Praga co zobaczyć i zwiedzic w weekend

City break do Pragi? Czy 2 lub 3 dni wystarczą na poznanie miasta ? Co warto zwiedzić w tym czasie, a co sobie odpuścić? Ile pieniędzy przeznaczyć na podróż i pobyt ? Gdzie nocować ? Co lokalnego warto zjeść ?

Pewnie nam wszystkim Praga kojarzy się z Mostem Karola, Hradczanami, Starym miastem z charakterystyczną wieżą zegarową. Ale miasto to ma o wiele więcej do zaoferowania. To mój czwarty pobyt w Pradze, postanowiłem więc tym razem przygotować się do tego krótkiego wyjazdu ze szczególną starannością. Pokażę Wam więc kilka ciekawych miejsc, wartych zwiedzenia. Nie obejdzie się też bez najważniejszych zabytków, bez obaw. Spodziewajcie się jednak czegoś więcej. Poznacie koszty wyjazdu i pobytu. Podzielę się z Wami również garścią praktycznych porad, pomagających przyjemnie i efektywnie spędzić ten czas w Pradze. Zachęcam Was również do zaplanowania innych podróży, w czym bardzo pomogą Wam między innymi relacje z Barcelony oraz Wenecji.

Jeśli jesteście gotowi na aktywne, ciekawe zwiedzanie, to ta relacja jest dla Ciebie. Od razu wyjaśniam, że część zdjęć pochodzi również z poprzedniego wyjazdu do Pragi, pod koniec lata.

Termin wyjazdu: 7-10.11.2016r

Koszty w Pradze

 • Bus Lublin- Kraków-Praga-Kraków-Lublin (Flixbus+ BP Tour) 149 zł
 • Nocleg w hostelu The Republic Garden  – (pokój wieloosobowy, dobra lokalizacja, czysto) 410 zł/3 noce
 • Bilety komunikacji miejskiej 6×24 CZK = ok. 25 zł
 • Bilet wstępu do Biblioteki na Strachowie 150 CZK + 80 CZK fotografowanie = ok. 45 zł

Suma wydatków (bez wyżywienia) = ok. 630 zł

the-republic-garden praga pokój

the-republic-garden praga pokoj dzienny

Dla osób które szukają trochę więcej prywatności i podróżują w parze, polecam pokój 2 osobowy w Hostelu Boudnik. Średnia cena pokoju wynosi 150 zł/dobę, więc wolałbym zapłacić 75 zł/os i mieć trochę przestrzeni tylko dla siebie i osoby towarzyszącej.

W Pradze znajdziesz wiele miejsc noclegowych dostosowanych do twoich indywidualnych potrzeb. Proponuję skorzystanie z poniższego baneru Booking.com lub tego linku. Kiedy zdecydujesz się na zarezerwowanie noclegu poprzez jedno z tych narzędzia, otrzymam niewielką prowizję od Booking.com, co przyczyni się z pewnością do pozyskania środków na moje kolejne podróże a tym samym możliwość prezentowania nowych, ciekawych miejsc na moim blogu i w social mediach. Jest to świetny sposób na bezkosztowe wyrażenie docenienia dla pracy jaką wykonuję dla swoich czytelników. Stawiam na transparentność i uczciwość wobec moich odbiorców, stąd to wyjaśnienie. Oczywiście rezerwacja noclegu poprzez powyższy link afiliacyjny lub widget nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla ciebie.

nocleg w rydze gdzie nocować ryga łotwa

Booking.com

Co zwiedzić w Pradze?

Już na początku chciałem podkreślić, że ogromną inspiracją do poszukiwań ciekawych miejsc stały się dla mnie teksty genialnego reportażysty, „czechofila” Mariusza Szczygła. Jego książka Gottland, została w Czechach bestsellerem (2007 r).
Piękna pogoda, przyjaźni ludzie, komfortowe, tanie nocowanie w centrum starego miasta, pyszne jedzenie i odkrywanie takiej Pragi, jakiej wcześniej nie znałem… czego chcieć więcej na szybki, 2-dniowy pobyt?
Rozmowa w knajpie trzech gości: z Pragi, Brna i Pilzna.
Ten z Pragi mówi do kelnera: „Proszę mi podać to najlepsze, co tutaj macie, czyli Staropramen”.
Ten z Brna mówi: „A mnie proszę podać, to najlepsze co istnieje na świecie czyli Starobrno”.
Na to ten z Pilzna mówi: „A mnie proszę podać colę”.
„A ty nie będziesz pił piwa?” – zdziwili się koledzy.
„Skoro wy nie pijecie, to ja też nie” *
No właśnie, Praga piwem stoi, w każdym możliwym rodzaju.
Nic dziwnego, skoro Czesi mają największe spożycie piwa na mieszkańca na świecie, 160 l rocznie, wyprzedzając tym nawet znanych z zamiłowania do tego trunku Irlandczyków czy Niemców.  Z resztą,  aby kupić lokalne piwo statystyczny Czech musi pracować na nie zaledwie 7 minut.
Ok, zmiana tematu. Ja piwoszem nie jestem.

Panorama Hradczany Co zobaczyc i zwiedzić w weekend w pradze

Z Lublina jadę przez Kraków i Katowice oraz Brno do Pragi ok. 14 godzin, więc warto w tym czasie zadbać o to, żeby się nie zanudzić. Przyjazd jesienią ma dużo zalet. Po pierwsze nieco mniej turystów, których tutaj zazwyczaj są prawdziwe tłumy. Po drugie, jak dobrze poszukacie, znajdziecie zdecydowanie niższe ceny noclegów niż w sezonie. To duży plus, bo pod względem noclegów, Praga potrafi być dość droga. Po trzecie piękne kolory jesieni, wspaniałe wyeksponowane przez naturę, szczególnie w licznych tutejszych parkach.

Hradczany Praga ulice praga na weekend

Wełtawa Praga Co zobaczyc w Pradze w Weekend
Wyjazd ten miał na celu odkrycie nowych miejsc, do których nie docierają zazwyczaj turyści. Pamiętam, kiedy na fejsie znalazłem filmik prezentujący niezwykłą ruchomą rzeźbę. Postanowiłem, że chce zobaczyć ją na żywo. Okazało się, że jej twórca, artysta David Černý, jest autorem jeszcze wielu innych instalacji. Udało mi się „upolować” najważniejsze. Kolejne zostawiam na następny raz.

