Od czego zacząć zwiedzanie Pragi? Czy 2 lub 3 dni wystarczą na poznanie miasta? Co warto zwiedzić w tym czasie, a co sobie odpuścić? Ile pieniędzy przeznaczyć na podróż i pobyt? Gdzie nocować? Co lokalnego warto zjeść?
Pewnie większości z nas Praga kojarzy się z Mostem Karola, Hradczanami czy Starym Miastem z charakterystyczną wieżą zegarową. Ale stolica Czech ma o wiele więcej do zaoferowania. To mój piąty pobyt w Pradze, postanowiłem więc tym razem przygotować się do tego krótkiego wyjazdu ze szczególną starannością. Pokażę Wam więc kilka ciekawych miejsc, wartych zwiedzenia. Nie obejdzie się też bez najważniejszych zabytków, bez obaw. Spodziewajcie się jednak czegoś więcej. Poznacie koszty wyjazdu i pobytu. Podzielę się z Wami również garścią praktycznych porad, pomagających przyjemnie i efektywnie spędzić ten czas w Pradze. Zachęcam Was również do zaplanowania innych podróży, w czym bardzo pomogą Wam między innymi relacje z Barcelony oraz Wenecji.
Jeśli jesteście gotowi na aktywne, ciekawe zwiedzanie Pragi, to ta relacja jest dla Was. Od razu wyjaśniam, że część zdjęć pochodzi również z poprzednich wyjazdów do Pragi, pod koniec lata i jesienią.
Termin wyjazdu: 19-23.05.2024 r.
Wydatki w Pradze
- Pociąg Intercity Rzeszów-Praga-Rzeszów 219 zł
- Nocleg w hostelu Mandarinka (pokój 6-osobowy, super lokalizacja, czysto) 490 zł/3 noce
- Ubezpieczenie podróżne (zawsze przez Rankomat) 23 zł
- Bilety komunikacji miejskiej ok. 25 zł
- Bilet wstępu atrakcji turystycznych ok. 170 zł
Suma wydatków (bez wyżywienia) = ok. 930 zł
Gdzie nocować w Pradze?
Uczciwie chciałem uprzedzić, że noclegi w Pradze nie należą do najtańszych. Właśnie z tego powodu 3/5 razy nocowałem w stolicy Czech w hostelu. Były to różne miejsca, w rożnych lokalizacjach. Ten ostatni polecam Wam najbardziej.
Hostel Mandarinka znajduje się bardzo blisko metra Muzeum oraz głównej stacji kolejowej (Hlavní Nádraží). Taka lokalizacja hostelu z pewnością ułatwi Wam zwiedzanie Pragi. Jego dużym atutem jest dbałość personelu o czystość i porządek, co wiem z doświadczenia, nie jest takie oczywiste w innych hostelach. Wybrałem pokój 6-osobowy i każdego zachęcam do rezerwacji pokoju, w których zatrzymuje się nie więcej niż 6-8 osób. Biorąc pod uwagę dostęp do wspólnej łazienki w pokoju, ma to spore znaczenia dla komfortu każdego z Gości.
Przy każdym z łóżek znajdują się blokujące światło zasłony. Mandarinka położna jest w takim miejscu, który zapewnia ciszę i spokój. Nie ma tu mowy o męczących krzykach czy ruchu samochodowym z ulicy, ponieważ znajduje się w wewnętrznej części podwórka odizolowanego od głośnych części miasta.
Udostępniono Gościom dobrze wyposażoną kuchnię oraz bezpłatne Wifi.
W Pradze znajdziesz wiele miejsc noclegowych dostosowanych do twoich indywidualnych potrzeb. Proponuję skorzystanie z poniższego baneru Booking.com lub tego linku. Kiedy zdecydujesz się na zarezerwowanie noclegu poprzez jedno z tych poniższych narzędzi, otrzymam niewielką prowizję od Booking.com, co zapewni mi środki finansowe na kolejne podróże a tym samym możliwość prezentowania nowych, ciekawych miejsc na moim blogu i w social mediach. Jest to świetny sposób na bezkosztowe wyrażenie docenienia dla pracy jaką wykonuję dla swoich czytelników. Stawiam na transparentność i uczciwość wobec moich odbiorców, stąd to wyjaśnienie. Oczywiście rezerwacja noclegu poprzez powyższy link afiliacyjny lub widget nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla ciebie.
Transport publiczny Praga
Podróżując komunikacją więcej niż 4 razy w ciągu doby, warto rozważyć zakup biletu okresowego, np. dobowego lub 72-godzinnego. Większość najbardziej popularnych turystycznie miejsc jest dostępna w ramach spaceru, ale być może czasami będziemy musieli gdzieś podjechać, aby nie tracić zbyt wiele czasu i sił. Zakup biletów możliwy jest nie tylko w automatach lub kioskach/niektórych sklepach, ale także w bezpłatnej aplikacji PID Lítačka.
