co zwiedzić w wenecji co zobaczyć blog podrożniczy

Termin: 31.01-04.02.2023 r

Koszty:

 • Lot Katowice-Wenecja Marco Polo- Katowice w obie strony (Ryanair, bagaż podręczny) 112 zł
 • Autobus lotniskowy w obie strony 18 € / 85 zł
 • Nocleg w Hostelu Anda w Mestre 392 zł/4 noce
 • Podatek za pobyt w Wenecji (płatny w miejscu noclegu) 5,20 €/25 zł
 • 72-godzinny bilet na transport w Wenecji – 45 € / 215 zł
 • Pociąg Mestre- Wenecja 1,45€ za przejazd x8, ok 10 €/pobyt / 47 zł
 • Wstęp do Bazyliki i muzeów 132 zł
 • Zakupy spożywcze i jedzenie 835 zł

Suma kosztów: ok. 1940 zł

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy więcej zabytków wartych zobaczenia na własne oczy ma Rzym i Watykan czy Wenecja. Pierwszy raz miałem okazję odwiedzić stolicę regionu Veneto tuż po przeczytaniu ostatniej książki mojego ulubionego pisarza, Dana Browna pt. „Inferno”. Był to więc dodatkowy powód, aby zobaczyć opisywane w książce miejsca, tym bardziej, że kulminacyjna część opisywanej tam historii dzieje się właśnie w Wenecji. Okazało się jednak, że powodów, dla których warto tu przyjechać jest zdecydowanie więcej. Ze swojej strony zachęcam Was do odwiedzenia Wenecji w miarę możliwości poza sezonem, jeśli chcecie zadbać o swój komfort zwiedzania i portfel. Okres wakacyjny to gwarancja rzeki turystów przemierzających tę część Włoch. Nie sprzyja to czerpaniu przyjemności obcowania z pięknem tego miejsca. Trudniej też o znalezienie miejsca noclegowego w rozsądnej cenie. Poniższa relacja to w rzeczywistości połączenie dwóch podróży, które odbyłem w lutym 2023 roku i kilka lat wcześniej.

santa lucia wenecja kanał actv vaporetto most zwiedzanie włochy

rejs gondolą w wenecji ile to kosztuje

Ile czasu spędzić w Wenecji?

Zanim zaczniemy zwiedzanie Wenecji najlepiej jest zdecydować ile mamy czasu do dyspozycji. Moim zdaniem minumum to 3 dni, choć ja spędziłem tam 5 dni i nadal nie udało mi się zobaczyć wszystkiego co chciałem. Wenecja nie należy do miejsc, które należy przyjmować na szybko. Wręcz przeciwnie, cała przyjemność w powolnym spacerze, co raz gubiąc się w kolejnych uliczkach, odkrywając te mniej turystyczne zakamarki. Laguna Wenecka potrafi być piękna za dnia, jak i magicznie podświetlona po zmroku. W okresie jesienno-zimowym można też spodziewać się tu od czasu do czasu porannych mgieł, które nadają dodatkowo niesamowitego klimatu temu miejscu.

wenecja mgły poranne jezień zima co zwiedzić

wenecja poza szczytem sezonu zimą zwiedzanie blog podróżniczy

Gdzie nocować w Wenecji?

Używając tu słowa „Wenecja” mam na myśli nie tylko największą część Laguny Weneckiej, ale również jej okolice, szczególnie pobliskie Mestre. Nie bez powodu jest ona często wybierana na miejsce noclegu ze względu na niższe ceny przy zachowaniu niewielkiej odległości od najciekawszych atrakcji turystycznych tej części Włoch.

Wybór najlepszego miejsca na pobyt zależny jest od tego, co będzie Waszym priorytetem. W moim przypadku były to: cena, lokalizacja, opinie, możliwość przygotowania w razie potrzeby posiłków i ewentualnego wykupienia śniadań. Wszystkie te warunki spełnił idealnie Anda Venice Hostel.

anda hostel wenecja nocleg wenecja

Lokalizacja idealna, zaledwie 5 minut od dworca kolejowego w Mestre, przystępne ceny, dobrze wyposażona kuchnia. Przy tym bardzo dobre opinie 8,9/10. Już po moim pobycie mogę śmiało polecić Wam to miejsce. Spędziłem tam 4 noce, wykupiłem dodatkowo śniadania za 8 €/dzień. Wieczorem można w barze na dole kupić smaczną, wypiekaną ma miejscu pizzę, sprzedawaną na kawałki w cenie od 3-5,5 € lub codziennie o 19:15 i 20:30 makaron z sosem za 6 €. Tuż obok znajduję się świetne i tanie restauracje chińskie, z których najbardziej polecam Wam Ristorante Cinese Delizie. Obok restauracji jest całkiem dobrze wyposażony sklep spożywczy Ali.

Booking.com

W przypadku, gdyby jednak zależało Wam bardzo na noclegu w samej Wenecji możecie wziąć pod uwagę apartament Veneziacentopercento Rooms. Położony kilkanaście minut pieszo od Placu św. Marka. Ma również dobre opinie i w porównaniu do pierwszej mojej rekomendacji, daje większe poczucie prywatności.

Uczciwie chciałem też wyjaśnić, że kiedy zdecydujesz się na zarezerwowanie noclegu poprzez poniższy baner, otrzymam niewielką prowizję od portalu Booking.com, co przyczyni się do pozyskania środków na moje kolejne podróże i możliwość prezentowania nowych, ciekawych miejsc na blogu i w social mediach. Jest to świetny sposób na bezkosztowe wyrażenie docenienia pracy jaką wykonuję dla swoich czytelników. Stawiam na transparentność i uczciwość wobec moich odbiorców, stąd to wyjaśnienie. Oczywiście rezerwacja noclegu przez poniższy link w banerze lub widget nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla Ciebie.

nocleg w rydze gdzie nocować ryga łotwa

Jak dojechać z lotniska Marco Polo do Wenecji i Mestre?