Co zwiedzić w Pradze ? / Dzień 1

Zaczynam zwiedzanie tuż po śniadaniu, ok. g 9:00. Wybieram się do kompleksu Zamku Praskiego na Hradczanach. O tej godzinie nie ma tu zbyt wielu turystów. Miejsce to jest zarówno piękne za dnia, jak i po zmroku. W dalszej części relacji będziecie mieli okazję porównać je ze zdjęciami nocnymi.
Hradczany Praga
Tu właśnie odbywa się zmiana warty. Szczególnie w południe warto obejrzeć to niezwykłe przedstawienie.

Zmiana warty Praga co zobaczyc i zwiedzić w pradze w weekend

Stąd ruszam dalej w stronę Klasztoru na Strahowie. Znajduje się na jednym ze wzgórz praskich, których zdecydowanie nie brakuje w mieście.

Katedra na Strahovie

W kompleksie klasztornym znajduje się niezwykła biblioteka. Jest bodajże najpiękniejszą biblioteką, jaką miałem do tej pory widzieć w życiu. Są to w zasadzie zaledwie dwie sale, ale na prawdę ogromne. Szkoda tylko , że można je podziwiać bez możliwości wejścia do ich sal. Przyjrzeć się zbiorom można wyłącznie z progu wejścia do nich.
Informacje praktyczne:
 • Wstęp w godzinach 9:00-17:00:00 (Uwaga! Przerwa między 12:00-13:00)
 • Bilet normalny: 150 CZK + 80 CZK za fotografowanie
 • Ulgowy: 80 CZK
 • Rodzinny: 200 CZK ( 2 dorosłych i maksymalnie 3 dzieci do 15 roku życia)
 • Dzieci do 6 roku życia: bezpłatnie
 • Oficjalna strona Biblioteki na Strahovie i aktualny cennik

Biblioteka na Strahovie

Biblioteka na Strahovie

Panorama ze wzgórza, na którym znajduje się klasztor jest wyjątkowa. Śmiem twierdzić, że chyba najładniejsza w całej Pradze.
Panorama Pragi ze wzgórza na Strahovie
Stąd w naturalny sposób prowadzi trasa na wzgórze Petrzyn. Kolejne miejsce idealne jako miejsce do oglądania panoram miasta.
Jednym z najbardziej znanych punktów na wzgórzu jest wieża widokowa wybudowana na wzór wieży Eiffla (Petřínská rozhledna) oraz Labirynt Luster (czes. Zrcadlové bludiště). Tuż obok znajduje się również widoczny na jednym z poniższych zdjęć Kościół św. Michała Archanioła. Przy okazji – największym stadionem piłkarskim świata jest stadion Strahov mieszczący się w pobliżu wzgórza Petrin. Jego pojemność to 220.000 miejsc.
Praga co zwiedzic i zobaczyć w pradze w weekend
Poza tym na Petřínie znajduje się obserwatorium astronomiczne (otwarte w 1928 r.), jedną z jego ścian stanowi Mur Głodowy, jedna baszta zaś – została kopułą główną obserwatorium z funkcjonującym zabytkowym teleskopem z początku XX w.
Petrzyn / Petrin
Fajną sprawą jest tutejsza kolejka, którą można szybko wjechać lub zjechać na górę. Najlepszym rozwiązaniem jest wjazd, a zejście piesze.
Jeśli zdecydujecie się na wjazd, to od razu wyjaśniam, że do dolnej stacji kolejki wcale nie jest tak łatwo trafić. Brakuje wystarczającej ilości oznaczeń. Jednym z rozwiązań jest zapisanie sobie najważniejszych miejsc miasta na mapie offline w telefonie, o czym nieco niżej w artykule przeczytacie, albo zobaczcie to miejsce TUTAJ.
baner instagram blog podróżniczy
Kiedy już dotrzemy do dolnej stacji kolejki warto przejść do znajdującego się blisko mostu Legii i tutaj zjechać windą do zlokalizowanego poniżej parku. Kolejne świetne miejsce z panoramą na wybrzeże Wełtawy. Będąc na moście Legii nie sposób się oprzeć. Tutaj na pewno zrobicie nie jedno zdjęcie. Z jednej strony Teatr Narodowy.

Praga co zwiedzić w weekend

Z drugiej, zarówno za dnia, jak i w nocy można tu „ustrzelić” niezłe ujęcie całego kompleksu na Hradczanach. Przewodnicy turystyczni informują, że oświetlenie zamku zafundowali Rollingstonsi, urzeczeni jego urodą. Dosłownie kilkaset metrów stąd znajduje się widoczny na zdjęciach powyżej najbardziej znany w całych Czechach Most Karola. Mnóstwo tu sprzedawców wszelkiego rodzaju pamiątek, jak i wszelkiego rodzaju artystów. Ciekawostka. Podczas budowy mostu Karola, w XIV wieku, jednym z głównych składników zaprawy murarskiej były jajka (dokładniej, ich białka)! Mimo to sprawia wrażenie całkiem stabilnego 🙂
Praga Most Karola co zwiedzic w pradze co zobaczyc w pradze praga na weekend
Naturalną trasą idąc od strony Hradczan, jest ta prowadząca do centrum starego miasta. Docieramy w końcu tu, gdzie dociera każdy turysta. Na głównym placu starego miasta stoi dumnie ogromny pomnik Jana Husa. Dookoła mnóstwo kamienic i kościołów.

Praga Stare Miasto Co zwiedzic i zobaczyć w Pradze w weekend

Ciągnęło mnie jednak do tej tak bardzo wyczekiwanej sztuki Pana Černý’ego. Mapa wskazywała, że niedaleko znajduje się bodajże najbardziej znana jego rzeźba – głowa Franza Kafki. Absolutnie mnie kupił tym dziełem. Nic z resztą dziwnego.
Ogromna 11-metrowa głowa Franza Kafki wykonana została z błyszczących, metalowych elementów, które znajdują się w ciągłym ruchu. Kinetyczna rzeźba sterowana jest układem elektronicznym wciąż zmieniającym kształt dzieła. Ten efekt obrazować ma pełną zaskakujących sprzeczności twórczość Kafki.
Pomnik stanął na placu przed centrum handlowym Quadro. Z uwagi na rozmiar i skomplikowaną konstrukcję dzieło okazało się kosztowne – sponsorzy wyłożyli na jego realizację 30 mln koron (ponad 4,5 mln zł). Ma 11 metrów wysokości, 39 ton wagi! Składa się z 42 ruchomych paneli. Choreografia, którą mogą podziwiać przechodnie, trwa 40 minut. Głowa Franza Kafki wykonuje w tym czasie 15 różnego typu ruchów.
A prezentuje się tak:

Bardzo żałowałem, że do mojego przyjazdu nie dotrwała na swoim miejscu inna instalacja artystyczna tego samego autora. In Utero – to jej nazwa.

