EuropaMalta

Malta

 

Malta, Gozo i Comino…

od dawna była moim priorytetem podróżniczym. Położona w środkowej części Morza Śródziemnego, 80 km na południe od włoskiej Sycylii, jest najdalej na południe wysuniętym państwem Europy. 98% Maltańczyków potrafi się komunikować w języku angielskim. To duże ułatwienie. Każdego możesz zapytać o cokolwiek po angielsku i uzyskasz szybko informacje. Każdy, kto wyjeżdżał w inne części Europy dobrze wie, że komunikacja z miejscowymi to ważna sprawa.

Od pewnego czasu praca i inne zajęcia nie pozwalały na dłuższy wyjazd. Okazało się jednak, że pod koniec sierpnia jest możliwość pogodzenia obowiązków z tym pomysłem. Fajna promocja lotu z Warszawy była idealną zachętą do zakupu, pozostało tylko zaplanowanie miejsca i sposobu poznawania Malty, znalezienie odpowiedniego noclegu.

Pojawiły się jeszcze pytania- Zwiedzić tylko Maltę a pozostałe 2 wyspy odwiedzić innym razem? Jeśli wszystkie, czy tydzień na Malcie, Gozo i Comino wystarczy? Czy koniec sierpnia to wciąż nie zbyt wysokie temperatury (średnia dzienna 31,8 stopni Celsjusza), żeby komfortowo zwiedzić i wypocząć w tym miejscu? Czy opowieści o trudnościach w korzystaniu z komunikacji miejskiej są przesadzone? Jak zwykle ciekawość świata i chęć sprawdzenia wszystkiego na własnej skórze wygrała.
 

 

Termin pobytu

24-31.08.2016 r

Koszty

 • Bus Lublin-Warszawa-Lublin (Flixbus) 17 zł
 • Lot Warszawa-Malta-Warszawa Wizzair 352 zł (cena z dużym bagażem podręcznym i priorytetem wejścia na pokład oraz małą torbą dodatkową)
 • Transfer Lotnisko Malta- Hostel –  Maltatransfer 12 € (6 € w jedną stronę)
 • Nocleg Hibernia Residence & Hostel  260 zł/4 dni (65 zł/dobę)
 • Nocleg Inhawi Boutique Hostel  250 zł/3 dni (83 zł/dobę) – to jeden z najlepszych hosteli w jakich do tej pory byłem!
 • Lokalny podatek 0,5€/dzień płatny w hostelu 3,5 €, ok. 15 zł
 • Explore Card – karta transportu publicznego 7 dni bez limitu (również nocne linie) 21€ (ok. 90 zł)
 • Rejs Malta- Commino Blue Lagoon- Malta 10 € (ok. 45 zł)
 • Łódź do Blue Grotto 8€ (ok. 25 zł)
 
Suma kosztów (bez wyżywienia) ok. 1100 zł
A tak prezentuje się hostel Inhavi Boutique.
 Inhavi Boutique Hostel St Julian Malta gdzie nocowac na malcie blog
 
 Inhavi Boutique Hostel St Julian Malta gdzie nocowac na malcie blog basen
 

Korzystając z okazji, niezależnie od miejsca noclegu, które wybierzecie, zachęcam Was do skorzystania z poniższej zniżki na pierwszą rezerwację. Możecie obniżyć jej koszt nawet o 100 zł. Przy tej okazji ja otrzymam 50 zł od Airbnb. Oprócz kasy dla Ciebie, będzie to świetny sposób na docenienie mojego wkładu w przygotowanie tej praktycznej relacji z podróży.  Jeśli to jest dla Ciebie ok, kliknij na poniższy baner i poznaj szczegóły:

   

Możecie też wyszukać najbardziej odpowiadający Wam nocleg przez Booking.com
 

Malta Dojazd z lotniska

Jest kilka możliwości dotarcia z lotniska do praktycznie dowolnego miejsca na wyspie. Najbardziej popularnymi miejscowościami wybieranymi przez turystów są na nocleg są Valetta, Sliema i St Julian’s lub bardziej położone na północy, Bugibba lub Mellieha oraz te na południu, np. Marsaxlokk. Osobiście bardzo polecam okolice Valetty, szczególnie Sliemę. Przekonałem się, że Sliema i St. Julian jest świetną bazą wypadową do większości punktów na wyspie. Kolejnym razem na pewno również zatrzymam się w tym mieście, ewentualnie w stolicy.

Niezależnie od miejsca gdzie chcemy dotrzeć z lotniska, warto wybrać stosunkowo tanią opcję busem Malta transfer. Bilet kosztuje 5-6 € w jedną stronę i dowozi nas pod wybrany przez nas hotel. Możecie też skorzystać z wyszukiwarki transferów Hoppa. Czasami pojawiają się tu nawet jeszcze trochę tańszą opcje transferu.

