Jak planować podróż ?

Jak planować podróż

 

Jak się zabrać do planowania tanich podróży?

Na początku wyjaśnię, że są to sposoby, z których sam korzystam lub korzystali moi znajomi podróżnicy. Znajdziecie się moje subiektywne opinie, ale oparte na sprawdzonych rozwiązaniach.
Warto zauważyć, że większość z opisanych poniżej porad bazuje na przyjęciu, że jesteśmy gotowi w miarę szybko podjąć decyzję o wyjeździe. W dzisiejszych czasach kiedy informacje przekazywane są w mgnieniu oka, obowiązuje zasada: „Kto pierwszy ten lepszy” Przewoźnik tak jak i hotelarz czy inna firma proponująca promocyjne ceny nie da możliwości skorzystania z niej wszystkim, tylko zazwyczaj kilku pierwszym osobom.

Oto garść praktycznych informacji:

LOTY:

W większość przypadków opieram się na „gotowcach” wyszukanych i wrzuconych przez innych podróżników na takie strony jak:

www.fly4free.pl
www.loter.pl
www.mlecznepodroze.pl

To są moje 4 główne strony, które odwiedzam codziennie i które, co jeszcze ważniejsze subskrybuję oraz obserwuję ich funpaga’e na Facebooku

oraz zagraniczny ale niezwykle przydatne:
www.holidaypirates.com
www.pelikan.cz

Od pewnego czasu korzystam również ze świetnej, polskojęzycznej strony Azair.

Jest to dobre rozwiązanie dla tych, który sporo latają. Aplikacja jest bardzo prosta i co ważne wyszukuje po zadanych oczekiwanych parametrów oferty ok. 44 przewoźników. Jego zaletą jest możliwość zadania bardzo przydatnych zapytań, np. z Polski (dowolne lotnisko) do Gdziekolwiek. Jeśli więc w danym czasie macie trochę czasu, ale niesprecyzowany kierunek, jest to dobre narzędzie do wyszukiwania. Jedna z ciekawych opcje jest również możliwość zaznaczenia „Nie mam nic przeciwko nocowaniu na lotnisku”, co pozwala na szerszy obszar wyszukiwań o wyloty następnego dnia.

Narzędziem używanym przez bardziej zaawansowanych użytkowników jest Matrix dostępny pod adresem:
www.matrix.itasoftware.com

Ten zaawansowany system wyszukiwania okazuje się niezbędnym narzędziem do tras klasycznymi liniami lotniczymi. Każdy kasjer lotniczy przyzna, że dobra znajomość kilku zaawansowanych zasad korzystania z aplikacji może przynieść duże oszczędności kwotowe w znalezionej cenie przelotu.

TRANSPORT NAZIEMNY:

Od czasu pojawiania się Polskiego Busa jak grzyby po deszczu zaczęły wojować na naszym rynku oferty przejazdów już nawet od 1 zł. Przykłady? Przewoźnik www.neobus.pl ,www.muszkieter.pl , www.simpleexpress.eu (od 12 zł), czy kolejowy Interregio.

Jestem pewien, że przy odrobinie chęci można ułożyć ciekawą siatkę połączeń po Polsce i nawet na granicę (szczególnie Berlin, Praga, Wiedeń) za niewielkie pieniądze. Zapisując się np. na newsletter Flixbus, rekomenduję podjęcie szybkiej decyzji, kiedy otrzymacie informacje o wrzuceniu do systemu rezerwacyjnego kolejnej puli biletów na następny odblokowany okres rezerwacji.

NOCLEGI:

Tu mamy bardzo szerokie pole wyboru.
Pomocne są na pewno portale służące do wyszukiwania noclegów. Najbardziej sensownym w moim odczuciu jest hotelscombined, który można nazwać prawdziwa multiwyszukiwarką. Łączy w sobie jednoczesne wyszukiwanie na takich dużych portalach jak Booking.com, Experia, Agoda, Hotels.com, Venere, Hostelbookers itp.
Korzystam również z hostelsclub.com

Prawda jest jednak taka, że jednym z najlepszych sposobów na nocleg jest portal couchsurfing.com (CS). Warto jednak podkreślić, że nie należy traktować tego portalu jako tylko i wyłącznie spania za free. Jest to społeczność ludzi, dla których zazwyczaj podróże to styl życia, bardzo otwartych na poznawanie nowych ludzi. Rejestrując się na CS warto zadbać o dokładny opis swojego profilu. Na pewno chętniej każdy z nas przenocuje lub oprowadzi po swoim rodzinnym mieście ciekawą osobę, która ma coś sobą do zaoferowania w sensie niematerialnym. Kogoś, kto poszerzy nasze horyzonty.
Odpowiednikiem CS dla podróżujących rowerami jest pl.warmshowers.org zrzeszająca prawie 40 tys. użytkowników, w tym niemalże 23 tys. aktywnych gospodarzy. Z czasem jednak powoli traci na popularności.