Wyglądała kiedyś tak:

fot: iamnothome.net
fot: iamnothome.net

Co ciekawe można było wejść do środka rzeźby, jako że przedstawiała kobietę ciężarną. Można było więc choć przez chwilę poczuć się jak w brzuchu matki 🙂 Kolejną rzeźbą Černý’ego jest Koń. Podwieszony do sufitu jednego z centrów handlowych- Lucerny.

Lucerna Praga Koń

Kolejny przystanek pokonuję metrem. Dzielnica Žižkov  – „Dzielnica second hand. Praga Pragi” – jak ją nazwał Mariusz Szczygieł.
Niegdyś była to niezależną miejscowością, od 1922 r stała się dzielnicą Pragi.
Franz Kafka prowadził tu warsztat ojca a Jarosław Haszko w tutejszych knajpkach, (których jest tu na prawdę zatrzęsienie) pisał „Przygody dobrego wojaka Szwejka“.
To tutaj między innymi zobaczymy ciekawy architektonicznie Kościół Świętego Serca Pana.
Žižkov
Zaledwie kilkaset metrów stąd nad całą dzielnicą góruje wieża TV. Sama konstrukcja chroniona jest patentem. Praga umiłowała sobie prace Černý’ego, bo nawet na tej nowoczesnej wieży znalazło się 10 raczkujących dzieci (Miminka), powstałych jako efekt pracy mistrza.
Zizkow Praga wieża tv
Kolejnym ciekawym miejscem jest cmentarz żydowski – dosłownie kilkanaście metrów od wieży. W przeciwieństwie do tego słynnego cmentarza na Josefovie, ten jest  bezpłatny. Należy moim zdaniem do listy takich miejsc, które trzeba zobaczyć w Pradze. Sprawia wrażenie jakby był zupełnie zapomniany przez świat, wciśnięty między stare kamienice a wielką wieżę.
Praga Zizkov cmentarz

Co taki cmentarz robi w okolicy tak futurystycznego budynku jak nowoczesny nadajnik tv? Pytanie należałoby raczej odwrócić. Okazuje się, że w  dawnych czasach spory obszar w tej okolicy zajmował właśnie cmentarz. Kiedy w Europie nasilił się antysemityzm, postanowiono dużą część tego obszaru potraktować jak zwykły teren, który można dowolnie przekształcić. I tak oto powstała wieża. Ile zniszczono zabytkowych pomników i co gorsza, sprofanowano bez mrugnięcia okiem szczątków ludzkich? Pamiętajcie proszę, że na cmentarz wchodzimy zawsze z nakryciem głowy. Jeśli takiego ze sobą nie mamy, możemy pożyczyć bezpłatnie jarmułkę.

Pora na zupełnie nieznaną Pragę. Taką, do której zazwyczaj turyści się nie wybierają.
Stary, mający dawno za sobą czasy świetności, kolejowy dworzec towarowy na Želivského. Takie miejsca uwielbiam najbardziej. Aktualnie mają tu swoje magazyny niewielkie punktu handlowe, zajmujące się głównie odrestaurowywaniem i sprzedażą mebli. Kiedy jednak pójdziemy nieco dalej aż do torów, ukaże się naszym oczom ciekawa, niszczejąca konstrukcja dworca.
Praga Žižkov Želivského
Jeszcze całkiem niedawno ktoś próbował tę przestrzeń w bardzo ciekawy sposób zaaranżować na klub/ restaurację. Niestety pozostał z tego miejsca tylko szereg wymyślnych mebli z palet, kilka sprzętów gastronomicznych i tablica z menu. Smutny to obraz, pokazujący, że nawet najciekawsze miejsce musi się jednak przyjąć na dłużej, żeby okazało się biznesowym strzałem w dziesiątkę. Sami zobaczcie. To miejsce na prawdę ma swój niepowtarzalny klimat.
Praga Žižkov Dworzec Želivského
Praga to również miejsca owiane złą sławą. Jednym z takich miejsc jest ogromny most, zwany mostem samobójców. Wsiadam więc w tramwaj, a potem w metro, aby zobaczyć go na własne oczy. Rozciąga się nad Doliną Nuselską i łączy Pankrác i południowe dzielnice Pragi z centrum miasta.
Praga most samobujców
Mało kto wie, że pod nim znajduje się niepozorny pomnik „Z własnej woli” w parku Folimanka – skręcona latarnia uliczna oświetlająca filar mostu,  poświęcony właśnie tym, którzy postanowili odebrać sobie życie. A samobójców było wielu. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat, ok. 300 osób. W latach 1990 wybudowano wzdłuż chodników wysokie ogrodzenia. Spacerując po parku poniżej mostu, widząc matki z małymi dziećmi wyobraziłem sobie, jak okropne musiałoby to być przeżycie, zobaczyć spadającego na ich oczach samobójcę.

Wracam stąd pieszo w stronę znajdującego się w centrum pomnika świętego Wacława. Po drodze mijam ciekawy budynek szpitala ginekologiczno-położniczego.

Praga szpital ginekologiczno-położniczy

Wspomniany wcześniej pomnik św. Wacława stoi dumnie na placu jego imienia, potocznie nazywanym przez Polaków Wacławiakiem. Dziś jest to główna arteria praska. Zarówno w dzień, jak i w nocy tętni życiem kulturowym, towarzyskim oraz handlowym. Obok wznosi się monumentalny gmach Muzeum Narodowego (Národní muzeum). Plac należy do większych w Europie.
Pora wracać do hostelu, nogi powoli odmawiają posłuszeństwa 🙂

Co zwiedzić w Pradze ? / Dzień 2

Podobnie jak pierwszego dnia, zaczynam zwiedzanie wcześnie, aby zobaczyć jak najwięcej ciekawych miejsc. Z hostelu idę więc najpierw w stronę mostu Karola. Jednak odbijam tuż przed nim w prawo, aby dotrzeć po kilkuset metrach do ściany Lennona.

