EuropaMalta

Malta

Malta, Gozo i Comino…

od dawna była moim priorytetem podróżniczym. Położona w środkowej części Morza Śródziemnego, 80 km na południe od włoskiej Sycylii, jest najdalej na południe wysuniętym państwem Europy. 98% Maltańczyków potrafi się komunikować w języku angielskim. To duże ułatwienie. Każdego możesz zapytać o cokolwiek po angielsku i uzyskasz szybko informacje. Każdy, kto wyjeżdżał w inne części Europy dobrze wie, że komunikacja z miejscowymi to ważna sprawa.

Od pewnego czasu praca i inne zajęcia nie pozwalały na dłuższy wyjazd. Okazało się jednak, że pod koniec sierpnia jest możliwość pogodzenia obowiązków z tym pomysłem. Fajna promocja lotu z Warszawy była idealną zachętą do zakupu, pozostało tylko zaplanowanie miejsca i sposobu poznawania Malty, znalezienie odpowiedniego noclegu.

Pojawiły się jeszcze pytania- Zwiedzić tylko Maltę a pozostałe 2 wyspy odwiedzić innym razem? Jeśli wszystkie, czy tydzień na Malcie, Gozo i Comino wystarczy? Czy koniec sierpnia to wciąż nie zbyt wysokie temperatury (średnia dzienna 31,8 stopni Celsjusza), żeby komfortowo zwiedzić i wypocząć w tym miejscu? Czy opowieści o trudnościach w korzystaniu z komunikacji miejskiej są przesadzone? Jak zwykle ciekawość świata i chęć sprawdzenia wszystkiego na własnej skórze wygrała.
 

A teraz więcej konkretów…

Na początek interaktywna mapa najważniejszych punktów na Malcie, Gozo i Comino. W relacji znajdziecie odniesienia do naniesionych tu miejsc.
 


 

Termin pobytu

24-31.08.2016 r

Koszty

 • Bus Lublin-Warszawa-Lublin (Polski Bus) 17 zł
 • Lot Warszawa-Malta-Warszawa Wizzair 352 zł (cena z dużym bagażem podręcznym i priorytetem wejścia na pokład oraz małą torbą dodatkową)
 • Transfer Lotnisko Malta- Hostel – rezerwowany również przez Wizz’a przy okazji rezerwacji lotu 10€ czyli ok. 45 zł
 • Nocleg Hibernia Residence & Hostel  260 zł/4 dni (65 zł/dobę)
 • Nocleg Inhawi Boutique Hostel  250 zł/3 dni (83 zł/dobę) – to jeden z najlepszych hosteli w jakich do tej pory byłem!
 •  
 • Lokalny podatek 0,5€/dzień płatny w hostelu 3,5 €, ok. 15 zł
 • Explore Card – karta transportu publicznego 7 dni bez limitu (również nocne linie) 21€ (ok. 90 zł)
 • Rejs Malta- Commino Blue Lagoon- Malta 10€ (ok. 45 zł)
 • Łódź do Blue Grotto 8€ (ok. 25 zł)
 
Suma kosztów (bez wyżywienia) ok. 1100 zł
 

lub

 

Po późnym przylocie na lotnisko w Malcie (ok. 22:00) skorzystałem z zamówionego wcześniej transferu do hostelu. Ok. 23:00 dotarłem na miejsce i zameldowałem się w pierwszym z 2 hosteli w Sliemie, w których miałem nocować w trakcie pobytu na wyspie. Swoją drogą przekonałem się, że Sliema i St. Julian jest świetną bazą wypadową do większości punktów na wyspie. Kolejnym razem na pewno również zatrzymam się w tym mieście.

