Osób uczestniczących w wyjeździe: 1
Terminy dwóch podróży: pierwsza 14-16.08.2012 r. i druga 25-29.08.2023 r
Koszty podróży do Stavanger i Preikestolen (dotyczy podróży w 2023 roku):
- Bilet Lotniczy Gdańsk – Stavanger – Gdańsk (Wizzair) 98 zł
- Ubezpieczenie podróży Rankomat 76 zł
- Bilety autobusowe w Stavanger i do/z Preikestolen ok. 160 zł
- Nocleg w Stavanger Booking 582 zł/ 2 noce/ 1os.
- Nocleg w blaszanych namiotach Hikers Camp przy Preikestolen Fjellstue 724 zł/ 2 noce /1 os.
- Jedzenie (głównie przygotowywane samodzielnie) + przekąski ok. 300 zł
Suma kosztów: 1940 zł
(przy dwóch osobach byłoby znacznie taniej)
Gdzie nocować w Stavanger?
Powszechnie wiadomo, że noclegi w Skandynawii nie należą do najtańszych. Stavanger i Preikestolen nie są tu wyjątkiem. Szukając jednak z większym wyprzedzeniem mamy szansę na znalezienie akceptowanych ofert. Dla mnie priorytetem było znalezienie miejsca w rozsądnej odległości od centrum, niezbyt drogie, w którym będzie czysto i ciepło. Znalazłem takie miejsce i z czystym sumieniem mogę je Wam polecić. Kompleks apartamentów i pokoi, o którym wspominam to Guesthouse- Møllegata 39. Najtańszy nocleg znalazłem tutaj. Interesował mnie pokój jednoosobowy z łazienką, ale do wyboru są również inne opcje. Mogłem korzystać z kuchni i przestrzeni wspólnych. m.in. jadalni , czyli tak jak lubię w podróży.
Jak dojechać z lotniska do centrum Stavanger?
- Najtaniej dotrzecie do centrum Stavanger miejskimi autobusami. Ich operatorem jest Kolumbus. Odjeżdżają z przystanku nr. 3. Co prawda dojazd wiąże się z jedną przesiadką po drodze, ale dla porównania z poniższą wersją skorzystania z Flybussen, tutaj koszty będą zdecydowanie niższe i wynoszą 42 NOK, jeśli nie przekroczycie strefy Nord-Jæren (mało prawdopodobne, bo strefa ta obejmuje głównie samo Stavanger i najbliższą okolicę);
- Najwygodniej autobusem lotniskowym Flybussen (z przystanku nr. 5). Operatorem tych połączeń jest firma Boreal. W Google Maps oznaczone są w rozkładzie jazdy jako FB40. Przejazd w jedną stronę kosztuje 158 NOK (to cena przy zakupie przez stronę internetową) i 237 NOK w obie strony lub 195 NOK u kierowcy w jedną stronę i 295 NOK w obie strony.
Komunikacja miejska w Stavanger
Zakup biletów autobusowych najlepiej zrealizować w zielonych biletomatach (np. na dworcu autobusowym w Stavanger) lub przez internet w aplikacji Kolumbus Billett na Androida i iOS.
Codziennie, w trakcie tygodnia po godzinie 17:00 i przez cały weekend, kupując jeden bilet normalny możecie zabrać ze sobą w podróż bez dodatkowych opłat jednego dorosłego i trójkę dzieci. Wszyscy wówczas jadą na jednym, normalnym bilecie.
Zakup biletu u kierowcy jest zawsze droższy i w roku 2023 była to różnica 15 NOK w porównaniu do innych opcji nabycia biletu.
Co zwiedzić w Stavanger?