Możecie pobrać aplikację PID Lítačka na Androida lub IOS, w której łatwo i szybko zakupicie bilety online. Wszystkie aktualne opłaty związane z korzystaniem z komunikacji miejskiej znajdziecie na oficjalnej stronie miejskiego przewoźnika Dopravní podnik hl. m. Prahy. Bilety są honorowane zarówno w autobusach, tramwajach, metrze czy kolejce, np. na Petrzyn (Uwaga! W przypadku kojejki możliwość zakupu biletu za 60 CZK lub korzystania z biletów czasowych, minimum 24-godzinnych)
- Bilet 30 -minutowy 30 CZK
- Bilet 90 -minutowy 40 CZK
- Bilet 24-godziny 120 CZK
- Bilet 72-godzinny 330 CZK
Przy okazji warto zapamiętać, że główny dworzec kolejowy w Pradze to Hlavní nádraží. Bardzo spodobała mi się prezentowana bezpłatnie na dworcu makieta wykonana z klocków LEGO.
Dworzec autobusowy Florenc znajduje się ok. 20 minut na piechotę dalej. Można tu dotrzeć z Polski np. Flixbusem.
Dlaczego warto zwiedzić Pragę?
Rozmowa w knajpie trzech gości: z Pragi, Brna i Pilzna.Ten z Pragi mówi do kelnera: „Proszę mi podać to najlepsze, co tutaj macie, czyli Staropramen”.Ten z Brna mówi: „A mnie proszę podać, to najlepsze co istnieje na świecie czyli Starobrno”.Na to ten z Pilzna mówi: „A mnie proszę podać colę”.„A ty nie będziesz pił piwa?” – zdziwili się koledzy.„Skoro wy nie pijecie, to ja też nie” *
Od czego zacząć zwiedzanie Pragi?
Hradczany
Złota Uliczka w Pradze
W domku nr 22 w 1917 r. pisał swoje dzieła Franz Kafka, który to domek „wypożyczał” od swojej siostry Otty. Po zachodniej stronie uliczki stoi cylindryczna Biała Wieża, której dolna część służyła aż do połowy XVIII w. jako więzienie i katownia. Więziony tu był m.in. XVI-wieczny angielski alchemik Edward Kelley.
- Wstęp w godzinach 9:00-17:00:00
- Bilet normalny: 150 CZK
- Ulgowy: 80 CZK
- Rodzinny: 300 CZK (2 dorosłych i maksymalnie 3 dzieci do 15 roku życia)
- Dzieci do 6 roku życia: bezpłatnie
- Oficjalna strona Biblioteki na Strahovie i aktualny cennik
Wzgórze Petrín w Pradze
Rejsy statkiem po Wełtawie w Pradze
Sikający w Pradze
Niedaleko Mostu Karola możecie zobaczyć kolejną z prac Davida Černý’ego. Tym razem jego rzeźba przedstawia dwóch sikających mężczyzn do zbiornika. Sikający (cz. Čůrání, Čůrající postavy lub Čurající fontána) znajdziecie przy ul. Cihelní 2b, obok muzeum Franza Kafki (Malá Strana). Rzeźba przedstawia dwóch mężczyzn, stojących naprzeciw siebie i oddających mocz do basenu w kształcie Czech.
Ogrody Wallensteina w Pradze
Obiecajcie, że w ramach zwiedzania Pragi nie pominiecie tego miejsca. To kolejny, nieco ukryty przed głównymi arteriami miasta, niezwykły, zielony punkt na mapie Pragi. Koniecznie go odwiedźcie. Będziecie mieli okazję nie tylko na podziwianie pięknie zaaranżowanych terenów zielonych czy zrobienia zdjęcia tutejszym pawiom, ale również zwyczajnie odpocząć np. w cieniu drzew. Ogrody Wallensteina mają powierzchnię ponad 14 000 metrów kwadratowych i są drugim co do wielkości ogrodem w centrum Pragi. Większe są jedynie ogrody Zamku Praskiego (czytaj o nich dalej).
Przylegający do ogrodów Pałac Wallensteina był niegdyś największą rezydencją magnacką na Malej Stranie i pierwszą barokową budowlą świecką w Pradze. Obecnie mieści się tu siedziba Senatu Republiki Czeskiej. Gmach powstawał w latach 1621-27. Pod jego budowę zburzono 26 domów i część fortyfikacji miasta oraz zlikwidowano 6 ogrodów i 2 cegielnie. Wstęp do samego Pałacu możliwy jest tylko kilka razy w roku i to zazwyczaj przy specjalnych okazjach. Nie liczyłbym więc, że uda się wam wejść do środka, ale mimo to moim zdaniem największym atutem tego miejsca są właśnie ogrody. Zaprojektowano je w stylu wczesnobarokowym, a cały teren sprawia wrażenie podzielonego tematycznie i geometrycznie na dwie części.
W większej części znajduje się największa w Pradze sala terrena, a przed nią fontanna z posągiem Wenus i Kupidyna. Fontannę umieszczono w marmurowym basenie w 1910 roku. W tej części Ogrodu Wallensteina można zobaczyć także sztuczną ścianę stalaktytową, za którą znajduje się woliera dla ptaków. Jeśli przyjrzycie się uważnie ścianie stalaktytów, być możę rozpoznacie ukryte sylwetki zwierząt, takich jak żaby i węże, lub ludzkie twarze. W przylegającym budynku znajdują się płatne toalety (20 CZK, tylko gotówka).
