CzechyEuropaPraga

Praga

Weekend w Pradze 

City break do Pragi? Czy 2 lub 3 dni wystarczą na poznanie miasta ? Co warto zwiedzić w tym czasie, a co sobie odpuścić? Ile pieniędzy przeznaczyć na podróż i pobyt ? Gdzie nocować ? Co lokalnego warto zjeść ?

Pewnie nam wszystkim Praga kojarzy się z Mostem Karola, Hradczanami, Starym miastem z charakterystyczną wieżą zegarową. Ale miasto to ma o wiele więcej do zaoferowania. To mój czwarty pobyt w Pradze, postanowiłem więc tym razem przygotować się do tego krótkiego wyjazdu ze szczególną starannością. Pokażę Wam więc kilka ciekawych miejsc, wartych zwiedzenia. Nie obejdzie się też bez najważniejszych zabytków, bez obaw. Spodziewajcie się jednak czegoś więcej. Poznacie koszty wyjazdu i pobytu. Podzielę się z Wami również garścią praktycznych porad, pomagających przyjemnie i efektywnie spędzić ten czas w Pradze.

Jeśli jesteście gotowi na aktywne, ciekawe zwiedzanie, to ta relacja jest dla Ciebie. Od razu wyjaśniam, że część zdjęć pochodzi również z poprzedniego wyjazdu do Pragi, pod koniec lata. Na początek interaktywna mapa.

  • Zielone znaczniki to miejsca warte odwiedzenia
  • Żółte związane są z jedzeniem
  • Czerwone to te związane z twórczością Davida Černý’ego (oczywiście to nie wszystkie)

 


 
Termin wyjazdu: 7-10.11.2016r

Koszty w Pradze

Bus Lublin- Kraków-Praga-Kraków-Lublin 79 zł ( Polski Bus+ BP Tour)

Nocleg w Arpacay Backpackers Hostel 99 zł (3 noce- pokój wieloosobowy) – bardzo polecam! Świetna cena i lokalizacja.

 
 

lub

 

Bilety komunikacji miejskiej 6x 24 CZK = ok. 25 zł

Bilet wstępu do Biblioteki na Strachowie 100 CZK + 50 CZK fotografowanie = ok. 25 zł

Suma wydatków (bez wyżywienia) = ok. 230 zł

 

 

Ceny w Czechach

W TYM linku znajdziesz aktualne ceny najbardziej popularnych artykułów.

 

Praga

 
Już na początku chciałem podkreślić, że ogromną inspiracją do poszukiwań ciekawych miejsc stały się dla mnie teksty genialnego reportażysty, “czechofila” Mariusza Szczygła. Jego książka Gottland, została w Czechach bestsellerem (2007r).
Piękna pogoda, przyjaźni ludzie, komfortowe, tanie nocowanie w centrum starego miasta, pyszne jedzenie i odkrywanie takiej Pragi, jakiej wcześniej nie znałem… czego chcieć więcej na szybki, 2-dniowy pobyt?
 
Rozmowa w knajpie trzech gości: z Pragi, Brna i Pilzna.
Ten z Pragi mówi do kelnera: „Proszę mi podać to najlepsze, co tutaj macie, czyli Staropramen”.
Ten z Brna mówi: „A mnie proszę podać, to najlepsze co istnieje na świecie czyli Starobrno”.
Na to ten z Pilzna mówi: „A mnie proszę podać colę”.
„A ty nie będziesz pił piwa?” – zdziwili się koledzy.
„Skoro wy nie pijecie, to ja też nie” *
No właśnie, Praga piwem stoi, w każdym możliwym rodzaju.
Nic dziwnego, skoro Czesi mają największe spożycie piwa na mieszkańca na świecie, 160 l rocznie, wyprzedzając tym nawet znanych z zamiłowania do tego trunku Irlandczyków czy Niemców.  Z resztą,  aby kupić lokalne piwo statystyczny Czech musi pracować na nie zaledwie 7 minut.
Ok, zmiana tematu. Ja piwoszem nie jestem.
 
Z Lublina jadę przez Kraków i Katowice oraz Brno do Pragi ok. 14 godzin, więc warto w tym czasie zadbać o to, żeby się nie zanudzić.
 