Stavanger to urocze miasteczko. Pamiętam je sprzed 11 lat, kiedy byłem tu pierwszy raz i muszę przyznać, że zmieniło się nie do poznania. Choć nadal wzdłuż uliczek zlokalizowanych w centrum podziwiać można kolorowe domy, to mam wrażenie, że jest tu jeszcze ładniej, co powoduje, że Stavanger z czasem bardzo zyskało na popularności wśród turystów. Po przyjeździe do miasta warto przejść się do części Gamle Stavanger, którą mógłbym nazwać Starym Miastem. Duża część wszechobecnych tu białych domków przekształciła się w sklepy, restauracje i bary. Najciekawsza część miasta to Fargegaten. To najbardziej reprezentacyjna ulica i jednocześnie chyba najczęściej fotografowana. Jest tu bardziej kolorowo, ale wszystko prezentuje się bardzo spójnie. W tej okolicy znajduje się zarówno Muzeum Morskie, na Nedre Strandgate, jak i Norweskie Muzeum Konserw Rybnych.
Stavanger za dnia, szczególnie przy słonecznej pogodzie, prezentuje się bardzo ładnie. Z kolei po zachodzie słońca ma równeż swój urok i jeśli mam być szczery, trudno o wybór najlepszej wersji. Warto więc wybrać się również na wieczorny spacer, kiedy ulice starego miasta i jego okolicy zmieniają się nie do poznania.
Pomnik Sverd i fjell
Pomnik ten wybudowano na pamiątkę bitwy w Hafrsfjord w 872 roku. Nie będę jednak bardziej wnikał w rys historyczny tego wydarzenia, bo uczciwie przyznam, że po znalezieniu informacji w internecie, pierwszy raz przeczytałem o osobach i miejscu, na którego pamiątkę odsłonięto ten pomnik. Ale samo miejsce jest bardzo fotogeniczne. Te trzy ogromne, nagie miecze sprawiają wrażenie wbitych z wielką siłą w skały lekko górując nad zatoką Møllebukta. Przy okazji warto wspomnieć, że Møllebukta dysponuje niewielką piaszczystą plażą znajdującą się 100 metrów od pomnika. Jeden z moich obserwatorów na Instagramie zasugerował w wiadomości prywatnej, że można tu przyjść z centrum Stavanger na piechotę, bo to ładna trasa, ale warto wiedzieć, że czeka Was wówczas ponad godzinna wędrówka, więc jeśli nie macie aż tak dużo czasu możecie tu podjechać autobusem nr. 16 w ok. 15 minut.
Murale w Stavanger
Choć nie jestem wielkim fanem murali, to musze przyznać, że te, które miałem okazję oglądać w Stavanger dają dużo do myślenia swoim przekazem. To norweskie miasto jest powszechnie uznawane za norweską stolicę street artu, głównie za sprawą organizowanego tu festiwalu NuArt Festival. Jedne z moich ulubionych prac znajdziecie przy jednym z przejść podziemnych.
Norweskie Muzeum Naftowe w Stavanger / Norsk Oljemuseum
W 1969 roku na Morzu Północnym odkryto ropę naftową, a Stavanger stało się od tego czasu lądowym centrum przemysłu naftowego w tej części Morza Północnego. Nic dziwnego, że nazywane jest Norweską Stolicą Ropy Naftowej. Historię norweskiego przemysłu naftowego możecie poznać w Norweskim Muzeum Naftowym (Norsk Oljemuseum). Muzeum zostało otwarte 20 maja 1999 roku przez króla Norwegii Haralda, po prawie 20-letnim okresie zbierania eksponatów i planów jego utworzenia. Ekspozycja muzeum koncentruje się na aspekcie wydobycia i produkcji ropy naftowej na Morzu Północnym.
Bilet wstępu:
- dorośli 150 NOK
- dzieci (4-16 lat) 75 NOK
Muzeum Archeologiczne w Stavanger (Arkeologisk museum)
Wizyta w Arkeologisk museum to dobra okazja, aby dowiedzieć się więcej między innymi o historii Wikingów. Prezentowane tu kolekcje obejmują repliki statków i łodzi Wikingów, ubrania, historyczną broń, narzędzia i inne artefakty.