Jakiś czas temu pojawiły się dodatkowe ciekawe rozwiązania w postaci dwóch stron internetowych. Mam na myśli Airbnb oraz tożsame Wimdu czy nawet 9flats. Jeśli chcecie uzyskać 100 zł na nocleg z Airbnb, a nie korzystaliście jeszcze z tej zniżki skorzystajcie z mojego polecenia. Zniżkę i jej warunki znajdziesz TUTAJ. Na prawdę warto. Sam z niej korzystałem za pierwszym razem. Działają one na podobnej zasadzie. Jest to portal pośredniczący w wynajmie całych mieszkań lub pokoi od osób prywatnych. 

W kilku przypadkach warto wziąć pod uwagę nocowanie na lotnisku. Jest tak szczególnie wtedy, kiedy udało nam się znaleźć składak lotów szczególnie nas interesujący, ale wylot na kolejny jego odcinek albo jest za krótki między przylotem z jednego miejsca na drugi, albo jest w nocy a wylot z samego rana.
Podróżnicy, którzy już korzystali nie raz z takiej formy noclegu wiedzą, że nie jest to nic bardzo hardcore’owego.
Praktyczne porady znajdziecie na Sleeping in airports

 

KSIĄŻKI I INNE PUBLIKACJE:

Na rynku mamy do dyspozycji bardzo dużo publikacji dotyczących podroży, zarówno takich, które są poradnikami, oraz tych, które zawierają relacje z odbytych podróży. Poniżej znajdziecie te pozycje, które miałem okazje przeczytać i serdecznie je polecam:

„Heban” Ryszard Kapuściński ( to już klasyka)

„Paragon z podróży. Poradnik taniego podróżowania” – Patryk Świątek, Bartłomiej Szaro
„Sztuka Podróżowania” Pałkiewicz Jacek
„Przekroczyć horyzont” Martyna Wojciechowska
„Prowadził nas los” – Kinga i Chopin ( o 5-letniej wyprawie autostopowej po świecie 2 podróżników)
” Wspaniałe podróże na każda kieszeń” Tadeusz Chudecki
” Busem przez świat ” Karol Lewandowski ( dla tych których fascynuje podróżowanie z paczka znajomych busem po świecie)
„126 dni na kanapie. Motocyklem dookoła świata.” Tomasz Gorazdowski
i serie książek podróżniczych Wojciecha Cejrowskiego, Beaty Pawlikowskiej.

FILMY:

” Wszystko za życie” (Into the Wild) reż: Sean Penn
” 7 lat w Tybecie” reż: Jean-Jacques Annaud
” W chmurach” reż: Jason Reitman
” Spotkania na krańcach świata” reż: Werner Herzog
” Jedz, módl się , kochaj” reż: Ryan Murphy

Dodatkowe rady:

Jeśli to tylko możliwe warto zaprzyjaźnić się z innymi ludźmi, dla których podróżowanie jest pasją. Świetną okazję do tego stwarzają lokalne spotkania Couch Surfingu w Twoim mieście. W każdym większym mieście takie spotkania się odbywają regularnie.

Bardzo pozytywne są również spotkania, na których występują prelegenci opowiadający o swoich wojażach. Są okazją do nakręcenia się na własne podróże i zdobycia praktycznych informacji. Sam korzystam z Kontynenty- Lubelskie Spotkania Podróżnicze i bardzo je sobie cenię.

5 1 vote
Article Rating
Zapisz
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Najstarszy
Najnowszy Najwyżej Oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek
Wojtek
1 rok temu

Cześć, przeszukałem wiele poradników o podróżach, gdyż sam podróżuję i zostałem w ramach działań employer brendingowych mojego pracodawcy poproszony o poprowadzenie miniwykładu nt. samodzielnego organizowania podróży. Przejrzałem kilkanaście poradników i ten jest najlepszy. Same konkretny, żadnego zbędnego piśmiennictwa. Choć sam już wypracowałem swoje sposoby na tanie podróżowanie, to znalazłem tutaj kilka nowości dla mnie. Dziękuję!