Przyjazd jesienią ma dużo zalet. Po pierwsze nieco mniej turystów, których tutaj zazwyczaj są prawdziwe tłumy. Po drugie, jak dobrze poszukacie, znajdziecie zdecydowanie niższe ceny noclegów niż w sezonie. To duży plus, bo noclegowo Praga potrafi być dość droga.
Po trzecie piękne kolory jesieni, wspaniałe wyeksponowane przez naturę, szczególnie w licznych tutejszych parkach.
 
Praga panorama
 
Wyjazd ten miał na celu odkrycie nowych miejsc, do których nie docierają zazwyczaj turyści. Pamiętam, kiedy na fejsie znalazłem filmik prezentujący niezwykłą ruchomą rzeźbę. Postanowiłem, że chce zobaczyć ją na żywo. Okazało się, że jej twórca, artysta David Černý, jest autorem jeszcze wielu innych instalacji. Udało mi się “upolować” najważniejsze. Kolejne zostawiam na następny raz.
 
Dzień 1
 
Zaczynam zwiedzanie tuż po śniadaniu, ok. g 9:00. Ze względu na bliskość hostelu Arpacay do kompleksu Zamku Praskiego na Hradczanach (dosłownie 5 minut piechota do głównego placu), tam kieruję swoje pierwsze kroki. O tej godzinie nie ma tu zbyt wielu turystów. Miejsce to jest zarówno piękne za dnia, jak i po zmroku. W dalszej części relacji będziecie mieli okazję porównać je ze zdjęciami nocnymi.
 
Hradczany Praga
 
To właśnie odbywa się zmiana warty. Szczególnie w południe warto obejrzeć to niezwykłe przedstawienie.
 
Praga Zmiana warty Hradczany
 
Stąd ruszam dalej w stronę Klasztoru na Strahowie. Znajduje się na jednym ze wzgórz praskich, których zdecydowanie nie brakuje w mieście.
 

Klasztor na Strahowie, Praga

 
Strahov Praga
 
W kompleksie klasztornym znajduje się niezwykła biblioteka. Jest bodajże najpiękniejszą biblioteką, jaką miałem do tej pory widzieć w życiu. Są to w zasadzie zaledwie dwie sale, ale na prawdę ogromne. Szkoda tylko , że można je podziwiać bez możliwości wejścia do ich sal. Przyjrzeć się zbiorom można wyłącznie z progu wejścia do nich. Wstęp z możliwością fotografowania kosztuje 150 CZK.
 

Praga Strahow Biblioteka

 

Praga Biblioteka Strahow

   
Panorama ze wzgórza, na którym znajduje się klasztor jest wyjątkowa. Śmiem twierdzić, że chyba najładniejsza w całej Pradze.
 
Praga Panorama Strahow
 
Stąd w naturalny sposób prowadzi trasa na wzgórze Petrzyn. Kolejne miejsce idealne jako miejsce do oglądania panoram miasta.
Jednym z najbardziej znanych punktów na wzgórzu jest wieża widokowa wybudowana na wzór wieży Eiffla (Petřínská rozhledna) oraz Labirynt Luster (czes. Zrcadlové bludiště). Tuż obok znajduje się również widoczny na jednym z poniższych zdjęć Kościół św. Michała Archanioła. Przy okazji – największym stadionem piłkarskim świata jest stadion Strahov mieszczący się w pobliżu wzgórza Petrin. Jego pojemność to 220.000 miejsc.
 
Praga Petrzyn
 
Poza tym na Petřínie znajduje się obserwatorium astronomiczne (otwarte w 1928 r.), jedną z jego ścian stanowi Mur Głodowy, jedna baszta zaś – została kopułą główną obserwatorium z funkcjonującym zabytkowym teleskopem z początku XX w.
Fajną sprawą jest tutejsza kolejka, którą można szybko wjechać lub zjechać na górę. Najlepszym rozwiązaniem jest wjazd, a zejście piesze.
Jeśli zdecydujecie się na wjazd, to od razu wyjaśniam, że do dolnej stacji kolejki wcale nie jest tak łatwo trafić. Brakuje wystarczającej ilości oznaczeń. Jednym z rozwiązań jest zapisanie sobie najważniejszych miejsc miasta na mapie offline w telefonie, o czym nieco niżej w artykule przeczytacie, albo zobaczcie to miejsce TUTAJ.
 