Co ciekawe najstarszy z tutejszych eksponatów nie ma nic wspólnego z Wikingami. Słynny Fin, niedźwiedź polarny Finnøy, to w rzeczywistości szkielet sprzed 12 400 lat odkryty w wiosce Judaberg na Finnøy. To najbardziej kompletne szczątki niedźwiedzia polarnego z epoki lodowcowej. Możesz poznać historię jego odkrycia i porównać go ze współczesnymi niedźwiedziami polarnymi.
Uwaga! Obecnie muzeum jest zamknięte z powodu remontu. Planowane ponownie otwarcie latem 2024 roku.
Oddziałem muzeum jest Iron Age farm at Ullandhaug. Zlokalizowane jest bliżej uniwersytetu w Stavanger. Otwarte wyłącznie w weekendy 11:00-16:00.
Bilety wstępu na farmę:
- Dorośli: 100 NOK
- Seniorzy: 50 NOK
- Bilet rodzinny: 200 NOK
- Dzieci i studenci: Bezpłatnie
W dni weekendowe o godzinie 13:00 można skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem w języku angielskim. Przewodnik w cenie biletu.
Wieża Valberg (Valbergtårnet)
Wzgórze nad Skagen i Vågen, na którym znajduje się to miejsce ma długie tradycje jako punkt strażniczy i widokowy. Ośmiokątna wieża została zbudowana w latach 1850–1853 i podobnie jak jej drewniana poprzedniczka była wieżą obserwacyjną Stavanger. Na długo po powstaniu zyskała miano najwyżej położonego budynku w mieście.
Wybrano ją na kwaterę strażników w Stavanger. Do ich obowiązków należało alarmowanie mieszkańców miasta w przypadku pożaru (strażnicy w tej sytuacji mieli oddać dwa strzały, jeśli wykryją płomienie w mieście. Gdyby ogień się rozprzestrzenił, oddawali trzeci strzał) lub innych poważnych zagrożeń. Ostatnim strażnikiem był Tobias Sandstøl. Pracował tu przez 18 lat, aż do roku 1922. Co ciekawe pisał o nim jako „Tobiaszu z wieży” znany autor książek dla dzieci Torbjørn Egner.
Na pierwszym piętrze w Valbergtårnet znajduje się muzeum strażników.
Okolice stawu Breiavatnet
To centralna część miasta. Staw zlokalizowany jest tuż przy dworcu autobusowym i kolejowym. Miejsce to idealnie sprawdzi się na chwilę odpoczynku w trakcie zwiedzania. Sporo ptaków, dużo zieleni i wygodne ławki przyciągają tu szczególnie w słoneczne dni wiele osób.
Gdzie robić zakupy w Stavanger?
W związku z wysokimi cenami w Norwegii, dotyczącymi również produktów spożywczych, polecam Wam zakupy w jednej z dwóch sieci na terenie Stavanger. Pierwszy sklep to Rema 1000, który znajdziecie w budynku dworca autobusowego (w dolnej części budynku dworca znajduje się sklep sieci 7Eleven, gdzie możecie m.in. zjeść na ciepło pizzę sprzedawaną tu na kawałki w przystępnej cenie). Kolejny sklep to Extra przy ulicy Engelsminnegata 16 C, powiązany z siecią Coop (otwarty od 7:00-23:00).W obu miejscach wybór produktów jest bardzo duży, a ceny jak na tę część Europy są akceptowalne.
Gdzie kupić butlę z gazem w Stavanger?