Ściana od lat 80 została zapełniona graffiti inspirowanymi Johnem Lennonem i fragmentami tekstów piosenek Beatlesów.

W 1988 roku ściana była źródłem irytacji dla reżimu komunistycznego. Młodzi Czesi pisali skargi na ścianie, co doprowadziło do starcia pomiędzy setkami studentów i służbą bezpieczeństwa w pobliżu Mostu Karola. Ruch studentów został ironicznie nazwany „Lennonismem”, a czeskie władze opisywały tych ludzi jako alkoholików, psychicznie chorych, socjopatycznych i nazywali agentami zachodniego kapitalizmu.
 

Mur Lenona Praga co zwiedzic weekend w pradze

Praga co zwiedzić co zobaczyć w weekend

Na lewo od mostu znajduje się inne ciekawe miejsce. To muzeum Franza Kafki. I chociaż nie planuję zwiedzać go (wstęp kosztuje 200 CZK), to szybko tam docieram ze względu na kolejne prace Davida Černý’ego . Rzeźba przedstawia dwóch mężczyzn, stojących naprzeciw siebie i oddających mocz do basenu w kształcie Czech. Penisy mężczyzn są ruchome, a strumień wody może być kierowany przez osoby oglądające za pomocą SMS-ów ! To dopiero pomysłowe 🙂 To miejsce koniecznie warto zwiedzić w Pradze.
muzeum Franza Kafki Praga co zwiedzic co zobaczyc w pradze weekend w pradze
Po tej wizycie przeprawiam się przez most do centrum starego miasta, a stąd pod słynną Bramę prochową. Na Bramie Prochowej znajduje się taras widokowy dla turystów (wstęp 75 CZK). To miejsce, jak wiele ciekawych miejsc w Pradze, równie pięknie prezentuje się nocą.
brama prochowa praga co zwiedzić weekend
Będąc na cmentarzu żydowskim, znalazłem ulotkę przedstawiającą przepiękny budynek Synagogi Jubileuszowej. To niedaleko ( między dworcem kolejowym, a placem Wacława), więc z pomocą GPS-a i MAPS.me łatwo tam dotrzeć. Budynek jest niesamowity. Na kolorowej fasadzie dobrze widać mieszankę secesji oraz stylu mauretańskiego, z domieszkami sztuki islamskiej.
W Pradze znajdziemy jak widzicie, sporo budynków sakralnych. To ciekawe, bo Czechy są najbardziej ateistycznym państwem w Europie. 59% obywateli to ateiści lub agnostycy. Synagogi i cmentarz żydowski przetrwały II wojnę światową paradoksalnie dzięki Adolfowi Hitlerowi, który po całkowitej zagładzie Żydów chciał utworzyć w Pradze muzeum narodu żydowskiego.

Synagoga Jubileuszowa Praga Co zwiedzic i zobaczyc w Pradze w weekend

Pora zjeść coś dobrego. Mimo zmęczenia, idę na piechotę do restauracji U Houdku, na fantastyczny zestaw obiadowy (89 CZK). Po takim jedzeniu ciężko będzie mi teraz wdrapać się na szczyt wzniesienia Vitkov.

Znajduje się tu Narodowy pomnik, przedstawiający wodza Jana Żiżkę, znanego z obrazów Matejki. Dowodził on armią husycką w zwycięskiej bitwie na Witkowej Górze leżącej dzisiaj w granicach administracyjnych Żiżkowa. Dlatego też właśnie w tym miejscu postawiono mu ogromny pomnik, od jego nazwiska pochodzi też nazwa dzielnicy. Niesamowity widok, nie tylko w południ, warto się tu również pojawić na zachód słońca. Pięknie, prawda ?

Vitkov praga co zwiedzić i zobaczyć w pradze punkty widokowe panorama blog podróżniczy

Rozpościera się stąd na prawdę fajna panorama. Jedna z wielu w Pradze.

Vitkov Panorama okolica wzniesienie Praga co zwiedzić co zobaczyc weekend w pradze

Co jeszcze zwiedzić w Pradze ? Wsiadam w autobus i podjeżdżam z przesiadką na drugą stronę Wełtawy, do niepozornej Galerii Futura. Trudno tu trafić z powodu braku wyraźnych oznaczeń, dlatego skorzystajcie proszę z załączonej powyżej mapki i dodajcie ten punkt do swoich map offline.
Informacje praktyczne:
 • Godziny otwarcia: 11:00- 18:00 od środy do niedzieli
 • Wstęp bezpłatny (mile widziane datki)
 • Dokładny adres: Holečkova 49.
 • Jak dotrzeć pieszo lub transport publiczny:
  • Autobus: # 176 » Holečkova
  • Tramwaj: # 4, 6, 9, 10 » Bertramka
Znajduje się tu kolejne dzieło mojego ulubieńca, eksperta do spraw urozmaicania artystycznej strony Pragi 🙂
W samej galerii nie ma żadnego eksponatu, który by mnie jakoś szczególnie zainteresował, za to na zewnątrz budynku, od strony dziedzińca, znajduje się instalacja artystyczna, która bardzo przyciąga wzrok – Nogotyłki czy Brownnoser . Maja już swoje lata, bo autor stworzył je i zainstalował w 2003 r. Sama nazwa Brownnoser, czyli ten który brudzi sobie nos chodząc innym w d… 🙂
Galeria Futura Praga Co zwiedzić w pradze Weekend w pradze
Galeria Futura Praga Co zwiedzić w pradze Weekend w pradze
Stąd ponownie wspinam się na Petrzyn, na którym byłem już wczoraj, aby dotrzeć do kościoła św. Michała Archanioła. Można się tu poczuć jak w skansenie. Piękny obiekt.

kościół św. Michała Archanioła Petrin Petrzyn Praga co zobaczyć w pradze weekend w pradze

Okolica o tej porze roku przybiera piękne, pastelowe barwy.

Pertin park drzewa co wiedzić w pradze co zobaczyć weekend w pradze

Chyba nie mamy już wątpliwości, że Praga słynie z niezwykłych punktów panoramicznych. Kolejnym jest ten znajdujący się w Leteńskich Sadach. Jest to jednocześnie największy park w Pradze. Dokładnie pośrodku tego terenu stoi obecnie ogromny metronom.