Praga Petrin Kolejka
 
Kiedy już dotrzemy do dolnej stacji kolejki warto przejść do znajdującego się blisko mostu Legii i tutaj zjechać windą do zlokalizowanego poniżej parku. Kolejne świetne miejsce z panoramą na wybrzeże Wełtawy.
A oto panorama 360° z tego miejsca  z możliwością powiększania i przesuwania zdjęcia.
 
 
Będąc na moście Legii nie sposób się oprzeć. Tutaj na pewno zrobicie nie jedno zdjęcie. Z jednej strony Teatr Narodowy a z drugiej, zarówno za dnia, jak i w nocy można tu “ustrzelić” niezłe ujęcie całego kompleksu na Hradczanach.
 
Teatr Narodowy Praga
 
Praga Panorama Hradczany
 
Przewodnicy turystyczni informują, że oświetlenie zamku zafundowali Rollingstonsi, urzeczeni jego urodą.

 

hradczany praga
 
Dosłownie kilkaset metrów stąd znajduje się widoczny na zdjęciach powyżej najbardziej znany w całych Czechach Most Karola. Mnóstwo tu sprzedawców wszelkiego rodzaju pamiątek, jak i wszelkiego rodzaju artystów. Ciekawostka. Podczas budowy mostu Karola, w XIV wieku, jednym z głównych składników zaprawy murarskiej były jajka (dokładniej, ich białka)! Mimo to sprawia wrażenie całkiem stabilnego 🙂
 
Praga Most Karola
 
Naturalną trasą idąc od strony Hradczan, jest ta prowadząca do centrum starego miasta. Docieramy w końcu tu, gdzie dociera każdy turysta. Na głównym placu starego miasta stoi dumnie ogromny pomnik Jana Husa. Dookoła mnóstwo kamienic i kościołów.
 
 Praga
 
Praga
 
Praga
 

Praga
 

Ciągnęło mnie jednak do tej tak bardzo wyczekiwanej sztuki Pana Černý’ego. Mapa wskazywała, że niedaleko znajduje się bodajże najbardziej znana jego rzeźba – głowa Franza Kafki. Absolutnie mnie kupił tym dziełem. Nic z resztą dziwnego.
Ogromna 11-metrowa głowa Franza Kafki wykonana została z błyszczących, metalowych elementów, które znajdują się w ciągłym ruchu. Kinetyczna rzeźba sterowana jest układem elektronicznym wciąż zmieniającym kształt dzieła. Ten efekt obrazować ma pełną zaskakujących sprzeczności twórczość Kafki.
 
Pomnik stanął na placu przed centrum handlowym Quadro. Z uwagi na rozmiar i skomplikowaną konstrukcję dzieło okazało się kosztowne – sponsorzy wyłożyli na jego realizację 30 mln koron (ponad 4,5 mln zł). Ma 11 metrów wysokości, 39 ton wagi! Składa się z 42 ruchomych paneli. Choreografia, którą mogą podziwiać przechodnie, trwa 40 minut. Głowa Franza Kafki wykonuje w tym czasie 15 różnego typu ruchów.
 
A prezentuje się tak:
 

 
Bardzo żałowalem, że do mojego przyjazdu nie dotrwała na swoim miejscu inna instalacja artystyczna tego samego autora. In Utero – to jej nazwa.

Wyglądała kiedyś tak:
 

fot: iamnothome.net
fot: iamnothome.net

Co ciekawe można było wejść do środka rzeźby, jako że przedstawiała kobietę ciężarną. Można było więc choć przez chwilę poczuć się jak w brzuchu matki 🙂

Kolejną rzeźbą Černý’ego jest Koń. Podwieszony do sufitu jednego z centrów handlowych- Lucerny.
 
Lucerna Praga Koń
 

Kolejny przystanek pokonuję metrem. Dzielnica Žižkov  – “Dzielnica second hand. Praga Pragi” – jak ją nazwał Mariusz Szczygieł.
Niegdyś była to niezależną miejscowością, od 1922 r stała się dzielnicą Pragi.
 
Franz Kafka prowadził tu warsztat ojca a Jarosław Haszko w tutejszych knajpkach, (których jest tu na prawdę zatrzęsienie) pisał „Przygody dobrego wojaka Szwejka“.
To tutaj między innymi zobaczymy ciekawy architektonicznie Kościół Świętego Serca Pana.
 