 

Sliema

 

St Julian
 

 

Warunki w Hiberni Residence okazały się dość słabe, głównie pod kątem czystości. Na szczęście w samym hostelu nie spędzam nigdy zbyt dużo czasu. Dużym atutem za to było położenie. Pierwsze podejście do skorzystania z komunikacji miejskiej okazało się porażką. Czekałem na przystanku ponad 1,5 godziny, przy czym autobus mający jechać w stronę Dingli Cliffs nie przyjechał zgodnie z planem jazdy i to zarówno tym na stronie internetowej przewoźnika, jak i na przystanku. Było to duże rozczarowanie i to już na samym początku planu zwiedzania. Stwierdziłem więc, że wsiadam w dowolny autobus, który przyjedzie i zobaczymy gdzie mnie zabierze : )

Kiedy będziecie sami planować swoje trasy, warto skorzystać z tej strony, aby w wyszukiwarce połączeń upewnić się jaki numer autobusu kursuje w dane miejsce oraz zorientować się, jaka jest częstotliwość przejazdów. To zaoszczędzi nerwów, bo samo planowanie co do minuty pod rozkład na stronę raczej mija się z celem. Autobusy, to nowoczesne, klimatyzowane pojazdy. Po starych, które jeszcze kilka lat temu pojawiały się na ulicach wyspy, pozostało zaledwie kilka i spełniają wyłącznie rolę dodatkowej atrakcji turystycznej.

 

 

Była to dobra decyzja, podjechałem do Bugibby, a dokładniej na wzgórze Saint Paul’s Bay, skąd rozpościera się fajny widok na zatokę.

 
Zatoka St. Paul, Bugibba
 

Kontynuowałem jazdę na północny-zachód. Nadmorskie kurorty i większe, piaszczyste plaże znajdują się głównie w północnej części Malty. Największą plażą na Malcie jest plaża nad zatoką Mellieħa Bay. Słynie z piaszczystej plaży o długości około kilometra oraz z płytkich wód.

Drugą co do wielkości jest plaża nad zatoką Golden Bay. Na obu tych plażach znajduje się wypożyczalnia leżaków, parasoli i sprzętu wodnego, a także szereg barów i restauracji. Ratownicy są obecni na plaży codziennie w okresie od czerwca do września. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na wyspie. Piaszczysta plaża, do której najlepiej dojechać ze Sliemy autobusem nr 225. Czas przejazdu to ok. 1 godziny. Sami zobaczcie, to na prawdę fajne miejsce. Nagrywano tu kiedyś jeden z polskich odcinków You can Dance 🙂

 
Plaża Golden Bay
 

Prawdopodobieństwo bezchmurnej słonecznej pogody na Malcie wynosi 71% w skali roku.  Malta jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie zielono jest przez cały rok. Widać to na każdym kroku.

 
Ghajn Tuffieha
 
Z przystanku autobusowego przy Golden Bay można dotrzeć nr 101 do Popeye Village. Autobus kursuje co godzinę.

Jest to swego rodzaju park rozrywki na Malcie w gminie Mellieħa, nad zatoką Anchor Bay. Park ma postać wioski, którą zbudowano w ciągu ostatnich 7 miesięcy 1979 roku na potrzeby filmu Popeye, kręconego tu w 1980 roku. Dziś wioska jest otwarta cały rok dla turystów jako skansen i kompleks rozrywki rodzinnej, jest jedną z atrakcji turystycznych Malty. Popeye Village to fajna atrakcja dla najmłodszych. Starsi na pewno będą zainteresowani zrobieniem zdjęć z leżącego po przeciwnej stronie cypla Anchor Bay.
 

Popeye Village, Malta

 

Wracamy do Golden Bay. Dosłownie kilkaset metrów stąd, na wysuniętym w stronę morza klifie znajduje się wieża, z której rozpościera się piękny widok na całą okolicę.
 