Równie ciekawe oprócz tego, co znajduje się tu obecnie, jest to, co było tu dawniej. W latach 1955-1962 stał tutaj największy na świecie pomnik Stalina. Budowa pomnika kosztowała 140 milionów ówczesnych koron, wykorzystano 17 tysięcy ton wszelakich materiałów. Wykonany był głównie z granitu, a w celu jego utrzymania na słabym, piaskowcowym wzgórzu, wypełniono je wielkimi, betonowymi blokami. W cokole zamierzano urządzić Światowe Muzeum Rewolucyjnego Czynu Proletariatu, do czego ostatecznie nie doszło. Musicie przyznać, że ze wzgórza Petrin rozpościera się piękna panorama. A kolory panujące tu jesienią są tak intensywne.

Petrzyn Petrin góra wzgórze praga punkty widokowe w Pradze co zwiedzić w pradze co zobaczyć w pradze blog podrózniczy

Podczas Aksamitnej rewolucji, 1989 odbywały się tutaj wielkie demonstracje przeciwko władzom komunistycznym, w których brało udział około uwaga… 750 tysięcy ludzi! 7 września 1996 w parku dał koncert przed 127 tysiącami widzów Michael Jackson, który właśnie tym koncertem rozpoczął trasę HIStory World Tour.

Po powrocie do hostelu, odpoczynku chciałbym zobaczyć po wielu latach przerwy Złotą Uliczkę. Po drodze, niedaleko hostelu znajduje się kościół św. Mikołaja. Po zachodzi słońca, wszystkie zabytki w Pradze prezentują się jeszcze lepiej niż za dnia.

kościół św. Mikołaja Praga co zwiedzić i zobaczyć w pradze w weekend

Jak powszechnie wiadomo, Praga uchodzi za dość drogie miasto dla turystów. Pamiętam swoją pierwszą wizytę w stolicy Czech, kiedy mając jakieś 15 lat, wiele atrakcji turystycznych była dostępna dla turystów bezpłatnie. Takim miejscem była m.in Złota Uliczka i cały teren okolic Zamku Praskiego czy Katedry św. Wita.
Katedra św. Wita warty Praga co zobaczyc i zwiedzic w pradze w weekend
Obecnie wstęp jest płatny i są to spore kwoty. Kiedy jednak dobrze rozplanujemy swoje zwiedzanie i pod praski gród dotrzemy po g. 17:00, wejdziemy na ten teren zupełnie bezpłatnie. I tak właśnie robię tego dnia. Zdecydowanie warto. Szczególnie po zachodzie słońca, kiedy tutejsze zabytki są fantastycznie podświetlone.
Praga nocą Katedra co zobaczyc i zwiedzic w pradze w weekend
Będąc tu ok. g.20:00 miałem wrażenie, że jestem tu prawie sam. Dosłownie kilka pojedynczych osób przewinęło się  tu w międzyczasie. A już na samej Złotej Uliczce nie było żywej duszy. Wrażenie nie do opisania. Ma się takie odczucie, jakby ktoś wpuścił nas do niedostępnego normalnie miejsca na godzinę i hulaj dusza. Super sprawa.
Złota uliczka Praga nocą co zwiedzić co zobaczyć w pradze weekend w pradze

Złota uliczka Praga nocą co zwiedzić co zobaczyć w pradze weekend w pradze 2

Sama katedra św. Wita jest gigantyczna (pełna nazwa to Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha). To na prawdę niesamowite dzieło gotyku europejskiego. Tutaj każdy szczegół architektoniczny jest majstersztykiem. Jest to jednocześnie siedziba arcybiskupów praskich i prymasa czeskiego. To główny kościół Pragi. W zasadzie trudno znaleźć na placu przed lub obok katedry miejsce, z którego można objąć w kadrze aparatu fotograficznego całą budowlę. Przyjrzyjcie się szczególnie mozaice Sąd ostateczny, znajdującej się na fasadzie południowej. W środku wrażenie robi szczególnie witraż Alfonsa Muchy, choć ze względu na ogrom katedry, jest tu o wiele więcej miejsc przyciągających oko.
Ciekawostka na temat Alfonsa Muchy. Jako że był to bodajże najbardziej znanym Czeskim malarzem, otrzymał swego czasu zadanie zaprojektowanie banknotów. Jak  wiadomo, jest to dobra okazja do umieszczenia na nich znanych, szanowanych obywateli. Kogo Alfons Mucha obdarował tym wielkim zaszczytem ? Na „pięćdziesiątce” znalazła się… jego córka. Na setce – żona. Na tym nie koniec. Córka została zapewniona przez kochającego tatę, że jeśli będzie miła i grzeczna, to również jej podobizna znajdzie się na „dwusetce”. Ach, rodzina 🙂

Gdzie nocować w Pradze?

Miasto ma bardzo dobrze rozbudowana bazę noclegową. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno bardzo podstawowy standard jak i ekskluzywne hotele. Jak wiecie, jak praktycznie zawsze korzystam z hosteli. Za niewielka kwotę mamy do dyspozycji kilkuosobowy pokój z dostępem do kuchni. Daje to nam możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków, kiedy zajdzie taka potrzeba. Bardzo mocno rekomenduje jednak zabrać ze sobą opaskę na oczy, oraz zatyczki do uszu, bo jak wiadomo nie będziemy w pokoju sami.
Ogromnym plusem hosteli jest możliwość poznania bardzo ciekawych ludzi z całego świata. Takie miejsca bardzo sprzyjają ciekawym znajomościom i wymiana doświadczeń podróżniczych. To właśnie tutaj najłatwiej dowiemy się co ciekawego inni zwiedzili i polecają.
Bardzo istotna jest również lokalizacja. Nawet jeśli cena noclegu jest bardzo atrakcyjna, zwróć uwagę na odległości od punktów komunikacji miejskiej, albo po prostu ciekawych turystycznie miejsc. Nikt nie chciałby tracić czasu na długie dystanse pokonywane codziennie po mało ciekawej okolicy. Ten czas lepiej poświecić na zwiedzanie tego, co warte obejrzenia.
Dlatego polecam miejsca opisane na początku relacji. Spełniają wszystkie warunki, które zawsze biore pod uwagę przy planowaniu podróży w nowe miejsce.
baner newsletter blog

Gdzie jeść w Pradze ?

