budapeszt co zwiedzić blog podróżniczy

Budapeszt to miasto, w którym można od razu się zakochać. Moja czwarta podróż miała miejsce w kwietniu 2024 roku. Za każdym razem odkrywam tu nowe, ciekawe miejsca i obserwuję jak szybko rozwija się stolica Węgier. To zaledwie niecała godzina lotu samolotem z Warszawy, a przeniesiemy się do miasta z niezwykłe przyjaznym dla turystów klimatem. Ostatnia moja wizyta zapewniła mi też sporo zaskoczeń. Tym razem miałem wrażenie, że miasto jest o wiele czystsze niż w trakcie poprzednich podróży, a ilość renowacji budynków jak i powstanie mnóstwa zupełnie nowych mogłaby zawstydzić niejedno miasto europejskie.

Budapeszt co zwiedzić i zobaczyc w weekend

Termin ostatnia podróż 8-11.2024 r.

Koszty podróży i pobytu:

 • Lot Warszawa- Budapeszt- Warszawa 210 zł (bagaż podręczny) Wizzair
 • Ubezpieczenie podróży (jak zawsze wyszukuję na Rankomat najlepszą opcję) 35 zł
 • Nocleg apartament w centrum 437 zł
 • Budapest Card 72 (otrzymałem ją w prezencie od miasta) 0 zł
 • Wstępy do wybranych atrakcji turystycznych ok. 150 zł
 • Autobus lotniskowy powrotny 25 zł
 • Wyżywienie ok. 400 zł

Suma kosztów ok. 1300 zł

Gdzie nocować w Budapeszcie?

Budapeszt z pewnością nie należy do tych stolic europejskich, w których można bardzo tanio znaleźć nocleg. Zakładając jednak, że będziecie podróżować poza szczytem sezonu i nie będziecie zwlekać ze znalezieniem miejsca do spania od razu po zakupie biletu lotniczego, będziecie mogli ograniczyć te koszty.

Najlepiej wyszukać odpowiadający Wam nocleg przez Booking.com. Ja znalazłem tu atrakcyjną ofertę noclegu znajdującego się zaledwie kilka minut od głównej arterii miasta, blisko Szimpla Kert czy Wielkiej Synagogi w Budapeszcie. Apartament  oferuje kilka pokoi, głównie 1 i 2- osobowych. Zobaczcie ofertę tego noclegu i jego udogodnienia tutaj. Uwielbiam klasyczne, stare budapesztańskie kamienice i ich ogromne klatki schodowe. W przypadku tego apartamentu można mówić o dobrym połączeniu: położenia, rozsądnej ceny, czystości w obiekcie, ciszy, jaka panuje wewnątrz i tym, że jest przyjemnie ciepło. Każdy z pokoi ma osobną łazienkę, a kuchnia z jadalnią to przestrzenie wspólne. Zameldowanie i wymeldowanie odbywa się bez udziału gospodarza, za pośrednictwem skrzynki na klucze. Z czystym sumieniem polecam Wam to miejsce.  

Szukając miejsca noclegu warto brać pod uwagę jego lokalizację, najlepiej w miarę blisko ważnego węzła komunikacyjnego w centrum, stacji Deák Ferenc tér.

gdzie nocować w budapeszcie

nocleg w rydze gdzie nocować ryga łotwa

Booking.com

Jak dojechać z lotniska do centrum Budapesztu?

Port lotniczy Budapeszt im. Ferenca Liszta znajduje się ok. 20 km od centrum Budapesztu. Musimy więc rozważyć kilka opcji transportu z lotniska do miasta.

Wygodniej – linia lotniskowego autobusu 100E

 • To opcja typu: wygodnie i szybko, ale drożej
 • Czas przejazdu: ok. 40 minut

Linia autobusu 100E łączy lotnisko z przystankiem Deák Ferenc tér, który znajduje się w samym centrum Budapesztu.

W autobusach linii 100E obowiązuje specjalna taryfa lotniskowa. Nie zadziała tu zwykły bilet na komunikację miejską. Ten specjalny bilet na 100E kosztuje 2200 HUF (około 25 zł). Bilet zakupimy w aplikacji Budapest GO, w punkcie obsługi transportu miejskiego BKK na lotnisku i przy większych stacjach metra, u kierowcy, w automacie przy wejściu do autobusu tej linii, płacąc kartą zbliżeniowo. Autobusy te kursują średnio co 10 minut, także w nocy. Bardzo często na tej linii zdarzają się kontrole biletowe.

autobus 100E lotniskowy jak dojechać z lotniska do centrum budapesztu najtaniej

transport publiczny budapeszt punkt obsługi pasażerów gdzie kupić biletu na autobus metro tramwaj lotnisko

Najtaniej – Linia 200E + metro

 • To opcja: najtaniej, ale dłużej i trochę mnie komfortowo, bo z przesiadką.
 • Czas przejazdu: ok. 45 minut

W autobusach linii 200E obowiązują zwykłe bilety miejskie nieprzesiadkowe (musielibyśmy skasować jeden w autobusie a drugi w metrze czyli 450 HUF x 2 – ok. 10 zł), lub kupić bilet czasowy 90- minutowy umożliwiający przesiadki, w cenie 750 HUF (ok. 8 zł). Bilet możemy zakupić w automacie znajdującym się przy przystanku (przystanki linii 100E i 200E znajdują się obok siebie) lub poprzez aplikację Budapest GO (czytaj o niej dalej). W tym drugim przypadku proponowałbym cały proces instalacji i podpinania karty płatniczej do apki oraz zakup pierwszego biletu dokonać jeszcze w Polsce, bo zajmie to jednak chwilę. W autobusie pozostanie już tylko zeskanowanie kodu QR w celu skasowania biletu. Szkoda tracić czas na próbę aktywowania możliwości zakupu biletu dopiero po wejściu na pokład autobusu.

Linia 200E + metro budapeszt dojazd do centrum

Wsiadamy do autobusu miejskiego nr. 200E, który dojeżdża do stacji początkowej linii metra M3 Kőbánya-Kispest, gdzie przesiadamy się do wspomnianego metra. Musimy podejść tylko ok. 100 m do stacji. Stąd dojedziemy już do centrum miasta i głównej stacji metra-  Deák Ferenc tér w kilkanaście minut. Po jednorazowym skasowaniu biletu 90-minutowego w autobusie nie musimy już dodatkowo kasować go przed wejściem do metra.

metro budapeszt transport miejski bilety

Uwaga! Niektóre loty powrotne z Budapesztu realizowane są wcześnie rano, np. tak jak mój lot do Warszawy o 6:20. W związku z tym, że metro działa od godziny 4:30, nie sposób skorzystać w drodze powrotnej w powyższego, tańszego rozwiązania i pozostaje wybór połączenia linią 100E za 2200 HUF. Autobusy te kursują średnio co 10 minut, także w nocy. Polecam wsiąść na pierwszym przystanku przy Deák Ferenc tér ze względu na dużą popularność tego środka transportu. Zwiększy to szansę na miejsce siedzące, a czasami nawet na samą możliwość wejścia do autobusu.

Taksówka z lotniska do centrum Budapesztu

 • Opcja szybka, komfortowa i… droga
 • Czas przejazdu ok 30 minut.

Koszt taksówki z lotniska do centrum lub odwrotna trasa będzie nas kosztowała średnio ok. 100 zł (ok. 8500 HUF). Najtańszy przejazd oferuje BOLT, który również kursuje na lotnisko.

dom muzyki węgierskiej co zwiedzić budapeszt atrakcje turystyczne co zobaczyć w weekend węgry park miejski

Komunikacja miejska w Budapeszcie

 • Bilet jednorazowy 450 Ft – zakup w automacie do sprzedaży biletów (jednak zakupiony w autobusie u kierowcy to już 600 Ft) – ważny do 80 minut od skasowania (za dnia) lub 120 minut (w nocy). Przesiadki są możliwe wyłącznie pomiędzy stacjami linii metra. Przesiadki na tym bilecie pomiędzy innym innym niż metro środkiem transportu wymagają skasowania kolejnego biletu tego lub innego typu. Bilet ważny na autobusy, tramwaje, trolejbusy oraz metro.
 • Bilet 30-minutowy, przesiadkowy 530 HUF
 • Bilet 90-minutowy, przesiadkowy 750 HUF
 • Bloczek 10 szt biletów 4000 Ft
 • Bilety 24 -godzinne 2500 Ft
 • Bilet 24-godzinny, grupowy dla max. 5 osób 5000 Ft
 • Bilet 72 godzinny 5500 Ft
 • Bilet miesięczy 8950 Ft

stories z budapesztu

W Budapeszcie system komunikacji miejskiej jest podpięty do Google Maps, dzięki czemu najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z planowania trasy właśnie w tej aplikacji. Zaoszczędzicie sporo czasu i nerwów na poszukiwania połączeń w inny sposób. Bilety możemy również wygodnie kupować przez bezpłatną aplikację na smartfony Budapest GO. Po podpięciu do niej dowolnej karty, np. multiwalutowej Revolut i po wykonaniu jednorazowej transakcji weryfikacyjnej na 100 HUF, podając też niezbędne dane do zarejestrowania konta będzie możliwe korzystanie z zakupów przez aplikację.

Budapeszt Co zwiedzić most zobaczyc weekend

Jak działa i ile kosztuje Budapest Card?