Do dyspozycji mamy co najmniej trzy podstawowe sposoby:

 • Najtańszy – po wyjściu z lotniska musimy się jeszcze przejść 15 minut pieszo na przystanek Trestina Tessera i wsiąść do autobusu nr. 15, który jedzie do Mestre lub nr. 5, który kończy swoją trasę w Wenecji. Cena biletu na taki przejazd jest zależna od sposobu/miejsca  jego zakupu i wynosi 1,5 € w przypadku zakupu w aplikacji AVM Venezia na smartfonie lub w kiosku albo 3 €  u kierowcy. Informacja potwierdzona u Przemka. Czas przejazdu z Trestina Tessera do Mestre autobusem nr. 15 wynosi ok. 20 minut, z kolei do Wenecji autobusem nr. 5 dojedziemy w 25 minut.
 • Wygodny – po wyjściu z lotniska kierujcie się prosto przez przejście dla pieszych i w prawo do przystanku autobusowego. Możecie zakupić w tamtejszym automacie bilet na autobus lotniskowy, choć w rzeczywistości to te same autobusy nr. 15 i 5, wspomniane powyżej. Kiedy wsiadamy do nich na tym przystanku, płacimy znacznie więcej, ponieważ to inna strefa. Bilet w jedną stronę do Mestre lub Wenecji kosztuje 10 €, w obie strony 18 €. Pamiętajcie, aby go skasować w kasowniku obok automatu biletowego. Porównując do wersji najtańszego przejazdu (powyżej) tutaj zapłacimy 15 € więcej za podróż w obie strony. Czas przejazdu z lotniska Marco Polo do Mestre autobusem nr. 15 wynosi ok. 35 minut, do Wenecji z lotniska autobusem nr. 5 dojedziemy w 45 minut.
 • Drogą wodną – dotyczy połączenia drogą wodną z Murano i Lido oraz Wenecją tramwajem wodnym obsługiwanym przez firmę Alilaguna. To najdroższa z opisywanych tu opcji. Bilet w jedną stronę do Wenecji  kosztuje 15 €, w obie 27 €, do Murano 8 €/15 €. Po zakupie biletu w automacie na lotnisku lub w punkcie sprzedaży biletów wystarczy kierować się niebieska linią z napisem „Water Transport”, widoczną na podłodze hali przylotów. Możecie też dokonać zakupu w automacie na przystani (zazwyczaj jest mniejsza kolejka). Poniżej zobacz na mapce jak wyglądaj schemat połączenia tramwaju wodnego z lotniska na Murano/Lido/do Wenecji. Wybierzcie to połączenie tramwajem, które zapewni Wam dotarcie jak najbliżej miejsca docelowego. Do wyboru macie całoroczne linie: niebieską i pomarańczową. Czas podróży do głównego punktu w Wenecji czyli Placu św. Marka wynosi nieco ponad godzinę.

Uwaga! W przypadku przejazdu autobusem lub pociągiem niezbędne jest skasowanie zakupionego biletu w specjalnych kasownikach znajdujących się na peronie stacji lub przystanku autobusowym.

alilaguna jak dotrzeć z lotniska marco polo do wenecji

linia niebieska alilaguna wenecja transport jak dojechać

alilaguna transport z wenecji lotnisko marco polo tramwaj wodny
źródło: alilaguna.it

Jak dojechać z lotniska Treviso do Wenecji i Mestre?

W trakcie mojej pierwszej podróży przyleciałem z Polski na lotnisko Treviso. Jak najlepiej dostać się stąd do Mestre lub Wenecji? Mamy do dyspozycji co najmniej dwa sposoby:

 • Najtaniej – Autobus/pociąg. To opcja łączona. Autobus obsługuje MobilitàDiMarca, i odjeżdża średnio co pół godziny. Z lotniska Treviso dojeżdżamy do stacji Treviso Centrale. Tutaj mamy przesiadkę na pociąg, który zabierze Was na dworzec kolejowy w Wenecji, czyli Venezia Santa Lucia. Taka opcja kosztuje 7,7 € i można ją zakupić bezpośrednio na stronie kolei włoskich, czyli Trenitalia.
 • Najwygodniej – Autobus obsługiwany przez ATVO dojeżdża do Piazzale Roma w Wenecji. Ceny biletu: 12 € w jedną stronę / 22 € w obie strony.

co warto zobaczyć w wenecji zwiedzanie wenecja

Jak dojechać z Mestre do Wenecji?

Dużo zależy od tego gdzie zatrzymaliście się w Mestre. W większości przypadków najwygodniej będzie skorzystać z połączenia kolejowego lub tramwajowego. Zobaczmy jednak jakie mamy opcje, poznajmy ich zalety i wady:

