Roztocze lubelskie na weekend co zobaczyć jak dojechać

Roztocze jest bardzo obszerną krainą geograficzną łączącą Wyżynę Lubelską z odległym Podolem. Dla niektórych zaskakująca może być informacja, że jego wschodni kraniec kończy się we Lwowie. Ja jednak skupię się na Roztoczu Środkowym, zwanym również Roztoczem Tomaszowskim. To jeden z tzw. mezoregionów. Na jego obszarze znajdują się dwa parki: Roztoczański Park Narodowy i Krasnobrodzki Park Krajobrazowy. To region najbardziej nasłoneczniony w Polsce tzw. słoneczny Biegun Polski. Czyste powietrze to zasługa olbrzymich kompleksów leśnych i braku przemysłu ciężkiego. Czy można wyobrazić sobie lepszą zachętę do podróży w to miejsce ?

roztocze jak dojechać co zobaczyć weekend lubelskie

Moim osobistym celem jest zwiększenie popularności Roztocza. I to nie tylko jego głównych miast, ale również mniejszych miejscowości i wsi, w których często ukrywa się prawdziwy, uroczy klimat tego regionu. To między innymi tutaj można zanurzyć się w pozytywnej atmosferze Lubelszczyzny, przełączając się na tryb slow. Przygotujcie się więc na dobrą energię wszechobecnej tu przyrody i przyjaznych mieszkańców.

szumy nad tanwią roztocze co zobaczyć w weekend

Z punktu widzenia turysty ważne jest również to, aby było to miejsce pełne różnorodnych atrakcji turystycznych. Znajdzie się tu więc  sporo okazji do aktywności fizycznej, m.in. jazdy na rowerze czy spływów kajakowych a nawet jazdy konnej, ale i spokojnego podziwiania fascynującej i bardzo różnorodnej flory i fauny. Mam nadzieję, że poniższe opisy i zdjęcia pomogą Wam podjąć decyzję o podróży na Roztocze i wyboru spośród poniższych miejsc tych, które najbardziej chcielibyście odwiedzić. A może uda się Wam wszystkie zobaczyć i poczuć ? Tego Wam serdecznie życzę.

u gargamela bar huta szumy rebizanty roztocze weekend na roztoczu

Jak dojechać na Roztocze?

Pamiętam czasy, kiedy dojazd pociągiem na Roztocze był zdecydowanie mniej komfortowy niż obecnie. Jadąc z Lublina, musiałem liczyć się z przesiadką i oczekiwaniem na kolejny pociąg. Teraz, w okresie wakacyjnym, dwa razy dziennie można skorzystać z połączeń bezpośrednich Lublin-Susiec (bilet kosztuje 25,50 zł, dopłata za rower 7 zł, czas przejazdu ok. 3 godzin, odjazd z Lublina 7:09 i 09:25). Brak połączeń autobusowych na tej trasie.

Jeżeli chcecie dotrzeć do Zwierzyńca, korzystacie z tego samego połączenia kolejowego. Podróż trwa 2,5 godziny i kosztuje 23,60 zł. Niewielki dworzec kolejowy znajduje się niedaleko zalewu Rudka, z którego możemy wybrać się na spływ kajakowy. Alternatywą są 3 połączenia dziennie realizowane przez PKS Biłgoraj (wyjazd z Lublina o g. 9:30, 13:45, 16:00, bilet kosztuje 15 zł). I to moim zdaniem najlepsza opcja dojazdu, jeśli nie mamy do dyspozycji samochodu.

Aktualne rozkłady kolejowe i autobusowe sprawdź w aplikacji e-podroznik.

roztocze czartowe pole susiec lubelskie co zwiedzić

Własny samochód to zawsze duża wygoda w przemieszaniu się po Roztoczu. Jeśli macie taką możliwość, zabierzcie również ze sobą rowery. W tym regionie jest tyle ciekawych tras, że grzechem byłoby z nich nie skorzystać. To właśnie one dają oprócz szlaków pieszych, szansę, aby zobaczyć najciekawsze miejsca w okolicy. W Zwierzyńcu i Suścu możecie też na miejscu wypożyczyć rower, jeśli nie zabierzecie ze sobą swojego.

Noclegi na Roztoczu

Na Roztoczu znajdziesz wiele miejsc noclegowych dostosowanych do twoich indywidualnych potrzeb. Proponuję skorzystanie z Booking.com. Kiedy zdecydujesz się na zarezerwowanie noclegu poprzez jedno z tych narzędzi, otrzymam niewielką prowizję od serwisu rezerwacyjnego co przyczyni się do pozyskania środków na moje kolejne podróże a tym samym możliwość prezentowania nowych, ciekawych miejsc na moim blogu i w social mediach. Jest to świetny sposób na bezkosztowe wyrażenie docenienia dla pracy jaką wykonuję dla swoich czytelników. Stawiam na transparentność i uczciwość wobec moich odbiorców, stąd to wyjaśnienie. Oczywiście rezerwacja noclegu poprzez powyższy link afiliacyjny nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla ciebie.

Dla osób, które szukają stylowego hotelu blisko tras turystycznych, a jednocześnie wśród lasu, z dostępem do doskonałej restauracji i strefy SPA, polecam serdecznie SZUMY HOTEL PARK w Suścu. Miałem okazję spędzić tam kilka nocy i serdecznie polecam Wam to wyjątkowe miejsce.

Booking.com

Zwierzyniec

Obok Suśca i Krasnobrodu, najczęściej odwiedzana miejscowość na Roztoczu Środkowym.