Wiele europejskich stolic przygotowuje dla turystów specjalne oferty łączące możliwość bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej z opcją bezpłatnego lub tańszego wstępu do wybranych muzeów. Pozwalają również korzystać z innych atrakcji turystycznych na specjalnych warunkach. Tak też jest w przypadku Budapest Card. Uczciwie Was informuję, że jeden z wariantów tej oferty, kartę BC 72 otrzymałem w prezencie od Informacji Turystycznej, aby ją przetestować i pokazać Wam też przy okazji co udało mi się między innymi dzięki niej zobaczyć bezpłatnie lub taniej. Zobaczcie jakie warianty proponuje Wam Budapeszt i ile to kosztuje:

 • 24-godzinna Budapest Card za 33 €
 • 48-godzinna Budapest Card za 49 €
 • 72-godzinna Budapest Card za 63 €
 • 96-godzinna Budapest Card za 77 €
 • 120-godzinna Budapest Card za 92 €

Każda z kart umożliwia skorzystanie z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską z wyjątkiem Kolei podmiejskiej (HÉV) poza granicami Budapesztu, autobusu lotniskowego 100E i autobusów Hop on Hop off.

To, co może dodatkowo Was zainteresować to możliwość bezpłatnego zwiedzania Budy i Pestu z przewodnikiem w języku angielskim. To dwie osobne wycieczki, które organizowane są w ramach oferty Budapest Card:

 • Zwiedzanie Budy rozpoczyna się codziennie o g. 14:00 przed wejściem do Kościoła św. Macieja w Budzie, przy Szentháromság tér 2,
 • Zwiedzanie Pestu rozpoczyna się codziennie o g. 10:00 w Peszcie pod adresem Váci utca 31.

Aktualna lista atrakcji turystycznych, na które przysługuje posiadaczom Budapest Card zniżka na wstęp lub bezpłatny wstęp dostępna jest na tej stronie. Kartę możecie zakupić między innymi w oficjalnym punkcie Informacji Turystycznej, która znajduje się tuż przy stacji metra Deák Ferenc tér, w parku Városháza. Uzyskacie tam również dodatkowe informacje ułatwiające zaplanowanie zwiedzania oraz możecie pobrać bezpłatne mapy z zaznaczonymi głównymi atrakcjami turystycznymi miasta.

budapest info co zwiedzić w budapeszcie informacja turystyczna

Pozostałe sposoby na poznawanie Budapesztu

Oprócz metra, autobusów komunikacji miejskiej czy tramwajów, a także kolejek szynowych i krzesełkowej, popularnym wsród turystów sposobem na przemieszczanie się i poznawanie najważniejszych części miasta są:

 • Autobusy Hop On Hopp Off
 • Rejs po Dunaju
 • Oficjalny Autobus Zamkowy (Official Budapest Castle Bus)

Hopp On Hopp Off

Uczciwie chciałem wyjaśnić, że nie jestem wielkim zwolennikiem tego rodzaju zwiedzania. Mimo wszystko widzę sporo zalet takiej oferty, dostępnej w większości stolic europejskich. To z pewnością spora wygoda. Pozwala zwiedzać miasto, wsiadać i wysiadać na dowolnym przystanku autobusu Hop On Hopp Off tyle razy, ile tylko chcesz korzystając z jednego biletu. Możesz przejechać całą trasę bez wysiadania z autobusu i podziwiać miasto z jego perspektywy lub wyskakiwać na każdym przystanku i spędzić tyle czasu na zwiedzaniu Budapesztu ile potrzebujesz a następnie znowu wskoczyć do autobusu. Ty decydujesz, które z zabytków chcesz zobaczyć, kiedy chcesz wysiąść, a nawet gdzie zacząć i zakończyć wycieczkę.

 • W jakich godzinach kursuja autobusy?  Codziennie w godzinach 9:00-18:00
 • Co jaki czas odjeżdzają autobusy z przystanków? Co 15 minut
 • Ile to kosztuje? 24 godzinna opcja kosztuje 38 €
 • Jakie są trasy do wyboru? Możesz skorzystać z trasy zielonej lub czerwonej
 • Co dodatkowo w cenie? Możliwość skorzystania z bezpłatnego, godzinnego rejsu po Dunaju codziennie co godzinę od 12:00-17:00. Rejsy zaczynają się tutaj: Petőfi Square, Dock Nr 6

Rejs po Dunaju

Wystarczy przejść się wzdłuż wybrzeża w Budapeszcie, aby przekonać się jak wiele firm oferuje tu rejsy po Dunaju. Zanim zdecydujecie się na wybór konkretnej oferty, przemyślcie, czy wolicie skorzystać z niego za dnia, czy po zmroku. Ja polecam Wam szczególnie tę drugą opcję, ponieważ właśnie wtedy można dodatkowo podziwiać podświetlone główne atrakcje turystyczne. Można przyjąć, że średnio rejs dzienny kosztuje ok. 15  €, a nocny ok. 21 €. Podam Wam przykład takiej oferty, choć zaznaczam, że nie jest to jakiś rodzaj płatnej reklamy, tylko wynika z przejrzenia ofert w internecie. Sam nie korzystałem z żadnego rejsu po Dunaju.

rejsy po dunaju budapeszt ceny koszty bilety godziny rejsów

W każdym przypadku pamiętajcie o zabraniu ze sobą cieplejszych ubrań na wypadek, gdyby bardziej wiało. W ramach tej oferty można skorzystać z audioprzewodnika w języku polskim. Rejs trwa ok. 70 minut. W cenie jest jeden napój powitalny (szampan, wino, piwo, napój bezalkoholowy lub woda mineralna). Statek kursuje cały rok, zimą jest dodatkowo ogrzewany. Na pokładzie działa bezpłatne WIFI.

Wieczorne rejsy rozpoczynają się w zależności od pory roku ok. 19:30-20:00. Dzienne rejsy dostępne są już od ok. 10:00

Tu możecie sprawdzić opis takiego rejsu w dwóch wariantach. Z kartą Budapest Card dodatkowo obowiązuje zniżka 25%.

Budapeszt parlament co zobaczyć w budapeszcie budapeszt na weekend

Oficjalny Autobus Zamkowy (Official Budapest Castle Bus)

Na Wzgórze Zamkowe można dotrzeć komunikacją miejską, np. autobusem nr. 16. Alternatywą jest minibus zamkowy, dla którego wyznaczono ciekawą turystycznie trasę. Działanie busików przypomina ofertę Hop On Hop Off. Na każdym z wyznaczonych przystanków możemy wsiąść i wysiąść. Przejazd odbywa się na pokładzie cichych pojazdów elektrycznych, z których dobrze widać trasę przejazdu.

official budapest castle bus jak się przemieszczać po budapeszcie busiki na wzgórze zamkowe jak dotrzeć

 • W jakich godzinach kursują mini busiki?  Codziennie w godzinach 9:00-18:00 (sezon letni) 09:00-16:00 (sezon zimowy)
 • Co jaki czas odjeżdżają autobusy z przystanków? Co 10 minut
 • Ile to kosztuje? 15 € dla dorosłych, dzieci w wieku 6-16 lat 10€, a dzieci do lat 6 bezpłatnie
 • Jaką trasą kursują mini busiki? Zobacz mapkę powyżej
Official Budapest Castle Bus mapa
Źródło: budapestcastlebus.com

Gdzie i co warto zjeść w Budapeszcie?

Choć Budapeszt również pod względem gastronomicznym nie należy do najtańszych stolic europejskich, może się pochwalić naprawdę smaczną kuchnią. Poniżej proponuję Wam kilka miejsc osobiście przeze mnie przetestowanych w trakcie czterech podróży. Pamiętajcie proszę tylko o tym, że jakość dań czy szybkość ich przygotowania i podawania oraz ceny z czasem mogą ulec zmianie. Poniższa lista opiera się na mojej ocenie na dzień, kiedy miałem okazję i przyjemność tam jeść.

Bar Mellisa Bisztro Greek taverna

Zaczynam od miejsca, w którym moim zdaniem warto spróbować tradycyjnego węgierskiego langosza w Budapeszcie. W przeciwieństwie do większości innych lokali w mieście, gdzie ten przysmak kosztuje ok. 2200- 2800 Ft, w Mellisa Bisztro ceny sa znacznie niższe. Wersja klasyczna ze śmietaną i serem żółtym kosztuje 1690 Ft. Langosz jest przygotowywany zawsze na swieżo, a w mojej ocenie, jeśli nie jesteście bardzo głodni, to jednym langoszem najedzą się dwie osoby. Bar serwuje nie tylko langosze, w okienku obok dodatkowo można zamówić świetnego greckiego gyrosa.

 • Gdzie: lokalizacja Mellisa Bisztro
 • Co warto zamówić? Langosza ze śmietaną i serem żółtym lub inne warianty tego przysmaku lub greckiego gyrosa
 • Co wyróżnia to miejsce: Szybka obsługa, niestety brak stolika wewnątrz. Super ceny.

Restauracja Kisharang Étkezde

W centrum znajdziemy bardzo przyjemna knajpkę, Kisharang Étkezde. Musicie liczyć się z tym, że zazwyczaj większość stolików jest zajęta, szczególnie wieczorową porą. Z resztą restauracje nie jest duża. Ceny akceptowalne jak na Budapeszt. Drugie dania dostępne są w wersji standard lub pomniejszonej. Nie odnalazłem ich strony po angielsku, ale możecie zerknąć przynajmniej na to jak prezentują się ich potrawy TUTAJ.

 • Gdzie: lokalizacja Kisharang Étkezde
 • Co warto zamówić? Zupa gulaszowa i dowolne danie oparte na węgierskich kluseczkach nokedli (galuszki)
 • Co wyróżnia to miejsce: Świetna lokalizacja w centrum i bardzo sprawna obsługa

Restauracja PHO 18 Budapest

Nazwa słusznie wskazuje na kuchnię wietnamską. Restauracja znajduje się w nieco mniej popularnej części Budapesztu, ale warto zobaczyć tę okolicę, bo jest bardzo ładnie odrestaurowana. Słynie z serwowania doskonałych zup i smacznych drugich dań. Nigdy się nie zawiodłem na jakości składników użytych do ich przygotowania. Brak obowiązkowej opłaty serwisowej jak w wielu innych restauracjach.