 • Pociągiem. W Mestre jest jedna stacja kolejowa, a przejazd na jedyną stację w Wenecji, czyli Venezia Santa Lucia zajmuje zaledwie 10 minut. Pociągi kursują na tej trasie średnio co kilka/kilkanaście minut. Bilet kosztuje 1,45 € i można go kupić zarówno w automatach biletowych (wewnątrz stacji sa największe kolejki, na peronie nieco mniejsze), punkcie obsługi lub przez aplikację AVM Venezia. Wersje drukowane biletu należy koniecznie skasować przed wejściem do pociągu. Kasowniki znajdują się na peronach. Po włożeniu biletu upewnij się, że zapaliło się zielone światło na kasowniku, potwierdzające poprawne skasowanie. Składy są bardzo wygodne, wiele z nich posiada również toaletę. Przy niektórych siedzeniach dostępne są również gniazdka elektryczne. Na stacji Venezia Santa Lucia jest ponad 20 torów, dlatego przed zakupem w automacie biletu powrotnego upewnij się czy zdążysz zapłacić, wydrukować, skasować i dotrzeć do dalej położonych peronów przed odjazdem pociągu. Czasami lepiej kupić bilet na pociąg, który odjeżdża za 10 minut niż za 2 minuty 🙂
 • Tramwajem translohr (poruszającym się po drodze). Ciekawe rozwiązanie transportowe, z którym nie spotkałem się nigdy wcześniej. Jest to nietypowe połączenie środka transportu, który porusza się na gumowych oponach jak zwykły autobus, jednak oprócz tego, jest prowadzony za pomocą pojedynczej szyny umieszczonej w jezdni. Zasilany z sieci trakcyjnej nad torem (drugi biegun stanowi szyna). Bilet na jednorazowy przejazd takim tramwajem kosztuje 1,5 €. Do dyspozycji mamy linie T1 i T2. Obie dojeżdżają do Piazzale Roma w Wenecji. Należy jednak pamiętać, że w tramwajach wodnych vaporetto te bilety 75-minutowe nie są honorowane, a obowiązują w nich te, które kosztują 9,5 €.
 • Autobus. Obecnie najrzadziej wybierana opcja transportu. W porównaniu do dwóch poprzednich jest mniej pewny pod względem punktualności a i wygoda tego rodzaju przejazdu jest najmniejsza. Jego zaletą jest jednak możliwość dojechania w miejsca, do których nie dojeżdża pociąg czy tramwaj, może być to szczególnie warte rozważenia dla tych, którzy mają miejsce noclegu w Mestre blisko przystanku autobusowego linii 2 i 6. Koszt biletu na jeden przejazd wynosi również 1,5 €.

trenitalia pociąg włochy wenecja dojazd z mestre do wenecji dojazd z lotniska marco polo

Jak poruszać się po Wenecji / Lagunie Weneckiej?

W przypadku kilkudniowej podróży proponuję Wam jednak zakup czasowego biletu na transport oparty na tramwaje wodne, vaporetto. Ja pierwszego dnia zwiedzałem Wenecję na piechotę i również Wam polecam rozpoczęcie zwiedzania w ten sposób. Niezależnie od tego, czy zrobicie podobnie, bardzo zachęcam Was do korzystania z aplikacji Google Maps. Cały obszar laguny w GM podpięty jest do systemu komunikacji miejskiej, co dodatkowo ułatwia sprawne przemieszczanie się po Wenecji i jej okolicy. W kolejnych dniach, dla wygody i lepszego wykorzystania czasu lepiej zaopatrzyć się we wspomniane bilety. Możecie je kupić w automatach, zlokalizowanych przy większości przystanków vaporetto lub w kasach biletowych obsługiwanych obok najbardziej turystycznych miejsc a także przez aplikację na smartfony AVM Venezia.

W sprzedaży dostępne są następujące rodzaje biletów:

 • Ważny przez 75 minut od pierwszego przyłożenia do czytnika 9,5 €;
 • Ważny przez 24 godziny od pierwszego przyłożenia do czytnika 25 €;
 • Ważny przez 48 godzin od pierwszego przyłożenia do czytnika 35 €;
 • Ważny przez 72 godzin od pierwszego przyłożenia do czytnika 45 €;
 • Ważny przez 7 dni od pierwszego przyłożenia do czytnika 65 €.

Dzieci do 6 roku życia korzystają z komunikacji miejskiej w Wenecji bezpłatnie.

Uwaga! Bilety czasowe nie obowiązują na tramwaje wodne Alilaguna łączące Lagunę Wenecką z lotniskiem Marco Polo.

Bardzo ważne! Przed każdym wejściem na przystanek tramwaju wodnego vaporetto należy obowiązkowo przyłożyć bilet do czytnika, niezależnie od tego czy znajdują się tam bramki, czy jest swobodne przejście. Kara za brak ważnego biletu oraz brak skasowania go wynosi nawet 50 €.

przystanki vaporetto tramwaje wodne w wenecji

tramwaje wodne vaporetto wenecja transport 1

Opłata za wstęp na teren Wenecji

Władze Wenecji już jakiś czas temu zapowiadały wprowadzenie specjalnej opłaty za wstęp na jej teren. Ma to na celu uzupełnienie strat wynikających z tego, że duża część turystów odwiedza Wenecję tylko na jeden dzień, nie korzystając z noclegów czy innych usług (może z wyjątkiem restauracji i drobnych zakupów). Z kolei Ci, którzy przyjeżdżają tu na kilka dni często wybierają nocleg w pobliskim Mestre. Wszystkie osoby, z wyjątkiem tych, które nocują w Wenecji mają być w niedalekiej przyszłości obciążane dodatkową opłatą 3-10 €, a kwota ta ma zależeć od aktualnej ilości turystów. Na dzień 22.02.2023 r. takiej opłaty jeszcze się nie pobiera, ale to zapewne tylko kwestia czasu.

co warto zobaczyć włochy veneto kanały most zwiedzanie urlop gdzie na wakacje

Ile kosztuje rejs Gondolą w Wenecji?

Miasto zadbało o to, aby na terenie całej Wenecji obowiązywał jeden cennik. Oznacza to, że niezależnie od tego gdzie wsiądziecie do gondoli, zapłacicie tyle samo, płacąc za czas spędzony na rejsie. Warto więc przynajmniej wybrać taką trasę, która będzie najbardziej malownicza. Mimo stałych stawek, niektórzy gondolierzy skłonni są do negocjacji tych cen. Nie jest to legalne i nie zachęcam do tego, daję Wam jednak znać jak wygląda rzeczywistość. A jak kształtują się oficjalne ceny rejsów gondolą?