A skoro o toaletach mowa, bardzo polecam Wam bezpłatną aplikację Flush Public Toilets, za pomocą której sprawdzicie lokalizacje najbliższych toalet, nie tylko w Pradze. Umożliwia ona również filtrowanie wyników na mapie, np. wybierając opcję bezpłatnego wstępu lub dostosowania do osób niepełnosprawnych. Sprawdziła mi się już w trakcie wielu podróży. Polecam.
W drugiej – mniejszej części ogrodu znajduje się duży basen ze sztuczną wyspą. Na niej stoi rzeźba Herkulesa z maczugą w dłoni, który zaraz uderzy sanie u swoich stóp. Znajduje się tu także szklarnia i ujeżdżalnia. Bardo często można tu zobaczyć pawie, również piękne białe okazy.
Godziny otwarcia:
kwiecień – październik:
- poniedziałek-piątek w godz. 7:00-19:00
- soboty i niedziele 9:00-19:00
Wstęp do ogrodów jest bezpłatny.
Stare Miasto w Pradze
Clementinum
Gdybym miał wskazać jeden płatny punkt widokowy, na dodatek połączony ze zwiedzaniem ciekawej atrakcji turystycznej w Pradze to zapewne wskazałbym Clementinum. Te barokowy budynek dawnego kolegium jezuickiego znajduje się na Starym Mieście, w pobliżu Mostu Karola. Zakon jezuitów sprowadził do Pragi w 1556 cesarz Ferdynand I Habsburg. W pobliżu Mostu Karola oddał im zabudowania byłego klasztoru dominikańskiego św. Klemensa. Miejsce to stało się centrum jezuitów w Czechach. Dzisiaj możecie tu poznać dokładniejszą historię tego miejsca oraz zobaczyć niesamowitą bibliotekę, a także skorzystać z jednego z najpiękniejszych punktów widokowych na wieży.
Jezuici przez stulecia rozbudowywali swą siedzibę. Znajdujący się tutaj dzisiaj barokowy kompleks zajmuje miejsce około trzydziestu średniowiecznych domów.
Działające tu kolegium szybko zdobyło przewagę nad Karolinum i w 1622 jezuici uzyskali kontrolę nad całym szkolnictwem wyższym w Pradze.
Ze względu na spore zainteresowanie tym miejscem wśród turystów jak i ograniczeniami w liczebności grup oprowadzanych w języku czeskim lub angielskim, polecam Wam serdecznie opcję zarezerwowania z dużym wyprzedzeniem zwiedzania Clementinum.
Ile kosztuje zwiedzanie Clementinum?
Ci z Was, którzy chcieliby zaoszczędzić powinni wybrać pierwsze zwiedzanie, tuż po otwarciu, o godzinie 9:00 (lub 9:30 w języku czeskim). To właśnie wtedy kosztuje 190 CZK. To aż 50% obniżka w porównaniu z regularną ceną 380 CZK w pozostałych godzinach. Ale ponownie uprzedzam, bilety się szybko rozchodzą, zadbajcie więc o rezerwację ze sporym wyprzedzeniem.
Sprawdźcie szczegóły na oficjalnej stronie internetowej Clementinum.
Instalacja artystyczna Idiom w Bibliotece Miejskiej
Cieszę się, że nawet w tak turystycznie popularnej stolicy europejskiej jak Praga można zobaczyć jeszcze sporo bezpłatnych atrkacji. Jedną z nich jest znajdująca się tuż przy wejściu do biblioteki miejskiej, instalacja artystyczna Idiom.
Stworzył ją Matej Kren z setek, jeśli nie tysięcy książek ułożonych w cylindryczną wieżę. Lustra umieszczone u dołu i u góry dają temu działu iluzję nieskończoności. Otwór w kształcie łzy po jednej stronie wieży pozwala zwiedzającym zajrzeć do środka i przekonać się, jak by to było utonąć w studni z książką.
Idiom był pierwotnie prezentowany na Międzynarodowym Biennale w Sao Paulo w 1995 r., a w 1998 r. znalazł stałe miejsce właśnie we wspomnianym przeze mnie holu wejściowym czeskiej biblioteki. Ten literacki tunel czasoprzestrzenny stał się lokalnym punktem orientacyjnym, a nawet znalazł się na okładce magazynu Science w 2011.
Miałem dużo szczęścia docierając tu w czasie, kiedy razem ze mną Idiom chciało obejrzeć dosłownie kilka osób. To ogromna zaleta zwiedzania poza szczytem sezonu (połowa maja). Jednak latem musicie się liczyć z dużą popularnościa tego miajsca i koniecznością odstania w kolejce nawet godzinę. Z tego powodu polecam przyjśc tu z samego rana lub niedługo przed zamknięciem biblioteki.