 Malta St. Julian Sliema Co zwiedzić i zobaczyć na malcie zwiedzanie malty blog

 

Malta-sliema Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog
 

 

Warunki w Hiberni Residence okazały się dość słabe, głównie pod kątem czystości. Na szczęście w samym hostelu nie spędzam nigdy zbyt dużo czasu. Dużym atutem za to było położenie. Pierwsze podejście do skorzystania z komunikacji miejskiej okazało się porażką. Czekałem na przystanku ponad 1,5 godziny, przy czym autobus mający jechać w stronę Dingli Cliffs nie przyjechał zgodnie z planem jazdy i to zarówno tym na stronie internetowej przewoźnika, jak i na przystanku. Było to duże rozczarowanie i to już na samym początku planu zwiedzania. Stwierdziłem więc, że wsiadam w dowolny autobus, który przyjedzie i zobaczymy gdzie mnie zabierze : )

 

 

Kiedy będziecie sami planować swoje trasy, warto skorzystać z tej strony, lub na smartfonie z aplikacji Tallinja. To zaoszczędzi nerwów, bo samo planowanie co do minuty pod rozkład na stronę raczej mija się z celem. Transport publiczny na Malcie ma bardzo złe opinie pod względem punktualności i można przyjąć, że autobus na który czekamy na przystanku nie przyjedzie na czas, niezależnie od tego czy sprawdzacie godzinę przyjazdu na przystanku czy na stronie przewoźnika.

Plusem jest to, że tutejsze autobusy, to nowoczesne, klimatyzowane pojazdy. Po starych, które jeszcze kilka lat temu pojawiały się na ulicach wyspy, pozostało zaledwie kilka i spełniają wyłącznie rolę dodatkowej atrakcji turystycznej. Pamiętajcie, że chęć skorzystania z komunikacji miejskiej na Malcie trzeba koniecznie sygnalizować kierowcy  machnięciem ręką na przystanku lub przyciskiem wewnątrz autobusu (jeśli chcemy wysiąść na kolejnym przystanku).

 Malta-Bus Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog

 

Była to dobra decyzja, podjechałem do Bugibby, a dokładniej na wzgórze Saint Paul’s Bay, skąd rozpościera się fajny widok na zatokę.

 
Zatoka St. Paul, Bugibba
 

Kontynuowałem jazdę na północny-zachód. Nadmorskie kurorty i większe, piaszczyste plaże znajdują się głównie w północnej części Malty. Największą plażą na Malcie jest plaża nad zatoką Mellieħa Bay. Słynie z piaszczystej plaży o długości około kilometra oraz z płytkich wód.

Drugą co do wielkości jest plaża nad zatoką Golden Bay. Na obu tych plażach znajduje się wypożyczalnia leżaków, parasoli i sprzętu wodnego, a także szereg barów i restauracji. Ratownicy są obecni na plaży codziennie w okresie od czerwca do września. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na wyspie. Piaszczysta plaża, do której najlepiej dojechać ze Sliemy autobusem nr 225. Czas przejazdu to ok. 1 godziny. Sami zobaczcie, to na prawdę fajne miejsce. Nagrywano tu kiedyś jeden z polskich odcinków You can Dance 🙂

 

Golden Bay plaże malta Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog
 

Prawdopodobieństwo bezchmurnej słonecznej pogody na Malcie wynosi 71% w skali roku.  Malta jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie zielono jest przez cały rok. Widać to na każdym kroku.

 
Għajn-Tuffieħa-Bay-Malta Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog
 
Z przystanku autobusowego przy Golden Bay można dotrzeć nr 101 do Popeye Village. Autobus kursuje co godzinę.

Jest to swego rodzaju park rozrywki na Malcie w gminie Mellieħa, nad zatoką Anchor Bay. Park ma postać wioski, którą zbudowano w ciągu ostatnich 7 miesięcy 1979 roku na potrzeby filmu Popeye, kręconego tu w 1980 roku. Dziś wioska jest otwarta cały rok dla turystów jako skansen i kompleks rozrywki rodzinnej, jest jedną z atrakcji turystycznych Malty. Popeye Village to fajna atrakcja dla najmłodszych. Starsi na pewno będą zainteresowani zrobieniem zdjęć z leżącego po przeciwnej stronie cypla Anchor Bay.
 

Popeye Village, Malta

 

Wracamy do Golden Bay. Dosłownie kilkaset metrów stąd, na wysuniętym w stronę morza klifie znajduje się wieża, z której rozpościera się piękny widok na całą okolicę.
 