Wieża przy Ghajn Tuffieha

 

Tuż obok niej zaczyna się kolejna plaża zdecydowanie warta odwiedzenia. Sami zobaczcie, że z jednego z punktów górującego nad nią również zobaczymy niezwykły widok plaża to Ghajn Tuffieha. Jeśli chcecie dotrzeć bezpośrednio tutaj, nie zahaczając o Golden Bay, należy wysiąść na przystanku Riviera. To często wybierane przez turystów i lokalnych miejsce na plażowanie. Kierując się dalej w stronę kolejnej zatoki, natrafimy na zjawiskowo formę skalną oraz kolejną plażę.

Na Malcie znajduje się również kilkanaście innych ważniejszych plaż, rozsianych po całym archipelagu. Obecnie osiem plaż na Malcie uzyskała prawo do używania znaku Błękitnej Flagi.

Tym razem bardziej odosobnione i dzikie. To tutaj znajdują się najwyżej położone punkty widokowe w tej części wyspy. Osobiście uważam ją za jednymi z najpiękniejszych.

 

Plaża Ghajn Tuffieha
 

W związku z tym, że to mój pierwszy pełny dzień na Malcie zostaje w tej okolicy praktycznie do końca dnia. Tuż przed wieczorem wracam do hostelu. Trzeba przyznać, że autobusy startujące w swoje trasy są dosyć punktualne i wyjeżdżają zgodnie z rozkładem na przystanku. Jednak coś dziwnego dzieje się w trakcie trasy, kiedy godzina przyjazdu autobusu jest rosyjską ruletką. Jazda tym środkiem transportu jest mimo to bardzo komfortowa.

Biorąc pod uwagę częste przejazdy i przesiadki, koszt 21 euro na cały tydzień szybko się zwracają. Nie zastanawiajcie się więc długo nad zakupem innego rodzaju biletu na przykład 15 przejazdowego, który jest tylko nieco tańszy i kosztuje 15 €.

Planując tę podróż, zastanawiałem się, czy poświęcać czas na odwiedzenie wyspy Gozo. Znajduje się ona zaledwie 25 minut promem od Malty. Zdecydowałam, jednak że poświęcę na jej zwiedzenie jeden pełny dzień. Najlepiej wybrać się do przystani promowej w miejscowości Cirkewwa już z samego rana. Przejazd autobusem ze Sliemy (autobus nr 222) zajmuje ok. 1,5 godziny. Przeprawa promowa zajmuje dosłownie 25 minut, a jej koszt wynosi 4,65 € w obie strony (opłata uiszczana w drodze powrotnej).
 

Prom Malta-Gozo-Malta

 

Na Gozo mamy kilka możliwości zwiedzenia wyspy. Pamiętajmy, że zakupiony wcześniej bilet autobusowy na Malcie, również tutaj będzie honorowany. Ja zdecydowałem się jednak pierwszy raz w życiu na opcję autobusu turystycznego, tzw. Hop on Hop Off. Tak, to ten piętrowy, z panoramicznym widokiem z górnego pokładu. Zwiedzanie przy jego pomocy ma sporo zalet.

Przy niewielkim wydatku 18 € (bilet zamówiony przez internet to kwota 15,50 €), mamy do dyspozycji całodzienne zwiedzanie z możliwością zdecydowania, które z kilkunastu punktów interesujących nas na wyspie, chcemy zobaczyć i poświęcić im nieco czasu. W określonych punktach, a jest ich aż 15, na dwóch trasach (fioletowej i niebieskiej) możemy wysiąść z autobusu, mając pewność, że za 45 minut będzie kolejny jadący dalej.

Autobus startuje bezpośrednio spod przystani promowej w Mgarr. To również tutaj można kupić bilet lub jak już wspomniałem- przez internet. Pierwszy autobus odjeżdża o 09:45, ostatni o 17:30. Dzięki Hop On Hop Off, udało mi się zatrzymać w kilku najciekawszych miejscach. Pełne objechanie całej trasy bez wychodzenia z autobusu zajmuje ok. 150 minut. Poniżej znajdziecie wykaz miejsc, do których docierają autobusy.