Kościół pw. św. Jana Nepomucena, potocznie zwany “na wyspie” lub “na wodzie” jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Zwierzyńca i całego Roztocza. Ze względu na swoje malownicze położenie jest również najczęściej fotografowanym obiektem regionu.

Kościół pw św. Jana Nepomucena wierzyniec roztocze

Innym rozpoznawalnym budynkiem w mieście jest Browar Zwierzyniec. Należy on obecnie do lubelskiego Browaru Perła. Historia tego miejsca rozpoczyna się w 1806 roku, kiedy to zaczęto warzyć tu angielskiego portera. Na przylegającym do ulicy dziedzińcu, znajduje się obecnie pijalnia piwa, popularne miejsce, w którym turyści raczą się między innymi  tym złotym trunkiem. Ciekawostką jest część budynku z cegły. Jej kształt przypomina jeden z pierwszych kształtów butelek, w którym produkowano tu piwo.

Browar zwierzyniec roztocze co zwiedzić w weekend na roztoczu

Na tym samym dziedzińcu, w trakcie Letniej Akademii Filmowej ustawione są leżaki, na których o 22:00 rozpoczyna się kino nocne w ramach wspomnianej Akademii. Filmy prezentowane są bezpłatnie.

Tuż przy bramie wjazdowej, w okresie letnim możecie wypożyczyć rower. Godzina wynajmu to koszt 10 zł, każda kolejna godzina 5 zł, a cały dzień jazdy na rowerze kosztuje tu 35 zł.

wypożyczenie roweru zwierzyniec roztocze co zwiedzić weekend

Zwiedzanie browaru:

Browar Zwierzyniec można zwiedzać w maju, czerwcu i wrześniu, od piątku do niedzieli w godzinach 10:00-16:00, a w lipcu i sierpniu od środy do niedzieli, również od 10:00-16:00.

Bilety wstępu:

Browar Zwierzyniec oferuje cegiełki o różnej wartości: 10, 20, 50 złotych. Dochód z cegiełek jest przeznaczony na utrzymanie Browaru Zwierzyniec w należytym stanie. Zwiedzanie Browaru odbywa się wyłącznie w obecności Przewodnika Browaru.

Pałac Plenipotenta

Ten przepiękny budynek, stojący na niewielkim wzgórzu, to nic innego jak  zabytkowa willa zarządców (plenipotentów) Ordynacji Zamojskiej. Budynek przypomina szwajcarski pawilon. Ozdobiony jest koronkowymi szalunkami. Obecnie jest to siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego.

pałac plenipotenta zwierzyniec roztoczański park narodowy

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego

To jeden z obowiązkowych punktów zwiedzania Zwierzyńca i okolic, szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi. Śmiało można powiedzieć, że OEM jest wiodącym ośrodkiem edukacji ekologicznej w tej części Polski. Poprzez prowadzenie różnych form edukacji oraz organizowanie licznych wystaw przybliżane są tu zagadnienia związane z funkcjonowaniem przyrody i zasadami jej ochrony czy racjonalnym korzystaniem z otaczającego środowiska.

Bilety wstępu:

 • normalny 10 zł
 • ulgowy 6 zł
 • z kartą Dużej Rodziny 3 zł/os

Godziny otwarcia:

 • w okresie od 1 kwietnia do 31 października w godz. 900 – 1700 z wyjątkiem poniedziałków ostatnie wejście na wystawę stałą godz. 1600
 • w okresie od 1 listopada do 31 marca w godz. 900 – 1500 z wyjątkiem sobót, niedziel i poniedziałków ostatnie wejście na wystawę stałą godz. 1400.

Letnia Akademia Filmowa

W okresie wakacyjnym dodatkowo atrakcyjność Zwierzyńca zwiększa Letnia Akademia Filmowa, która ściąga z całej Polski miłośników sztuki filmowej i to na ponad tydzień. Każdego dnia w kilku lokalizacjach można oglądać najciekawsze produkcje polskiej i zagranicznej kinematografii. Co ciekawe, zazwyczaj są one połączone z ciekawymi prelekcjami oraz rozmowami z twórcami. W 2019 roku ma miejsce jubileuszowa, 20 edycja Akademii. Serdecznie polecam. Ja wybieram się również za rok.

Spływy kajakowe

W Zwierzyńcu, niedaleko dworca kolejowego, znajduje się zalew Rudka. To właśnie tutaj większość turystów zostawia swoje samochody i zabierana jest przez obsługę spływów kajakowych na jeden z wybranych przez siebie odcinków, (zazwyczaj z Obroczy do Zalewu Rudka). Bardzo zachęcam Was do wzięcia udziału w takiej aktywności fizycznej, ponieważ tutejsze trasy kajakowe należą do jednych z najfajniejszych w jakich brałem dotąd udział.

Najpopularniejsze trasy to:

 • Obrocz – Zwierzyniec – 7 km –  2 godziny
 • Obrocz- Bagno (most) 12 km – 3 godziny
 • Obrocz Żurawnica – 17 km – 4 godziny
 • Obrocz – Brody Małe – 21 km – 5 godzin
 • Obrocz – Szczebrzeszyn – 26 km – 6-7 godzin

W przyszłym roku sam chętnie przetestuję kolejny odcinek, ze Zwierzyńca do Szczebrzeszyna. Podobo jest bardzo malowniczy.

Koszt spływu, w zależności od wybranego odcinka, zaczyna się od 25 do 50 zł/osobę.