 • Gdzie: lokalizacja PHỞ 18 Budapest
 • Co warto zamówić? Zupy Pho w różnych wariantach
 • Co wyróżnia to miejsce: Bardzo szybka obsługa i wyraziste smaki

Restauracja Drum Cafe Budapest

Z tą restauracją mam szczerze mówiąc pewien problem. Uczciwie informuję Was, że szczególnie w porze obiadowej, a jeszcze bardziej wieczorową porą gromadzi się tu bardzo dużo gości. To może mieć wpływa na czas serwowania dań. Niestety ostatnim razem musiałem czekać ok. godzinę na przygotowanie mojego zamówienia, choć nie było skomplikowane. Polecam przy zamówieniu zapytać o czas oczekiwania na jedzenie. Za to pod względem smaku ani razu nie miałem powodu, żeby się do czegokolwiek przyczepić. Zamawiałem w trakcie kilku wizyt różne dania i zawsze mi smakowały. Trzeba się liczyć z obowiązkową opłatą za serwis w wysokości 10 %, doliczaną do każdego rachunku.

 • Gdzie: lokalizacja Drum Cafe Budapest
 • Co warto zamówić? Pyszne kluski nokedli (inaczej galuszki) z wołowiną
 • Co wyróżnia to miejsce: Lokalizacja blisko centrum, bardzo smaczne dania, ale niestety czasami długi czas oczekiwania na zamównienie

Restauracja ZHU AND CO

To miejsce jest smakową petardą. Lubię testować różne kuchnie świata w trakcie podróży, tym bardziej, że w przypadku tej chińskiej i zamawianych przeze mnie dań, są one zazwyczaj znacznie lżejsze kalorycznie niż węgierskie dania oparte na mięsie. W restauracji miałem okazję zamówić aromatyczną i esencjalną zupę ZHU z delikatnymi, mięsnymi pierożkami oraz osobno pierożki batyuk z wołowiną i krewetkami. Wszystko szybko i ładnie podane. I przede wszystkim bardzo smaczne. Brak obowiązkowej opłaty serisowej jak w wielu innych restauracjach.

 • Gdzie: lokalizacja ZHU AND CO
 • Co warto zamówić? Pyszną zupę zhu i pierożki batyuk
 • Co wyróżnia to miejsce: Lokalizacja poza ścisłym centrum, ale i tak serdecznie polecam ze względu na super smak

Restauracja ZHU AND CO budapeszt gdzie warto zjeść kuchani chińska

Bar Panorama EtelBar

Niepozorny bar w Wielkiej Hali Targowej na 1 piętrze. Przystępne ceny, kuchnia wyłącznie węgierska, klasyczna. Świeże i bardzo smaczne dania. To dobra okazja na małą przerwę w trakcie zwiedzania tej części Budapesztu. Czasami może być problem z wolnymi miejscami przy stolikach, ale mam nadzieję, że uda Wam się znaleźć miejsce i zjeść na spokojnie, bo warto.

 • Gdzie: lokalizacja Panorama EtelBar
 • Co warto zamówić? Wszystkie dania kuchni węgierskiej są świetne
 • Co wyróżnia to miejsce: Szybka obsługa, rozsądne ceny, niestety mało miejsc siedzących, 1 piętro w Wielkiej Hali Targowej

Kebabownia Károly Kebap

To chyba jeden z najlepszych kebabów jaki jadłem w Budapeszcie. Ceny spoko, długie godziny otwarcia, fajna lokalizacja, zawsze świeże składniki, szybka obsługa i brak opłat serwisowych 🙂 Za kebab w lawaszu zapłaciłem 1890 Ft

 • Gdzie: lokalizacja Károly Kebap
 • Co warto zamówić? Doskonałego kebaba
 • Co wyróżnia to miejsce: Lokalizacja w ścisłym centrum, po prostu doskonały kebsik na szybko

Co warto zwiedzić w Budapeszcie?

To pytanie daje bardzo szerokie pole do popisu, ponieważ Budapeszt jest wręcz przepełniony atrakcjami turystycznymi. Poniższa kolejność nie wskazuje na ich ważność. Wybierajcie spośród tych wszystkich miejsc takie, które będą odpowiadały Waszemu gustowi i zainteresowaniom, a jednocześnie będą realne do zwiedzenia w czasie którym realnie dysponujecie.

zwiedzanie budapesztu na własną rękę jak zaplanować gotowe plany blog podróżniczy życie w podróży

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie

Bazylika znajduje się w centralnej części Budapesztu, przy placu św. Stefana (węg. Szent István tér) w Peszcie. Od konsekracji w 1905 roku jest największym kościołem stolicy Węgier. Może pomieścić do 8500 wiernych. Z pewnością zrobi na was wrażenie z zewnątrz, ale warto też zajrzeć do środka. Wystarczy kupić bilet wstępu. W poniedziałki o godzinie 17:00 można dodatkowo skorzystać z bezpłatnego koncertu organowego. To świetna okazja do podziwiania bazyliki wewnątrz i sprawdzenia jak dobra akustyka panuje w środku.

Bazylika jest drugim budapeszteńskim, a trzecim węgierskim najwyższym budynkiem.

Poświęcono ją pierwszemu węgierskiemu królowi Stefanowi I. W przedsionku znajduje się rzeźba św. Gerarda (węg. Gellérta). To ważna postać dla mieszkańców Budapesztu, nie bez powodu nazwano jego imieniem nie tylko jedno z większych wzgórz miejskich, ale i jedną z najpopularniejszych łaźni. Ale o tym nieco dalej w artykule.

bazylika św. Stefana w Budapeszcze najważniejsze informacje i zwiedzanie

Ciekawostka! Pod placem św. Stefana, przy którym stoi bazylika, został wybudowany 4-piętrowy podziemny parking. Jest całkowicie zautomatyzowany. Po wjechaniu i wyjściu z samochodu, pojazd jest automatycznie transportowany na miejsce parkingowe. Po zakończeniu parkowania jest on dostarczany kierowcy, który może wyjechać z parkingu.

Bazylika dysponuje także ciekawym punktem widokowym na kopule. Po zakupie dodatkowego biletu możemy wejśc na górę po schodach (to ponad 350 stopni) lub wjechać windą.

bazylika św. stefaba sklepienie

Ceny biletów wstępu:

 • bilet wstępu do Bazyliki  2300 Ft
 • z Budapest Card 1800 Ft
 • bilet wstępu do Bazyliki i na taras widokowy  4300 Ft
 • bilet łączony do Bazyliki, skarbca i na punkt widokowy  6000 Ft

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie Bazyliki św. Stafana w Budapeszcie.

Parlament w Budepeszcie (Országház)

Jednym z najbardziej oczywistych miejsc, które kojarzy chyba każdy w Budapeszcie jest imponujący budynek Parlamentu. Obecnie on sam jak i jego najbliższa okolica jest odrestaurowana i zadbana. Plac na którym się znajduje otaczają inne piękne budynki, co czyni ten obszar wyjątkowo atrakcyjnym turystycznie. Warto wiedzieć, że główna droga, która w trakcie tygodnia pełna jest pędzących brzegiem Pesztu samochodów, w weekend wyłączana jest z ruchu kołowego, co znacznie poprawia komfort zwiedzania. Wyłączenie z ruchu obowiązuje nie tylko tutaj, ale również aż do Mostu Wolności. Planując zwiedzanie Budapesztu upewnijcie się, że zobaczycie budynek Parlamentu za dnia jak i po zmroku, kiedy jest pięknie podświetlony. Szczególnie warto podziwiać go z perspektywy Mostu Małgorzaty oraz znajdującej się po drugiej stronie Dunaju Baszty Rybackiej.

Wejście dla zwiedzających znajduje się w północnej części budynku i jest moim zdaniem słabo oznaczone. Zwiedzanie trwa ok. 1 godzinę i odbywa sie z audio przewodnikiem, również w języku polskim. Nie jest to jednak urządzenie z którym samodzielnie przemieszczamy się po budynku, co bardziej odbiornik, w którym słyszymy poruszającego się z nami przewodnika.

blog podróżniczy budynek parlementu budapeszt zwiedzanie bilety przewodnik co zobaczyć

Bilety wyłącznie na ten sam dzień dostępne są w ograniczonej ilości w kasie biletowej (znajduje się w miejscu oznaczonym jako nr.6 na mapce poniżej). Uwaga! Zakup biletów na miejscu może zająć sporo czasu. Warto zaplanować z dużym wyprzedzeniem (nawet kilkudniowym) zwiedzanie i dokonać zakupu biletów przez oficjalną stronę Biura Zgromadzenia Narodowego. Zakup biletu za pośrednictwem strony internetowej wiąże się z dodatkową opłatą serwisową w wysokości ok. 400 HUF za bilet, ale i tak jest to cena niższa niż zakup w kasie biletowej. W przypadku, gdyby nie udało Wam się zakupić biletów online, ze względu na ich niedostępność w danym terminie, najlepiej przyjść w samego rana (już od 8:00 rano) i zakupić bilety w kasie na określoną, dostępną jeszcze tego samego dnia godzinę zwiedzania.

mapa parlament budapeszt zwiedzanie
Źródło: parlament.hu

Ceny biletów dostępnych w sprzedaży online:

 • Normalny dla obywateli Unii Europejskiej 6000 HUF
 • Studencki dla obywateli Unii Europejskiej 3000 HUF

budynek parlementu w budapeszcie blog podróżniczy

parlament budapeszt co warto odwiedzić w stolicy węgier

 

budapeszt nocą zwiedzanie co zobaczyć parlament

Okrążam parlament w Budapeszcie i wracam w stronę centrum brzegiem rzeki. Kilkaset metrów od parlamentu natraficie tu na niespotykaną prace artystyczną Buty na brzegu Dunaju, będące Pomnikiem Pamięci Ofiar Holokaustu. Kompozycja składa się z żelaznych odlewów 60 prawdziwych par butów z lat 40. XX wieku, przytwierdzonych do nabrzeża.

budapeszt buty nabrzeże promenada pomnik holokaust węgry

Pomnik jest bezpośrednio związany z historią holocaustu na Węgrzech – trwał tu wówczas reżim strzałokrzyżowców, którzy dokonywali masowych mordów na społeczności żydowskiej w ostatnich latach II wojny. Faszystowscy fanatycy najczęściej dokonywali egzekucji nad brzegiem rzeki – zebranym Żydom kazali zdjąć buty i stanąć w rzędzie, a ciała rozstrzelanych wpadały do Dunaju i odpływały z nurtem rzeki.

Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie

Dzisiejsze Wzgórze Zamkowe zostało po raz pierwszy zasiedlone i ufortyfikowane w XIII wieku, kiedy to po niszczycielskim najeździe Mongołów na Węgry w 1241 roku, król Bela IV wydał dekret o budowie ufortyfikowanych miast w całym kraju oraz nakazał, aby ludzie mieszkający dotychczas u podnóża położonego nad Dunajem wzgórza w Budzie przenieśli się na sam obszar tego wzgórza. Miejsca, które opisałem poniżej należą do tego obszaru znajdującego się w Dzielnicy Zamkowej.

Baszta Rybacka i Kościół św. Macieja

Pora dostać się na Plac świętej Trójcy, na którym znajduje się m.in. Kościół Macieja (Mátyás Templom, czyli Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). To lewobrzeżna część Dunaju, Budy. Najłatwiej dojechać tu autobusem nr. 16 z centrum, z okolic parku Erszebet Teri Park (obok klubu Akvarium). Kursuje regularnie co 10 minut. Gdybym miał wybrać tylko jedno miejsce w Budapeszcie, które miałbym uznać za najpiękniejsze i najciekawsze z turystycznego punktu widzenia, to z pewnością wybrałbym właśnie tę okolicę.

Od razu zachęcam Was, abyście odwiedzili w miarę możliwości to miejsce zarówno za dnia jak i po zmroku, ponieważ ma ono zupełnie inny urok, w zależności właśnie od pory dnia. Omijałbym je zdecydowanie poza weekendem, ponieważ wówczas będzie tu z pewnością mnóstwo turystów.

Baszta Rybacka i Kościół Macieja blog podróżniczy życie w podróży zwiedzanie budapeszctu co warto zobaczyć gdzie wyjechać węgry

Baszta Rybacka i Kościół Macieja punkty widokowe panoramiczne w budapeszcie

Z mojego punktu widzenia to przede wszystkim fantastyczny punkt widokowy i przepiękna architektura. Osobiście uważam, że kościół Macieja jest najpiękniejszym budynkiem sakralnym w całym Budapeszcie. Mam na myśli przede wszystkim to jak prezentuje się z zewnątrz. Według tradycji kościelnej pierwotnie kościół zbudowano w stylu romańskim w 1015 roku. Obecny budynek wzniesiono w stylu późnogotyckim i gruntownie odrestaurowano pod koniec XIX wieku. Był to drugi co do wielkości kościół średniowiecznej Budy i siódmy co do wielkości kościół średniowiecznego Królestwa Węgier.

Baszta Rybacka i Kościół Macieja bilety wstępu co warto zobaczyć w budapeszcie

Jest to obiekt zabytkowy z ważną historią. W jego murach koronowano dwóch królów Węgier: Franciszka Józefa I Węgier i Elżbietę oraz Karola IV Węgier i Zitę z Bourbon-Parma.

Wewnątrz kościoła Macieja znajduje się tu Muzeum Sztuki Kościelnej, które rozpoczyna się w średniowiecznej krypcie i prowadzi do kaplicy św. Szczepana. W galerii znajduje się wiele relikwii sakralnych i średniowiecznych rzeźb w kamieniu, a także repliki węgierskiej korony królewskiej i klejnotów koronacyjnych. Zobaczyć tu możecie też przepiękną ambonę.

Baszta Rybacka i Kościół Macieja wieża widokowa

Baszta Rybacka została zbudowana w stylu neoromańskim w miejsce dawnych murów zamkowych. Swoją nazwę zawdzięcza średniowiecznemu cechowi rybaków, który bronił tej części murów. W baszcie obecnie mieści się restauracja, ale możecie bez problemu podejść pod samo wejście. W połowie wejścia znajduje się też niewielki punkt widokowy. Z kolei wejście na część Baszty znajdującej się bliżej pomnika konnego św. Stefana jest od niedawna płatny i kosztuje 1200 Ft. Zanim zdecydujecie się zapłacić i wejść na tę część murów, zobaczcie dokładnie całą tę okolicę. Być może jednak uznacie, że nie ma potrzeby płacić za coś, co jest bliźniaczo podobne do pobliskich punktów widokowych. Już nawet sam widok ze schodow jest bardzo ładny.

Baszta Rybacka i Kościół Maciejaperełki budapesztu wzgórze zamkowe plac św trójcy blog podróżniczy

Z wież i tarasów Baszty Rybackiej rozciąga się widok na Dunaj, Wyspę Małgorzaty, stronę peszteńską oraz Górę Gellerta.

Bilety wstępu:

 • na fragment murów Baszty Rybackiej 1200 FT
 • do kościoła Macieja 2900 Ft
 • na wieżę w kościele Macieja 3400 Ft

Więcej informacji na temat oferty wstępu do powyższych miejsc oraz aktualny cennik i dostępne godziny wejść znajdziecie na oficjalnej stronie Kościoła Macieja w Budapeszcie.

Budapeszt co zwiedzić i zobaczyc w weekend

Ten obszar został niedawno odrestaurowany, dzięki czemu prezentuje się znakomicie. Jest to jedno z wielu miejsc w Budapeszcie, gdzie widać efekty ogromnych inwestycji jakich dokonano na najważniejszych zabytkach w stolicy Węgier. Proces renowacji w jeszcze wielu innych miejscach trwa, ale widząc efekty takie jak choćby na Wzgórzu Zamkowym, można być pewnym, że w innych miejscach będzie równie pięknie.

budynek parlamentu w budapeszcie ze wzgórza zamkowego panorama

Zamek Królewski w Budapeszcie

Skoro zobaczyliśmy już Basztę Rybacką i Kościół Macieja, podejdźmy teraz w okolice Zamku Królewskiego. Nadal poruszamy się po Wzgórzu Zamkowym, w Budzie.

Wzgórze Zamkowe jest zamieszkane od XIII wieku. Bezpieczna pozycja Budy zmotywowała króla Węgier Bélę VI do przeniesienia stolicy z terenu dzisiejszego miasta regionalnego Esztergom w nowe miejsce. W następnych stuleciach dzielnica ta stała się siedzibą dworu królewskiego, a dziś nadal można zobaczyć wpływy od panowania króla Macieja po Habsburgów poprzez eklektyczną mieszankę stylów renesansu i baroku.

Zamek Królewski w Budapeszcie

Węgierska Galeria Narodowa

Warto odwiedzić tutejszą Węgierską Galerię Narodową. Została założona w 1957 roku jako narodowe muzeum sztuki. Jej zbiory obejmują sztukę węgierską wszystkich gatunków, w tym dzieła wielu węgierskich artystów XIX i XX wieku, którzy tworzyli w Paryżu i innych miejscach na Zachodzie. Galeria Narodowa prezentuje sztukę średniowieczną, renesansową, gotycką i barokową sztukę węgierską. W kolekcji znajdują się również ołtarze drewniane z XV wieku.

Bilety wstępu:

 • wystawa stała 4800 Ft
 • wystawa tymczasowa 5200 Ft
 • wstęp z Budapest Card bezpłatny
 • audioprzewodnik 1200 Ft

Węgierska Galeria Narodowa budapeszt co zwiedzić

węgierska galeria narodowa wystawa malarstwa

Przechodząc przez bramę i kierując się na wewnętrzny dziedziniec zobaczysz słynną Studnię Macieja. Fontanna przedstawiająca króla Macieja i jego grupę myśliwską. To kolejna dobra okazja do zrobienia zdjęcia.

Muzeum Historyczne Budapesztu (Vármúzeum)

Sala św. Stefana

Możecie zobaczyć tu okazałe komnaty pałacowe prezentujące wystawy na temat życia w Budapeszcie w okresie od czasów rzymskich do współczesności. Mnie najbardziej zainteresowała jedna sala, dla której zdecydowałem się tu przyjść. To sala św. Stefana. Oryginalne wnętrza Sali zostały zniszczone w wyniku bombardowania Budapesztu w czasach II Wojny Światowej i podczas powojennej przebudowy. Prace renowacyjne w ramach tzw. Narodowego Programu Hausmanna trwały 6 lat. Ściany reprezentacyjnego pomieszczenia zdobi obecnie seria dziesięciu obrazów przedstawiających królów i świętych rodu Arpadów oraz dwa duże ceramiczne wizerunki władców.

sala św. stefana zamek królewski w budapeszcie blog podróżniczy

sala św stefana budapeszt

Bazar Zamkowy (Várkert Bazár)

Bazar Várkert lub Várbazár znajduje się poniżej Zamku Królewskiego w Budapeszcie. Stanowi naturalną kontynuację trasy zwiedzania miasta po miejscach znajdujących się na Wzgórzu Zamkowym. Choć nie zajmuje wielkiej powierzchni, uważany jest za niezwykle ważny zabytek, część większego dziedzictwa Węgier. Zbudowany w latach 1875-1883 pod Zamkiem Budskim w celu zamknięcia Ogrodu Zamkowego od strony Dunaju, został całkowicie odnowiony w 2014 roku w ramach monumentalnego planu upiększenia Dzielnicy Zamkowej Budy i jego okolic. I musze przyznać, że efekt robi wrażenie. To świetne miejsce na odpoczynek wśród zieleni.

