZIŃSKĄ

  • Kiedy: 22.08 wtorek, godz. 18.00
  • Gdzie: Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, ul. Warszawska 11
  • Bilety: Wstęp wolny
  • W programie: Rozmowa Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego z Grażyną Brodzińską, nazywaną przez Bogusława Kaczyńskiego „pierwszą damą polskiej operetki”.

ZACZAROWANY ŚWIAT OPERETKI

  • Kiedy: 27.08 niedziela, godz. 18:00
  • Gdzie: Amfiteatr w Białej Podlaskiej, ul. Warszawska 12
  • Bilety: Darmowe bilety wstępu
  • W programie: W gali zabrzmią m.in. utwory z operetek:”Hrabina Marica” Kalmana, „Wesoła wdówka” Lehara, „Wiktoria i jej huzar” Abrahama, „Zemsta nietoperza” Straussa, „Wiedeńska krew” Straussa, a także kilka utworów musicalowych ze światowego repertuaru. Wystąpi też laureat I Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego im. Bogusława Kaczyńskiego (konkurs odbył się w Białej Podlaskiej 16 i 17 czerwca 2023 roku w PSM im. F. Chopina, współorganizowany przez Fundację ORFEO). Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Korwin-Piotrowski. Wystąpią: Grażyna Brodzińska (sopran), Wioletta Białk (sopran), Jolanta Kremer (sopran), Adam Sobierajski (tenor), Jakub Milewski (baryton) i Orkiestra Straussowska Orfeum pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Zagra również laureat Grand Prix I Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego im. Bogusława Kaczyńskiego. Narracja: Gabriela Kuc-Stefaniuk i Krzysztof Korwin-Piotrowski.

festiwal im. bogusława kaczyńskiego zemsta nietoperza

AVE MARIA I MESJASZ

  • Kiedy: 17.09 niedziela, ok. godz. 17.00
  • Gdzie: Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej
  • Bilety: Wstęp wolny
  • W programie: W repertuarze zabrzmią utwory religijne: pieśni i fragmenty dzieł oratoryjnych. Publiczność usłyszy utwory Maryjne i fragmenty „Mesjasza” Haendla.  Wystąpią soliści Teatru Wielkiego w Łodzi: Patrycja Krzeszowska – sopran, Agnieszka Makówka – mezzosopran, Krzysztof Marciniak – tenor oraz Marcin Werner – fortepian i Maciej Baran – wiolonczela. Gabriela Kuc-Stefaniuk i Krzysztof Korwin-Piotrowski – narracja.

Szczegółowe informacje nt. Festiwalu znaleźć można na stronie fundacji ORFEO oraz na oficjalnej stronie Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego.

występy wydarzenia festiwal im bogusława kaczyńskiego biała podlaska

Międzyrzeckie Jeziorka

Do Międzyrzeca Podlaskiego przyjechałem z Lublina na początku czerwca. Niech nazwa miejscowości Was nie zmyli, to nadal województwo lubelskie 🙂 Celem mojej podróży były Międzyrzeckie Jeziorka. Od razu moją uwagę zwróciła tu przemyślana i praktyczna infrastruktura turystyczna. Warto wspomnieć na początek o parkingach samochodowych, w sumie na ponad 200 miejsc. Jeden z nich znajduje się przy stoku narciarskim, w sezonie letnim jest płatny 8 zł/h oraz drugi, bezpłatny, położony za placem do streetworkoutu.

międzyrzeckie jeziorka międzyrzec podlaski kąpielisko

stok narciarski międzyrzec podlaski międzyrzeckie jeziorka lubelskie

Czym tak naprawdę są Międzyrzeckie Jeziorka?

Tą nazwą jest określany obszar po eksploatowanych złożach żwiru na południowych krańcach miasta. Powstałe w tym miejscu dwa połączone ze sobą akweny wodne stanowią szczególną atrakcję rekreacyjno – wypoczynkową.