Bukowa Góra

Zaledwie kilkadziesiąt metrów od Budynku Plenipotenta i jednocześnie na przeciwko Ośrodka Muzealno-Przyrodniczego Roztoczańskiego Parku Narodowego, powita nas na niewielkim wzniesieniu brama wejściowa na tę trasę. Możecie też wybrać krótszą trasę ze wsi Sochy (ok. 1,5 km długości –skręć w prawo za cmentarzem/kościółkiem). Pamiętajcie, aby kupić bilet wstępu do Roztoczańskiego Parku Narodowego.

brama trasa bukowa góra roztoczański park narodowy co wiedzić weekend

bukowa góra roztocze zwierzyniec z dziećmi co zwiedzić na weekend lubelskie natura

Potem możemy już kierować się na szczyt Kwaśnej Góry. Cała trasa biegnie w przyjemnym cieniu otaczającego nas lasu. Początkowo bardzo łagodnie pnie się w górę, aby w ostatnich kilkuset metrach zmienić się w trochę bardziej wymagające podejście. Jednak rodziny z dziećmi (bez wózków) nie będą miały problemu z pokonaniem tej trasy. Po drodze czeka nas jeszcze rozwidlenie dróg, gdzie znajduje się ciekawy pomnik poświęcony pamięci leśników poległych w czasie II wojny światowej.

pomnik poświęcony pamięci leśników poległych w czasie II wojny światowej ziwerzyniec bukowa góra

bukowa góra panorama z gory zwierzyniec roztocze

Na końcu całej trasy czeka na nas nagroda. Będziemy mogli odpocząć na drewnianych ławkach z panoramą na wieś Sochy.

Długość: Zwierzyniec-Bukowa Góra-Zwierzyniec – ok 5 km; Sochy-Bukowa Góra-Sochy – ok. 1,5 km;

Czas przejścia: ok. 1,5 – 2 godzin

Bilet wstępu:

 • normalny 4 zł
 • ulgowy 2 zł

Stawy Echo

Zadaniem każdego odpowiedzialnego twórcy jest pokazywanie odwiedzanych miejsc takimi jakie są. Nawet jeśli wiąże się to z niepokojącymi zmianami dotyczącymi danej atrakcji turystycznej. Tak też jest w przypadku Stawów Echo.

Osoby, które ostatni raz były na Stawach Echo przed 2019 roku będą z pewnością zaskoczone. A to za sprawą wysychających zbiorników wodnych. Wody jest nawet 10 razy mniej niż kiedyś.

stawy echo zwierzyniec wyschnięte

Stawy zasilane są wodami śródleśnego strumienia Świerszcz, który wypływa z torfowiska Międzyrzeki.

Jak informuje Roztoczański Park Narodowy, „Świerszcz w ostatnich latach toczy coraz mniej wody. Wynika to z warunków termiczno-opadowych panujących na Roztoczu, nie pozwalających na odbudowę zasobów wodnych i to począwszy od 2015 roku. Mówiąc najprościej, to słabe zimy mają duży wpływ na wysychanie stawów”.

Mamy więc widoczny efekt zmieniającego się wciąż na naszych oczach klimatu. Nic dziwnego, że gmina zwróciła się z apelem do mieszkańców o rozwagę w zużyciu wody.

stawy echo kładki trasa zwierzyniec zwiedzanie weekend

stawy echo kładki roztocze środkowe lubelskie na weekend blog co zwiedzić

Głębokość poszczególnych zbiorników jest niewielka i wynosi od 0,5 m do ok. 1,5 m. Stawy są napełniane wczesną wiosną, a na przełomie października i listopada woda jest spuszczana.

Użytkowanie plaży z biegiem lat uruchomiło też obecne tu procesy erozyjne. Spowodowały  one cofanie się granicy lasu. Obecnie skarpa nad stawami jest zagospodarowana poprzez wybudowanie platformy widokowej i pomostów. Warto wyciągnąć wnioski ze zmian, jakie można obserwować na tym terenie. Niech będą dla nas wszystkich lekcją zrównoważonej turystyki i dbania o naszą planetę.

stawy echo plaża zwierzyniec roztocze weekend zwiedzanie lubelskie

Florianka

Początek wygodnej i bardzo przyjemnej dla turystów trasy zaczyna się zaledwie kilka niecałe 2 km od Browaru Zwierzyniec, dlatego warto wybrać się tu na rowerze. Nie udało mi się zlokalizować w najbliższej okolicy żadnego parkingu, dlatego rower wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Jeśli zdecydujecie się zacząć podróż w Zwierzyńcu, podążajcie żółtym szlakiem Rybakówka – Florianka – Górecko Stare (pokonanie odcinka Zwierzyniec – Florianka zajmie około 50 min. Natomiast etap Florianka – Górecko Sta­re można przebyć w ok. 40 min.). Trasa przecina kolejowa Linię Hutniczo Szeroko­torowa.

Wieś Florianka powstała jeszcze w 1830 roku. Dziewięć lat później powstał folwark. Podczas powstania listopadowego i styczniowego działały tutaj liczne oddziały powstańcze.

florianka zwierzyniec roztocze

W 1897 powstała szkółka drzew leśnych i owocowych, do dziś zachowały się tutaj okazy rzadkich gatunków drzew. Na terenie osady, na skraju lasów zwierzynieckich istnieją XIX-wieczne zabudowania: drewniana gajówka z 1830 oraz murowany dom ogrodnika i zabudowania gospodarcze. Najbardziej spodobała mi się, znajdująca się tuż przy trasie Izba Leśna.

Wzdłuż szerokiej ścieżki podziwiać możemy wysokie klony i dorodne jawory, a szczególną uwagę przykuwa tu dąb szypułkowy „Florian”. Pamięta on najdalsze czasy. Jego pień osiąga aż 770 cm obwodu. I musze przyznać, że jak na swój wiek całkiem nieźle się trzyma 🙂

Tuż przy rozwidleniu, na końcu prostej trasy, znajduje się Ośrodek Stajennej Hodowli Koników Polskich. Hodowla stajenna jest uzupełnieniem hodowli rezerwatowej. Pozwala na utrzymanie koników odłączonych z Ostoi oraz częściowe ich przygotowanie do współpracy z człowiekiem. To tutaj można podziwiać przepiękne konie w stajniach i jej najbliższej okolicy.