W centrum miasta warto zajść i zjeść coś dobrego w restauracji U Rotundy. Knajpa w prawdziwie czeskim klimacie, prawie jak z filmów. Obsługuje tam starszy Czech. Wystrój sprzed lat. Wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę.  To co pozytywnie zaskakuje mimo dobrej lokalizacji to niskie ceny.
Z kolei U Houdku to restauracja z dala od turystycznego centrum miasta. Można to dotrzeć pieszo z centrum starego miasta w 25 minut, albo podjechać komunikacją. A warto. Takich knedli z gulaszem nie miałem okazji jeść nigdzie indziej, i to jeszcze w tak dobrej cenie. W godzinach 11:00- 14:30 można tu skorzystać z promocyjnego zestawu: pyszna zupka + wspomniany knedlik z gulaszem za… uwaga 89 CZK. I jest to porcja, która ukoi każdy, nawet największy głód. Niech Was jednak nie zdziwi kiedy okaże się, że w powyższych godzinach restauracja jest zapełniona gośćmi. Upodobali ją sobie nie tylko okoliczni mieszkańcy. Sława tego miejsca dotarła już do dużego grona turystów.  Obsługa bardzo sympatyczna, co nie jest standardem w drogich restauracjach w centrum. Dwóch współwłaścicieli uwija się tu jak w ukropie. Zjemy więc tu nie czekając długo na podanie posiłku i BARDZO smacznie. Gwarantuję.
Zerknijcie na MENU.
U-Houdku-Praga-Restauracja-praga-gdzie-co-jeść-praga-na-weekend

Kolejne miejsce na mojej gastronomicznej mapie Pragi to… restauracja wietnamska. Tak wiem, kto jedzie do Pragi jeść wietnamskie żarcie? Ale to jest wyjątkowe. Aby dodać pikanterii, dodam, że restauracja jest sieciówką należącą do Pho Vietnam Tuan & Lan.

Takiej zupy Pho nie jadłem nigdzie! Kosztuje więcej niż cały zestaw obiadowy w U Houdku, bo 99 CZK, ale jest to bardzo duża porcja i daje takiego kopa, że możemy po niej zwiedzać cały dzień 🙂 Bardzo polecam, szczególnie jeśli lubicie azjatycką kuchnię.

Pho Vietnam Tuan & Lan Praga

Komunikacja miejska w Pradze

Podróżując komunikacją więcej niż 4 razy w ciągu doby, warto rozważyć zakup biletu okresowego, 24 godzinnego, lub 13 razy w ciągu 3 dni (patrz poniżej). W zasadzie większość najbardziej popularnych turystycznie miejsc jest dostępna na własnych nogach, ale być może czasami będziemy musieli gdzieś podjechać, aby nie tracić zbyt wiele czasu i sił. Pamiętajcie proszę, że zakup biletów możliwy jest w automatach lub kioskach/ niektórych sklepach. Automaty w zdecydowanej większości przyjmują wyłącznie bilon. Możecie również pobrać aplikację PID Lítačka na Androida lub IOS, w której oprócz rozkładu jazdy możecie zakupić bilety online. Wszytskie aktualne opłaty związane z korzystaniem z komunikacji miejskiej znajdziecie na oficjalnej stronie miejskiego przewoźnika Dopravní podnik hl. m. Prahy.

Bilety są ważne zarówno w autobusach, tramwajach, metrze czy kolejce, np. na Petrzyn.

Jednorazowy bilet krótko terminowy 90 -minutowy

 • 40 CZK – normalny
 • dzieci od 10 do 15 roku życia – bezpłatnie

Jednorazowy bilet krótko terminowy 30 -minutowy

 • 30 CZK – normalny
 • dzieci od 10 do 15 roku życia – bezpłatnie

Krótkookresowe bilety

 • 24-godziny bilet 120 CZK,
 • 72-godzinny bilet 330 CZK

Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Będę wdzięczny za komentarze poniżej. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji albo masz propozycje/sugestie dotyczące tej relacji, chętnie je poznam. Dzięki Tobie wartość kolejnych artykułów może być jeszcze lepsza.

Zapraszam Cię również do zapisania się do Newslettera. Gwarantuję tylko wartościowe treści, żadnego spamu.


4.6 36 votes
Article Rating
Zapisz
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

55 komentarzy
Najstarszy
Najnowszy Najwyżej Oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Indianadriana
7 lat temu

Lubię Pragę, co prawda byłam tam dawno, ale wpisem inspirujesz, że warto tu przyjechać kolejny raz 😉 P.S Cudowna ta biblioteka. Jeśli będziesz w Dublinie polecam Ci bardzo bibliotekę Trinity College jest niesamowita!

Mikołaj | Życie w podróży
Reply to  Indianadriana

Dzięki za informację. Dodaję do swojej listy tę dublińską 🙂

Aleksandra Piotrowska
Aleksandra Piotrowska
7 lat temu

Praga jest piękna, szczególnie zachwyciła mnie biblioteka

Mikołaj | Życie w podróży

Aktualnie biblioteka ta w moim osobistym rankingu zajmuje 1 miejsce ex aequo z ta znajdująca się w Rijksmuseum w Amsterdamie 🙂 Polecam. Niedługo pojawi sie rowniez relacja z tego wyjazdu na blogu. Zapraszam 🙂

Ania - mytravelblog.com.pl

Praga jest cudowna, bardzo chętnie bym ją odwiedziła. W tym roku już nie dam rady, ale może w przyszłym 🙂 Świetne panoramy! 🙂

Piotr Binkowski
7 lat temu

świetny materiał, bardzo kuszący;)

Kyōko Katie
7 lat temu

bardzo fajnie zebrane, sama mam ochotę pojechać :3

Patrycja Czubak
Patrycja Czubak
7 lat temu

Dużo miejsc do zwiedzania ma Praga. Jest piękna, te widoki, budynki i ta cudowna biblioteka. I ta głowa niesamowita, jestem zachwycona 🙂

Magdalena Bur/1000krokow.pl

Ostatnim razem byłam w Pradze mając jakieś 15 lat… jakoś ciągle nie mogę tam wrócić. Rzeźby Černýego genialne. Nogotyłki umieściłabym przed wejściem do swojej pracy 😀 Biblioteka robi wspaniałe wrażenie. Szkoda, że nie można jej zwiedzić, to co proponują to raczej „zobaczenie”, no i ta cena za zdjęcia…