Golden-Bay-Malta-Wieża-Ghajn-Tuffieha-Tower Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog

 

Tuż obok niej zaczyna się kolejna plaża zdecydowanie warta odwiedzenia. Sami zobaczcie, że z jednego z punktów górującego nad nią również zobaczymy niezwykły widok plaża to Ghajn Tuffieha. Jeśli chcecie dotrzeć bezpośrednio tutaj, nie zahaczając o Golden Bay, należy wysiąść na przystanku Riviera. To często wybierane przez turystów i lokalnych miejsce na plażowanie. Kierując się dalej w stronę kolejnej zatoki, natrafimy na zjawiskowo formę skalną oraz kolejną plażę.

Na Malcie znajduje się również kilkanaście innych ważniejszych plaż, rozsianych po całym archipelagu. Obecnie osiem plaż na Malcie uzyskała prawo do używania znaku Błękitnej Flagi.

Tym razem bardziej odosobnione i dzikie. To tutaj znajdują się najwyżej położone punkty widokowe w tej części wyspy. Osobiście uważam ją za jednymi z najpiękniejszych.

 

Għajn-Tuffieħa-Bay-Malta Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog 2
 

W związku z tym, że to mój pierwszy pełny dzień na Malcie zostaje w tej okolicy praktycznie do końca dnia. Tuż przed wieczorem wracam do hostelu. Trzeba przyznać, że autobusy startujące w swoje trasy są dosyć punktualne i wyjeżdżają zgodnie z rozkładem na przystanku. Jednak coś dziwnego dzieje się w trakcie trasy, kiedy godzina przyjazdu autobusu jest rosyjską ruletką. Jazda tym środkiem transportu jest mimo to bardzo komfortowa.

Biorąc pod uwagę częste przejazdy i przesiadki, koszt 21 € na cały tydzień szybko się zwracają. Inną opcją jest bilet 12- przejazdowy. Kosztuje 15 € i można używać go z towarzyszem podróży. Na tym bilecie można się przesiadać do innych autobusów, pod warunkiem, że przejazd nie trwa na tym bilecie dłużej niż 2 godziny.

Planując tę podróż, zastanawiałem się, czy poświęcać czas na odwiedzenie wyspy Gozo. Znajduje się ona zaledwie 25 minut promem od Malty. Zdecydowałam, jednak że poświęcę na jej zwiedzenie jeden pełny dzień. Najlepiej wybrać się do przystani promowej w miejscowości Cirkewwa już z samego rana. Przejazd autobusem ze Sliemy (autobus nr 222) zajmuje ok. 1,5 godziny. Przeprawa promowa zajmuje dosłownie 25 minut, a jej koszt wynosi 4,65 € w obie strony (opłata uiszczana w drodze powrotnej).
 

Gozo-chanel-line-statek-na-gozo-malta-cirkewwa-Co-zwiedzić-i-zobaczyc-na-malcie-zwiedzanie-malty-blog-przeprawa-promowa-z-malty-na-gozo

 

Na Gozo mamy kilka możliwości zwiedzenia wyspy. Pamiętajmy, że zakupiony wcześniej bilet autobusowy na Malcie, również tutaj będzie honorowany. Ja zdecydowałem się jednak pierwszy raz w życiu na opcję autobusu turystycznego, tzw. Hop on Hop Off. Tak, to ten piętrowy, z panoramicznym widokiem z górnego pokładu. Zwiedzanie przy jego pomocy ma sporo zalet. Do wyboru mamy dwie firmy – zielona i czerwona linia.

Przy niewielkim wydatku 20 € (przez internet nieco taniej, ok 15 €, ale z dobrego źródła wiem, że obecnie można kupić jeszcze od przedstawiciela firmy w poczekalni portu na Malcie w Cirkewwa bilet na Hop on Hop Off nawet za 10 €), mamy do dyspozycji całodzienne zwiedzanie z możliwością zdecydowania, które z kilkunastu punktów interesujących nas na wyspie, chcemy zobaczyć i poświęcić im nieco czasu. W określonych punktach, a jest ich aż 15, na dwóch trasach (fioletowej i niebieskiej) możemy wysiąść z autobusu, mając pewność, że za 45 minut będzie kolejny jadący dalej.

Autobus startuje bezpośrednio spod przystani promowej w Mgarr.  Pierwszy autobus odjeżdża o 09:45, ostatni o 17:30. Dzięki Hop On Hop Off, udało mi się zatrzymać w kilku najciekawszych miejscach. Pełne objechanie całej trasy bez wychodzenia z autobusu zajmuje ok. 150 minut. Poniżej znajdziecie wykaz miejsc, do których docierają autobusy.