Žižkov
 
Zaledwie kilkaset metrów stąd nad całą dzielnicą góruje wieża TV. Sama konstrukcja chroniona jest patentem. Praga umiłowała sobie prace Černý’ego, bo nawet na tej nowoczesnej wieży znalazło się 10 raczkujących dzieci (Miminka), powstałych jako efekt pracy mistrza.
 
Zizkow Praga wieża tv
 
Kolejnym ciekawym miejscem jest cmentarz żydowski – dosłownie kilkanaście metrów od wieży. W przeciwieństwie do tego słynnego cmentarza na Josefovie, ten jest  bezpłatny. Sprawia wrażenie jakby był zupełnie zapomniany przez świat, wciśnięty między stare kamienice a wielką wieżę.
 
Praga Zizkov cmentarz
 

Co taki cmentarz robi w okolicy tak futurystycznego budynku jak nowoczesny nadajnik tv? Pytanie należałoby raczej odwrócić. Okazuje się, że w  dawnych czasach spory obszar w tej okolicy zajmował właśnie cmentarz. Kiedy w Europie nasilił się antysemityzm, postanowiono dużą część tego obszaru potraktować jak zwykły teren, który można dowolnie przekształcić. I tak oto powstała wieża.

Ile zniszczono zabytkowych pomników i co gorsza, sprofanowano bez mrugnięcia okiem szczątków ludzkich? Jeśli chcielibyście zobaczyć jak to miejsce wygląda latem, zachęcam Was do odwiedzenia TEJ strony. Pomniki toną wówczas w zieleni. W jesiennej tonacji jest moim zdaniem jakby zupełnie innym, ale nadal ciekawym miejscem. Pamiętajcie proszę, że na cmentarz wchodzimy zawsze z nakryciem głowy. Jeśli takiego ze soba nie mamy, możemy pożyczyć bezpłatnie jarmułkę.

 
Pora na zupełnie nieznaną Pragę. Taką, do której zazwyczaj turyści się nie wybierają.
Stary, mający dawno za sobą czasy świetności, kolejowy dworzec towarowy na Želivského. Takie miejsca uwielbiam najbardziej. Aktualnie mają tu swoje magazyny niewielkie punktu handlowe, zajmujące się głównie odrestaurowywaniem i sprzedażą mebli. Kiedy jednak pójdziemy nieco dalej aż do torów, ukaże się naszym oczom ciekawa, niszczejąca konstrukcja dworca.
 
Praga Žižkov Želivského
 
Jeszcze całkiem niedawno ktoś próbował tę przestrzeń w bardzo ciekawy sposób zaaranżować na klub/ restaurację. Niestety pozostał z tego miejsca tylko szereg wymyślnych mebli z palet, kilka sprzętów gastronomicznych i tablica z menu. Smutny to obraz, pokazujący, że nawet najciekawsze miejsce musi się jednak przyjąć na dłużej, żeby okazało się biznesowym strzałem w dziesiątkę. Sami zobaczcie. To miejsce na prawdę ma swój niepowtarzalny klimat.
 
Praga Žižkov Dworzec Želivského
 
Zizkow dworzec przemysłowy Želivského
 
Praga to również miejsca owiane złą sławą. Jednym z takich miejsc jest ogromny most, zwany mostem samobójców. Wsiadam więc w tramwaj, a potem w metro, aby zobaczyć go na własne oczy. Rozciąga się nad Doliną Nuselską i łączy Pankrác i południowe dzielnice Pragi z centrum miasta.

 
Praga most samobujców

 
Mało kto wie, że pod nim znajduje się niepozorny pomnik „Z własnej woli” w parku Folimanka – skręcona latarnia uliczna oświetlająca filar mostu,  poświęcony właśnie tym, którzy postanowili odebrać sobie życie. A samobójców było wielu. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat, ok. 300 osób. W latach 1990 wybudowano wzdłuż chodników wysokie ogrodzenia. Spacerując po parku poniżej mostu, widząc matki z małymi dziećmi wyobraziłem sobie, jak okropne musiałoby to być przeżycie, zobaczyć spadającego na ich oczach samobójcę.
 