 • 30 minutowy rejs gondolą 80 € (np. ze Stazio Salute do Stazio Bauer), lub 100 €  po zmroku (w godzinach 19:00 – 8:00);
 • 45 minutowy rejs gondolą 120 €;
 • 60 minutowy rejs gondolą 160 € (np. ze Stazio Salute do Stazio S.Marco).

relacja z wenecji instargam blog podróżniczy

Tani rejs gondolą za 2 € w Wenecji

Dla tych z Was, którzy chcieliby spędzić choć jeden dzień na spacerze po Wenecji polecam skorzystanie z jednej z poniższych przepraw przez kanał na pokładzie gondoli. Trwa to dosłownie kilka minut i służy bardziej szybszemu pokonywaniu trasy w miejscach, gdzie brakuje blisko mostów. Przy okazji można poczuć przyjemne bujanie, charakterystyczne dla tego środka transportu. Płatność gotówką, najlepiej mieć odliczoną kwotę. Co ciekawe, wyznaczając trasę pieszą w Google Maps aplikacja często zasugeruje skorzystanie z takiej przeprawy, jeśli znacznie skróci to dotarcie do celu. Zobaczycie wówczas na mapie przerywaną linię na kanale. Poniżej znajdziecie miejsca przepraw gondolą oraz godziny, kiedy są dostępne dla turystów i mieszkańców. Zwróćcie proszę uwagę, że część z nich działa tylko do wczesnych godzin popołudniowych:

 • Santa Sofia – 7.30 do 19.30 (7.30-18.30 zimą);
 • Santa Marcula – 8.30 – 13.30;
 • S.Tomà – 7.30 do 19.30 (7:30-18.30 zimą);
 • Dogana – w dni robocze i święta 9.00 – 14.00;
 • San Samuele – 8.30 – 13.30;
 • Santa Maria del Giglio – w dni robocze i święta 9.00 – 18.00 (9.00-17.00 zimą);
 • Carbon – 8.00 do 13.00;

co zwiedzić w wenecji gondole canal grande włochy veneto blog podróżniczy

Gdzie robić zakupy spożywcze w Wenecji?

To nie jest wcale takie oczywiste pytanie, ponieważ na Lagunie Weneckiej nie ma aż tak dużo sklepów należących do tanich sieciówek. Proponuję Wam wpisanie w Google Maps nazw poniższych sieci sklepów: Coop (największy wybór i chyba jednak najlepsze ceny), Conad, Despar (w pięknym budynku Teatro Italia).

Gdzie wypłacić gotówkę z bankomatu w Wenecji bez prowizji?

W większości miejsc, które będziemy odwiedzać można płacić kartą płatniczą. Uważam jednak, że warto mieć przy sobie również trochę gotówki, którą będziemy mogli zapłacić za niewielkie zakupy lub usługi (przeprawa gondolą, toaleta publiczna itp.). W takim przypadku polecam Wam wypłatę w jednym z bankomatów, ale tylko tych, które nie pobierają dodatkowej prowizji. Niestety w Wenecji większość z nich to urządzenia należące do sieci Euronet, która nawet wynajmuje niewielkie lokale, aby w nich wstawiać swój sprzęt. Możecie więc ominąć te koszty (upewnijcie się przed wypłatą czy nie ma komunikatu na ekranie o opłatach, bo to może się z czasem zmienić!) wypłacając w jednym z bankomatów obsługiwanych przez:

 • Antonveneta Monte dei Aschi di Siena
 • Banco San Marco
 • Banca Popolare di Novara
 • Banca Popolare di Sondio
 • Credit Agricole
 • Sparkasse Cassa di Risparmio
 • Unicredit

zwiedzanie wenecji co zobaczyć blog podróżniczy most kościół budynki

Problemy Wenecji

Przed dotarciem do Włoch miałem okazję obejrzeć ciekawy dokument w telewizji na temat problemów, z jakimi mierzy się region Veneto. W świadomości wielu z nas głównym zagrożeniem są tu powodzie, „acqua alta”, w związku z którymi stworzono system ochrony o nazwie MOSE (Eksperymentalny Moduł Elektromechaniczny), składający się z 78 ruchomych śluz. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie problemu. Na drugim biegunie wyzwań znajduje się wyludnianie rodowitych mieszkańców. Ma to związek głównie ze zwiększonym ruchem turystycznym jak i masowym wykupowaniu lokali na cele związane z turystyką (głównie guesthousy i hotele). Kiedy więc będziecie decydowali o terminie Waszej wizyty w Wenecji, warto pamiętać, że najlepiej to zrobić poza sezonem, aby nie dokładać dodatkowo swojego negatywnego wkładu w rozwijanie wspomnianego problemu. Jednym ze sposobów jest rownież wybieranie miejsc noclegowych poza Wenecją, np. w Mestre.

zwiedzanie wenecji gondola restauracja architektura co zobaczyć blog podróżniczy poza sezonem

Zwiedzanie Wenecji – atrakcje turystyczne

Pierwszy dzień postanowiłem spędzić na niespiesznym spacerze, nie określając z góry żadnej konkretnej trasy. Chciałem poczuć klimat miasta w jego różnych odsłonach, zobaczyć nie tylko najważniejsze zabytki Wenecji, ale również te mniej turystyczne lokalizacje, podejrzeć jak żyją zwykli Wenecjanie. Przyleciałem tu pod koniec stycznia i wróciłem 4 lutego, w dniu, kiedy w Wenecji rozpoczynał się Karnawał. Z powodów opisywanych powyżej nie chciałem współtworzyć ogromnego tłumu ludzi w tym czasie zwiększonego ruchu turystycznego. Pozwoliło mi to również w większym niż w szczycie sezonu zakresie cieszyć się mniejszą ilością turystów.  A jak wyglądało moje zwiedzanie Wenecji?