W 2013 roku przeprowadzono pierwszą rewitalizację tej części Międzyrzeca Podlaskiego. W okolicy dawnej żwirowni stworzono stok narciarski i infrastrukturę dookoła niego. Z kolei w lipcu 2020 roku powstało Plenerowe Centrum Rekreacji Ruchowej, do którego należą między innymi: strzeżona w sezonie piaszczysta plaża, cztery place zabaw (w tym jeden sensoryczny), dwa ogrodzone boiska (do siatkówki i koszykówki), skate park, siłownia na świeżym powietrzu, kort do tenisa ziemnego, tor pump truck i wspomniany plac do streetworkoutu. Łącznie ze zbiornikami wodnymi cały teren Międzyrzeckich Jeziorek zajmuje w sumie powierzchnię 44 hektarów. Nie będziecie się tu nudzić. Myślę, że miło spędzą tu czas nie tylko rodziny z dziećmi, ale również grupy znajomych, zarówno szukający odpoczynku jak i aktywności sportowych.

międzyrzeckie jeziorka na kajakach gdzie na urlop lubelskie najciekawsze miejsca co zwiedzić plażowanie

W sezonie letnim kąpieliska pilnują wykwalifikowani ratownicy w godzinach 10:00-18:00. Znajduje się tu również wypożyczalnia sprzętu wodnego: kajaków, rowerów wodnych oraz SUP desek.

Cennik wypożyczalni w sezonie letnim 2023 r:

  • Kajak 20 zł/h
  • Rower wodny 50 zł/h
  • Deska SUP 10 zł/h
  • Leżak 10 zł

wypozyczalnia sprzętu wodnego międzyrzeckie jeziorka najlepszy produkt turystyczny województwa lubelskiego co zwiedzić kajaki plaża

Za nowo wybudowanym placem zabaw znajduje się stanica Stowarzyszenia Rozwoju Żeglarstwa, gdzie można wypożyczyć sprzęt wodny i skorzystać z kursów motorowodnych. Znajduje się tu kompleks domków letniskowych i pole namiotowe.  Ze Stanicą sąsiaduje ośrodek wypoczynkowy Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II oraz uroczy zakątek Restauracji Zacisze.

międzyrzeckie jeziorka

Otwarta została też baza gastronomiczna, zorganizowana przez lokalne firmy. Szczególnie zwraca uwagę obszar położony najbliżej linii brzegowej, Zatoka, gdzie można napić się lokalnego piwa czy zjeść coś smacznego leżąc na leżaku lub równie wygodnie przy ławkach pod dużymi parasolami. W letnie wieczory można tu spędzić czas na kameralnych koncertach, które integrują lokalna społeczność. Planowane jest również stworzenie kina plenerowego.

zatoka międzyrzeckie jeziorka tereny rekreacyjne dla rodzin z dziećmi międzyrzec podlaski lubelskie gdzie wyjechać urlop z dziećmi

Z okazji różnych świąt organizowane są tu również liczne wydarzenia, głównie festyny rodzinne, np. cieszący się dużą popularnością czerwcowy „Bieg na żywioł” organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Elementum. Więcej informacji o nadchodzących wydarzeniach znajdziecie na profilu Międzyrzeckich Jeziorek. Administratorami kompleksu są Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Ochotnicza Straż Pożarna „Stołpno” oraz Międzyrzeckie Towarzystwo Wędkarskie „Żwirek”.  O czystość na terenie kompleksu dbają miejskie służby.

międzyrzeckie jeziorka międzyrzec podlaski z drona tereny rekreacyjne dla rodzin z dziećmi lato plaża gdzie wypoczywać nad wodą

Na zdjęciach prezentowanych w internecie można zobaczyć górujące na Międzyrzeckimi Jeziorkami wzniesienie. Na pierwszy rzut oka wygląda jak pozostałości po dawnej warowni, ale okazało się, że jest to stok narciarski.

stok narciarski międzyrzec podlaski międzyrzeckie jeziorka

Piaszczysta plaża to teren, na którym znajduje się również stanowisko ratowników i wspomniana wypożyczalnia sprzętu wodnego. Polecam Wam szczególnie skorzystanie z kajaka, bo okolica z perspektywy wody na pewno Wam się spodoba. Dzięki kajakowi, rowerowi wodnemu lub desce SUP można urozmaicić sobie pobyt w tym miejscu. Warto wspomnieć o dostępnych bezpłatnie przebieralniach i toaletach oraz prysznicach.

międzyrzeckie jeziorka wygrana w głosowaniu internautów na najlepszy produkt turystyczny województwa lubelskiego 2022

międzyrzeckie jeziorka przebieralnie toalety prysznice

Wieczorami teren jest oświetlony, co sprawia, że można się tu czuć naprawdę bezpiecznie. Do plaży przylegają pomosty. Można z nich również obserwować pływające tuż obok ryby. Nic dziwnego, że Międzyrzeckie Jeziorka to również miejsce chętnie wybierane przez wędkarzy. Znajduje się tu mnóstwo małych zatoczek, gdzie można rozstawić się ze sprzętem wędkarskim.