Pałac Lucerna w Pradze
Kolejną rzeźbą Černý’ego jest Koń. Podwieszony do sufitu jednego z centrów handlowych- Lucerny. Większość turystów robi sobie zdjęcie z tytułowym koniem w tle i idzie dalej zwiedzać. Jednak warto poznać bardzo ciekawą historię tego miejsca. Jego właścicielem był dziadek byłego prezydenta Vaclava Havla, który decydując o ostatecznym kształcie projektu Lucerny czerpał inspiracje ze swoich podróży po Europie i Ameryce. Vaclav Havel był wielkim miłośnikiem kina amerykańskiego, a rodzina Havelów była założycielami wielkich pracowni filmowych na Wzgórzu Barrandov (jedna z największych wytwórni filmowych w Europie). Nic dziwnego, że dużą część centrum handlowego zajmuje do dziś kino.
Kino Lucerna było pierwszym nowoczesnym, stałym kinem w Czechach i zyskało miano „Wielkiej Damy” ze względu na wspaniałe wnętrze. Lucerna stała się dość szybko centrum całego życia społecznego i kulturalnego Pragi i przez lata występowało tu wiele znanych osobistości, takich jak Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Josephine Baker. MIejsce to od zawsze związane było z kinem i muzyką, dlatego w podziemiach centrum handlowego znajduje się Wielka Sala mieszcząca się 3 piętra pod ziemią. Jej kubatura wynosi 16.000 m³. Mieści ponad 4 tysiące ludzi. Odbywają się w niej koncerty muzyczne.
To nie koniec niespodzianek. Czy słyszeliście o windach paternoster? W Pałacu Lucerna jest taka winda sprzed stu lat. Wchodzi się do niej i wychodzi podczas jazdy. Winda nie zatrzymuje się; gdy jedna strona porusza się w kierunku do góry, druga jedzie do dołu. Produkowano ich w Europie sporo w pierwszej połowie XX wieku. Chodziło o to, żeby w budynkach użyteczności publicznej więcej osób mogło się przemieszczać w górę i w dół. Winda zabierze Was do wejścia na taras widokowy. Nie znajdziecie tam co prawda najlepszego punktu widokowego na Pragę (moim zdaniem najlepszy jest z wieży Clementinum), a wstęp jest płatny i dostępny tylko w sezonie. Osobiście uważam, że zwiedzanie Pragi koniecznie powinno obejmować Pałac Lucerna.
Dzielnica Žižkov w Pradze
Co taki cmentarz robi w okolicy tak futurystycznego budynku jak nowoczesny nadajnik tv? Pytanie należałoby raczej odwrócić. Okazuje się, że w dawnych czasach spory obszar w tej okolicy zajmował właśnie cmentarz. Kiedy w Europie nasilił się antysemityzm, postanowiono dużą część tego obszaru potraktować jak zwykły teren, który można dowolnie przekształcić. I tak oto powstała wieża. Ile zniszczono zabytkowych pomników i co gorsza, sprofanowano bez mrugnięcia okiem szczątków ludzkich?
Informacje praktyczne:
- Cmentarz otwarty jest od niedzieli do czwartku w godzinach 9:00-16:00
- W piątki 9:00-14:00
- W soboty zamknięte
- Na cmentarz mężczyźni wchodzą zawsze z nakryciem głowy. Jeśli takiego ze sobą nie mamy, możemy pożyczyć bezpłatnie jarmułkę
Most samobójców
Ściana od lat 80 została zapełniona graffiti inspirowanymi Johnem Lennonem i fragmentami tekstów piosenek Beatlesów.
W 1988 roku ściana była źródłem irytacji dla reżimu komunistycznego. Młodzi Czesi pisali skargi na ścianie, co doprowadziło do starcia pomiędzy setkami studentów i służbą bezpieczeństwa w pobliżu Mostu Karola. Ruch studentów został ironicznie nazwany „Lennonismem”, a czeskie władze opisywały tych ludzi jako alkoholików, psychicznie chorych, socjopatycznych i nazywali agentami zachodniego kapitalizmu.
Brama Prochowa
Miejski Dom Reprezentacyjny w Pradze
Ogród zoologiczny w Pradze
To przede wszystkim świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi. Dodatkowo w najbliższej okolicy znajduje się Pałac Trojski (patrz poniżej) oraz Ogród botaniczny (tego jakoś specjalnie jednak nie polecam).
Dojazd z centrum Pragi komunikacją miejską zajmuje ok. 25 minut. Wystarczy skorzystać z linii metra C i dojechać do stacji Nádraží Holešovice, skąd odjeżdżają pod samo Zoo oraz Pałac Trojski autobusy nr. 112 lub 234 co kilkanaście minut.
Historia praskiego ogrodu zoologicznego sięga roku 1881, kiedy to z okazji ślubu księcia koronnego Rudolfa i księżnej Stefanii z Belgii hrabia Sweerts-Sporck opublikował w gazetach list otwarty wzywający do utworzenia ogrodu zoologiczny w Pradze.