Várkert Bazár ogrody miejsce na odpoczynek w budapeszcie

Várkert Bazár

Zupełnie zmieniła sie funkcja Várbazár, choć nazwa sugeruje, że miała niegdyś związek z handlem. I faktycznie. Pierwotnie pełnił funkcję handlową, w jego rzędach podcieni znajdowały się niegdyś sklepy. Przez lata było to miejsce uwielbiane przez artystów, przez lata mieściła się tu nawet żeńska szkoła malarska.

Várkert Bazár lwy ogrody spacer węgry

Várkert Bazár co warto zobaczyć w budapeszcie

Széllkapu park

To jedno z moich odkryć w trakcie czwartej już wizyty w Budapeszcie. Miejsce to łączy w sobie futurystyczne elementy małej architektury ze świetnie zaplanowanymi terenami rekreacyjnymi oraz popularną restauracją.

W trakcie ciepłych wiosenno-letnich dni nie powinnna zaskakiwać popularność parku. Można tu spotkać zarówno grupki młodych ludzi, którzy piknikują sobie pod drzewami na trawie lub korzystają z parkowych, drewnianych leżaków. Z kolei rodziny z dziećmi chętniej przesiadują przy stawie. W tym sztucznym zbiorniku wodnym można łatwo dostrzec złote rybki i to całkiem spore okazy. W centralnej części Széllkapu parku uwagę przykuwają trzy futurystyczne parasole, które po zmroku dodatkowo są podświetlone wygenerowaną za dnia energią z solarów.

Széllkapu park insta miejsca w budapeszcie park instalacje solarne miejsce na odpoczynek

Górną część parku zajmuje między innymi restauracja Zsiráf Buda, która słynie między innymi z doskonałej pizzy. Późnym popołudniem, wieczorami i w weekendy trzeba się jednak liczyć z tym, że nie łatwo tu o wony stolik.

Park znajduje się bardzo blisko centrum handlowego Mammut (dodatkowa okazja do zakupów w tutejszym sklepie spożywczym SPAR) i ważnego węzła komunikacyjnego w Budapeszcie, Széll Kálmán tér. Znajduje się tu stacja metra oraz przystanki autobusowe i tramwajowe wielu linii.

Széllkapu park restauracja Zsiráf Buda gdzie i co zjeśc w budapeszczie blog podróżniczy

Wielka Hala Targowa (Nagy Vásárcsarnok) w Budapeszcie

Następnego dnia postanowiłem zobaczyć Wielką Halę Targową (Nagy Vásárcsarnok) znajdującą się po prawej stronie Dunaju (ulica Vámház krt. 1-3). Jak sama nazwa wskazuje, jest największym targowiskiem w mieście. Najłatwiej dojechać tu tramwajem. Przygotujcie się na ogromną ilość wszelkiego rodzaju towarów. Hala ma 3 poziomy. Na -1 market Aldi. Na poziomie 0 znajdują się głównie stragany z żywnością. Mnóstwo tu warzyw i owoców, metrami ciągną się girlandy suszonej papryki. I to właśnie papryka, w różnych jej wersjach, jako suszona przyprawa, pikantna pasta sprzedawana w tubkach lub słoiczkach lub marynowana, stanowi moim zdaniem świetny pomysł na pamiątkę lub prezent z Budapesztu. Gdybym miał wybierać miejsce, gdzie najlepiej zaopatrzyć się w takie pamiątki, to wykorzystałbym na pewno wizytę w tej Wielkiej Hali Targowej.

Budapeszt targ co zwiedzić i zobaczyc w budapeszcie weekend

Budapeszt Wielka Hala Targowa Vásárcsarnok co zwiedzić co zobaczyć w budapeszcie weekend

Sprzedawcy, szczególnie w weekend dwoją się i troją, żeby obsłużyć każdego Klienta. Na poziomie 1 znajdziemy głównie punkty gastronomiczne, restauracje i mniejsze bary. I tutaj przy okazji polecam Wam malutki bar w rogu 1 poziomu, w którym możecie zamówić smaczne dania kuchni węgierskiej w przystępnych cenach.

Bar nazywa się Panorama EtelBar. Nie będziecie żałować. Druga serdeczna polecajka to znajdujący się na poziomie 0, na końcu hali targowej niewielki punkt, w którym pan sprzedaje świeżo wyciskane soki z owóców. Warto zamówić np. zdrowy sok z granatów. Do wyboru macie kilka pojemności kubków, ale cany zaczynają się od 1000 Ft. Za każdym razem kiedy jestem w Budapeszcie przyjeżdzam tu między innymi na sok z granatów.

Budapeszt Wielka Hala Targowa Vásárcsarnok co zwiedzić co zobaczyć w budapeszcie weekend papryka suszona

Z punktami gastronomicznymi graniczą tu punkty sprzedające różnego typu pamiątki. Na oglądanie całej hali warto przeznaczyć ok. 1-2 godziny.

Kilkaset metrów od hali znajduje się kolejny piękny zielony Most Wolności. Piękny za dnia, w nocy urzeka jeszcze bardziej! Po jego lewej stronie możecie dostprzec na poniższym zdjęciu łaźnie Gellerta a po prawej Górę Gellerta z Pomnikiem Wolności i Cytadelą w najwyższym jej punkcie.

zielony Most Wolności budapeszt

Budapeszt most nocą zwiedzanie co zobaczyc w weekend

Łaźnie Gellerta w Budapeszcie

Po drugiej stronie tego mostu znajduje się chyba najbardziej znane w Budapeszcie kąpielisko termalne Gellert’a. Miejsce to jest absolutna perłą architektury secesyjnej. Istniejące tu od XV w SPA nie należy obecnie do najtańszych, mimo to polecam to miejsce każdemu. Gdybym miał jednak wybrać jedno miejsce z wodami termalnymi w Budapeszcie to zdecydowanie celowałbym w termy Széchenyi Fürdo, o których wspominam nieco dalej w artykule albo łaźnie Gellerta.

Gellert-Bath-Palace-Budapest

Cały budynek jest piękny. W środku znajduje się aż 13 różnej wielkości basenów. Na zewnątrz za to czekają na Was 2 baseny, w tym jeden ze sztuczną falą. W zimie część zewnętrzna nie jest dostępna dla turystów, za to latem to bardzo popularne miejsce, głównie wśród turystów i zamożniejszych kuracjuszy. Co jeszcze znajdziemy na terenie Gellert’a? Inhalatorium, oddziały lecznicze, centrum balneoterapii, sauny, gabinety masażu relaksacyjnego, solarium, salon piękności, bufet i taras dla naturystów.

Bilety wstępu do Łaźni Gellerta:

 • całodzienny bilet normalny 10500 Ft (pon-czw)
 • całodzienny bilet normalny 12000 Ft (pt-nd)
 • całodzienny bilet normalny w dni świąteczne 13000 Ft

Aktualne informacje, w tym cennik biletów sprawdzisz dodatkowo na oficjalnej stronie Łaźni Gellerta.

gellert hotel i spa budapeszt zwiedzanie relaks

Góra Gellerta / Cytadela / Pomnik Wolności

Obok hotelu, na zboczu wzgórza, znajduje się ciekawy kościół wykuty w skale. Nazywa się z resztą Kościołem w Skale (Sziklatemplom). Sporo tu Polskich akcentów. Widok na Most Wolności w tego miejsca też jest wyjątkowy.

Dla tych z Was, którym nie przeszkadza pokonywanie wysokości na piechotę polecam wybranie się na spacer po Górze Gellerta. Po drodze znajdują się piękne punkty widokowe oraz plac zabaw dla dzieci. Warto wiedzieć, że wspomniane wzgórze nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który właśnie tutaj miał zostać zamordowany przez pogan (według legendy spuszczono go ze szczytu w drewnianej beczce). Na samej górze znajduje się Cytadela oraz Pomnik Wolności (Szabadság-szobor), wzniesiony w 1947, przez długie lata poświęcony żołnierzom radzieckim poległym w walce o Budapeszt. Przedstawia on 14-metrową kobietę z brązu trzymającą palmowy liść, ustawioną na 26-metrowym postumencie.

puktu-widokowe-panorama-wzgórze-gellerta-zwiedzanei-blog-podrózniczy-plan-zwiedzania-co-zobaczyć

Park Miejski Városliget

To ogromny obszar znajdujący się w końcowej części metra linii nr.1, który w ostatnich latach przeszedł olbrzymią metamorfozę. Zainwestowano tu mnóstwo pięniędzy, tworząc nowe atrakcje turystyczne oraz odrestaurowując starsze. Obecnie to jedna z najszybciej rozwijających się obszarów w stolicy Węgier. A jakie obiekty wchodzą w skład Városliget lub bezpośrednio przylegają go niego? Tylko sami spójrzcie na tę długą listę prawdziwych perełek: Plac Bohaterów, termy Széchenyi Fürdő, Budapesztańskie Zoo, zamek Vajdahunyad, Dom Muzyki Węgierskiej, Muzeum Etnograficzne, Millennium Háza czy Muzeum Sztuk Pięknych.

Termy Széchenyi Fürdo

Najlepszym sposobem na dotarcie do basenów z wodami termalnymi Széchenyi Fürdő jest z pewnością zabytkowa, żółta linia metra nr.1.

To najstarsza linia metra w kontynentalnej części Europy i druga najstarsza na świecie!