Praga folimanka most samobójców

 
Wracam stąd pieszo w stronę znajdującego się w centrum pomnika świętego Wacława. Po drodze mijam ciekawy budynek szpitala ginekologiczno-położniczego.
 
Praga szpital ginekologiczno-położniczy

 
Wspomniany wcześniej pomnik św. Wacława stoi dumnie na placu jego imienia, potocznie nazywanym przez Polaków Wacławiakiem. Dziś jest to główna arteria praska. Zarówno w dzień, jak i w nocy tętni życiem kulturowym, towarzyskim oraz handlowym. Obok wznosi się monumentalny gmach Muzeum Narodowego (Národní muzeum). Plac należy do większych w Europie.
 
 
praga pomnik św. Wacława
 
Pora wracać do hostelu, nogi powoli odmawiają posłuszeństwa 🙂
 
 
Dzień 2
 
Podobnie jak pierwszego dnia, zaczynam zwiedzanie wcześnie, aby zobaczyć jak najwięcej ciekawych miejsc. Z hostelu idę więc najpierw w stronę mostu Karola.

 

praga brama prochowa
 
Jednak odbijam tuż przed nim w prawo, aby dotrzeć po kilkuset metrach do ściany Lennona.

Ściana od lat 80 została zapełniona graffiti inspirowanymi Johnem Lennonem i fragmentami tekstów piosenek Beatlesów.

W 1988 roku ściana była źródłem irytacji dla reżimu komunistycznego. Młodzi Czesi pisali skargi na ścianie, co doprowadziło do starcia pomiędzy setkami studentów i służbą bezpieczeństwa w pobliżu Mostu Karola. Ruch studentów został ironicznie nazwany “Lennonismem”, a czeskie władze opisywały tych ludzi jako alkoholików, psychicznie chorych, socjopatycznych i nazywali agentami zachodniego kapitalizmu.
 

Ściana Lennona Praga

 
Na lewo od mostu znajduje się inne ciekawe miejsce. To muzeum Franza Kafki. I chociaż nie planuję zwiedzać go (wstęp kosztuje 200 CZK), to szybko tam docieram ze względu na kolejne prace Davida Černý’ego . Rzeźba przedstawia dwóch mężczyzn, stojących naprzeciw siebie i oddających mocz do basenu w kształcie Czech. Penisy mężczyzn są ruchome, a strumień wody może być kierowany przez osoby oglądające za pomocą SMS-ów ! To dopiero pomysłowe 🙂
 
Praga Muzeum Franza Kafki sikający mężczyźni
 
Po tej wizycie przeprawiam się przez most do centrum starego miasta, a stąd pod słynną Brame prochową. Na Bramie Prochowej znajduje się taras widokowy dla turystów (wstęp 75 CZK).
 
Praga Brama prochowa
 
Będąc na cmentarzu żydowskim, znalazłem ulotkę przedstawiającą przepiękny budynek Synagogi Jubileuszowej. To niedaleko ( między dworcem kolejowym, a placem Wacława), więc z pomocą GPS-a i MAPS.me łatwo tam dotrzeć. Synagoga od 1 listopada jest zamknięta dla zwiedzających. W przyszłym roku, ponownie ma być dostępna. Budynek jest niesamowity. Na kolorowej fasadzie budynku dobrze widać mieszankę secesji oraz stylu mauretańskiego, z domieszkami sztuki islamskiej.
 
W Pradze znajdziemy jak widzicie, sporo budynków sakralnych. To ciekawe, bo Czechy są najbardziej ateistycznym państwem w Europie. 59% obywateli to ateiści lub agnostycy. Synagogi i cmentarz żydowski przetrwały II wojnę światową paradoksalnie dzięki Adolfowi Hitlerowi, który po całkowitej zagładzie Żydów chciał utworzyć w Pradze muzeum narodu żydowskiego.
 
Praga Synagoga Jubileuszowa
 

Pora zjeść coś dobrego. Mimo zmęczenia, idę na piechotę do restauracji U Houdku, na fantastyczny zestaw obiadowy (89 CZK). Po takim jedzeniu ciężko będzie mi teraz wdrapać się na szczyt wzniesiania Vitkov.

Znajduje się tu Narodowy pomnik, przedstawiający wodza Jana Żiżkę, znanego z obrazów Matejki. Dowodził on armią husycką w zwycięskiej bitwie na Witkowej Górze leżącej dzisiaj w granicach administracyjnych Żiżkowa. Dlatego też właśnie w tym miejscu postawiono mu ogromny pomnik, od jego nazwiska pochodzi też nazwa dzielnicy.