 

Hop on Hop Off

 

 

Gozo Map
Mapa 2 tras Hop On Hop Off
 

111
 

Plaża Ramla Gozo 

Kolejnym punktem, tym razem zdecydowanie o charakterze historycznym, a dokładniej archeologicznym, jest świątynia Ġgantija, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowały się tu dwie megalityczne świątynie, zaliczane do najstarszych wolno stojących budowli na świecie, które najprawdopodobniej były jednocześnie miejscami prehistorycznego kultu płodności.

Teraz kieruję się w stronę zatoki Marsalforn, a jednocześnie dawnej wioski rybackiej, która obecnie przypomina bardziej sporej wielkości miasto nastawione na turystów.
 

Marsalforn 

Mnóstwo tu tawern ze smażonymi rybami i innymi owocami morza. Ten zapach unosi się wszędzie. Nie ma tu długich piaszczystych plaż, jest jedna, oblegana w sezonie przez lokalsów i turystów. Pozostała część wybrzeża to betonowe fragmenty znajdujące się tuż przy promenadzie z na których znajdziemy kilka zejść bezpośrednio do wody. W promieniu kilku kilometrów położone są solniska (Salt Pans).

Stolicą Gozo jest Victoria (inna nazwa Rabat), największe miasto na wyspie, na które warto poświęcić sporo czasu, nie tylko na górującą nad nim cytadelę, ale również piękne wąskie uliczki. Są świetnym miejsce na ucieczkę od tłumów i skwaru popołudniowego słońca.

 
Stare miasto w Victorii

 

Centrum Victorii

 

Każde połączenie z jednej części Gozo na drugą zawsze odbywa się przez Victorię. Łatwo stąd dotrzeć np. do najbardziej rozpoznawalnego miejsca, jakim jest z pewnością Azurre Window. Miejsce to naprawdę robi wrażenie, a chętni mogą również trochę się ochłodzić w pobliskich wodach.

 

I jeszcze jedno urocze miejsce na wyspie warto odwiedzić (choć jestem pewien, że jest ich więcej) – Xlendi.

Po powrocie do Sliemy okazało się, że wieczorem odbędzie się w pobliskim St. Julian, znajdującym się dosłownie w najbliższym sąsiedztwie, festyn. Wieczorem odbyła się więc wielka feta z orkiestrą, fajerwerkami, mnóstwem atrakcji na ulicach. Było bajecznie!

 

St. Julian nocą

 

fajerwerki w St Julian / Sliema

 

Restauracje nocą w St. Julian

 

Kolejnego dnia postanowiłem znowu wrócić do pomysłu dotarcia do Dongli Cliffs. Ze Sliemy możemy podjechać autobusem nr 202 do Rabatu (Mdina) i stamtąd nr 201 na klify. Ja jednak chcę jeszcze zwiedzić Valettę, skąd udam się to dawnej stolicy, Rabatu, a z Rabatu na klify.

Valetta jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Valletta z 320 zabytkami, jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Została wybrana Europejską Stolicą Kultury 2018.

Główna ulica Valletty to Republic Street (malt. Triq ir-Repubblika) zaczynająca się przy bramie miejskiej, a kończąca pod murami Fortu św. Elma.

Sama Valetta jest piękna, zarówno za dnia, jak i w nocy, kiedy światła fantastycznie podświetlają najważniejsze zabytki. Jednym z punktów, które koniecznie trzeba zobaczyć są z pewnością Barrakka Gardens, zarówno te znajdujące się w dolnej, jak i górnej części miasta. Miasto jest piękne zarówno za dnia jak i nocą. Koniecznie przyjdźcie do ogrodów po zmroku. Zakochacie się w tym miejscu.
 

Górne Ogrody Barrakka

 

Ulice Valetty 

Miasto jest piękne zarówno za dnia jak i nocą. Koniecznie przyjdźcie się po mieście i zajrzyjście do ogrodów po zmroku. Zakochacie się w tym miejscu.