Ze względu na wysokie ceny w Norwegii, chciałem sam przygotowywać sobie ciepłe posiłki kiedy już dotrę w okolice Preikestolen. Z tego powodu postanowiłem po przylocie do Stavanger kupić niewielką, turystyczną butlę gazową. Z Polski zabrałem ze sobą mini kartusz, ważący zaledwie kilkanaście gramów (taki sam można kupić np. w sklepie przy Base Camp Preikestolen za 290 NOK), lekkie naczynia i podstawowy prowiant. Zakup butli gazowej jest popularnym pomysłem wśród tych, którzy wybierają się w okolice Preikestolen i planują tam nocleg w namiocie lub w inne miejsca, gdzie można przenocować pod wiatą turystyczną. Ci z Was, którzy będą rozważali zakup butli o gramaturze 230 gr może zaciekami informacja, że jej zawartość wystarczyła mi spokojnie na cały kilkudniowy pobyt. Zakupu butli możecie dokonać:
- najtaniej w sklepie Jula (nieco poza centrum) za 44 NOK (ok. 17 zł),
- w Intersporcie w Stavanger za 129 NOK albo
- w sklepie na początku szlaku prowadzącego do Preikestolen za 139 NOK.
Gdzie sprawdzić wiarygodną prognozę pogody w Norwegii?
W trakcie moich podroży przetestowałem serwis YR i porównując do wielu innych miejsc, które również przedstawiają prognozy, te sprawdziły się najbardziej i były najdokładniejsze.
Yr to serwis pogodowy tworzony wspólnie przez nadawcę publicznego NRK i Norweski Instytut Meteorologiczny.
Jak dotrzeć ze Stavanger do Preikestolen?
W wielu artykułach dotyczących Stavanger i Preikesolen na blogach podróżniczych nadal znajdziecie stare opisy dotyczące promu ze Stavanger do Tau. Do czasu wybudowania i udostępnienia tunelu łączącego te dwa punkty była to jedyna opcja dotarcia do celu podróży. Obecnie możecie skorzystać co najmniej z dwóch opcji dojazdu:
- Najtańsza, ale mniej wygodna i niezapewniająca dojazdu do samego celu, czyli w okolice Preikestolen Fjellstue, wykorzystująca przejazd autobusami Kolumbus. Z dworca autobusowego jedziemy najpierw autobusem linii nr 100, a w Jørpeland przesiadamy się na autobus nr 120. Koniecznie wyznaczcie sobie w Google Maps trasę ze Stavanger do Jøssang. Chodzi o to, że nr 120 kursuje rzadziej niż linia nr 100, więc niech Google Maps Wam to sprawnie połączy i zaproponuje przejazd. W Jøssang musimy wysiąść i złapać stopa do znajdującego się ok. 5 km stąd Stavanger Base Camp. Mnie złapanie stopa zajęło kilka minut. Można też przejść tę trasę na piechotę, ale raczej odradzam, bo prowadzi mocno pod górkę. Koszt przejazdu w obie strony autobusami Kolumbus z przesiadką to 154 NOK (2 × 77 NOK), czyli ok. 60 zł. W porównaniu do poniższej opcji to spora różnica, a przy dwóch osobach podróżujących wspólnie różnica wynosi ok. 230 zł;
- Wygodniejsza, ale droższa to skorzystanie z oferty przejazdu autokarem z firmą Go Fjords. Bilet w jedną stronę ze Stavanger na początek szlaku prowadzącego na Preikestolen kosztuje 300 NOK, wersja biletu w obie strony 450 NOK. Alternatywą jest oferta Pulpit Rock Tours (operatorem jest Boreal, ten sam od lotniskowego Flybussen). Cena podobna do konkurencji, 445 NOK w obie strony i 270 NOK w jedną. Można tez wrócić z Preikestolen do Jørpeland za 140 NOK i dalej Kolumbusem do Stavanger (ja właśnie tak zrobiłem). Posiadacz biletu powrotnego może wrócić autokarem do 4 dni od przyjazdu o dowolnej godzinie. Godziny kursów powrotnych zależne są od sezonu, w szczycie ostatni odjeżdża nawet po 21:00. Uwaga! Poza sezonem autobus może kursować wyłącznie w dni weekendowe. Sprawdź aktualny rozkład na oficjalnych stronach internetowych przewoźników w linkach, które zamieściłem powyżej.