 

hop on hop off gozo zwiedzanie gozo malta

 

 

111
 

Ramla-Plaża-Malta-Gozo Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog 

Kolejnym punktem, tym razem zdecydowanie o charakterze historycznym, a dokładniej archeologicznym, jest świątynia Ġgantija, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowały się tu dwie megalityczne świątynie, zaliczane do najstarszych wolno stojących budowli na świecie, które najprawdopodobniej były jednocześnie miejscami prehistorycznego kultu płodności.

Teraz kieruję się w stronę zatoki Marsalforn, a jednocześnie dawnej wioski rybackiej, która obecnie przypomina bardziej sporej wielkości miasto nastawione na turystów.
 

Marsalforn-Gozo-Malta Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog 

Mnóstwo tu tawern ze smażonymi rybami i innymi owocami morza. Ten zapach unosi się wszędzie. Nie ma tu długich piaszczystych plaż, jest jedna, oblegana w sezonie przez lokalsów i turystów. Pozostała część wybrzeża to betonowe fragmenty znajdujące się tuż przy promenadzie z na których znajdziemy kilka zejść bezpośrednio do wody. W promieniu kilku kilometrów położone są solniska (Salt Pans).

Stolicą Gozo jest Victoria (inna nazwa Rabat), największe miasto na wyspie, na które warto poświęcić sporo czasu, nie tylko na górującą nad nim cytadelę, ale również piękne wąskie uliczki. Są świetnym miejsce na ucieczkę od tłumów i skwaru popołudniowego słońca.

 Victoria-Rabat-Gozo-Malta- Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog

 

Victoria-Rabat-Gozo-Malta Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog

 

Każde połączenie z jednej części Gozo na drugą zawsze odbywa się przez Victorię. Łatwo stąd dotrzeć np. do rozpoznawalnego miejsca, jakim jest z pewnością Azurre Window. A w zasadzie było, ponieważ jakis czas po powrocie z Malty okazało się, że po tym słynnym, skalnym łuku nie pozostało zbyt wiele. Miejsce to w czasach swojej świetności naprawdę zrobiło na mnie duże wrażenie.

 

I jeszcze jedno urocze miejsce na wyspie warto odwiedzić (choć jestem pewien, że jest ich więcej) – Xlendi i kościół Ta’ Pinu, sprawiający wrażenie wyrastającego pośrodku niczego.

 

Kościół Ta’ Pinu gozo

 

Po powrocie do Sliemy okazało się, że wieczorem odbędzie się w pobliskim St. Julian, znajdującym się dosłownie w najbliższym sąsiedztwie, festyn. Wieczorem odbyła się więc wielka feta z orkiestrą, fajerwerkami, mnóstwem atrakcji na ulicach. Było bajecznie!

 Sliema-St-Julian-Malta Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog

 

fajerwerki w St Julian / Sliema

 

St-Julian-Malta-nocą Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog

 

Kolejnego dnia postanowiłem znowu wrócić do pomysłu dotarcia do Dongli Cliffs. Ze Sliemy możemy podjechać autobusem nr 202 do Rabatu (Mdina) i stamtąd nr 201 na klify. Ja jednak chcę jeszcze zwiedzić Valettę, skąd udam się to dawnej stolicy, Rabatu, a z Rabatu na klify.

Valetta jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Valletta z 320 zabytkami, jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Została wybrana Europejską Stolicą Kultury 2018.

 

 

Główna ulica Valletty to Republic Street (malt. Triq ir-Repubblika) zaczynająca się przy bramie miejskiej, a kończąca pod murami Fortu św. Elma.

Sama Valetta jest piękna, zarówno za dnia, jak i w nocy, kiedy światła fantastycznie podświetlają najważniejsze zabytki. Jednym z punktów, które koniecznie trzeba zobaczyć są z pewnością Barrakka Gardens, zarówno te znajdujące się w dolnej, jak i górnej części miasta. Miasto jest piękne zarówno za dnia jak i nocą. Koniecznie przyjdźcie do ogrodów po zmroku. Zakochacie się w tym miejscu.
 

Valetta-Górne-ogrody-barrakka-Malta Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog

 

Valetta-Malta- ulice Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog 

Miasto jest piękne zarówno za dnia jak i nocą. Koniecznie przyjdźcie się po mieście i zajrzyjcie do ogrodów po zmroku. Zakochacie się w tym miejscu.

 

valetta centrum zwiedzanie zo zobaczyć

 

 

Valetta-nocą-malta-barrakka-ogrody-panorama Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog

 

Po zwiedzaniu Valetty pojechałem do Rabatu, będącego niegdyś stolicą Malty. Swoja uwagę skupiłem na Mdinie, będącej obwarowanym, starym miastem. Tak wygląda z góry:

 
Mdina Malta

 

Jak już zapewne wiecie, w południowej części głównej wyspy, w niektórych rejonach Gozo oraz na kilku mniejszych wysepkach archipelagu występują klify. Głównym pasmem klifów w archipelagu są Dingli Cliffs. Koniecznie warto je zobaczyć, tym bardziej że maltańskie klify są na liście wstępnej światowego dziedzictwa UNESCO. Z Mdiny (Rabatu) łapię więc autobus nr 201, który jeździ zaledwie raz na godzinę.
 