 

Stare miasto nocą

 

Widok z górnych ogrodów Barrakka w Vallettcie nocą

   

Po zwiedzaniu Valetty pojechałem do Rabatu, będącego niegdyś stolicą Malty. Swoja uwagę skupiłem na Mdinie, będącej obwarowanym, starym miastem. Tak wygląda z góry:

 
Mdina Malta

 

Jak już zapewne wiecie, w południowej części głównej wyspy, w niektórych rejonach Gozo oraz na kilku mniejszych wysepkach archipelagu występują klify. Głównym pasmem klifów w archipelagu są Dingli Cliffs. Koniecznie warto je zobaczyć, tym bardziej że maltańskie klify są na liście wstępnej światowego dziedzictwa UNESCO. Z Mdiny (Rabatu) łapię więc autobus nr 201, który jeździ zaledwie raz na godzinę.
 
Klify wydają się końcem świata. Oprócz słabo uczęszczanej drogi nie ma tam żadnej infrastruktury, ale dzikość tego miejsca ma w sobie jakąś moc przyciągania. Warto przejść się nieco dalej od przystanku, tym bardziej że kolejny autobus przyjedzie za niecałą godzinę. Warto sprawdzić na przystanku po przeciwnej stronie, o której będzie kolejny autobus, aby go nie przegapić. Nie ma tu żadnego miejsca, w którym można schronić się przez wszechobecnym słońcem. Warto wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednia ilość wody.
 
Tuż przy stromych klifach znajdziemy informację o śmierci niemieckiego turysty, co jest wyraźnym ostrzeżeniem przez zbyt dużą pewnością siebie w tym miejscu. Spostrzegawcze oko zauważy też kilkanaście metrów niżej wraki samochodów. Ale najbardziej niezwykły jest jednak widok na całą linię brzegową, która jest najdalej na południe wysuniętą częścią Europy.

 

Klify Dingli Cliffs
 

Możemy stąd kontynuować podróż nadal nr 201 w stronę Blue Grotto lub wrócić przez Rabat do Sliemy.

Blue Grotto, to kolejne formy skalne. Planowałem zrobić zdjęcia tego miejsca z klifów, ale tym razem zdecydowałem się na krótki rejs motorówką. Od razu uprzedzam, że spodziewałem się czegoś więcej. Cała przyjemność nie trwa długo, na motorówce wraz z 8 pozostałymi osobami podziwiamy z części wodnej jaskinie, ale pozostaje jakiś niedosyt. Największe wrażenie robi chyba jednak kolor wody oraz jej przejrzystość w jaskiniach. Ten błękit jest magiczny. Całość kosztuje 8 euro, co jest mimo wszystko dosyć dużą kwotą jak na 25 minut spędzonych w motorówce.

Jeśli jednak zdecydujecie się w ten sposób bliżej poznać to miejsce, warto przyjechać tu przed południem ze względu na brak tłumów, jak i lepsze światło do wykonania zdjęć. Żałuję, że nie zaplanowałem odpowiednio wcześniej, aby odwiedzić jeszcze polecaną przez Karola z Kołem się toczy, miejscowość Marsxlokk, będącą jedną z perełek must see tego co zobaczyć na Malcie. Ważne jest jednak to, aby dotrzeć tam o odpowiedniej porze i dzięki temu podziwiać jeszcze znajdujące się w przystani, kolorowe łodzie rybackie.

 
Blue Grotto

 
Jak już wspomniałem wcześniej, Sliema ma świetne położenie. Blisko stąd do Valetty, ale również położonych tylko nieco dalej Trzech Miast. Są to Bormla, Birgu i Isla. Jak zawsze, docieram tam przez Valettę kolejnego dnia. To miejsce, choć zdecydowanie niezwiązane z plażowaniem, stanie się moim faworytem. Zaczynam od Birgu ( inna nazwa to Vittoriosa).