 
Vitkov Praga pomnik wzgórze
 
Rozpościera się stąd na prawdę fajna panorama. Jedna z wielu w Pradze.
 
Panorama Vitkov praga
 
Wsiadam teraz w autobus i podjeżdżam z przesiadką na drugą stronę Wełtawy, do niepozornej Galerii Futura. Trudno tu trafić z powodu braku wyraźnych oznaczeń, dlatego skorzystajcie proszę z załączonej powyżej mapki i dodajcie ten punkt do swoich map offline. Dokładny adres to Holečkova 789/49.

 

Znajduje się tu kolejne dzieło mojego ulubieńca, eksperta do spraw urozmaicania artystycznej strony Pragi 🙂
W samej galerii nie ma żadnego eksponatu, który by mnie jakoś szczegolnie zainteresował, za to na zewnątrz budynku, od strony dziedzińca, znajduje się instalacja artystyczna, która bardzo przyciąga wzrok – Nogotyłki czy Brownnoser . Maja juz swoje lata, bo autor stworzył je i zainstalował w 2003 r. Sama nazwa Brownnoser, czyli ten który brudzi sobie nos chodząc innym w d… 🙂
 
Nogotyłki Praga Futura Brownnoser
 
 Praga Czerny
 
Stąd ponownie wspinam się na Petrzyn, na ktorym byłem już wczoraj, aby dotrzeć do kościoła św. Michała Archanioła.
 
Praga Petrin kościół św. Michała Archanioła
 
Okolica o tej porze roku przybiera piękne, pastelowe barwy.
 

 

 
Chyba nie mamy już wątpliwości, że Praga słynie z niezwykłych punktów panoramicznych. Kolejnym jest ten znajdujący się w Leteńskich Sadach. Jest to jednocześnie największy park w Pradze. Dokładnie pośrodku tego terenu stoi obecnie ogromny metronom.
 

 

 

Równie ciekawe oprócz tego, co znajduje się tu obecnie, jest to, co było tu dawniej. W latach 1955-1962 stał tutaj największy na świecie pomnik Stalina. Budowa pomnika kosztowała 140 milionów ówczesnych koron, wykorzystano 17 tysięcy ton wszelakich materiałów. Wykonany był głównie z granitu, a w celu jego utrzymania na słabym, piaskowcowym wzgórzu, wypełniono je wielkimi, betonowymi blokami. W cokole zamierzano urządzić Światowe Muzeum Rewolucyjnego Czynu Proletariatu, do czego ostatecznie nie doszło.

Podczas Aksamitnej rewolucji, 1989 odbywały się tutaj wielkie demonstracje przeciwko władzom komunistycznym, w których brało udział około uwaga… 750 tysięcy ludzi! 7 września 1996 w parku dał koncert przed 127 tysiącami widzów Michael Jackson, który właśnie tym koncertem rozpoczął trasę HIStory World Tour.

 
stalin pomnik praga
 

Po powrocie do hostelu, odpoczynku chciałbym zobaczyć po wielu latach przerwy Złotą Uliczkę. Po drodze, niedaleko hostelu znajduje się kościół św. Mikołaja. Po zachodzi słońca, wszystkie zabytki w Pradze prezentują się jeszcze lepiej niż za dnia.

 

Kościół św. Mikołaja, Praga

 
Jak powszechnie wiadomo, Praga uchodzi za dość drogie miasto dla turystów. Pamiętam swoją pierwszą wizytę w stolicy Czech, kiedy mając jakieś 15 lat, wiele atrakcji turystycznych była dostępna dla turystów bezpłatnie. Takim miejscem była m.in Złota Uliczka i cały teren okolic Zamku Praskiego czy Katedry św. Wita.
 
Praga katedra św. wita
 
Obecnie wstęp jest płatny i są to spore kwoty. Kiedy jednak dobrze rozplanujemy swoje zwiedzanie i pod praski gród dotrzemy po g. 17:00, wejdziemy na ten teren zupełnie bezpłatnie. I tak właśnie robię tego dnia. Zdecydowanie warto. Szczególnie po zachodzie słońca, kiedy tutejsze zabytki są fantastycznie podświetlone.