Ostatni odcinek tra­sy, do Górecka Starego biegnie piaszczystą drogą prowadzącą przez bór sosnowy.

florianka zwierzyniec roztocze ośrodek konie hodowla zachowawcza

Bilety:

Za wstęp na ten teren pobierane są opłaty.

Biała Góra

Moje tegoroczne odkrycie na Roztoczu. Nie wiem jak to możliwe, że nie trafiłem tu wcześniej. A przecież to tak blisko ze Zwierzyńca, niecały kilometr. Sprawdźcie mapkę na początku artykułu, aby upewnić się gdzie znajduje się punkt początkowo tej trasy. Wzniesienie nie jest wymagające nawet dla rodzin z małymi dziećmi. Na jego najwyższym punkcie znajduje się wieża widokowa. W ładny, słoneczny dzień roztacza się stąd fajna panorama. Na okolicznych polach często pasą się tu konie i krowy. Przy wieży widokowej macie do dyspozycji stoły i ławki, można więc spędzić tu fajnie czas z rodzinką.

Wstęp: bezpłatnie

biała góra zwierzyniec roztocze co zwiedzić co zobaczyć weekend lubelskie

Etno Roztocze

Planujesz odwiedzić Roztocze z rodzinką? Nie możecie w takim razie pominąć Etno Roztocza w Topólczy. To naturalny Ogród Zabaw dla dzieci od 0+ i Pracownia Radosnej Twórczości w malowniczej wsi obok Zwierzyńca. Miejsce to prowadzi dwójka zapaleńców, którzy kochają dzieci (sami mają dwoje własnych) i którym bardzo na sercu leży ich rozwój przez swobodną zabawę. Miałem okazję porozmawiać z Panią Aleksandrą i jej mężem o historii tego miejsca. Bardzo kibicuję całym sercem takim projektom prowadzonym z prawdziwą pasją. Właściciele zakupili stara szkołę, która sama w sobie ma już niesamowity klimat. Jednak to co najważniejsze dzieje się na zewnątrz.

etno roztocze dla rodzin z dziecmi co zwiedzić

Ścianka dźwięku, ścianka wodna, kuchnia błotna (wow, co za pomysł !), huśtawki, wzgórze z tunelem i zjeżdżalnią, pole piaskowe, ścieżka bosych stóp, domek przy drzewie, tor przeszkód z opon i pniaków, strefa malucha – to wszystko znajdziecie w Etno Roztoczu na świeżym powietrzu. A dla rodziców hamaki, leżaki, kawa, przekąski…. przestrzeń, wiaterek, cień drzew i śpiew ptaków w gratisie.

etno rotocze topólcza zwierzyniec ogród zabaw

Bilety indywidualne:

 • 15 zł/dziecko
 • 5 zł/dorosły

Bilety rodzinne:

 • 2+2 – 35 zł,
 • 2+3 – 40 zł,
 • 2+4 – 45 zł.

Oficjalna strona Etno Roztocza, gdzie znajdziecie więcej informacji.

Bezpieczeństwo

Etono Roztocze posiada Certyfikat bezpieczeństwa od Centrum Kontroli Placów Zabaw. Spełnione są tu również polskie normy bezpieczeństwa dla publicznych placów zabaw (EN- 1176).

Nie ma ograniczenia czasowego, można pobawić się godzinkę lub znacznie dłużej.

etno roztocze topólcza ogrod zabaw dla rodzin z dziećmi

Zagroda Guciów

Być może wydam się niektórym zbyt surowy w swojej ocenie, ale nie do końca rozumiem wybór Zagrody Guciów na jedno z siedmiu nowych cudów Polski, w konkursie zorganizowanym przez National Geographic. Chociaż jest to miejsce bardzo ciekawe pod względem turystycznym, wystarczy je jednak porównać do wielu innych, bardziej rozbudowanych skansenów, jak np. Muzeum Wsi Lubelskiej, przy której Zagroda Guciów nieco blednie. W ramach biletu wstępu, połączonego ze zwiedzaniem uczestniczymy w godzinnym oprowadzaniu, w trakcie którego dowiadujemy się, między innymi, że główna chata, od której zaczynamy zwiedzanie jest w zasadzie jedynym budynkiem, który tu oryginalnie pozostał od początku jego istnienia. Pozostałe zostały tu przeniesione, co jest częste w przypadku muzeów tego typu.

zagroda guciów roztocze zwiedzanie co zwiedzić.i zobaczyć w weekend

W dwuizbowej chacie, z której tylko jedna była realnie zamieszkiwanym pomieszczeniem, żyła 17-sto osobowa rodzina! Przewodniczka wyjaśnia nam jak wyglądało dawniej codzienne życie w tym miejscu. Jak funkcjonowali tu mieszkańcy wsi, jakie mieli zwyczaje czy obowiązki. W pokrytej słomianą strzechą stodole znajduje się spora ekspozycja sprzętów gospodarskich. Jest to dobra okazja do wyjaśnienia ich sposobu działania i jednocześnie nakreślenia obrazu wykonywanej tu ciężkiej pracy. Inne pomieszczenie zostało zagospodarowane jako miejsce ekspozycji przedmiotów z czasów PRL’u.