W Birgu znajdują się zabytki z czasów panowania na wyspie joannitów m.in.:

 • fort Świętego Anioła – stanowiący eksterytorialną posiadłość Suwerennego Zakonu Maltańskiego
 • Pałac Inkwizytorów z 1535, można w nim zwiedzać salę sądową, cele więzienne i dziedziniec, na którym odbywały się egzekucje

Od strony lądu Birgu otoczone jest murami miejskimi. Można się tu dostać autobusem z Valetty lub promem (kursuje z dolnej części Górnych Ogrodów Barakka).

 

Widok z portu przy Birgu na Islę

 
W Birgu znajduje się informacja turystyczna, w której warto zaopatrzyć się w mapkę oraz poprosić o wskazanie miejsc w Trójmieście, które warto zobaczyć.

Jedna z najpiękniejszych części miasta są wąskie, zacienione uliczki.

 
Klimatyczne uliczki starego miasta w Birgu

 


 

Z Birgu kierują się na Islę. Warto dojść jej główną ulicą aż do samego końca, cypla, zakończonego niewielkim ogrodem z wieżyczką, z której również będziemy mieli okazję podziwiać panoramę okolicy.
 

Panorama z Isli na Valettę

 

Wracam do Sliemy, bo pora na zmianę hostelu. Tym razem będzie to równie dobrze położone, ale o wiele przyjemniejsze i czystsze miejsce. Inhawi Boutique Hostel, okazał się idealny. Duże pokoje, ogromna kuchnia, spory basen, hamaki przewieszone między drzewami, 2 minuty do przystanku autobusowego i przyzwoita cena. Czego chcieć więcej? Serdecznie polecam to miejsce.
 

 

Mnie poszczęściło się szczególnie, bo dostałem położony na ostatnim piętrze penthouse z ogromnym tarasem i wielką łazienką. Żyć nie umierać 🙂

Kolejne dni spędzałem na plażowaniu, aż w końcu przyszedł dzień powrotu do Polski. Postanowiłem jednak ten dzień wykorzystać maksymalnie, tym bardziej że lot powrotny miałem dopiero ok. 22:30.

Ten dzień spędziłem w dużej części na Comino. Podobnie, jak w przypadku Gozo, możemy tam dotrzeć z przystani promowej znajdującej się w Cirkewwa. Tuż po wyjściu z autobusu, z pewnością zaczepią Was sprzedawcy z firmy Comino Ferries, wręczając ulotkę i zapraszając na pokład niewielkiej łodzi. Możemy też dostać się na Comino z Marfy. Rejs trwa zaledwie 15 minut i kosztuje 10 euro w obie strony. Pierwszy kurs zaczyna się już o g. 9:10, ostatni o 15:40 w lecie lub 15:10 poza sezonem. Powrót z Blue Lagoon możemy połączyć z opłynięciem jaskiń, pod warunkiem, że zdecydujemy się na powrót po godzinie 12:30. Od samego rana na Blue Lagoon pojawia się coraz więcej turystów.
 

 

 

 

Nic dziwnego, skoro możemy popływać w lazurowej, czystej wodzie. Nie ma tu typowej piaszczystej plaży, dlatego będziemy zmuszeni do zagarnięcia niewielkiego skrawka kamienistej przestrzeni. Sama wyspa Comino nie jest duża i brak tu rozwiniętej infrastruktury. Co prawda nie umrzemy tu z głodu czy pragnienia, bo sporo tu food trucków. Każdy z nich oferuje w zasadzie to samo, czyli sprzedawane na całym świecie fast food’y. Warto poświęcić chwilę nie tylko na pływanie, ale również na krótki spacer. Już kilkadziesiąt metrów od tłumów turystów znajdziemy ładne zatoczki, do których dopływają co chwilę niewielkie statki i jachty. Ta niewielka wyspa daje też możliwość skorzystania z licznych sportów wodnych takich jak jazda na pompowanym bananie, lot na spadochronie ciągniętym przez motorówkę itp.