 

Katedra św. Wita Hradczany Praga
 
Praga Hradczany

 
Będąc tu ok. g.20:00 miałem wrażenie, że jestem tu prawie sam. Dosłownie kilka pojedynczych osób przewinęło się  tu w międzyczasie. A już na samej Złotej Uliczce nie było żywej duszy. Wrażenie nie do opisania. Ma się takie odczucie, jakby ktoś wpuścił nas do niedostępnego normalnie miejsca na godzinę i hulaj dusza. Super sprawa.

 
Praga Zlota Uliczka

 

Praga Zlota Uliczka
 
Praga Hradczany

 
Sama katedra św. Wita jest gigantyczna (pełna nazwa to Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha). To na prawdę niesamowite dzieło gotyku europejskiego. Tutaj każdy szczegół architektoniczny jest majstersztykiem. Jest to jednocześnie siedziba arcybiskupów praskich i prymasa czeskiego. To główny kościół Pragi. W zasadzie trudno znaleźć na placu przed lub obok katedry miejsce, z którego można objąć w kadrze aparatu fotograficznego całą budowlę. Przyjrzyjcie się szczególnie mozaice Sąd ostateczny, znajdującej się na fasadzie południowej. W środku wrażenie robi szczególnie witraż Alfonsa Muchy, choć ze względu na ogrom katedry, jest tu o wiele więcej miejsc przyciągających oko.
 
Ciekawostka na temat Alfonsa Muchy. Jako że był to bodajże najbardziej znanym Czeskim malarzem, otrzymał swego czasu zadanie zaprojektowanie banknotów. Jak  wiadomo, jest to dobra okazja do umieszczenia na nich znanych, szanowanych obywateli. Kogo Alfons Mucha obdarował tym wielkim zaszczytem ? Na “pięćdziesiątce” znalazła się… jego córka. Na setce – żona. Na tym nie koniec. Córka została zapewniona przez kochającego tatę, że jeśli będzie miła i grzeczna, to również jej podobizna znajdzie się na “dwusetce”. Ach, rodzina 🙂
Gdzie spać w Pradze?
 
Miasto ma bardzo dobrze rozbudowana bazę noclegową. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno bardzo podstawowy standard jak i ekskluzywne hotele. Jak wiecie, jak praktycznie zawsze korzystam z hosteli. Za niewielka kwotę mamy do dyspozycji kilkuosobowy pokój z dostępem do kuchni. Daje to nam możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków, kiedy zajdzie taka potrzeba. Bardzo mocno rekomenduje jednak zabrać ze sobą opaskę na oczy, oraz zatyczki do uszu, bo jak wiadomo nie będziemy w pokoju sami.

 

Ogromnym plusem hosteli jest mozliwośc poznania bardzo ciekawych ludzi z całego świata. Takie miejsca bardzo sprzejają ciekawym znajomościom i wymiana dowiadczeń podróżniczych. To własnie tutaj najłatwiej dowiemy sie co ciekawego inni zwiedzili i polecają.
 
Bardzo istotna jest również lokalizacja. Newet jeśli cena noclegu jest bardzo atrakcyjna, zwróć uwagę na odległości od punktów komunikacji miejskiej, albo po prostu ciekawych turystycznie miejsc. Nikt nie chciałby tracić czasu na długie dystanse pokonywane codziennie po mało ciekawej okolicy. Ten czas lepiej poświęcic na zwiedzanie tego, co warte obejrzenia.

 

Dlatego polecam miejsce, które sam przetestowałe, czyli hostel Arpacay, który połozony jest w idealnym miejscu, dosłownie 5 minut pieszo od Wzgórza Zamkowego na Hradczanach. TUTAJ możesz sprawdzić ceny noclegów.
 
Aplikacje przydatne w trakcie podróży
 
CG Transit – bezpłatna aplikacja działająca w trybie offline. Jest to planner połączeń komunikacji miejskiej w Pradze. Działa znakomicie (wymaga tylko jednorazowego pobrania rozkładów)
Przydała mi się wielokrotnie, kiedy bez dostępu do internetu chciałem szybko przedostać się w zupełnie inną, oddalona cześć miasta.
Kolejny element niezbędnika to Maps.me. W wielkim skrócie to mapa z opcją wyznaczania np. trasy pieszej z punktu A do punktu B. Działa offline. Moim zdaniem o wiele lepsza od Google maps. Jeśli jesteś zainteresowany tematem – artykuł na jej temat tych jak i innych przydatnych aplikacji znajdziecie TUTAJ.
 