Most Rialto (Ponte di Rialto)

Tu właśnie tutaj rozpoczyna się film „Kupiec wenecki” z 2004 roku z Alem Pacino w roli głównej. Podobnie jak wiele innych , popularnych turystycznie miejsc w Wenecji, zobaczycie go również w filmie „Turysta”, w którym zagrali Angelina Jolie i Johnny Depp. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów i jednocześnie symboli miasta. Pierwszy most w dzielnicy Rialto był prowizorycznie ułożony na barkach. Z czasem zastąpiono istniejącą konstrukcję mostem umiejscowionym na palach. Rialto było dawniej dzielnicą strategiczną ze względu na rozwinięty handel i produkcję uzbrojenia dla okrętów wojennych. W pobliżu znajdowała się stara mennica od której most wziął swą pierwszą nazwę, Ponte della Moneta. Około połowy XIII wieku wzniesiono most drewniany, składający się z dwóch ramp bocznych łączących ruchomą część środkową, którą w razie potrzeby można było podnieść w celu ułatwienia tranzytu statków.

Most Rialto (Ponte di Rialto) wenecja zwiedzanie

Obecnie, po wielu modyfikacjach, ma 48 metrów długości i jest szeroki na 22 metry. Wsparty jest na jednym łuku, mającym 28 m rozpiętości. Łuk z kolei wspiera się z każdej strony na 6 tysiącach! dębowych pali, wbitych dla jego wzmocnienia w dno kanału. Przypomnijcie sobie tę informację w trakcie zwiedzania Mostu Rialto. Przez środek mostu prowadzą schody,  obudowane po obu stronach sklepami jubilerskimi i z pamiątkami. Warto przyjść tu zarówno za dnia jak i tuż przed zachodem słońca. Mimo wielu turystów panorama na zachodzące nad kanałem słońce jest wręcz magiczna. Przy tej okazji bardzo zachęcam Was do poświęcenia nieco czasu na podziwianie Wenecji z perspektywy kanału, w trakcie rejsu jednym z vaporetto, np. nr. 1 lub 2 i podziwiania pięknie oświetlonych budynków.

Most Rialto (Ponte di Rialto) wenecja zwiedzanie zachód słońca

Plac św. Marka (Piazza San Marco)

W szczycie sezonu możesz się tu spodziewać dużej ilości turystów. Większość budowli znajdujących się wokół placu została zbudowana w XVI wieku. Dawniej plac zajmował o wiele mniejszy obszar w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki. Co ciekawe przez teren obecnego placu przepływał jeden z kanałów weneckich. Plac od samego początku był miejscem wielu ważnych wydarzeń i uroczystości, np. tzw. „zaślubin z morzem”. Napoleon Bonaparte był zachwycony architekturą placu św. Marka. Polecił wybudować skrzydło zamykające zabudowę placu i uznał go za najpiękniejszy salon Europy. W podcieniach budynków Prokuracji znajdują się liczne kawiarnie, wśród których najsłynniejszą i jednocześnie najstarszą we Włoszech jest z pewnością Caffe Florian. Pewnie zauważycie na placu obecność podestów ułożonych jedne na drugich przed fasadą Bazyliki. Ma to związek z tym, że Plac św. Marka często jest zalewany wodą (acqua alta). Dla umożliwienia przejścia przez plac rozstawiane są właśnie te niskie platformy tworzące ciągi dla pieszych. Pojawiająca się woda w szybkim tempie rozlewa się po placu i również bardzo szybko znika podczas odpływu. Obok Placu św. Marka znajduje się równie ładna Piazzetta San Marco.

plac św.marka w wenecji dzwonnica bazylika

Dzwonnica św. Marka (Campanile di San Marco)

Dzwonnica św. Marka to wysoka na 98,6 metrów, najwyższa budowla w całej Wenecji. W swojej historii zaliczyła na tyle poważne uderzenia piorunami, że w konsekwencji na skutek ich następstw: pożarów i wad konstrukcyjnych ostatecznie zawaliła się w 1902 roku. Na szczęście została odbudowana i jak to bywa z takimi budowlami, tym razem zadbano o znacznie solidniejszą konstrukcję. Nazywana jest czasami przez Wenecjan „el paron de casa”, czyli „pan domu”. Ze względu na niepowtarzalną panoramę warto wjechać na górę windą, która jednorazowo jest w stanie zabrać nawet do 16 osób. Alternatywą dla tego punktu widokowego są pobliskie tarasy na Bazylice św. Marka. To oczywiście niższy punkt, ale również warto wziąć pod uwagę wstęp na ten taras.

 • Koszt wjazdu na kampanilę to 10 €;
 • Dzieci do 6 lat korzystają z bezpłatnego wstępu.

Dzwonnica św. Marka (Campanile di San Marco) zwiedzanie wenecji taras na bazylice

Bazylika św. Marka (Basilica di San Marco)

Jedna z najciekawszych budowli Wenecji. Wejście do środka jest płatne (patrz poniżej). Nie można wnosić większych bagaży niż te o rozmiarach 20x30x40 cm (prawie jak mały bagaż w Ryanair 😉 ). Sprawdzana jest również zawartość plecaków i toreb. Poza szczytem sezonu, np. na początku lutego, kiedy byłem jeszcze przed Karnawałem, czas oczekiwania nie był zbyt długi, ok. 10 minut. Polecam Wam zwiedzanie tuż po otwarciu lub na niedługo przed zamknięciem. Zarezerwujcie siebie co najmniej godzinę w środku, jeśli planujecie zobaczyć główną część kościoła i górną część, Muzeum Św. Marka z zewnętrznym tarasem (dodatkowo płatne). Uważam, że warto zobaczyć Plac św. Marka i jego okolice z tej perspektywy.