Ogród zoologiczny zajmuje ogromną powierzchnię 58 hektarów, z czego ponad 50 ha to obszary na których żyją zwierzęta. W sumie każdy, kto zechce przejść wszystkie trasy i ścieżki dydaktyczne w Zoo pokona ok. 10 km.
Praskie Zoo jest drugim po Zamku Praskim najczęściej odwiedzanym miejscem w Czechach. Oferuje swoim gościom 12 pawilonów tematycznych, w których mogłem zapoznać się z różnorodnością gatunków królestwa zwierząt, popularną indonezyjską dżunglą, domem afrykańskim, pawilonem goryli, pawilonem kotów, doliną słoni, pawilonem hipopotamów i innymi. Zobaczcie na poniższej mapie jak dużo atrakcji związanych ze zwierzętami z całego świata czeka na Gości w tym ogrodzie zoologicznym. Jak widzicie zwiedzanie Pragi z dziećmi można połączyć z odwiedzaniem bardzo ciekawych miejsc.
Bilety wstępu najlepiej kupić online, ponieważ są wówczas tańsze niż te zakupione namiejscu stacjonarnie w kasach.
Ceny biletów wstępu (pierwsza cena obowiązuje w kasach a druga online):
- Dorośli 330/ 300 CZK
- Dzieci od 3-15 lat 250/200 CZK
- Studenci 250/200 CZK
- Dzieci do lat 3 pod opieką dorosłego – bezpłatnie
- Rodziny z dziećmi (2 dorosłych + dwoje dzieci w wieku 3-15 lat) 1000/850 CZK
Pałac Trojski w Pradze
Synagoga Jubileuszowa Praga
Pora zjeść coś dobrego. Mimo zmęczenia, idę na piechotę do restauracji U Houdku, na smaczny obiad. Po takim jedzeniu ciężko będzie mi teraz wdrapać się na szczyt wzniesienia Vitkov.
Wzgórze Vitkov w Pradze
Zanim wejdziemy na szczyt wzgórza, warto odwiedzić leżące w jego dolnej części Muzeum Wojska. Udostępniono je zwiedzającym bezpłatnie, a w swoich zbiorach posiada tysiące eksponatów związanych z wojskowością. Ponownie otwarto je po generalnym, wieloletnim remoncie w 2022 roku. W siedmiu odrębnych częściach przedstawiają historię wojskową terytorium Czech od początków do czasów współczesnych, sporo miejsca poświęcono także czeskiej państwowości.
Powierzchnia ekspozycyjna ekspozycji zajmuje 5000 m2 na czterech piętrach, w prawie trzystu gablotach eksponowanych jest ponad 7 tysięcy eksponatów. Wiele eksponatów należy do absolutnych unikatów historycznych. Muzeum Armii Žižkov należy do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych instytucji muzealnych tego typu w Europie. Na terenie muzeum znajduje się także kawiarnia Kupka zlokalizowana na ostatnim piętrze jednego z budynków; z kawiarni i jej zewnętrznego tarasu roztacza się widok na dużą część historycznego centrum Pragi i Zamku Praskiego.
Na szczycie wzgórza Vitkov znajduje się tu Narodowy pomnik, przedstawiający wodza Jana Żiżkę, znanego z obrazów Matejki. Dowodził on armią husycką w zwycięskiej bitwie na Witkowej Górze leżącej dzisiaj w granicach administracyjnych Żiżkowa. Dlatego też właśnie w tym miejscu postawiono mu ogromny pomnik, od jego nazwiska pochodzi też nazwa dzielnicy. Niesamowity widok, nie tylko w południ, warto się tu również pojawić na zachód słońca. Pięknie, prawda?
Równie ciekawe oprócz tego, co znajduje się tu obecnie, jest to, co było tu dawniej. W latach 1955-1962 stał tutaj największy na świecie pomnik Stalina. Budowa pomnika kosztowała 140 milionów ówczesnych koron, wykorzystano 17 tysięcy ton wszelakich materiałów. Wykonany był głównie z granitu, a w celu jego utrzymania na słabym, piaskowcowym wzgórzu, wypełniono je wielkimi, betonowymi blokami. W cokole zamierzano urządzić Światowe Muzeum Rewolucyjnego Czynu Proletariatu, do czego ostatecznie nie doszło. Musicie przyznać, że ze wzgórza Petrin rozpościera się piękna panorama. A kolory panujące tu jesienią są tak intensywne.