W 2002 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 1995 roku przeprowadzono remont linii polegający przede wszystkim na renowacji wyglądu stacji w stylu secesji. Osiem z nich otrzymało wygląd bardzo zbliżony do stanu z początku eksploatacji linii. Wysiadamy na stacji Széchenyi Fürdő. Warto wiedzieć, że znajdujemy się na terenie ogromnego Parku Miejskiego Városliget i to właśnie tutaj proponuję Wam zaplanować przynajmniej połowę dnia zwiedzania, jeśli chcecie połączyć ten czas ze skorzystaniem z basenów.

Przez długi czas był to jeden z największych kompleksów basenowych w Europie, ale nawet dzisiaj zadziwia imponującymi rozmiarami oraz rozmachem architektury. Woda w basenach zewnętrznych ma około 29 stopni, więc z kąpieliska położonego na zewnątrz można korzystać nawet zimą.

Széchenyi Fürdő spa łaźnie budapeszt

termu baseny termalne w europie najlepsze gdzie na weekend węgry co zwiedzić blog podróżniczy

Termy Széchenyi Fürdő to największy kompleks uzdrowiskowy w Budapeszcie. Na terenie kompleksu znajdują się trzy baseny zewnętrzne i aż 15 krytych. W spa można również odpłatnie poddać się różnym zabiegom medycznym.

Ceny biletów stępu są zróżnicowane. Te najpopularniejsze opcje to:

 • Wstęp w godzinach 7:00-9:00 (dostępne wyłącznie poza okresem wakacyjnym) 8400 HUF (pon-pt) i 9700 HUF (weekend)
 • Wstęp od godziny 9:00 do zamknięcia 10 500 HUF (pon-pt) i 12 000 HUF (weekend)
 • Zniżka z Budapest Card wynosi 20 %

szechenyi furdo wody termalne budapeszt bilety ceny koszty kiedy przyjść

W zewnętrznej części uzdrowiska Széchenyi znajdują się trzy duże baseny: pośrodku znajduje się basen o temperaturze 26-28°C. Jest to jedyny basen, na którym obowiązuje obowiązek noszenia czepka kąpielowego. Temperatury w basenach są zmienne, ale generalnie ta w basenie zlokalizowanym na wschodzie jest nieco cieplejsza, natomiast woda w części zachodniej 29–34°C. Ten po lewej od wejścia do dyspozycji ma dodatkowo tzw. rwącą rzekę i masujące dysze wodne oraz podwodny masaż jak w jacuzzi. Przez większość dnia, w trakcie dobrej pogody duża część tego obszaru jest dobrze nasłoneczniona i umożliwia opalanie się na udostępnionych bezpłatnie leżakach lub w basenach.

Można również korzystać z licznych basenów i saun wewnętrznych.

Széchenyi Fürdő baseny spa termalne budapeszt

Ze studni o głębokości 970 metrów wypływała woda o temperaturze 74,5 stopni. W 1936 r. wykonano drugi odwiert : ze studni o głębokości 1240 metrów wypływa najgorętsze w Europie źródło wody termalnej o temperaturze 77 °C.

Woda termalna zawiera sód i jest bogata w wodorowęglany i siarczany wapnia, magnezu, które zawierają także znaczną ilość fluoru i kwasu metaborowego. Woda ze studni pitnej to wodorowęglan wapnia, magnezu, chlorek, siarczan, alkalia i znaczna ilość fluorkowej wody leczniczej. Woda lecznicza uzdrowiska polecana jest osobom cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe stawów, przewlekłe i półostre zapalenie stawów.

Nie zapomnijcie zabrać ze sobą klapki, ręcznik i strój kąpielowy, a w przypadku chęci pływania w największym basenie, również  czepka kąpielowego (nie dotyczy innych basenów i stref na terenie łaźni).

Termy Széchenyi Fürdő sauny baseny wewnętrzne lecznicze wody węgry budapeszt

Termy Széchenyi Fürdő lecznicze wody uzdrowisko

Ciekawostka! Hipopotam z sąsiedniego Stołecznego Zoo i Ogrodu Botanicznego czerpie wodę do kąpieli z jednego ze źródeł zasilających również Łaźnię Széchenyi, ponieważ jej skład chemiczny jest podobny do wody w Nilu.

Zamek Vajdahunyad

To niesamowicie piękne miejsce na turystycznej mapie Budapesztu, a dokładniej na terenach Parku Miejskiego, na tzw. Wyspie Széchenyiego. Swą nazwę wziął od najbardziej charakterystycznej kopii zamku z Vajdahunyad w Siedmiogrodzie, obecnie na terenie Rumunii. To tak naprawdę nie jeden obiekt, a Zespół Obiektów Historycznych. Poszczególne części kompleksu reprezentują różne odmiany stylu romańskiego, gotyckiego oraz barokowego. Mimo to mam wrażenie, że wszystko tu do siebie doskonale pasuje i tworzy swego rodzaju niezwykle ciekawy kolaż architektoniczny.

stories z budapesztu

Brama Mostowa, Wieża Apostołów i Węgierskie Muzeum Rolnictwa

Wejście do komleksu otwiera Brama Mostowa (strzelnicza), która jest również dostępnym dla turystów punktem widokowym. To jeden z dwóch tego typu punktów panoramicznych na tym terenie. Wstęp na bramę kosztuje zaledwie 400 HUF, a widok z niej jest bardzo ładny, dlatego polecam Wam zakupić bilet wstępu.

Brama Mostowa (strzelnicza) zamek vajdahunyad budapeszt zwiedzznie na weekend co zobaczyć blog podróżniczy

Z kolei wejście na o wiele wyższą Wieżę Apostołów (węg. Az Apostolok tornya, do pokonania ok. 150 stopni) to wydatek 800 HUF, ale łączy się z możliwością zwiedzania jej z przewodnikiem (co godzinę, również w języku angielskim). Ci z Was, którzy zdecydują się na zwiedzanie tych trzech miejsc: Bramy Mostowej i Wieży Apostołów i Węgierskiego Muzeum Rolnictwa mogą zakupić bilet łączony za 3000 HUF.

Zamek Vajdahunyad co warto zwiedzić w stolicy węgiej blog podróżniczy życie w podróży

W części renesansowo-barokowej zamku mieści się Węgierskie Muzeum Rolnictwa. Osobiście jednak nie mogę jakoś specjalnie zarekomendować tego miejsca. Zaprezentowana tam ekspozycja nie była dla mnie ciekawa, choć zawsze zachęcam do tego, żebyście sprawdzili opinię np. w Google Maps i wyrobili sobie własne zdanie.

Węgierskie Muzeum Rolnictwa zwiedzanie budynek park miejski

kaplica z jak park miejski budapeszt blog podróżniczy

Lodowisko w Budapeszcie

W lecie, na terenie parku znajduje się też sztuczny zbiornik i ogromna fontanna. Obecnie (kwiecień 2024 roku) woda ze zbiornika jest spuszczona ze względu na prowadzone prace remontowe. Zimą w okolicach zamku Vajdahunyad tworzone jest lodowisko. Szczególnie w weekend tłumnie przychodzą tu całe rodziny z dziećmi i mnóstwo młodzieży. Ci, którzy zdecydują się na wstęp  zapłacą 3000-4000 HUF w zależności od godzin szczytu i dodatkowo 3000 HUF za wypożyczenie łyżew. Mimo kosztów bardzo Wam polecam skorzystanie z lodowiska zimą. Miałem okazję pojeździć tu nie raz i bardzo lubię tu wracać. Aktualny cennik znajdziesz TUTAJ.

Lodowisko Budapeszt co zwiedzic i zobaczyc w Budapeszce w weekend

Dom Muzyki Węgierskiej

Nie mogę wyjść z podziwu jak szybko i w jakim dobrym stylu zaprojektowano i wybudowano oraz odrestaurowano teren i obiekty na terenie Parku Miejskiego Városliget. Jedną z najnowszych budowli jest ukryty nieco przed turystami, ale niezwykle futurystyczny budynek znajdujący się zaledwie 100 metrów od Zamku Vajdahunyad. Kiedy zapytałem na moim Instastories followersów (zapisałem dla Was w wyróżnionych Stories dwa zestawy pod nazwą Budapeszt 1 i 2 tutaj) co to może być za budynek, większość wybrała spośród podanych przeze mnie opcji… Muzeum Pszczelarstwa. I wcale się nie dziwię, bo część bryły tego obiektu przypomina plaster miodu.

Dom Muzyki Węgierskiej perełki architektoniczne futurystyczne węgry budapeszt

Niezależnie jednak od skojarzeń, trzeba przyznać, że Dom Muzyki Węgierskiej robi ogromne wrażenie. Wewnątrz można zwiedzać odpłatnie wystawę stałą lub skorzystać a oferty audiowizualnej. Ta druga to rodzaj kopuły dźwiękowej i ekranu projekcyjnego, za którym znajduje się system nagłaśniający. Każdy, kto siedzi pośrodku, usłyszy dźwięki dochodzące ze wszystkich kierunków. Przywoływany jest tu świat dźwięków, począwszy od dźwięków natury, aż po komponowaną muzykę. Kopuła ta to także laboratorium produkujące nowe dźwięki. Do wyboru jest kilka projekcji, między innymi spektakl prezentujący dźwięki i obrazy Kotliny Karpackiej w unikalnej perspektywie audiowizualnej.

Uwaga! Muzeum w poniedziałki jest zamknięte, jak większość innych tego obiektów w Budapeszcie. Więcej informacji, w tym aktualne ceny biletów znajdziesz TUTAJ.