Ciekawostka! Zgodnie z życzeniem doży Domenico Selvo, każdy statek wenecki zobowiązany był do przywożenia darów służących ozdobie nowej świątyni. Stąd różnorodność stylistyczna wielu detali architektonicznych pochodzących z różnych miejsc i wykonanych na przestrzeni długiego czasu.

bazylika św. marka fasada zwiedzanie wenecji co zobaczyć poza sezonem turyści

Bazylika św. Marka (Basilica di San Marco)

bazylika sw marka wenecja taras

Będziecie mieli również okazję zobaczyć w Muzeum oryginały wykonanych z brązu Rumaków Lizypa, których kopie miałem okazję zobaczyć z bliska na wspomnianym tarasie. Pochodzące z niezachowanej do dziś kwadrygi (antyczny rzymski wóz dwukołowy) konie są jedynym tego typu zabytkiem zachowanym z czasów starożytności. W Muzeum możecie też podziwiać ekspozycję mozaiki czy zobaczyć dwie ciekawe makiety prezentujące obecny schemat budynku i historyczne zmiany.

W Bazylice można również odpłatnie wejść do części znajdującej się za głównym ołtarzem. To cenny zabytek jubilerskiej sztuki bizantyjskiej Złoty Ołtarz (Pala d’Oro).

Ciekawostka! Od połowy XVI wieku przez mniej więcej sto lat bazylika św. Marka była jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych w Europie. Pracowali w niej najwybitniejsi kompozytorzy, głównie flamandzcy i włoscy.

rumaki lizypa muzeum bazylika sw marka wenecja zwiedzanie

nocleg w rydze gdzie nocować ryga łotwa

Park Giardini Reali

Zwiedzanie Wenecji warto połączyć z odpoczynkiem, np. w okolicy Placu św. Marka. Ze względu na swoje położenie i niewielką powierzchnię nie zawsze będzie tu łatwo o wolną ławkę, jednak jeśli już coś się zwolni, będziecie mogli przyjemnie spędzić tu czas. Tereny zielone w tej części Veneto są wyjątkiem. Park w ostatnich latach zmienił się nie do poznania. Dodano porośnięte pergole, wygodne ławki, uprzątnięto teren. Park jest otwarty codziennie z wyjątkiem poniedziałków i wtorków w godzinach 9:00-17:00.

park przy placu sw marka wenecja tereny zielone ogród odpoczynek ławki

Taras widokowy na tarasie T Fondaco dei Tedeschi

Bezpłatny taras widokowy w najbliższej okolicy mostu Rialto. Aby z niego skorzystać należy wcześniej zarezerować wstęp przez internet. Wewnątrz budynku znajduje się ciekawe centrum handlowe. Na czwartym piętrze, przed wejściem na taras znajdują się bezpłatne toalety. W przypadku złej pogody wstęp na punkt widokowy może zostać wstrzymany. Czas przebywania na górze wynosi 15 minut, ale jest to wystarczający czas na podziwiania panoramy z tego miejsca.

taras widokowy wenecja bezpłatny
źródło: dfs.com 

Taras widokowy na tarasie T Fondaco dei Tedeschi

Targ rybny i warzywno-owocowy Rialto (Mercato di Rialto)

Do dzielnicy San Polo, w okolice słynnego mostu Rialto warto udać się z samego rana. To właśnie tutaj, podobnie jak na wielu targach na całym świecie można przyjrzeć się prawdziwemu życiu tutejszych mieszkańców, codziennie robiących tu zakupy. Widać więc starsze kobiety z wózkami na kółkach, mężczyzn wysłanych przez swoje żony po brakujące składniki na obiad czy sprzedawców świeżych ryb i innych owoców morza. To miejsce przypomina mi trochę targ w Katanii, choć ten drugi odbywa sie pod gołym niebem i na nieco większej przestrzeni. Zapach rybnych targów jest w każdym z tych miejsc taki sam, za to różnorodność smaków, które można uzyskać w wyniku przyrządzenia dań z tutejszych składników jest powalająca. Część rybna targu jest nie bez powodu oddzielona od reszty tego obszaru specjalnymi płachtami, głównie ze względu na wszechobecne tu mewy. Potrafią być wyjątkowo bezczelne i kradną wszystko co uznają za dobry posiłek. Zauważycie to z pewnością nie raz w trakcie odpoczynku na ławce przy brzegu, ponieważ te ptaki od razu zaczną się Wami bardzo interesować, a jeszcze bardziej zabraniem Wam posiłku. Bądźcie więc czujni.

Targ rybny i warzywno-owocowy Rialto (Mercato di Rialto)

Libreria Acqua Alta

To klimatyczna księgarnia w Wenecji i doskonały przykład wykorzystania ludzkiej pomysłowości do stawienia czoła wyzwaniom, jakie niosą ze sobą zjawiska naturalne (m.in. weneckie powodzie). Libreria Acqua Alta znalazła niesztampowe  sposoby radzenia sobie z przypływami i ochrony swoich księgozbiorów. W rezultacie jest wypełniona książkami, czasopismami, mapami i innymi przedmiotami piętrzącymi się w wannach, wodoodpornych pojemnikach, a nawet pełnowymiarowej gondoli. Nietypowy charakter tego miejsca nadaje głównie ta część księgarni, która znajduje się na tyłach. Zobaczycie tu stosy zniszczonych przez powodzie książek. Można się po nich wspiąć, aby zobaczyć przepływające kanałem gondole. Mnie najbardziej spodobały się sprzedawane tu piękne zakładki do książek i stylizowane na stare, pocztówki. 