Ciekawostka na temat Alfonsa Muchy. Jako że był to bodajże najbardziej znanym Czeskim malarzem, otrzymał swego czasu zadanie zaprojektowanie banknotów. Jak wiadomo, jest to dobra okazja do umieszczenia na nich znanych, szanowanych obywateli. Kogo Alfons Mucha obdarował tym wielkim zaszczytem ? Na „pięćdziesiątce” znalazła się… jego córka. Na setce – żona. Na tym nie koniec. Córka została zapewniona przez kochającego tatę, że jeśli będzie miła i grzeczna, to również jej podobizna znajdzie się na „dwusetce”. Ach, rodzina 🙂
Loreta w Pradze
To miejsce pielgrzymek maryjnych z barokowym kościołem Narodzenia Pańskiego i repliką Świętego Domku otoczone jest krużgankami i kaplicami. Na wieży znajduje się carillon z 27 dzwonami, na którym co godzinę od 10.00 do 17.00 grana jest pieśń maryjna loretańska. Skarb Loretański składa się z rzadkiej kolekcji przedmiotów liturgicznych i innych darów wotywnych z XVI–XVIII wieku, z których najsłynniejszym jest „Praskie Słońce”, monstrancja wysadzana 6222 diamentami.
Godziny otwarcia przez cały rok, cały tydzień:
-
- 10.00 – 17.00
Bilety wstępu
- normalny 230 CZK
Gdzie jeść w Pradze?
Kolejne miejsce na mojej gastronomicznej mapie Pragi to chińska restauracja Hongshun. Tak wiem, kto jedzie do Pragi jeść chińskie żarcie? Ale to jest bardzo smaczne. Doskonała lokalizacja tuż przy Placu Wacława. Przykładowe, bardzo duże danie poniżej (jak dla mnie to nawet dla dwóch osób (ja musiałem połowę zabrać na wynos) kosztuje 220 CZK.
Ci z Was, którzy będą chcieli zrobić sobie przerwę na smaczny posiłek po zwiedzaniu Hradczan na pewno powinni wybrać Restaurację U Ševce Matouše. Tutejsze knedle mogę tylko porównać z tymi serwowanymi w U Houdku. Bardzo miła i obsługa i szybkie przygotowanie dań.
Choć czeska kuchnia jest bardzo smaczna, Praga oferuje również smaczne dania i przekąski restauracji z innych części świata. Podróż może być dobrą okazją do spróbowania innych smaków. Fani sushi mogą zainteresować się japońską restauracją Fuku przy ulicy Vodičkova 700/32. Oprócz sporego wyboru sushi, w ramach opcji all you can eat (jedz ile chcesz) możemy z bufetu wybierać sporo innych smaczków.
Opcja all you can eat e restauracji Fuku kosztuje:
- poniedziałek- piątek od 11:00-16:00 – 329 CZK
- sobota, niedziela i święta cały dzień i w trakcie tygodnia po godzinie 16:00 – 529 CZK
Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Będę wdzięczny za komentarze poniżej. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji albo masz propozycje/sugestie dotyczące tej relacji, chętnie je poznam. Dzięki Tobie wartość kolejnych artykułów może być jeszcze lepsza.
Zapraszam Cię również do zapisania się do Newslettera. Gwarantuję tylko wartościowe treści, żadnego spamu.
Lubię Pragę, co prawda byłam tam dawno, ale wpisem inspirujesz, że warto tu przyjechać kolejny raz 😉 P.S Cudowna ta biblioteka. Jeśli będziesz w Dublinie polecam Ci bardzo bibliotekę Trinity College jest niesamowita!
Dzięki za informację. Dodaję do swojej listy tę dublińską 🙂
Praga jest piękna, szczególnie zachwyciła mnie biblioteka
Aktualnie biblioteka ta w moim osobistym rankingu zajmuje 1 miejsce ex aequo z ta znajdująca się w Rijksmuseum w Amsterdamie 🙂 Polecam. Niedługo pojawi sie rowniez relacja z tego wyjazdu na blogu. Zapraszam 🙂
Praga jest cudowna, bardzo chętnie bym ją odwiedziła. W tym roku już nie dam rady, ale może w przyszłym 🙂 Świetne panoramy! 🙂
świetny materiał, bardzo kuszący;)
bardzo fajnie zebrane, sama mam ochotę pojechać :3
Dużo miejsc do zwiedzania ma Praga. Jest piękna, te widoki, budynki i ta cudowna biblioteka. I ta głowa niesamowita, jestem zachwycona 🙂
Ostatnim razem byłam w Pradze mając jakieś 15 lat… jakoś ciągle nie mogę tam wrócić. Rzeźby Černýego genialne. Nogotyłki umieściłabym przed wejściem do swojej pracy 😀 Biblioteka robi wspaniałe wrażenie. Szkoda, że nie można jej zwiedzić, to co proponują to raczej „zobaczenie”, no i ta cena za zdjęcia…
Aż boje się dopytywać co to za miejsce pracy, przed którym postawiłabyś nagotyłki 🙂 A co do biblioteki, to faktycznie szkoda, mimo to fajnie zobaczyć to na żywo 🙂
Byliśmy jakiś czas temu na weekend w Pradze, ale nie udało nam się chyba nawet połowy z tego zobaczyć. Czas powtórzyć wypad 🙂
A wiesz, że ja nigdy nie byłam w Pradze na dłużej, żeby przejść przez centrum, cokolwiek zobaczyć i zrobić zdjęcia? Zawsze tylko z walizą na dworzec i szybko na lotnisko, ewentualnie z dworca autobusowego z walizą na pociąg 🙂 To jest dosyć smutne, bo mieszkam przy trasie Wrocław-Kłodzko i nie mam daleko. Do tego jest Polski Bus i pociąg jadący przez Pardubice. Do nadrobienia 🙂
W takim razie nie ma juz żadnych wymówek, trzeba działać, planowac, rezerwować i … jechać 🙂
Zebrałeś to co najważniejsze, chociaż bardziej lubię jak jest wypunktowane co i gdzie. Powiem Ci, że właśnie też dziś wrzuciłem Antyprzewodnik po Pradze, i nie wiem czy pokrywa nam się choćby jedno miejsce;) Z czego wynika że mamy różne podejścia do wybieranych miejsc. A to też był mój czwarty pobyt.