Opcje biletów wstępu:

 • bez przewodnika normalny 3900 HUF
 • bez przewodnika studencki 2300 HUF
 • z przewodnikiem (zwiedzanie trwa 60 min. dostępne w piątki o 14:00) 3000 HUF + cena biletu wstępu 3400 HUF
 • Kopuła audiowizualna  2000 HUF

Dom Muzyki Węgierskiej budapeszt co warto zwiedzić w weekend top 10 miejsc blog podróżniczy życie w podróży

Dom Muzyki Węgierskiej budapeszt zwiedzanie atrakcje turystyczne

Muzeum Etnograficzne w Budapeszcie

Tym razem znajdujemy się na placu na placu Ötvenhatosok, tuż przy jednej z głównych ulic miasta. To kolejne odkrycie na terenie Parku Miejskiego Városliget. I kolejny, odważny projekt architektoniczny, tym razem przypominający gigantyczną rampę do jazdy na deskorolce. Ma dach pokryty trawą, a sciany zdobione są tu wzorami węgierskich haftów ludowych. Budynek otwarto w 2022. Zewnętrzna część budynku stwarza okazję do spojrzenia na okolicę z ciekawej perspektywy. Wystarczy wejść na górujący nad nią taras widokowy, aby przekonać się jak ogromny obszar zajmuje Muzeum. Wejście do środka jest nieco schowane, szukałem go w centralnej części placu na którym się znajduje, ale bez skutku. Do środka wejdziecie poprzez wejście znajdujące się w jego frontowej części. Zwróćcie przy okazji uwagę na ciekawe wzory oplatające elewację budynku. Nie są przypadkowe. To specjalnie zaprojektowane „piksele” wstawione laserowo przez secjanego robota. Małe sześciany składają się z 20 węgierskich i 20 międzynarodowych współczesnych interpretacji motywów etnograficznych.

Muzeum Etnograficzne w Budapeszcie makieta mapa park miejski zwiedzanie

Wewnątrz czeka na was ogromna makieta. Możecie ją dokładnie obejrzeć i to bezpłatnie. Prezentuje duży obszar Budapesztu, skupiając się na najważniejszych z turystycznego punktu widzenia obiektach. Za pomocą udostępnionych tabletów dodatkowo skanując ten obszar będziecie mogli uzyskać dodatkowe informacje o każdym z tych miejsc.

Muzeum Etnograficzne w Budapeszcie makieta mapa park miejski

Na terenie obiektu można skorzystać z toalet (100 Ft) oraz stołówki serwującej smaczne dania w przystepnych cenach.

Główna część budynku to wspomniane już Muzeum Etnograficzne. Jest jednym z największych w Europie muzeów tego rodzaju, posiada ok. 200 tysięcy eksponatów, w tym 140 tysięcy dotyczy kultury węgierskiej, a 60 tysięcy ludów świata. W ekspozycji Muzeum znajdują się działy myślistwa, pszczelarstwa, rybactwa, hodowli zwierząt, pasterstwa, rolnictwa i rzemiosła.

Niewielka część ekspozycji Muzeum, jakby dla zachęty do odwiedzenia głównej ekpozyji, dostepna jest bezpłatnie w postaci przeszklonch gablot z przepiękną ceramiką.

Aktualne ceny biletów oraz rodzaje prezentowanych wystaw stałych i czasowych możecie poznać na tej oficjalnej stronie Muzeum Etnograficznego w Budapeszcie.

muzeum etnograficzne w budapeszcie ceramika ekspozycja talerze i wazy

Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie (Szépmuvészeti Múzeum)

Muzeum to zlokalizowane jest tuż przy reprezentacyjnym Placu Bohaterów w Budapeszcie (część obiektu światowego dziedzictwa UNESCO, z posągami przywódców siedmiu plemion, którzy założyli Węgry). To ogromne neoklasycystyczne muzeum ze zbiorami sztuki egipskiej, renesansowymi freskami i obrazami z XIX wieku. Od pieczęci cylindrycznych po dzieła Boscha. Miłośnicy sztuki i historii z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Muzeum zajmuje trzy poziomy a zwiedzanie zajmuje około 1,5-3 godzin. Można tu miedzy innymi zobaczyć piękne malarstwo renesansowe i barokowe takich malarzy jak: Rembrandt, Rubens, Leonardo da Vinci, Rafael czy Antoon van Dyck czy El Greco.

Bilety wstępu:

 • normalny 5200 Ft
 • dla osób w wieku 6-26 lat i 62-70 lat 2600 Ft
 • z Budapest Card bezpłatnie

W poniedziałki muzeum jest zamknięte dla zwiedzających. Więcej informacji dotyczących zwiedzania, w tym aktualne ceny biletów znajdziecie na oficjalnej stronie Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie.

Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie budynek wejście zwiedzanie bilety wstępu

Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie ekspozycja sale

Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie co warto zwiedzić

Łaźnia Termalna Św. Lukacs

W porównaniu do łaźni Széchenyi Fürdo czy Gellerta, z pewnością nie wygląda tak spektakularnie. To bardziej kameralne miejsce na mapie prozdrowotnych atrakcji Budapesztu. Ma jednak swój urok i spędziłem tu bardzo przyjemnie czas. Do dyspozycji gości pozostawiono trzy baseny, dwa z nich bardziej przeznaczone do pływania a trzeci do relaksu w ramach korzystania z rwącej rzeki czy masujących bąbelków. Oprócz basenów zewnętrznych można też skorzystać z części wewnętrznej oraz dodatkowo płatnej strefy Świata Saun. Dysponuje on 5 saunami i basenem z zimną wodą. 4 z 5 saun to części tekstylne, do jednej wchodzimy bez stroju.

Bilety wstępu do łaźni:

 • bilet wstępu normalny 4800 Ft
 • bilet wstępu studenci i seniorzy 3400 Ft
 • bilet wstępu normalny wstęp od godz. 17:00 3400 Ft
 • bilet wstępu do Świata Saun (plus standardowa opłata za wstęp do łaźni) 1200 Ft

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Łaźni Lukacs.

Nie zapomnijcie zabrać ze sobą: klapki, ręcznik kąpielowy i strój kapielowy.

Łaźnia Termalna Św. Lukacs bilety budapeszt

Łaźnia Termalna Św. Lukacs rwąca rzeka

Jarmark Bożonarodzeniowy w Budapeszcie

Jeśli przyjedziecie tu zimą, w trakcie Jarmarku Bożonarodzeniowego na pewno zrobi na was wrażenie szczególnie okolica stacji metra Vörösmarty tér. Mnóstwo tu różnego rodzaju straganów ze wszelkiego rodzaju jedzeniem i piciem na ciepło i zimno.

Budapeszt jarmark świąteczny co zwiedzić i zobaczyc w weekend nocą

Temperatury prawdziwie zimowe to dodatkowy powód, żeby popróbować grzanego wina. Jego cena zależy od pojemności kubka. Zapachy, jak się pewnie domyślacie są obłędne. Sławny na Węgrzech langosz jest tu serwowany we wszelkich możliwych kombinacjach. Zarówno tradycyjnie ze śmietaną/ sosem czosnkowym i żółtym serem. Placek wykonany jest z mąki, drożdży i ugotowanych, utłuczonych ziemniaków. Smażony jest na głębokim tłuszczu. W zależności od stoiska kupimy go za ok. 3000 Ft. Jest to dosyć kaloryczna przekąska, ale jednego można spróbować, aby wyrobić sobie własne zdanie.

langosz budapeszt jarmark świateczny bożonarodzeniowy co zobaczyć co zwiedzić w budapeszcie

Mnóstwo tu wszelkiego rodzaju dań mięsnych. W zasadzie to nie widziałem tu chyba tylko sushi 😉

Jarmark bożonarodzeniowy w Budapeszcie to nie tylko jeden plac. Wiele ulic jest w tym czasie zajętych przez niezliczone ilości tymczasowych budek, nie tylko z jedzeniem, ale i wszystkim tym, czego można się spodziewać w takim miejscu. Nie spodziewajcie się jednak niskich cen, szczególnie jeśli mówimy o wykonanym starannie rękodziele. Wszystko to, cała ta atmosfera, smaczne jedzenie, oświetlenie powoduje, że jest tu bardzo miło.

budapeszt jarmark świateczny bożonarodzeniowy co zobaczyć co zwiedzić w budapeszcie

budapeszt nocą most co zwiedzic i zobaczyc w budapeszcie

Szimpla Kert

szimpla kert budapeszt co warto zobaczyć weekend

Chcąc wrócić pieszo najsłynniejszą chyba ulica Budapesztu Andrássy út, z pewnością od strony parku trafimy na Plac Bohaterów (Hősök tere). Korzystając ponownie z żółtej linii metra jadącej w stronę centrum zaledwie 3 stacje dalej, przy Vörösmarty utca, znajduje się Muzeum Terroru, Terror Háza. Nie sposób ominąć tego budynku, ponieważ bezpośrednio przy nim znajduje się dużą rzeźba a na sam dach budynku okala ogromny metalowy napis TERROR. Muzeum to stanowi jednocześnie pomnik ofiar totalitaryzmu na Węgrzech. Cennik wstępu znajdziecie TUTAJ.

terror haza budapeszt muzeumterror haza budapeszt muzeum

Mam nadzieję, że powyższy artykuł okaże się przydatny w trakcie planowania i realizacji Waszych podróży. Poświęciłem sporo czasu, aby maksymalnie ułatwić Wam i uprzyjemnić zwiedzanie Budapesztu. Ze swojej strony zachęcam Was serdecznie do śledzenia na bieżąco moich podróży na moim profilu Instagram oraz TikToku. Obiecuję, że znajdziecie tam tylko wartościowe treści.

Zapraszam Cię również do zapisania się do Newslettera. Gwarantuję tylko wartościowe treści, żadnego spamu.