Miłośników geologii powinna zainteresować wystawa poświęcona meteorytom. Na wystawie zatytułowanej 'Spadające Gwiazdy’ zobaczyć można meteoryty z Marsa, Księżyca, a także spektakularny spadek z Rosji, meteoryt Czelabińsk. Ponadto zaprezentowano na zdjęciu jedyny roztoczański meteoryt 'Zakłodzie’.

Po zwiedzaniu możemy skusić się na smaczny posiłek w tutejszej Gospodzie. W menu znajdziecie sporo dań nawiązujących do dawnych potraw. Do dziś w głównym piecu chaty w Zagrodzie Guciów wypieka się smaczny chleb na zakwasie jak i popularne podpłomyki.

Budynek z pamiątkami, który jako pierwszy wita gości na tym obszarze, jest jednocześnie kasą Muzeum. Po drugiej stronie ulicy znajduje się duży, bezpłatny parking. Na terenie Zagrody Guciów prowadzone są różnego rodzaju warsztaty, np. samodzielny wyrób masła z degustacją, pieczenie chleba na zakwasie czy podpłomyków. O szczegóły należy pytać z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej telefonicznie.

zagroda guciów izba roztocze

zagroda guciów stodola

Istnieje również możliwość skorzystania z oferty noclegowej, między innymi w Gościńcu.

Godziny otwarcia:

Muzeum

wtorek- niedziela,  godziny 9.00-17.00 (ostatnie zwiedzanie o g. 17:00)

Gospoda:

 • wtorek, środa, czwartek, niedziela  – godziny 9.00-20.00 (ostatnie zamówienia do godziny 19.30)
 • piątek, sobota – godziny 9.00-21.00

W poniedziałki Zagroda Guciów jest nieczynna.

Bilety wstępu:

 • normalny 15 zł
 • ulgowy 12 zł
 • duża rodzina (troje dzieci) 8zł/ os

Susiec

Obok Zwierzyńca, to najpopularniejszy cel podróży osób, które wybierają się na Roztocze. Nic dziwnego, to właśnie tutaj znajduje się jedno z najbardziej popularnych turystycznie miejsc w całym regionie. Zanim o nim, warto wspomnieć, że Susiec ma całkiem nieźle rozbudowaną bazę noclegową, głównie są to kwatery prywatne i pensjonaty. Przed sezonem letnim warto z odpowiednim wyprzedzeniem pamiętać o zarezerwowaniu dla siebie miejsca noclegowego. Przyjrzyjcie się też dokładnie  ich lokalizacji na mapie, aby nie było zaskoczenia i problemu ze zbyt długimi dystansami do pokonania. Zdecydowanie lepiej ten czas przeznaczyć na tutejsze szlaki przyrodnicze.

Rezerwat przyrody Nad Tanwią roztocze

Rezerwat przyrody Nad Tanwią roztocze susiec

Najważniejszym z nich jest krajobrazowy i leśny Rezerwat przyrody Nad Tanwią, popularnie nazywany również Szumami. Położony jest on na obszarze Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Polecam to miejsce, podobnie jak każde inne na Roztoczu, szczególnie poza weekendem. To ważne, jeśli chcemy mieć większy komfort zwiedzania, tym bardziej że miejsce to jest bardzo popularne wsród turystów. Główną atrakcją rezerwatu są 24 progi skalne (na długości zaledwie 400 m), tworzące malownicze mini wodospady. Powstały one w wyniku ruchów tektonicznych w trakcie fałdowania Karpat. Niedawno powstał tu wyjątkowy  SZUMY PARK HOTEL, który moim zdaniem idealnie wpisuje się w klimat slow, jaki panuje w tutejszej okolicy. To propozycja dla tych, którzy chcą być blisko natury i najpopularniejszych atrakcji malowniczego Roztocza, a jednocześnie nie rezygnować z komfortu. Właściciele dbają o swoich Gości, co pozwala skupić się już tylko na zwiedzaniu opisywanych przeze mnie miejsc.

Możemy też wybrać wariant zwiedzania długości 17 km, szlakiem niebieskim, okrężną trasą, rozpocząć i zakończyć go np. na dworcu kolejowym w Suścu.

Chcąc skrócić trasę do ok. 10 km, możemy skorzystać z tej trasy.

Zwiedzając tylko rezerwat, warto przejść ścieżką koloru czerwonego. Startujemy wówczas na parkingu w Hucie Szumy (Rebizanty). Cała pętla zajmie nam ok. 1-1,5 h. Spacer wzdłuż rzeki Tanew, pełnej maleńkich uskoków wodnych, jest czystą przyjemnością. Brakuje mi tu jednak lepszego oznakowania szlaku.

Rezerwat przyrody Nad Tanwią mostek roztocze weekend zo zwiedzić i co zobaczyć

Alternatywą jest dojechanie samochodem do niewielkiego baru U Gargamela, pozostawienie go na parkingu (bezpłatnie, pod warunkiem dokonania zakupu w tym punkcie gastronomicznym). Będziemy wówczas rozpoczynać trasę w jej centralnym punkcie. Na niedalekiej polanie można też zorganizować sobie przyjemny piknik. Trasa nie nadaje się do prowadzenia po niej wózka dziecięcego.

Wejścia na tutejsze szlaki jest bezpłatne. Płatny jest za to parking w Hucie Szumy (Rebizanty).

Rezerwat przyrody Nad Tanwią mostek trasa weekend rotocze

Uwaga! W Suścu znajduje się tylko jeden bankomat, przy Banku Spółdzielczym, niedaleko dworca kolejowego.