To świetny dowód na to, że Praga ma o więcje do zaoferowania niż mozna sie spodziewać. A to świetny powód żeby wybrać sie tam kolejny raz 🙂
Praga zawsze kojarzy mi się ze Złotą Ulicą, niestety nigdy nie widziałam jej na żywo. Praga jest na mojej liście miejsc do odwiedzenia, a z Twojego opisu to miejsce wydaje mi się jeszcze barziej godne zainteresowania.
mam ciocię w Lądku Zdrój, skąd do Pragi jest nieco ok. 220 km, a mimo to nigdy nigdy nie byłam w tym mieście. po zdjęciach i po Twojej relacji widać, że jest to miejsce warte zwiedzenia, więc wpisuje je na swoją listę miejsc do odwiedzenia 🙂
byłem w Pradze jeszcze jako dziecko i teraz chętnie pojechałbym jeszcze raz.
Mam na Pragę smaka od dawna, bo wspomnienia mam stamtąd dobre, a będzie 20 lat, jak mnie tam nie było… tylko zebrać się nie mogę :/ Ale po tym wpisie czuję się nieco bardziej zmotywowana do szukania noclegu, tak na pierwszy strzał xD
Kilka razy byłam w Pradze i zawsze zwiedzałam tylko te standardowe atrakcje. Nieszczególnie mi się one podobały, dlatego kompletnie mnie do tego miasta nie ciągnie. Jednak gdybym poszła w te miejsca z drugiej części Twojego pierwszego dnia, to myślę, że Praga skradłaby mi serce 🙂
Byłam w Pradze kilka lat temu w czasie szkolenia na pilota wycieczek i przyznaję, że z wyjazdu nie pamiętam prawie nic, nie mam też zbyt wielu zdjęć. Trzeba by się wybrać jeszcze raz 🙂
Praga od kilku lat jest na mojej liście miejsc do odwiedzenia, liczę, że jeszcze w tym roku uda mi się tam znaleźć. Przed wyjazdem na pewno przeczytam jeszcze raz Twoją recenzję i skorzystam z wielu wskazówek w niej zawartych. Po cichu liczę, że uda mi się trafić na bezdroża, gdzie rzadko trafiają turyści.
Witaj @disqus_VlmAGeErZZ:disqus 🙂 Gratuję wygranej w konkursie 🙂 Proszę Cię o kontakt na adres kontakt@zyciewpodrozy.pl z podaniem Twoich danych do wysyłki nagrody w postaci przewodnika po Pradze. Miłej lektury i co ważniejsze okazji do wykorzystania informacji w niej zawartej przy zwiedzaniu klimatycznej Pragi:)
Podoba mi się ten post, wracam i wracam do niego. Za kilka dni wybieramy się na 3 dniową wycieczkę i właśnie idealnie w moje gusta trafia ten tekst i w to co chciałabym się dowiedzieć/ zobaczyć.
Dodatkowym plusem jest oszacowanie cen i plan jak z tym wszystkim zdążyć 😉
Świetne podsumowanie, inspirujesz do kolejnej wizyty w Pradze!
Cześć, świetna wyprawa, jeśli chodzi o samo miasto bardzo przypomina mi mój rodzinny Poznań. Generalnie w Pradze panuje świetny klimat i warto odwiedzić to miasto, w internecie można znaleźć dużo tanich wycieczek dwudniowych i samemu sprawdzić co oferują nam nasi sąsiedzi 🙂
Praga podobna do Poznania !!?? Dobre sobie ….:)))
Niesamowity artykuł, aż człowiek ma ochotę się od razu spakować 😉 Od dawna marzę o wycieczce do Pragi i teraz chyba faktycznie się za to zabiorę 😀
Cześć! Chciałabym wybrać się Flixbusem do Pragi – pokazuje mi 3 różne stacje – na którą jechać- doradzisz? Czy Twoim zdaniem nie ma to znaczenia i najwyższej podjadę komunikacja miejska?
Cześć. Proponuję Praga Florenc. To najbardziej popularne miejsce i będziesz miała stąd w wiele miejsc stosunkowo blisko.
Ja tez chce do Pragi, już kilka razy były plany ale nie wypaliły. Pięknie tam jest.
Praga jest tak blisko, a jeszcze nie byłam.