Klify wydają się końcem świata. Oprócz słabo uczęszczanej drogi nie ma tam żadnej infrastruktury, ale dzikość tego miejsca ma w sobie jakąś moc przyciągania. Warto przejść się nieco dalej od przystanku, tym bardziej że kolejny autobus przyjedzie za niecałą godzinę. Warto sprawdzić na przystanku po przeciwnej stronie, o której będzie kolejny autobus, aby go nie przegapić. Nie ma tu żadnego miejsca, w którym można schronić się przez wszechobecnym słońcem. Warto wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednia ilość wody.
 
Tuż przy stromych klifach znajdziemy informację o śmierci niemieckiego turysty, co jest wyraźnym ostrzeżeniem przez zbyt dużą pewnością siebie w tym miejscu. Spostrzegawcze oko zauważy też kilkanaście metrów niżej wraki samochodów. Ale najbardziej niezwykły jest jednak widok na całą linię brzegową, która jest najdalej na południe wysuniętą częścią Europy.

 

Dingli-Cliffs-Malta-Unesco-klify Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog
 

Możemy stąd kontynuować podróż nadal nr 201 w stronę Blue Grotto lub wrócić przez Rabat do Sliemy.

Blue Grotto, to kolejne formy skalne. Planowałem zrobić zdjęcia tego miejsca z klifów, ale tym razem zdecydowałem się na krótki rejs motorówką. Od razu uprzedzam, że spodziewałem się czegoś więcej. Cała przyjemność nie trwa długo, na motorówce wraz z 8 pozostałymi osobami podziwiamy z części wodnej jaskinie, ale pozostaje jakiś niedosyt. Największe wrażenie robi chyba jednak kolor wody oraz jej przejrzystość w jaskiniach. Ten błękit jest magiczny. Całość kosztuje 8 euro, co jest mimo wszystko dosyć dużą kwotą jak na 25 minut spędzonych w motorówce.

 Malta-Blue-Grotto Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog

 

Jeśli jednak zdecydujecie się w ten sposób bliżej poznać to miejsce, warto przyjechać tu przed południem ze względu na brak tłumów, jak i lepsze światło do wykonania zdjęć. Warto odwiedzić jeszcze polecaną przez Karola z Kołem się toczy, miejscowość Marsxlokk, będącą jedną z perełek must see tego co zobaczyć na Malcie. Ważne jest jednak to, aby dotrzeć tam o odpowiedniej porze (równie pięknie jest też w trakcie zachodu słońca) i dzięki temu podziwiać jeszcze znajdujące się w przystani, kolorowe łodzie rybackie.

 

marsaklox malta zwiedzanie

 
Jak już wspomniałem wcześniej, Sliema ma świetne położenie. Blisko stąd do Valetty, ale również położonych tylko nieco dalej Trzech Miast. Są to Bormla, Birgu i Isla. Jak zawsze, docieram tam przez Valettę kolejnego dnia. To miejsce, choć zdecydowanie niezwiązane z plażowaniem, stanie się moim faworytem. Zaczynam od Birgu ( inna nazwa to Vittoriosa).

W Birgu znajdują się zabytki z czasów panowania na wyspie joannitów m.in.:

 • fort Świętego Anioła – stanowiący eksterytorialną posiadłość Suwerennego Zakonu Maltańskiego
 • Pałac Inkwizytorów z 1535, można w nim zwiedzać salę sądową, cele więzienne i dziedziniec, na którym odbywały się egzekucje

Od strony lądu Birgu otoczone jest murami miejskimi. Można się tu dostać autobusem z Valetty lub promem (kursuje z dolnej części Górnych Ogrodów Barakka).

 

birgu-malta-port-jachty Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog

 

 
W Birgu znajduje się informacja turystyczna, w której warto zaopatrzyć się w mapkę oraz poprosić o wskazanie miejsc w Trójmieście, które warto zobaczyć.

Jedna z najpiękniejszych części miasta są wąskie, zacienione uliczki.

 Birgu-ulice-malta Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog

 

Birgu-Malta- Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog
 

Z Birgu kierują się na Islę. Warto dojść jej główną ulicą aż do samego końca, cypla, zakończonego niewielkim ogrodem z wieżyczką, z której również będziemy mieli okazję podziwiać panoramę okolicy.
 