Mikołaj | Życie w podróży

Aż boje się dopytywać co to za miejsce pracy, przed którym postawiłabyś nagotyłki 🙂 A co do biblioteki, to faktycznie szkoda, mimo to fajnie zobaczyć to na żywo 🙂

Anna Prokopowicz
Anna Prokopowicz
7 lat temu

Byliśmy jakiś czas temu na weekend w Pradze, ale nie udało nam się chyba nawet połowy z tego zobaczyć. Czas powtórzyć wypad 🙂

Mucha w sieci
7 lat temu

A wiesz, że ja nigdy nie byłam w Pradze na dłużej, żeby przejść przez centrum, cokolwiek zobaczyć i zrobić zdjęcia? Zawsze tylko z walizą na dworzec i szybko na lotnisko, ewentualnie z dworca autobusowego z walizą na pociąg 🙂 To jest dosyć smutne, bo mieszkam przy trasie Wrocław-Kłodzko i nie mam daleko. Do tego jest Polski Bus i pociąg jadący przez Pardubice. Do nadrobienia 🙂

Mikołaj | Życie w podróży
Reply to  Mucha w sieci

W takim razie nie ma juz żadnych wymówek, trzeba działać, planowac, rezerwować i … jechać 🙂

Sebastian
Sebastian
7 lat temu

Zebrałeś to co najważniejsze, chociaż bardziej lubię jak jest wypunktowane co i gdzie. Powiem Ci, że właśnie też dziś wrzuciłem Antyprzewodnik po Pradze, i nie wiem czy pokrywa nam się choćby jedno miejsce;) Z czego wynika że mamy różne podejścia do wybieranych miejsc. A to też był mój czwarty pobyt.

Mikołaj | Życie w podróży
Reply to  Sebastian

To świetny dowód na to, że Praga ma o więcje do zaoferowania niż mozna sie spodziewać. A to świetny powód żeby wybrać sie tam kolejny raz 🙂

Anka
Anka
7 lat temu

Praga zawsze kojarzy mi się ze Złotą Ulicą, niestety nigdy nie widziałam jej na żywo. Praga jest na mojej liście miejsc do odwiedzenia, a z Twojego opisu to miejsce wydaje mi się jeszcze barziej godne zainteresowania.

Angelika
7 lat temu

mam ciocię w Lądku Zdrój, skąd do Pragi jest nieco ok. 220 km, a mimo to nigdy nigdy nie byłam w tym mieście. po zdjęciach i po Twojej relacji widać, że jest to miejsce warte zwiedzenia, więc wpisuje je na swoją listę miejsc do odwiedzenia 🙂

Tomasz Kuszej
Tomasz Kuszej
7 lat temu

byłem w Pradze jeszcze jako dziecko i teraz chętnie pojechałbym jeszcze raz.

Marsza
6 lat temu

Mam na Pragę smaka od dawna, bo wspomnienia mam stamtąd dobre, a będzie 20 lat, jak mnie tam nie było… tylko zebrać się nie mogę :/ Ale po tym wpisie czuję się nieco bardziej zmotywowana do szukania noclegu, tak na pierwszy strzał xD

Agnieszka Ilnicka
6 lat temu

Kilka razy byłam w Pradze i zawsze zwiedzałam tylko te standardowe atrakcje. Nieszczególnie mi się one podobały, dlatego kompletnie mnie do tego miasta nie ciągnie. Jednak gdybym poszła w te miejsca z drugiej części Twojego pierwszego dnia, to myślę, że Praga skradłaby mi serce 🙂

Daleko niedaleko
6 lat temu

Byłam w Pradze kilka lat temu w czasie szkolenia na pilota wycieczek i przyznaję, że z wyjazdu nie pamiętam prawie nic, nie mam też zbyt wielu zdjęć. Trzeba by się wybrać jeszcze raz 🙂

Joanna Dudek
Joanna Dudek
6 lat temu

Praga od kilku lat jest na mojej liście miejsc do odwiedzenia, liczę, że jeszcze w tym roku uda mi się tam znaleźć. Przed wyjazdem na pewno przeczytam jeszcze raz Twoją recenzję i skorzystam z wielu wskazówek w niej zawartych. Po cichu liczę, że uda mi się trafić na bezdroża, gdzie rzadko trafiają turyści.

Mikołaj | Życie w podróży
Reply to  Joanna Dudek

Witaj @disqus_VlmAGeErZZ:disqus 🙂 Gratuję wygranej w konkursie 🙂 Proszę Cię o kontakt na adres kontakt@zyciewpodrozy.pl z podaniem Twoich danych do wysyłki nagrody w postaci przewodnika po Pradze. Miłej lektury i co ważniejsze okazji do wykorzystania informacji w niej zawartej przy zwiedzaniu klimatycznej Pragi:)

Olga Odrobina
Olga Odrobina
6 lat temu

Podoba mi się ten post, wracam i wracam do niego. Za kilka dni wybieramy się na 3 dniową wycieczkę i właśnie idealnie w moje gusta trafia ten tekst i w to co chciałabym się dowiedzieć/ zobaczyć.
Dodatkowym plusem jest oszacowanie cen i plan jak z tym wszystkim zdążyć 😉

Nocleg Praga
4 lat temu

Świetne podsumowanie, inspirujesz do kolejnej wizyty w Pradze!

Maciek
4 lat temu

Cześć, świetna wyprawa, jeśli chodzi o samo miasto bardzo przypomina mi mój rodzinny Poznań. Generalnie w Pradze panuje świetny klimat i warto odwiedzić to miasto, w internecie można znaleźć dużo tanich wycieczek dwudniowych i samemu sprawdzić co oferują nam nasi sąsiedzi 🙂

Lukasz
Lukasz
1 rok temu
Reply to  Maciek

Praga podobna do Poznania !!?? Dobre sobie ….:)))

Thomas
4 lat temu

Niesamowity artykuł, aż człowiek ma ochotę się od razu spakować 😉 Od dawna marzę o wycieczce do Pragi i teraz chyba faktycznie się za to zabiorę 😀

Ewa
Ewa
4 lat temu

Cześć! Chciałabym wybrać się Flixbusem do Pragi – pokazuje mi 3 różne stacje – na którą jechać- doradzisz? Czy Twoim zdaniem nie ma to znaczenia i najwyższej podjadę komunikacja miejska?