Z pewnością zapiszę sobie polecane miejsca (w szczególności restauracje z kuchnią Azjatycką, bo bardzo lubię tą kuchnię). 🙂
Witam.
Praga jest świetnym miejscem jeżeli ktoś chcę wyjechać poza granicę naszego państwa, a dodatkowo niechce ruszać się gdzieś daleko. W zasadzie wyczerpałeś Mikołaju tutaj temat jeżeli chodzi o Prage na kilkudniowy wyjazd. Warto jeszcze wspomnieć o trydelniku który smakuję wyśmienicie. Napewno spróbuję go jeszcze kiedyś.
Pozdrawiam Cie i gratuluję fantastycznego bloga!
Praga jest tak pięknym i obfitującym w atrakcje miastem, że 2 dni na zwiedzanie to zdecydowanie za mało 🙂 Obejrzenie wszystkich zabytkowych synagog zajmie z pół dnia. W powyższym zestawieniu zabrakło wzmianki o przepięknym ogrodzie różanym na Hradczanach, osobiście bardzo polecam. 😉
Piękne miejsca i ciekawy wpis 🙂
Pozdrawiam
Praga ma naprawdę pełno pięknych miejsc, zakamarków wartych zobaczenia. To miejsce posiada magiczny klimat i wydaje mi się, że dodatkowo właśnie tym przyciąga do siebie turystów.
Po blisko 15 latach zwiedzania Czech i poznawania Czechów i ich kultury, między innymi dzięki temu tekstowi czuję się na tyle silny, by pojechać do Pragi z chłonąc ją z pełną świadomością i wiedzą. Dzięki!
Artykuł jest bardzo wartościowy, wybieramy się do Pragi za 2 tygodnie,a ja już mam wrażenie,że ją trochę znam. Dziękuję za wszystkie informację, na pewno wiele z nich wykorzystam.
świetny wpis 🙂
Akurat leżę w łóżku w praskim hotelu The Gold Bank. Czytam i zastanawiam się, czy zdążę to wszystko jutro ogarnąć… Ale opis taki kuszący.
Hej,
ciekawy wpis i super foteczki! Wybieram się do Pragi pierwszy raz, więc bardzo inspirujące to, co tu znalazłam. Dzięki!
Skusiłem się na restaurację „U houdku” i był to bardzo zły wybór. Jedzenie tylko ok, nic specjalnego. Kelnerzy oszukują turystów przez zawyżanie cen na paragonie i dodawanie nie zamówionych dań, wskutek czego byłem stratny ok 80 koron.
Czesc. Ciekawe informacje w przeciwienstwie do inny blogow debili – widac, ze szukales ciekawych miejsc. Z czegos nieoczywistego to polecam wzgorze Parukarka oraz schron atomowy a takze Galerie Narodowa. Pozdrawiam
Fajne zdjęcia, każdy musi zobaczyć Pragę, to jest serce Czech
David Cerny „zainstalował” bobasa na Starym Mieście w Lublinie, chyba na Olejnej. Nie zdążyłam teg zobaczyć przed wyjazdem do Pragi, w której to obecnie jestem. Co ciekasze dzis właśnie wjezdzajac do miasta ujrzałam najnowsze dzieło mistrza – Wielka nagą kobietę podpierającą nowo budowane apartamentowce/biurowce na Karlinie ( kilka dni temu Mariusz Szczygieł zamieścił zdjęcie tej rzeźby na insta)
Świetny post – właśnie planuję wycieczkę do Pragi w przyszłym roku.
Cześć! Bardzo dużo praktycznych i naprawdę (tak się właśnie ten wyraz pisze!) 😉 wartościowych i pożytecznych uwag dotyczących Pragi zawarłeś w swoim opisie.! Mam jedną- zupełnie niezłośliwą radę: czytaj swoje teksty zanim je opublikujesz! Unikniesz ….naprawdę czasami żenujących potyczek językowych! (Vide: Jarosław Haszek – nie Haszko)- i pewnych błędów stylistycznych. Poza tym…Twoje rady merytoryczne oceniam na 5! Pozdrawiam! J.
Dziękuję za opinię. Po powrocie z podróży z pewnością wezmę się za poprawki. Pozdrawiam serdecznie
Zapisałam sobie ten wpis w zakładkach dobre 3 lata temu, bo w trakcie pandemii i w tym roku wróciłam, bo mam zamiar pojechać wreszcie do Pragi (co prawda na konferencję programistyczną i w ramach pracy). Dzięki za inspirację!
B ciekawy artykuł.
Świetny artykuł, dziękuję. Bardzo pomocny.
Dzięki za relację, na mnie zdjęcia z biblioteki zrobiły największe wrażenie…. Magia. Pozdrawiam Robert.
Właśnie szykujemy się do wyjazdu do Pragi. Świetny materiał krok po kroku. Takie przewodniki lubię. Dziękuję
Dziękuję za wskazówki. Na pewno skorzystam, a jadę tam za 3 dni…
Jadę do Pragi jutro na 3 dni. Rozplanowałam wszystko zgodnie z Twoim wpisem! 😁 Dzięki!
Super materiał