Panorama z Isli na Valettę

 

Wracam do Sliemy, bo pora na zmianę hostelu. Tym razem będzie to równie dobrze położone, ale o wiele przyjemniejsze i czystsze miejsce. Inhawi Boutique Hostel, okazał się idealny. Duże pokoje, ogromna kuchnia, spory basen, hamaki przewieszone między drzewami, 2 minuty do przystanku autobusowego i przyzwoita cena. Czego chcieć więcej? Serdecznie polecam to miejsce.

Mnie poszczęściło się szczególnie, bo dostałem położony na ostatnim piętrze penthouse z ogromnym tarasem i wielką łazienką. Żyć nie umierać 🙂

Kolejne dni spędzałem na plażowaniu, aż w końcu przyszedł dzień powrotu do Polski. Postanowiłem jednak ten dzień wykorzystać maksymalnie, tym bardziej że lot powrotny miałem dopiero ok. 22:30.

Ten dzień spędziłem w dużej części na Comino. Podobnie, jak w przypadku Gozo, możemy tam dotrzeć z przystani promowej znajdującej się w Cirkewwa. Tuż po wyjściu z autobusu, z pewnością zaczepią Was sprzedawcy z firmy Comino Ferries, wręczając ulotkę i zapraszając na pokład niewielkiej łodzi. Możemy też dostać się na Comino z Marfy. Rejs trwa zaledwie 15 minut i kosztuje 10 euro w obie strony. Pierwszy kurs zaczyna się już o g. 9:10, ostatni o 15:40 w lecie lub 15:10 poza sezonem. Powrót z Blue Lagoon możemy połączyć z opłynięciem jaskiń, pod warunkiem, że zdecydujemy się na powrót po godzinie 12:30. Od samego rana na Blue Lagoon pojawia się coraz więcej turystów.
 

 

Blue-Lagoon-comino-malta Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog

 

 

Blue-Lagoon-comino-malta- Co zwiedzić i zobaczyc na malcie zwiedzanie malty blog

 

Nic dziwnego, skoro możemy popływać w lazurowej, czystej wodzie. Nie ma tu typowej piaszczystej plaży, dlatego będziemy zmuszeni do zagarnięcia niewielkiego skrawka kamienistej przestrzeni. Sama wyspa Comino nie jest duża i brak tu rozwiniętej infrastruktury. Co prawda nie umrzemy tu z głodu czy pragnienia, bo sporo tu food trucków. Każdy z nich oferuje w zasadzie to samo, czyli sprzedawane na całym świecie fast food’y. Warto poświęcić chwilę nie tylko na pływanie, ale również na krótki spacer. Już kilkadziesiąt metrów od tłumów turystów znajdziemy ładne zatoczki, do których dopływają co chwilę niewielkie statki i jachty. Ta niewielka wyspa daje też możliwość skorzystania z licznych sportów wodnych takich jak jazda na pompowanym bananie, lot na spadochronie ciągniętym przez motorówkę itp.

Udając się w to miejsce warto zabrać ze sobą specjalne buty do wody, chroniące stopy przed skałami i kamieniami. Klapki mogą się okazać niewystarczające. Zresztą to nie jedyne miejsce na archipelagu, gdzie buty te okazały się zbawieniem.

W nocy wróciłem do Polski, ale wiem, że niedługo znowu tu wrócę. Ta wyspa ma w sobie jakąś niezwykłą moc przyciągania 🙂 Polecam Wam bardzo to miejsce.
 
Malta – praktyczne rady
 

 • Nigdy nie polegaj w 100 % na rozkładzie jazdy autobusu dostępnym na stronie internetowej przewoźnika i na przystankach. Bardziej kieruj się częstotliwością jazdy danej linii.
 • Zadbaj zawczasu o odpowiednio mocny krem z filtrem. Kremy sprzedawane na Malcie sa bardzo drogie, a słońce bardzo daje się we znaki.
 • Malta i Gozo w sezonie to bardzo często organizowane róźnego rodzaju festyny, festiwale oraz lokalne święta ku czci patronów kościołów. Może to mieć duży wpływ na częstotliwośc kursowania aubosusów jak i zmiany w trasie.
 • Mocno trzymaj się poręczy w autobusie. Maltańscy kierowcy komunikacji miejskiej jeżdżą bardzo brawurowo. Nie raz byłem świadkiem bolesnych upadków pasażerów w autobusie.
 • Jeszcze w Polsce zakup odpowiednie buty do wchodzenia do wody. Klapki nie zawsze sie sprawdzają.
 • Do miejsc najbardziej popularnych turystycznie docieraj jak najwcześniej, jeszcze rano, aby nie mieć do czynienia z dzikimi tłumami turystów. Dotyczy to szczególnie Blue Lagoon, Blue Grotto, i najbardziej popularnych plaż.
 • Pamiętaj o zakupie lub pożyczeniu przejściówki do gniazdka z prądem. Jeśli nie przywieziesz jej z Polski, licz sie z dodatkowym wydatkiem ok. 5 euro.
 • Na wyspach obowiązują lokalne podatki turystyczne pobierane przy okazji zakwaterowania w wysokości 0,5 euro/dobę
 • Jeśli mieszkasz w Sliemie lub St. Julian najlepszym pomysłem na ograniczenie kosztów zakupów jest zaopatrywanie się we wszystkie niezbędne artykuły w Carrefourze. Przekonałem się, że to najtańszy sklep w okolicy, choć wcale nie łatwo do niego trafić. Znajduje się TUTAJ.
 • Planują pobyt kilkudniowy, zdecydowanie bardziej opłacalny jest zakup biletu 7- dniowego na komunikację miejską, niż wybór jednorazowych biletów, czy nawet pakietu 15 przejazdów.
 • Nie zapominaj o machcięciu ręką do kierowcy autobusu, kiedy podjeżdża na przystanek. W innym wypadku licz sie z tym, że możesz poczekać nawet godzinę na koleny 😉 Podobnie, chcąc wysiąść z autobusu, skorzystać z przycisku stop odpowiednio wcześnie. Na Malcie i Gozo wszystkie przystanki są przystankami na żądanie.