Mikołaj
4 lat temu
Reply to  Ewa

Cześć. Proponuję Praga Florenc. To najbardziej popularne miejsce i będziesz miała stąd w wiele miejsc stosunkowo blisko.

Sylwia
4 lat temu

Ja tez chce do Pragi, już kilka razy były plany ale nie wypaliły. Pięknie tam jest.

SheTravels
4 lat temu

Praga jest tak blisko, a jeszcze nie byłam.
Z pewnością zapiszę sobie polecane miejsca (w szczególności restauracje z kuchnią Azjatycką, bo bardzo lubię tą kuchnię). 🙂

Krzysztof
4 lat temu

Witam.
Praga jest świetnym miejscem jeżeli ktoś chcę wyjechać poza granicę naszego państwa, a dodatkowo niechce ruszać się gdzieś daleko. W zasadzie wyczerpałeś Mikołaju tutaj temat jeżeli chodzi o Prage na kilkudniowy wyjazd. Warto jeszcze wspomnieć o trydelniku który smakuję wyśmienicie. Napewno spróbuję go jeszcze kiedyś.
Pozdrawiam Cie i gratuluję fantastycznego bloga!

Miriam
3 lat temu

Praga jest tak pięknym i obfitującym w atrakcje miastem, że 2 dni na zwiedzanie to zdecydowanie za mało 🙂 Obejrzenie wszystkich zabytkowych synagog zajmie z pół dnia. W powyższym zestawieniu zabrakło wzmianki o przepięknym ogrodzie różanym na Hradczanach, osobiście bardzo polecam. 😉

Pola
Pola
3 lat temu

Piękne miejsca i ciekawy wpis 🙂
Pozdrawiam

Redakcja PolisaTurystyczna

Praga ma naprawdę pełno pięknych miejsc, zakamarków wartych zobaczenia. To miejsce posiada magiczny klimat i wydaje mi się, że dodatkowo właśnie tym przyciąga do siebie turystów.

Udane Wycieczki
2 lat temu

Po blisko 15 latach zwiedzania Czech i poznawania Czechów i ich kultury, między innymi dzięki temu tekstowi czuję się na tyle silny, by pojechać do Pragi z chłonąc ją z pełną świadomością i wiedzą. Dzięki!

Ewa
Ewa
2 lat temu

Artykuł jest bardzo wartościowy, wybieramy się do Pragi za 2 tygodnie,a ja już mam wrażenie,że ją trochę znam. Dziękuję za wszystkie informację, na pewno wiele z nich wykorzystam.

Marta
Marta
2 lat temu

świetny wpis 🙂

Zdzisława
Zdzisława
2 lat temu

Akurat leżę w łóżku w praskim hotelu The Gold Bank. Czytam i zastanawiam się, czy zdążę to wszystko jutro ogarnąć… Ale opis taki kuszący.

Ania
Ania
2 lat temu

Hej,
ciekawy wpis i super foteczki! Wybieram się do Pragi pierwszy raz, więc bardzo inspirujące to, co tu znalazłam. Dzięki!

michał
michał
1 rok temu

Skusiłem się na restaurację „U houdku” i był to bardzo zły wybór. Jedzenie tylko ok, nic specjalnego. Kelnerzy oszukują turystów przez zawyżanie cen na paragonie i dodawanie nie zamówionych dań, wskutek czego byłem stratny ok 80 koron.

Last edited 1 rok temu by michał
sss
sss
1 rok temu

Czesc. Ciekawe informacje w przeciwienstwie do inny blogow debili – widac, ze szukales ciekawych miejsc. Z czegos nieoczywistego to polecam wzgorze Parukarka oraz schron atomowy a takze Galerie Narodowa. Pozdrawiam

czeskagospoda
1 rok temu

Fajne zdjęcia, każdy musi zobaczyć Pragę, to jest serce Czech

Monika
Monika
1 rok temu

David Cerny „zainstalował” bobasa na Starym Mieście w Lublinie, chyba na Olejnej. Nie zdążyłam teg zobaczyć przed wyjazdem do Pragi, w której to obecnie jestem. Co ciekasze dzis właśnie wjezdzajac do miasta ujrzałam najnowsze dzieło mistrza – Wielka nagą kobietę podpierającą nowo budowane apartamentowce/biurowce na Karlinie ( kilka dni temu Mariusz Szczygieł zamieścił zdjęcie tej rzeźby na insta)

Bernadeta
1 rok temu

Świetny post – właśnie planuję wycieczkę do Pragi w przyszłym roku.

Jacek
Jacek
1 rok temu

Cześć! Bardzo dużo praktycznych i naprawdę (tak się właśnie ten wyraz pisze!) 😉 wartościowych i pożytecznych uwag dotyczących Pragi zawarłeś w swoim opisie.! Mam jedną- zupełnie niezłośliwą radę: czytaj swoje teksty zanim je opublikujesz! Unikniesz ….naprawdę czasami żenujących potyczek językowych! (Vide: Jarosław Haszek – nie Haszko)- i pewnych błędów stylistycznych. Poza tym…Twoje rady merytoryczne oceniam na 5! Pozdrawiam! J.

Mikołaj
Mikołaj
1 rok temu
Reply to  Jacek

Dziękuję za opinię. Po powrocie z podróży z pewnością wezmę się za poprawki. Pozdrawiam serdecznie

Rita FlyNerd
11 miesięcy temu

Zapisałam sobie ten wpis w zakładkach dobre 3 lata temu, bo w trakcie pandemii i w tym roku wróciłam, bo mam zamiar pojechać wreszcie do Pragi (co prawda na konferencję programistyczną i w ramach pracy). Dzięki za inspirację!

Monika
Monika
10 miesięcy temu

B ciekawy artykuł.

Zuzanna
Zuzanna
10 miesięcy temu

Świetny artykuł, dziękuję. Bardzo pomocny.

Robert
9 miesięcy temu

Dzięki za relację, na mnie zdjęcia z biblioteki zrobiły największe wrażenie…. Magia. Pozdrawiam Robert.

Ula
Ula
4 miesięcy temu

Właśnie szykujemy się do wyjazdu do Pragi. Świetny materiał krok po kroku. Takie przewodniki lubię. Dziękuję

Kamila
Kamila
3 miesięcy temu

Dziękuję za wskazówki. Na pewno skorzystam, a jadę tam za 3 dni…

mariola
mariola
6 godzin temu

Dziękuję za te informację mam nadzieję że się przydadzą