Udając się w to miejsce warto zabrać ze sobą specjalne buty do wody, chroniące stopy przed skałami i kamieniami. Klapki mogą się okazać niewystarczające. Zresztą to nie jedyne miejsce na archipelagu, gdzie buty te okazały się zbawieniem.

W nocy wróciłem do Polski, ale wiem, że niedługo znowu tu wrócę. Ta wyspa ma w sobie jakąś niezwykłą moc przyciągania 🙂 Polecam Wam bardzo to miejsce.
 
Malta – praktyczne rady
 

 • Nigdy nie polegaj w 100 % na rozkładzie jazdy autobusu dostępnym na stronie internetowej przewoźnika i na przystankach. Bardziej kieruj się częstotliwością jazdy danej linii.
 • Zadbaj zawczasu o odpowiednio mocny krem z filtrem. Kremy sprzedawane na Malcie sa bardzo drogie, a słońce bardzo daje się we znaki.
 • Malta i Gozo w sezonie to bardzo często organizowane róźnego rodzaju festyny, festiwale oraz lokalne święta ku czci patronów kościołów. Może to mieć duży wpływ na częstotliwośc kursowania aubosusów jak i zmiany w trasie.
 • Mocno trzymaj się poręczy w autobusie. Maltańscy kierowcy komunikacji miejskiej jeżdżą bardzo brawurowo. Nie raz byłem świadkiem bolesnych upadków pasażerów w autobusie.
 • Jeszcze w Polsce zakup odpowiednie buty do wchodzenia do wody. Klapki nie zawsze sie sprawdzają.
 • Do miejsc najbardziej popularnych turystycznie docieraj jak najwcześniej, jeszcze rano, aby nie mieć do czynienia z dzikimi tłumami turystów. Dotyczy to szczególnie Blue Lagoon, Blue Grotto, i najbardziej popularnych plaż.
 • Pamiętaj o zakupie lub pożyczeniu przejściówki do gniazdka z prądem. Jeśli nie przywieziesz jej z Polski, licz sie z dodatkowym wydatkiem ok. 5 euro.
 • Na wyspach obowiązują lokalne podatki turystyczne pobierane przy okazji zakwaterowania w wysokości 0,5 euro/dobę
 • Jeśli mieszkasz w Sliemie lub St. Julian najlepszym pomysłem na ograniczenie kosztów zakupów jest zaopatrywanie się we wszystkie niezbędne artykuły w Carrefourze. Przekonałem się, że to najtańszy sklep w okolicy, choć wcale nie łatwo do niego trafić. Znajduje się TUTAJ.
 • Planują pobyt kilkudniowy, zdecydowanie bardziej opłacalny jest zakup biletu 7- dniowego na komunikację miejską, niż wybór jednorazowych biletów, czy nawet pakietu 15 przejazdów.
 • Nie zapominaj o machcięciu ręką do kierowcy autobusu, kiedy podjeżdża na przystanek. W innym wypadku licz sie z tym, że możesz poczekać nawet godzinę na koleny 😉 Podobnie, chcąc wysiąść z autobusu, skorzystać z przycisku stop odpowiednio wcześnie. Na Malcie i Gozo wszystkie przystanki są przystankami na żądanie.

A jakimi radami Wy podzielicie się ze mną lub z innymi czytelnikami bloga? 🙂

 

Możesz sprawdzić aktualne ceny lotu, noclegu czy wynajmu samochodu w dowolnym miejscu, do którego się wybierasz poprzez poniższe linki:

     

Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Będę wdzięczny za komentarze poniżej. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji albo masz propozycje/sugestie dotyczące tej relacji, chętnie je poznam. Dzięki Tobie wartość kolejnych artykułów może być jeszcze lepsza.

Zapraszam Cię również do zapisania się do Newslettera. Gwarantuję tylko wartościowe treści, żadnego spamu.