międzyrzeckie jeziorka lubelskie wędkowanie gdzie piekna lubelszczyzna turystyczne miejsca co zwiedzić

wędkowanie lubelskie pomost wędkarz międzyrzeckie jeziorka plaża wypozyczalnia sprzętu wodnego

Wspomniałem o tym, że tę część Międzyrzeca Podlaskiego chętnie wybierają rodziny z dziećmi. Place zabaw wyposażone są w niezliczoną ilość bezpiecznego sprzętu do zabaw. Przeznaczone są zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych. Mogłem się tu poczuć trochę jak dziecko i skorzystać na przykład z mini tyrolki. Dużym plusem jest specjalna nawierzchnia, odporna na działanie czynników zewnętrznych i na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym miękka i zabezpieczająca najmłodszych, minimalizując skutki ewentualnych upadków.

strefa sportowa aktywności na powietrzu międzyrzec podlaski międzyrzeckie jeziorka rodziny z dziećmi gdzie

Można również skorzystać ze specjalnej strefy przygotowanej z myślą o rowerzystach. Mam tu jednak na myśli nie tyle klasyczne rowery turystyczne, ile bardziej górskie, MTB. Pump truck, rodzaj rowerowego placu zabaw, jest torem o specjalnie ukształtowanej, falistej nawierzchni i wyprofilowanych zakrętach. Składa się z jednej głównej pętli i odnóg tworzących dodatkowe pętle, zwiększając ilość możliwych tras przejazdu. Służyć może do rekreacyjnej jazdy dla najmłodszych, jak również do treningów dla bardziej zaawansowanych. Mogą również korzystać z niego osoby jeżdżące na deskorolkach, hulajnogach lub rolkach. W takim miejscu łatwiej wyrabiać sobie refleks, zmysł równowagi oraz kondycję.

aktywności rower lubelskie

międzyrzeckie jeziorka rolkarze

Kiedy już zgłodniejecie, możecie skorzystać z kilku punktów gastronomicznych.

food truck hamburegery międzyrzec podlaski

Oprócz kilku food trucków i Zatoki, która jest nie tylko gastronomią, ale i centrum wydarzeń kulturalnych, swoje usługi oferuje tu pensjonat Cud Miód. Oprócz możliwości zarezerwowania noclegów (8 pokoi, głównie dwuosobowe i apartament) warto pomyśleć o wypożyczeniu rowerów, tym bardziej że w pobliżu dostępne są trasy rowerowe. Coraz więcej osób chętnie też rozpoczyna tu swoją przygodę z nordic walking.

cud miód międzyrzec podlaski

Alternatywą dla przyjazdu samochodem i pozostawieniu go na tutejszym parkingu jest dojazd do Międzyrzeca Podlaskiego pociągiem. Teren rekreacyjno-sportowy znajduje się dosłownie kilkaset metrów od głównej stacji kolejowej.

To, co dodatkowo wyróżnia Międzyrzeckie Jeziorka to również możliwość korzystania z atrakcji zimą. Zadbała o to Zatoka, która przygotowała dwie mobilne sauny oraz ruską banię. Działa tu Strefa Morsa, a na oficjalnym profilu Facebookowym Beki na Kołach można zobaczyć jak wygląda w praktyce rekreacja na tym terenie, kiedy przychodzi już sezon na morsowanie. Rezerwacji można dokonywać kontaktując się telefonicznie pod numerem 510670113.

sauny morsowanie międzyrzec podlaski zatoka zimowe atrakcje lubeslkie co zwiedzić

Mam nadzieję, że zaplanujecie odwiedzenie Międzyrzeckich Jeziorek. Bardzo się cieszę, że mamy w województwie coraz więcej miejsc tworzonych z myślą o osobach, które chciałyby połączyć odpoczynek z aktywnościami sportowymi. Kibicuję również dalszym planom rozwijania tego projektu. Klikając poniższy baner będziecie mieli okazję zobaczyć zapisaną relację na moim Instagramie z Międzyrzeckich Jeziorek oraz kolejnych miejsc/wydarzeń laureatów konkursu „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2022”. Zachęcam Was do obserwowania mojego profilu na Instagramie i wspólnego planowania podróży, również po województwie lubelskim.

instagram co zobaczyć międzyrzeckie jeziorka lubelskie

 

0 0 votes
Article Rating
Zapisz
Powiadom o
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 komentarzy
Najstarszy
Najnowszy Najwyżej Oceniany
Inline Feedbacks
View all comments