Dosłownie kilka kilometrów od Suśca, jadąc w stronę Majdanu Sopockiego znajduje się wieża widokowa (zaznaczona na mapie  na początku artykułu), z której rozpościera się panorama na Susiec.

wieża widokowa susiec roztocze weekend co zobaczyć

Rezerwat Czartowe Pole

Nazwa Czartowe Pole pochodzi od legendy związanej z objętą rezerwatem polaną, o której mówiono, że „jeno czarci tam hasali”. To jedna z moich ulubionych tras pieszych na Roztoczu Środkowym. Nie jest aż tak popularna, jak Szumy. Być może wynika to z tego, że jest oddalona o ok. 9 km od Suśca. Najlepiej przyjechać tu samochodem lub rowerem.

Czartowe Pole susiec roztocze na weekend co zwiedzić rezerwat górna trasa

Zaskakujące jest zróżnicowanie tego miejsca. Na części rezerwatu można się poczuć momentami jak na trasie w górach, szczególnie na stromych zboczach doliny Sopotu, które porasta bór sosnowy. Prowadzą tu dwie ścieżki: dolna i górna. Warto przejść obie, choć dolna bardziej mi się podobała. Można tu zobaczyć liczne wodospady, piękne drzewa oraz ruiny Papierni należącej niegdyś do Zamoyskich. Produkowała ona nawet 80% papieru w guberni lubelskiej. W czasach swojej świetności było to  ok. 4 tys. ryz papieru rocznie i to aż w dziewięciu rodzajach. Do upadku przyczyniły się dwie powodzie oraz pożar. Na szlaku możemy zobaczyć też pomnik upamiętniający manewry wojsk polskich w 1931 roku.

Czartowe Pole wodospad susiec roztocze na weekend co zwiedzić rezerwat

Czartowe Pole susiec roztocze na weekend co zwiedzić rezerwat trasa

Całe przejście rezerwatu zajmuje od 30 do 50 minut. Miejsce jest idealne dla rodzin z dziećmi. To niezbyt wymagająca, krótka trasa. Miejsce parkingowe oraz drewniane stoły i ławki zarówno na początku trasy, jak i na końcu górnej ścieżki, w lesie. Brak toalet. Duży, bezpłatny parking przy głównej drodze (tuż niedaleko znaku Gmina Józefów wita).

Czartowe Pole susiec papiernia zamoyskich roztocze na weekend co zwiedzić rezerwat

Czartowe Pole susiec roztocze na weekend co zwiedzić rezerwat kładki

Górecko Kościelne

Jesteśmy w zasadzie na pograniczu Roztocza i Kotliny Sandomierskiej.  lasami Puszczy Solskiej. Dodajmy to wyraźnie, pięknej puszczy.W tej okolicy przebiega centralny rowerowy szlak turystyczny Roztocza (z Kraśnika do granicy z Ukrainą) oraz szlak krawędziowy czerwony (ze Zwierzyńca do Suśca). Znajduje się tu jedno ze źródeł rzeki Szum. Przepiękne są tereny w najbliższej okolicy zbiornika zaporowego.

Powstał poprzez postawienie tamy elektrowni wodnej na rzece Szum. Co ważne, wybudowali ją na początku lat 60. ub. wieku w czynie społecznym i na własny koszt sami mieszkańcy. Marzyli wówczas o elektryczności i lepszym losie dla swoich dzieci.

To był początek lat 60. Byłem małym chłopcem, ale te prace pamiętam. Ludzie skrzyknęli się wówczas i rozpoczęli wielką budowę. Kamień zbierano na polach i wydobywano w jednym z pobliskich kamieniołomów. Zwożono go całymi tonami, na furmankach. Dostarczano też mnóstwo drewna, które było potrzebne na szalunki, piasek itd. Takie materiały budowlane przywoził także mój ojciec (miał na imię Tomasz) oraz inni mieszkańcy Tarnowoli, Brzezin, Majdanu Kasztelańskiego, Górecka Starego i Górecka Kościelnego. Wszyscy robili to społecznie, bo chcieli coś dobrego dokonać, coś wspólnego mieć, aby polepszyć swój byt. I byt swoich dzieci.   – wspomina Andrzej Łokaj, radny Tarnowoli, Majdanu Kasztelańskiego, Brzezin oraz Górecka Kościelnego.  (źródło: kronikatygodnia.pl)

Głębokość w zbiorniku retencyjnym sięga w niektórych miejscach nawet 8 metrów.

Najlepiej pozostawić samochód przy jednym z dwóch punktów postojowych bezpośrednio przy głównej drodze i najpierw zwiedzić okolice zbiornika retencyjnego. Co bardziej wytrwali mogą przejść dalej szlakiem, wykonując pętlę, przy sprzyjającej pogodzie zobaczycie nietypowy, rdzawoczerwony kolor wód rzeki Szum. Prowadzi tamtędy szlak pieszy.

roztocze górecki kościelne rzeka szum weekend zwiedzanie

Po przejściu tej trasy warto odbić w kierunku szlaku prowadzącego do Źródełka Boża Łezka i tamtejszej zbudowanej na drewnianych palach Kapliczki na wodzie. W jej pobliżu bije cudowne źródełko nazwane przez miejscową ludność Bożą Łezką – podobno woda ze źródełka ma właściwości lecznicze. Jak mówią mieszkańcy Górecka, jest idealna na schorzenia reumatyczne i bóle gardła. Podobno też przynosi szczęście.

W samej kapliczce znajduje się ołtarz z obrazem św. Stanisława. Prowadzi ona po klimatycznych, drewnianych kładkach. Trasa nie jest długa, dosłownie kilkaset metrów.