A jakimi radami Wy podzielicie się ze mną lub z innymi czytelnikami bloga? 🙂

 

ŻYCIE W PODRÓŻY INSTAGRAM

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Będę wdzięczny za komentarze poniżej. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji albo masz propozycje/sugestie dotyczące tej relacji, chętnie je poznam. Dzięki Tobie wartość kolejnych artykułów może być jeszcze lepsza.

Zapraszam Cię również do zapisania się do Newslettera. Gwarantuję tylko wartościowe treści, żadnego spamu.

 


3.3 7 votes
Article Rating
Zapisz
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

29 komentarzy
Najstarszy
Najnowszy Najwyżej Oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
My Home Rules
My Home Rules
4 lat temu

Wow, ceny noclegów boskie! Wyszło mniej za dobę niż w Zakopanem w sezonie.

Mikołaj | Życie w podróży
Reply to  My Home Rules

To znak, że trzeba zaplanowac podroż na Maltę 🙂

Maria Pierzchała
Maria Pierzchała
4 lat temu

Jestem pod wrażeniem jakości i grafiki zdjęć! Bardzo interesująca i rzetelna relacja.

Życie w podróży
4 lat temu

Dzięki.

Antonina
4 lat temu

Byłam na Malcie (i Gozo, i Comino) w zeszłym roku. Wspaniale było sobie odświeżyć pamięć, obejrzeć zdjęcia i powspominać wakacje 🙂

Życie w podróży
4 lat temu
Reply to  Antonina

Widzę, że to coraz popularniejszy kierunek 🙂 Z resztą na każdym kroku na wyspach słychać język polski 🙂

Marta Kraszewska
4 lat temu

Przyznam ze skupilam się na zdjęciach bo są piękne!:)

Życie w podróży
4 lat temu

A dziękuję 🙂

Kinga Perzyńska
Kinga Perzyńska
4 lat temu

Byłam na Malcie w tym roku, ale z namiotem. Udalo się za kosmicznie małe pieniądze zwiedzić całą Maltę i Gozo. Piekne zdjęcia, wspomnienia wracają:D

Karol Werner
4 lat temu

Ile zdjęć!!! To się nazywa relacja 😀 Bardzo fajny wypad Wam wyszedł. Co prawda mi udało się zobaczyć wszystko co najciekawsze na wyspie (jak coś http://kolemsietoczy.pl/malta-gozo-ciekawe-miejsca-co-warto-zobaczyc-porady-informacje/), jednak jednego mi trochę żal, że nie udało nam się dojechać na Comino. Tzn, może by się i udało, ale czasu było nam szkoda. Trzeba będzie wrócic? No chyba, że odradzacie? 😀

Mikołaj | Życie w podróży
Reply to  Karol Werner

Faktycznie wyjazd był udany. Jeśli chodzi o Comino, to warto popłynąć tam i zobaczyć jak wygląda w praktyce to miejsce. Ze względu na tłumy turystów i tak długo nie ma sensu siedząc tam dużo czasu, bo to bardziej w pewnym momencie męczy niż cieszy. Ja przy okazji połaziłem sobie trochę po wyspie.