 • Lokalizacja: Calle Lunga Santa Maria Formosa, 5176/b
 • Wstęp: bezpłatny

Libreria Acqua Alta zwiedzanie wenecji bezpłatne atrakcje blog podróżniczy

Bazylika Santa Maria della Salute

 To wenecka barokowa bazylika mniejsza. Zbudowana jako wotum dziękczynne po zakończeniu epidemii dżumy, która pozbawiła życia ok. 1/3 mieszkańców miasta. Została usytuowana nad Kanałem Grande obok budynku morskiej komory celnej. Kościół otacza sześć kaplic. Wstęp do bazyliki jest bezpłatny. Za dodatkową opłatą można wejść do zakrystii i zobaczyć znajdujące się tam inne dzieła Tycjana i innych artystów, m.in. “Wesele w Kanie Galilejskiej” Tintoretta.

Ciekawostka! W Wenecji w dniu 21 listopada, rokrocznie odbywa się uroczysta procesja dziękczynna za zdrowie miasta. Prowadzona jest po specjalnie przygotowanym pontonowym pomoście, z placu św. Marka przez Canal Grande do kościoła Santa Maria della Salute.

Wstęp: bezpłatny

Godziny otwarcia da turystów:

 • Poniedziałek-sobota 9.30-12.00 i 15.00-17.30;
 • Niedziela 9.30-12.00 i 15.00-17.30.

wenecja co warto zobaczyć i zwiedzić gdzie nocować gdzie jeść co jeść zabytki kościoły blog

Bazylika Santa Maria della Salute wenecja zwiedzanie blog podróżniczy kościoły bazylika mniejsza

Most Westchnień (Ponte dei Sospiri)

Kiedy pierwszy raz usłyszałem tę nazwę pomyślałem, że musi wiązać się z wyrazami zachwytu przepływających tędy turystów w gondolach. Szybko sie jednak okazało, że pochodzenie nazwy jest zdecydowanie mniej romantyczne. Wynika głównie z historycznego znaczenia i położenia tego miejsca. Most Westchnień łączy ścianę wschodnią Pałacu Dożów z budynkiem dawnego więzienia (Piombi). Smutne westchnienia (sospiri) więźniów spoglądających po raz ostatni na Wenecję w drodze do sali sądowej zostały wspomniane przez  Lorda Byrona w jednym ze jego poematów. Kilkanaście lat temu stan techniczny mostu pozostawiał wiele do życzenia. Doszło nawet do tego, że ze ścian mostu pewnego dnia odpadł jego fragment raniąc niemieckiego turystę. Z czasem Ponte dei Sospiri przeszedł remont i dziś cieszy swoim blaskiem. Most można najlepiej podziwiać z mostu Paglia.

grand canal wenecja

Zwiedzanie Murano i Burano

Już wkrótce znajdziesz tu linka kierującego do nowo tworzonego artykułu na temat zwiedzania Murano i Burano i Torcello.

Gdzie i co warto zjeść w Wenecji?

Wenecja z pewnością nie należy do najtańszych miast we Włoszech. Nie będzie więc pewnie zaskoczenia, kiedy napiszę, że nie jest takie proste, aby znaleźć miejsca i posiłki, które nie wydrenują naszych portfeli. Zacznijmy więc od przekąsek, które na pewno nie raz będą miłym przerywnikiem w trakcie zwiedzania.

gdzie zjeść w wenecji co zjeść restauracje i bary

wenecja warzywa zakupy barka kanały wenecjanie psy zwiedzanie włochy

Słodkości w Wenecji

Zanim przejdziemy do wytrawnych posiłków, zachęcam Was bardzo do spróbowania przepysznych włoskich słodkości. Koniecznie musicie spróbować cannoli, rurek z serkiem ricotta i pistacjami. Choć najlepsze w życiu jadłem w Katanii, i tutaj w Wenecji można znaleźć naprawdę smaczne. Polecam Wam te, w których 100% kremu to ricotta (warto dopytać sprzedawcę), bez barwników, a posypka to po prostu pistacje. Innym razem spróbujcie Frittelle alla ricotta. To rodzaj pączka, również z nadzieniem z ricotty. Niebo w gębie.

Bacari

To rodzaj baru, w którym można zamówić przekąski i napić się wina. Zdarza się, że w miejscach tych nie ma nawet stolików, co sprzyja szybkim spotkaniom w trakcie dnia ze znajomymi. Szczególnie apetycznie wyglądają, ale i dobrze smakują tu małe kanapeczki, cicchetti, przypominające mi do złudzenia hiszpańskie tapasy. Najczęściej występują w wersji crostini, czyli pokrojonej bagietki z przeróżnymi dodatkami. Najbardziej popularne i charakterystyczne dla tego regionu Włoch są baccala mantecato, na bazie dorsza. Koniecznie ich spróbujcie i wyróbcie sobie własne zdanie. Polecam zamówić kilka różnych cicchetti. Zobaczycie, że czasami połączenia mniej oczywistych składników potrafią pozytywnie zaskoczyć. Oprócz wina, bardzo popularnym napojem alkoholowym jest spritz. Zapewne znacie dobrze jego smak, ale dla pewności wyjaśnię, że to zazwyczaj orzeźwiające połączenie prosseco z likierem i wodą gazowaną. W regionie Veneto nosi też nazwę Veneziano.

relacja z wenecji instargam blog podróżniczy

Najlepsze bacari jakie mogę Wam polecić to:

 • Corner Pub
 • Cantine del Vino già Schiavi
 • Osteria Al Squero (bardzo blisko tego pierwszego, ale tutaj króluje Veneziano)
 • Ostaria dai Zemei
 • Bacaro Risorto Castello (najbliżej placu św. Marka)
Cantine del Vino già Schiavi jedzienie w wenecji restauracje co i gdzie zjeść w wenecji
Cantine del Vino già Schiavi