Gdzie jeść w Pradze ?
 
U Houdku to restauracja z dala od turystycznego centrum miasta. Można to dotrzeć pieszo z centrum starego miasta w 25 minut, albo podjechać komunikacją. A warto. Takich knedliz gulaszem nie miałem okazji jeść nigdzie indziej, i to jeszcze w tak dobrej cenie. W godzinach 11:00- 14:30 można tu skorzystać z promocyjnego zestawu: pyszna zupka + wspomniany knedlik z gulaszem za… uwaga 89 CZK. I jest to porcja, która ukoi każdy, nawet największy głód. Niech Was jednak nie zdziwi kiedy okaże się, że w powyższych godzinach restauracja jest zapełniona gośćmi. Upodobali ją sobie nie tylko lokalsi. Sława tego miejsca dotarła już do dużego grona turystów.  Obsługa bardzo sympatyczna, co nie jest standardem w drogich restauracjach w centrum. Dwóch współwłaścicieli uwija się tu jak w ukropie. Zjemy więc tu nie czekając długo na podanie posiłku i BARDZO smacznie. Gwarantuję.
Zerknijcie na MENU.
 
U Houdku restauracja Praga
 
U Houdku restauracja Praga
 

Kolejne miejsce na mojej gastronomicznej mapie Pragi to… restauracja wietnamska. Tak wiem, kto jedzie do Pragi jeść wietnamskie żarcie? Ale to jest wyjątkowe. Aby dodać pikanterii, dodam, że restauracja jest sieciówką należącą do Pho Vietnam Tuan & Lan.

Takiej zupy Pho nie jadłem nigdzie! Kosztuje więcej niż cały zestaw obiadowy w U Houdku, bo 99 CZK, ale jest to bardzo duża porcja i daje takiego kopa, że możemy po niej zwiedzać cały dzień 🙂 Bardzo polecam, szczególnie jeśli lubicie azjatycką kuchnię.

 
Praga zupa pho
 
Szukając ciekawych i relatywnie tanich miejsc, w których można dobrze zjeść, polecam Wam również z czystym sumieniem restauracje Stare Casy.
 
Komunikacja miejska w Pradze

Podróżując komunikacją więcej niż 4 razy w ciągu doby, warto rozważyć zakup biletu okresowego, 24 godzinnego, lub 13 razy w ciągu 3 dni (patrz poniżej). W zasadzie większość najbardziej popularnych turystycznie miejsc jest dostępna na własnych nogach, ale być może czasami będziemy musieli gdzieś podjechać, aby nie tracić zbyt wiele czasu i sił. Pamiętajcie proszę, że zakup biletów możliwy jest w automatach lub kioskach/ niektórych sklepach. Automaty w zdecydowanej większości przyjmują wyłącznie bilon.

Bilety są ważne zarówno w autobusach, tramwajach, metrze czy kolejce, np. na Petrzyn.

Jednorazowy bilet krótko terminowy 90 -minutowy

32 CZK – normalny
16 CZK – ulgowy(dzieci  od 10 do 15 roku życia)

Jednorazowy bilet krótko terminowy 30 -minutowy

24 CZK – normalny
12 CZK – ulgowy(dzieci  od 10 do 15 roku życia)

Krótkookresowe bilety

  • 24 godziny bilet 110 CZK,
  • dzieci(10 – 15 lat) 55 CZK
  • 3 dniowy 310 CZK

Inne

  • Bagaż 16 CZK
 

A teraz możesz sprawdzić aktualne ceny lotu, noclegu czy wynajmu samochodu w dowolnym miejscu, do którego się wybierasz poprzez poniższe linki:

     
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Będę wdzięczny za komentarze poniżej. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji albo masz propozycje/sugestie dotyczące tej relacji, chętnie je poznam. Dzięki Tobie wartość kolejnych artykułów może być jeszcze lepsza.

Zapraszam Cię również do zapisania się do Newslettera. Gwarantuję tylko wartościowe treści, żadnego spamu.