Zalew w Majdanie Sopockim

To popularne miejsce wybierane głównie przez miłośników plażowania w fajnych okolicznościach przyrody. Tutejszy zalew jest dobrze przygotowany pod względem infrastruktury do przyjmowania turystów. Wygodny, płatny parking, szeroka piaszczysta plaża, kilka punktów gastronomicznych, wypożyczalnia sprzętu wodnego, drewniany pomost. Świetne miejsce na odpoczynek po dłuższej wycieczce pieszej albo rowerowej. W samym Majdanie Sopockim i jego okolicy dostępnych jest sporo kwater prywatnych.

Krasnobród

Podobnie jak w przypadku Zalewu w Majdanie Sopockim, miejsce to ma charakter typowo wypoczynkowy. W ostatnich latach widać spore nakłady finansowe nad zrewitalizowaniem tego obszaru i uczynienie go jeszcze bardziej atrakcyjnym dla rodzin z dziećmi. Możemy więc tu zarówno plażować, korzystać z wypożyczalni sprzętu sportów wodnych, mnóstwo tu również punktów gastronomicznych, niestety, jak to bywa w takich miejscach, są to głównie powtarzalne w smaku fast foody.

krasnobrod zalew sporty wodne roztocze

krasnobród plaża gastronomia roztocze

krasnobród pomost zalew roztocze

Nowością jest zespół basenowy Wyspa, który zlokalizowany jest nieco poza główną linią plażową, co czyni to miejsce bardziej przyjemnym.

basen wyspa krasnobród

Bilety wstępu: 

 • bilet normalny – 19 zł
 • bilet ulgowy (za okazaniem legitymacji) -15 zł
 • bilet dla dzieci do lat 7 – 10 zł

Bilety raz zakupione ważne są od 10:00 do 18:00 z nieograniczoną możliwością wyjścia i ponownego wejścia na obiekt.

W zalesionej części, na terenie bezpośrednio przylegającym do zalewu, znajduje się Park Linowy. Najmłodsi nie będą się więc tutaj nudzić.

park linowy krasnobród roztocze na weekend

Obecnie przeprowadzany jest remont wjazdu do części parkingowej, ale w trakcie mojego pobytu można było wjechać tam bez większego problemu. Parking od strony wieży widokowej jest bezpłatny.

Wybrane trasy rowerowe Roztocza:

 • Centralny szlak rowerowy Roztocza – znaki czerwone, ok. 180 km. Przecinający Roztocze od Kraśnika do Hrebennego, a docelowo do Lwowa. Prowadzi głównie bocznymi szosami. Najciekawsze odcinki to Kraśnik-Zwierzyniec i Lubycza Królewska-Hrebenne.
 • Trasa Roztoczańskiego Parku Narodowego do Florianki: Zwierzyniec, Florianka, Stare Górecko. Znaki żółte, ok 12 km. Bardzo interesująca krajobrazowo, prowadzi w większości utwardzonymi drogami przez monumentalne lasy. Po drodze stawy Echo, ostoja konika polskiego, Malowany Most, dąb Florian.
 • Rowerowy Szlak Ziemi Józefowskiej: znaki zielone, ok. 90 km. Trasa poprowadzona w ciekawy sposób i tylko na niektórych odcinkach pokrywa się ze szlakiem pieszym. Po drodze dzikie uroczyska Puszczy Solskiej i pomnik przyrody-góra Kamień z grupą malowniczych skałek. Wiedzie przez urokliwą stację kolejową w Józefowie Roztoczańskim, źródła Sopotu, rezerwat Czartowe Pole, Górecko Kościelne ze swoimi pomnikowymi dębami, kapliczką na wodzie. Po drodze kamieniołomy, pomniki historyczne, kamienna tama w środku lasu, malownicze punkty widokowe.

Roztocze, jak więc widzicie, jest przepięknym regionem Lubelszczyzny, do którego warto przyjechać. Mam nadzieje, że ten artykuł będzie dla Was pomocny w zaplanowaniu Waszej podróży. A może warto uzupełnić go o kolejne ciekawe miejsca. Dajcie znać w komentarzu. Zerknijcie też na krótki filmik, w którym pokazuję kilka ciekawych miejsc z województwa lubelskiego, również nie zapominając o Roztoczu 🙂

 

Materiał powstał  w ramach Turystycznych Mistrzostw Blogerów – akcji organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną.

4.7 15 votes
Article Rating
Zapisz
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

28 komentarzy
Najstarszy
Najnowszy Najwyżej Oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
yup
yup
3 lat temu

Chyba jego wschodni kraniec kończy się we Lwowie? 🙂 Z kolei zachodni w okolicach Kraśnika

Agnieszka
Agnieszka
3 lat temu

I jjeszcze Kamieniołom w Józefowie z wieą widokową..
Szczebrzeszyn ze swoim chrząszczem/ świerszczem i odbywającym się w sierpniu Festiwalem Stolica Języka Polskiego..

globtroterek
3 lat temu

Roztocze jest piękne. Nie wszyscy Polacy znają to piękne miejsce, polecamy również

Barbara
2 lat temu
Reply to  globtroterek

Polecam również, byłam tam z rodzinką 2 tygodnie temu. Pogoda się udała, więc to się ceni!