Pamar Travel
Pamar Travel
4 lat temu

A ja myślałam, że wszystkie tego typu fotki Popeye Village są robione z jakiegoś drona. Dzięki za podpowiedź z tym cyplem! Już w przyszłym tygodniu spróbuję zrobić podobną fotkę 🙂 Czytałam z ogromnym zainteresowaniem i skradnę trochę pomysłów, ponieważ będziemy mieć tę samą bazę wypadową 🙂

Magdalena Bur/1000krokow.pl

My tak świeżo po Malcie więc miło ogląda się miejsca w których jeszcze niedawno się było. Niektóre ujęcia mam dokładnie w tych samych miejscach 🙂 Bardzo fajny opis, szkoda, że nie widziałam go przed wyjazdem. Piszesz tak dużo, że spokojnie można byłoby napisać z tego przynajmniej kilka postów. Zdradzisz czym robisz zdjęcia? Sprawdź w wolnej chwili nazwy miejsc w Malcie, wydaje mi się, że wkradły Ci się błędy przy niektórych nazwach.

M.Malena
4 lat temu

Bardzo dużo ciekawych informacji i ładnych zdjęć. Czasem mam wrażenie, że tylko ja jeszcze nie byłam na Malcie 😉 Może w przyszłym roku. 🙂 A o autobusach potwierdzam – słyszałam wiele historii o ich rozkładach 😉

Myśli Oprocentowane

Przepiękne miejsce, z pewnością warto odwiedzić. Plus świetne porady – na pewno się przydadzą.

Hamak Life
4 lat temu

Kusisz, kuszisz 🙂 Budżetowo wygląda na fajne miejsce na krótki wypad i wszystkie informacje praktyczne podane na widelcu! Tylko że pogoda akurat nie bardzo sprzyja tropikom maltańskim 😉

Patryk Witczuk
Patryk Witczuk
4 lat temu

Świetny, wyczerpujący wpis 🙂 dużo cennych rad i informacji 🙂 Malta to ciekawy kierunek, ja to chętnie bym się wybrał do… Kataru 🙂
Pozdrawiam

Daleko niedaleko
4 lat temu

Ładne zdjęcia i dużo przydatnych informacji! Na Maltę jeszcze niestety nie dotarłam…

Paulina | Mucha w sieci

Na Maltę chętnie wybrałabym się nawet dzisiaj. Bardzo mi się podoba 🙂

Mikołaj | Życie w podróży

Paulina, z tego co wiedzę, to Ty już byłaś chyba w wielu miejscach 🙂 Ale Malta… bardzo polecam 🙂

Paulina | Mucha w sieci

Wiesz jak to jest… ciągle mało 🙂

Naturalnie_Witalni
Naturalnie_Witalni
4 lat temu

Przepiękne zdjęcia. Przyznam szczerze, że Malty do tej pory nie brałam pod uwagę w swoich planach podróżniczych. Właśnie zmieniłam zdanie i wpisuje ją do listy miejsc, które chcę odwiedzić 😀

Wojtek| Bielecki.es
4 lat temu

O masakro jakie to długie – a tak na serio niezwykle wyczerpująco poruszony temat. 🙂 Cieszę się, że tu trafiłem, nic tylko pozazdrościć podróży i wspomnień z nimi związanych. Będę tu regularnie zaglądał. 🙂

Domyślam się, że jesteś z Lublina po zdjęciu w “kontakcie” i małym info w tym wpisie. 😉

Mikołaj | Życie w podróży

Tak, z Lublina 🙂 Zapraszam regularnie 🙂 Celowo tworzę długie wpisy, dla tych, którzy chcą sobie dobrze zaplanować jak najwięcej fajnych miejsc na Malcie 🙂

Podróże bez ości.pl

Piękne zdjęcia 🙂 Dla osób, które mają więcej czasu polecam wynajęcie roweru na Gozo i całodzienną wycieczkę. Ruch jest nieduży, a widoki niezapomniane.

Lewandowska Katarzyna
Lewandowska Katarzyna
3 lat temu

Fajny obszerny opis. Zastanawiam.s się tylko czy są jakieś fajne małe miejscowości z ładnymi widokami gdzie można się zaszyć, bo z tego co piszesz to chyba wszędzie mnóstwo turystów. W Czarnogórze np. odkryłam małą wioskę Perast, niedalego Kotoru z malowniczymi widokami, dwoma knajpkami i bez dzikich tłumów. Czy na Malcie są takie miejscówki?

Piotr
Piotr
1 rok temu

Malta piękna wyspa byłem 4 lata temu i jestem zuroczony. Niezwykły klimat ma ta mała wyspa. Gozo I Comino również warto zobaczyć. Zamierzam jeszcze polecieć na Malte w niedalekiej przyszłości.

Wakacjon
9 miesięcy temu

Majorka zaliczona, to chyba teraz czas na Maltę. Wasze zdjęcia są na prawdę zachęcające, apetyt na zwiedzanie rośnie z kolejnym odsłoniętym zdjęciem – na prawdę wypas. Nie pomijam oczywiście szczegółowych opisów i przydatnych porad.

maja
maja
6 miesięcy temu

super artykuł.