5 10 votes
Article Rating
Zapisz
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

36 komentarzy
Najstarszy
Najnowszy Najwyżej Oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ula z prostoofinansach

Miasto jest rewelacyjne. Byłam w Budapeszcie całe 4 dni, wiosną z wyprawą fotograficzną, więc patrzyłam nieco inaczej. Do dzisiaj pamiętam 5 godzin spędzone na Moście Łańcuchowym… bo ciągle zmieniało się światło.
Twoja relacja niesamowita, z ogromną ilością nie tylko praktycznych informacji ale i zdjęć. Też uwielbiam Budapeszt nocą, jest bardzo dobrze oświetlony i daje jeszcze więcej wrażeń.
Miasto i mieszkańcy bardzo przyjaźni, ceny przyzwoite, warto na pewno je odwiedzić.

Mikołaj | Życie w podróży

Ostatnio nauczyłem się dostrzegać różne odcienie odwiedzanych miast. To pozwala utrzymać wewnętrzna ciekawośc świata. W Budapeszcie na przykład uderza ilośc osób bezdomnych i brak kompleksowego rozwiązania tego problemu. Mimo to Budapeszt jest mega ciekawy. Pochwal się zatem tymi zdjciami. Ciekawy jestem ich, bo most jest ciekawym obiektem 🙂

Indianadriana
7 lat temu

Kocham Budapeszt, piękne miasto! Z chęcią tam pojadę kolejny raz;)

M.Malena
7 lat temu

Budapeszt również fajnie zwiedza się na rowerze 🙂 Ale to w cieplejszym czasie 🙂 Bardzo przydatny post 🙂 jak będę się tam znowu wybierała zajrzę do Was. Interaktywna mapka kapitalna. 🙂

Mikołaj | Życie w podróży
Reply to  M.Malena

Chętnie przeczytałbym relacje własnie z takiej rowerowej podróży po Budapeszcie 🙂

Agnieszka Urbaniak
Agnieszka Urbaniak
7 lat temu

Budapeszt jest niesamowitym miastem i ceny są bardzo niskie. Po ostatniej wizycie wróciłam z pełną walizką win :-).

Zołza z kitką
7 lat temu

Zarówno Budapeszt, jak i całe Węgry są na mojej podróżniczej liście! 🙂 Kiedyś na pewno je odwiedzę 🙂

Gadulec
7 lat temu

Pięknie tam jest w okresie przedświątecznym! I te klimatyczne knajpy i jedzenie <3 Byłam w Budapeszcie na kilka dni tylko raz dość dawno temu. Chyba czas tam wrócić 🙂

Nie Zawsze Poprawne Zapiski De

Z przyjemnością bym się wybrała na taki jarmark. Byłam na kilku we Francji i Anglii, ale to chyba ni to samo.

Pamar Travel
Pamar Travel
7 lat temu

O kurcze! To całe szczęście, że zdecydowaliście się na Budapeszt. To co się stało w Berlinie, okrucieństwo! Relacja z Budapesztu piękna, obszerna, zdjęcia zachwycają. I zazdroszczę troszkę znalezienia tej dziewczynki. Ja nie zdążyłam jej odnaleźć, za krótko byliśmy

Justyna Szmuc
Justyna Szmuc
7 lat temu

Świetny artykuł! Napewno skorzystam bo zamierzam się wybrać tam w wakacje 🙂

Crazyecogirl
7 lat temu

Świetny przewodnik. Dziękuję. Przyda się za rok:D Pierwsze zdania wpisu jakbym czytała o sobie. Również co roku jeździmy ze znajomymi na targi bożonarodzeniowe. Stało się to już tradycją. W Budapeszcie jeszcze nie byliśmy. W tym roku na naszej liście był Berlin, Amsterdam i Wiedeń. Na szczęście pojechaliśmy do Wiednia. Pozdrawiam i następnych targów życzę również udanych 🙂

Anastazja K.
Anastazja K.
7 lat temu

Świetny przewodnik! Ja byłam w Budapeszcie dwukrotnie: zimą i latem. Miastem jestem oczarowana, więc chętnie pojechałabym jeszcze raz, bo jest piękne a ludzie super otwarci gościnni!

Okiem Alexa
Okiem Alexa
7 lat temu

Świetne zdjęcia. Budapeszt to fantastyczne miasto w którym nie da się nudzić. Niesamowita atmosfera, piękna architektura, wspaniali ludzie. To miasto, które ma coś w sobie….

mygorgeouslife_com
7 lat temu

Uwielbiam Budapeszt! Mam nadzieję, że w tym roku uda mi się tam wybrać:)

Asia | amelushka
7 lat temu

Ja w Budapeszcie byłam dwa razy i bardzo spodobało mi się to miasto. Piękne zdjęcia 🙂

Klaudyna Maciąg
7 lat temu

Bardzo fajny pomysł z tą kartą 72-godzinną. W każdym większym mieście turystycznym przydałoby się coś takiego – dobre rozwiązanie dla turystów, dobre i dla samego miasta. Widzę, że koszty ogólnie nie wychodzą bardzo drogo, a zobaczyć można całkiem sporo. Chociaż w moim przypadku byłby to wypad rodzinny, więc już trochę więcej zabawy i wydatków. Natomiast muszę przyznać, że bardzo podobają mi się wpisy tego typu – dużo przydatnych porad, pięknych i kuszących zdjęć, gotowych rozwiązań z których warto skorzystać. Najprościej by było skorzystać z usług biura podróży, ale właśnie tacy ludzie jak Ty udowadniają, że wystarczy odrobinę pomyśleć i przysiąść… Czytaj więcej »

Mikołaj | Życie w podróży

Bardzo to miłe wszystko Klaudyna co napisałaś. Rosnę, rosnę 🙂

Agnieszka S.
Agnieszka S.
7 lat temu

Jestem zachwycona postem!!!

Kinga
7 lat temu

W Budapeszcie byłam raz i z pewnością tam wrócę 🙂

Joanna/places2visit.pl

Byłam tam kiedyś przez kilka godzin 🙂 i na pewno jeszcze wrócę zobaczyć nie tylko parlament ale także inne miejsca 🙂

Sara Diana
Sara Diana
7 lat temu

Uwielbiam Budapeszt! Jarmark Bożonarodzeniowy w stolicy Węgrzech jest jednym z najpiękniejszych w Europie. Poza tym dobrze wspominam to miasto nocą, spacer na Górę Gellerta nocą to chyba najbardziej romantyczne co mi się w życiu przydarzyło 😀

Travel and Smile
Travel and Smile
7 lat temu

Byłam w Budapeszcie dawno dawno temu. Fakt to jest miasto w którym można się zakochać bez odwołania. Co prawda nie byłam na jarmarku. Widzę, że warto się wybrać tam ponownie 🙂

LiLi Ess
7 lat temu

Mamy w planie Budapeszt latem. Uwielbiam takie miasta z klimatem.

lisia312
lisia312
6 lat temu

chciałam sprostować, woda w basenach kąpieliska Szechenyi, nie ma oczywiście 76 stopni, bo woda termalna jest schładzana do temp. 32, 36 stopni :)sch

IdziemyDalej.pl
6 lat temu

Bardzo przydatny i praktyczny wpis. Budapeszt 😉

chaos w podróży
6 lat temu

Potwierdzam- w Budapeszcie zakochałam się od pierwszego spojrzenia, mimo, że było deszczowo i zimno! A kiedy pojechaliśmy drugi raz, w maju, to już w ogóle straciłam głowę 😉 Fajne knajpki- lody w ananasie na pewno warte spróbowania.

Jola
Jola
4 lat temu

Wybieramy się za 3 dni do Budapesztu. Już nie możemy się doczekać. Skorzystamy z podpowiedzi.

omnomnom
omnomnom
3 lat temu

Czy informacje zostały zaktualizowane o lipiec czy nadal aktualizacja jest w toku?
Mam pytanie jeszcze o budapesztańską kartę turystyczną – gdzie można ją nabyć, czy jest opłacalna (jedziemy na tydzień, dwie dorosłe osoby, dziecko 12 lat) i do czego przede wszystkim uprawnia?

Mikołaj
3 lat temu
Reply to  omnomnom

Hej, po pełnej aktualizacji informacja o niej zostanie usunięta z wpisu. Dane dotyczące komunikacji są jak najbardziej aktualne. Zasady używania i zakres korzyści z karty Budapest Card bardzo czytelnie są wymienione na oficjalnej stronie tego produktu. Jego opłacalność łatwo wyliczyć dodając sumy biletów wstępu do miejsc które planujecie odwiedzić versus cena karty 😊

Irmina
3 lat temu

Byłam w Budapeszcie kilka lat temu i widzę, że jest równie piękny jak kiedyś:) Z chęcią pewnego dnia tam wrócę, by ponownie odkryć jego uroki.

Mateusz
Mateusz
2 lat temu

Budapeszt zaliczony. Potwierdzam linia 100E działa 🙂 Linia metra M3 nadal częściowo w remoncie.

Last edited 2 lat temu by Mateusz
Angelina
Angelina
1 rok temu

Właśnie planuję wypad do Budapesztu, pozdrawiam i dziękuję Ci za tą relację 😊

Krzysiek
Krzysiek
1 miesiąc temu

I oto poznałem Budapeszt na nowo. Okazuje się, że dzięki Tobie poznałem Nowe dla mnie zupełnie Nowe miejsca. Bardzo dziękuję 🙂 Dzięki za poradnik nowego Budapesztu

Koszmarny
Koszmarny
29 dni temu

Budapeszt daje radę. Z dziesięć lat tam nie byłem, muszę niedługo sprawdzić, czy dużo się zmieniło.

Ewa
Ewa
27 dni temu

Brakuje mi tu najładniejszego chyba kąpieliska Rudas i Kiraly ( chyba w remoncie)