Daniel
3 lat temu

Jeszcze nie miałem okazji być na Roztoczu, ale po tym artykule już wiem, że to powinien być punkt obowiązkowy każdej wycieczki szkolnej 🙂

Kasia
2 lat temu

Piękne zdjęcia 🙂 Ostatnio byłam na wycieczce rowerowej w Zalewie w Majdanie z moimi dziewczynkami i bardzo nam się podobało ! 🙂

Kuba i Weronika
2 lat temu

Mega, Mega, Mega dużo konkretnej treści! Dziękujemy, bo teraz taka treść jest potrzebna – prawdopodobnie podróże po Polsce będą w tym sezonie turystycznym bardzo popularne ze względu na sytuację… Dobrze mieć taki przewodnik, może wpadnimy naszym kamperem na weekend właśnie tam : )

MonikaL
MonikaL
2 lat temu

Cudne zdjęcia, jak z bajki… 🙂

Hardy
2 lat temu

Wiele atrakcji opisanych dla dorosłych, dzieci. Trasy rowerowe Roztocza co dla mnie dość istotne bo kocham wypoczywać na rowerze w otoczeniu malowniczym miejsc 😉

Marcin
2 lat temu

Roztocze to mój ulubiony region.Muszę tam przynajmniej raz w miesiącu zajrzeć 🙂

karo
karo
2 lat temu

Fajny artykuł. Szkoda tylko, że nie wspomniałeś o Józefowie – Rowerowej Stolicy Roztocza.

zalajkowane
2 lat temu

Zwierzyniec jest piękny, ale największe wrażenie robią chyba jednak Szumy nad Tanwią. Btw. w tym roku jest już więcej wody w stawach Echo 🙂

Daniela
1 rok temu

Roztocze jak sam autor wspomina jest przepiękne! Byłam na wypoczynku już kilka razy i chętnie tam wrócę. Cisza i spokój to coś co kocham najbardziej.

Bliskons.pl
1 rok temu

Roztocze. Wiele słyszałem o tej krainie. Mam nadzieję, że się tam kiedy wybiorę.

Bartek
1 rok temu

Bardzo ciekawy regin polski. Dzieki za wyczerpujący opis.

Monika
Monika
1 rok temu

Świetny artykuł!

Maja
1 rok temu

właśnie szukałam inspiracji na odwiedzenie nowego miejsca w Polsce, i TO JEST TO

Marta
Marta
1 rok temu

Wyjątkowo ciekawe opisy, zdjęcia i bardzo cenne praktyczne informacje; z większości skorzystałam, planując pierwszą podróż na wschód Polski. Na Roztoczu byłyśmy za krótko, ale wszystko przed nami za rok. Niezapomniane przeżycia. Dziękujemy!!!

Wiktor
1 rok temu

Poznałem Roztocze dzięki biegom UltraRoztocze. Musze przyznać, że pustka na szlakach, nawet tych „najpopularniejszych”, nawet w środku sezonu jest niesamowita. Do tego te puste, płaskie, proste drogi. Dla kogoś kto mieszka np. na Podhalu to jest to niewątpliwie atrakcja 🙂

trackback

[…] ręki. Nie brakuje też chętnych aby je eksplorować. Napisałem o tych miejscach osobny artykuł. Jednak najlepszym pomysłem jest odwiedzenie Roztocza Środkowego poza szczytem sezonu, aby […]

Olek
1 rok temu

Piękne miejsca, bardzo ciekawy wpis

trackback

[…] np. z Łęcznej do Zawieprzyc. Piękna trasa !Jeśli wybieracie się do Roztocza – artykuł o Roztoczu – polecam trasę z Obroczy do […]

Italiano
11 miesięcy temu

Roztocze to chyba jedno z najbardziej niedocenianych regionów Polski. A szkoda, bo to magiczne miejsce! Dobrze, że powstał ten tekst. To moje rodzinne strony i jak tylko mogę to do nich wracam.

Grzegorz
Grzegorz
11 miesięcy temu

Mieszkam na obrzeżach Roztocza,ale taka cisza,spokój,brak tłumów jest tylko tutaj. Serdecznie zapraszamy do naszej małej ojczyzny.

Weekend w SPA
11 miesięcy temu

Hej! Chciałabym w tym roku pierwszy raz zorganizować sobie wyjazd na wakacje samodzielnie, bez pośrednictwa biura podróży – macie odnośnie tego jakieś złote rady? Jak wygląda kwestia ubezpieczenia na takich wyjazdach, na co należy zwrócić uwagę? Czy tego typu wyjazd rzeczywiście wychodzi często o wiele taniej, niż podróżowanie z biurem? Interesuje mnie głównie Grecja, w której jeszcze nigdy nie byłam, więc będę również wdzięczna za wszelkie polecenia, niezależnie czy to hotel, restauracja, najlepsza plaża czy lokalne atrakcje i godne uwagi wycieczki.

Czy moze jednak wybrać się z biurem i na jakieś wakacje w Polsce?

AleksMajews
AleksMajews
7 miesięcy temu

Bardzo ciekawy i szczegółowy wpis. Byłam na Roztoczu i odwiedziłam Zwierzyniec – piękne, urokliwe miasteczko! Pyszne lody i gofry. Można odpocząć od zgiełku miast, pospacerować, jest też wiele ciekawych miejsc do pozwiedzania. Polecam Ośrodek Edukacyjno – Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego i Przytulisko krasnoludków! A ze spływów korzystaliśmy w Obroczy https://marco-canoe.pl/ krajobrazy po drodze przepiękne, a kajaki nowe, tak, że zadowoleni byliśmy bardzo z całego pobytu, polecam.

Last edited 7 miesięcy temu by AleksMajews
Nikola
6 miesięcy temu

Ja polecam Zwierzyniec, choć nie mam konkretnych noclegów do polecenia. Blisko do Zamościa, różnych zalewów, możliwość spływów kajakowych i takich typowych atrakcji w stylu rowery. Super miasteczko. Od 8 do 15 sierpnia organizują Letnią Akademię Filmową, do tego tuż obok jest Szczebrzeszyn, gdzie od 1 sierpnia zaczyna się Festiwal „Stolica Języka Polskiego”.