Polecane restauracje na Lagunie Weneckiej

We Włoszech króluje pizza i makarony. W tej części tego kraju również daje się to mocno odczuć. Na każdym kroku znajdziecie więc restauracje serwujące pizze, i pasty, ale nie tylko. Poniżej znajdziecie listę polecanych miejsc:

W Wenecji:

 • Ostaria dai Zemei
 • Pizzeria Ai Bari
 • La Tecia Vegana
 • Pizza al Volo
 • Vecia Gina (trochę z dala od głównej części Wenecji, ale warto)

Na Murano:

 • Bar Gelateria Fornace Murano (polecam tu tylko makarony i wina, nie desery!)
 • Trattoria Busa alla Torre (droższa od Fornace Murano, ale bardzo smacznie, szczególnie polecam Spagetthis a la Busara)

Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Będę wdzięczny za komentarze poniżej. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji albo masz propozycje/sugestie dotyczące tej relacji, chętnie je poznam. Dzięki Tobie wartość kolejnych artykułów może być jeszcze lepsza.

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Będę wdzięczny za komentarze poniżej. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji albo masz propozycje/sugestie dotyczące tej relacji, chętnie je poznam. Dzięki Tobie wartość kolejnych artykułów może być jeszcze lepsza.

Chcesz być na bieżąco z kolejnymi relacjami z wyjazdów i poradami? Zapraszam na profil Życie w podróży na Instagramie.

Zapraszam Cię również do zapisania się do Newslettera. Gwarantuję tylko wartościowe treści, żadnego spamu.


4 2 votes
Article Rating
Zapisz
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy
Najstarszy
Najnowszy Najwyżej Oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Milena
6 lat temu

Super relacja, bardzo mi sie przyda w podrozy, pozdrawiam serdecznie 🙂

Kinga Nowak Kinga On Tour

Wenecja! Byłam tam w listopadzie ubiegłego roku i przyznaję, że zrobiła na mnie ta wizyta spore wrażenie. Wszystko praktycznie bardzo mi się podobało. Szum wody, unoszący się w powietrzu zapach przywołujący radosne chwile młodości, boskie pistacjowe gelato, architektura. Nie podobały mi się jedynie (albo aż) tłumy ludzi. Ale z tym to teraz raczej wszędzie ciężko 😉 Do Wenecji chętnie bym wróciła, najlepiej latem aby porównać zapachy lub w czasie stanu tak zwanej „wysokiej wody” 😉 Pozdrawiam serdecznie!

Mikołaj | Życie w podróży

No właśnie zapachy to temat, który chyba bardzo ciekawi tych, którzy chca pojechac do Wenecji pierwszy raz. Byłem w maju i absolutnie nie wyczułem żadnych niepokojących zapachów 😉 Ciekawe faktycznie jak to jest w trakcie i po „wysokiej wodzie”.

ProjectWoman
5 lat temu

Dzięki za fajne wskazówki 🙂

Mikołaj | Życie w podróży
Reply to  ProjectWoman

Cieszę się, że się przydały 🙂

Agaton
5 lat temu

Też wybieram się do Wenecji. Tylko obawiam się o pogodę. Wspaniałe miasto.

Grześo
3 lat temu

Zabieram sie w podroz do Wenecji od paru lat. Moze w koncu sie zbiiore 🙂

Joanna
Joanna
3 lat temu

Super relacja 👍Byłam w Wenecji dwa razy ale marzę aby znów tam wrócić. Pozdrawiam serdecznie

Piotr
3 lat temu

Dzięki za informację, z konkretnymi wskazówkami gdzie warto się zatrzymać i jakie są koszty. Koszty nie są aż tak duże. Zamierzam się wybrać do Wenecji.

Artur
2 lat temu

Byłem 2 razy. Raz poza sezonem w październiku i było bardzo uroczo. Drugi raz w sezonie z rodziną. Wtedy był koszmar. Jeśli ktoś ma samochód lub chce flixbusem zwiedzić Weronę, to moim zdaniem warto tam poszukać noclegu. Wenecja jest bardzo droga,natomiast piękno zabytków i atrakcji są niepodważalne.

Florencja
1 rok temu

Wiele osób niestety jest rozczarowanych często Wenecją. Z uwagi na dużą ilość innych turystów i specyficzny zapach panujący w całym mieście. Mimo wszystko warto zobaczyć Wenecję. Ciekawą destynacją może okazać się Florencja. Dużo kolorów, roślinności i prawdziwy włoski slow life. Jeśli ktoś szuka spokojnego zwiedzania Florencja jest na pewno odpowiednim miejscem.

Marzena
Marzena
7 miesięcy temu

Świetna relacja! Zastanawiam się czy da się w ciągu jednego dnia odwiedzić wyspę Murano i Burano a na końcu zahaczyć o Lido, żeby wykąpać się w morzu? Czy są tam jakieś bezpłatne plaże?Myślałam o bilecie jednodniowym ale nie wiem jak funkcjonują tramwaje wodne pomiędzy wysepkami.Skąd-dokąd popłynąć, którą linią itd aby wyszło optymalnie.

trackback

[…] dni w marcu 2023 roku. Miało to miejsce dosłownie 2 tygodnie po tym jak odwiedziłem fenomenalną Wenecję. Poniższa relacja to tak na prawdę trzy podróże, które udało mi się zebrać i pokazać Wam w […]

Agnieszka
2 dni temu

Marzę o podróży do Wenecji. Na razie jednak cieszę się z wycieczki do Rzymu, która czeka mnie niebawem.