Parking samochodowy Preikestolen
Zapewne większość z Was dotrze na początek trasy prowadzącej na ambonę, Preikestolen autobusem. Ci z Was, którzy przyjadą tu własnym samochodem mogą pozostawić auto na parkingu przy budynku Preikestolen Fjellstue. Macie do wyboru opcje pozostawienia samochodu:
- na cały dzień (do 22:00) 250 NOK
- na 2 godziny 40 NOK
- Za busa opłata wynosi 1000 NOK.
Nie można pozostawiać żadnych pojazdów na parkingu w godzinach 22:00-6:00. Przy parkingu znajdują się bezpłatne toalety oraz ujęcie wody.
Gdzie nocować w okolicy Preikestolen?
11 lat temu, kiedy pierwszy raz miałem okazję zwiedzać Stavanger i Preikestolen, zabrałem ze sobą mały, jednoosobowy namiot, w którym nocowałem w okolicy Preikestolen Fjellstue (zobacz zdjęcia poniżej). Korzystałem wówczas z zasad wynikających z Allemannsretten, czyli ustawy o rekreacji na świeżym powietrzu. Przepis ten pozwala na bezpłatny i dostępny dla każdego nocleg w odległości minimum 150 m od najbliższych zabudowań, o ile nie trwa dłużej niż dwie noce (powyżej tego czasu należy uzyskać zgodę właściciela terenu). W przypadku terenów górskich nie ma ograniczenia czasowego, ale i tu należy upewnić się czy nie rozbijemy się na terenie, na którym jest to zabronione. Ponad dekadę temu teren, na którym rozbiłem się na nocleg pod namiot nie podlegał żadnym obostrzeniom, choć znajdował się kilkaset metrów od schroniska. Obecnie przed wejściem na ten teren widnieje informacja o zakazie rozbijania się pod namiotem, a nieprzestrzeganie tego zakazu grozi karą w wysokości kilkuset euro.
Jedną z opcji noclegu w tej okolicy jest hotel górski Preikestolen Fjellstue. Myślę jednak, że ceny noclegów w budynku głównym dla wielu z nas są po prostu zbyt wysokie. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że nie ma tu za bardzo innej opcji, może z wyjątkiem nocowania w samym Stavanger lub w pobliskim Jørpeland. Uznałem jednak, że dla mnie najlepszą decyzją będzie nocleg w należącym do kompleksu noclegowego, Hikers Camp, o którym przeczytacie poniżej.
Hikers Camp przy szlaku na Preikestolen
W 2023 roku i tak jak poprzednio, zabrałem ze soba namiot, materac i śpiwór. Bardzo chciałem zobabczyć Stavanger i Preikestolen niemalże dokładnie w taki sam sposób jak 11 lat wcześniej, korzystając z namiotu. Byłem jednak zmuszony tym razem wykupić nocleg w przylegającym do Preikestolen Fjellstue blaszanym namiocie Hiker’s Camp. Niedawno postawiono bliżej linii brzegowej kilkanaście takich „namiotów”, które (co stwierdziłem po 2 noclegach) są świetną opcją noclegową dla osób, które nie chcą wydać „milionów monet” na położony wyżej hotel górski. Każda noc w takim dwuosobowym namiocie kosztowała mnie 362 zł. Jednak nie jest to byle jaki „blaszak”. Wyposażony jest w materac (trzeba mieć ze soba śpiwór), gniazdko elektryczne i mały grzejnik elektryczny oraz wentylator. Każdy obiekt jest zamykany na kod, który otrzymamy od właściciela terenu tuż po tym, jak zostanie już posprzątany po poprzednim najemcy. Możecie lepiej przyjrzeć się jak wygląda to miejsce i zarezerwować go ewentualnie tutaj.
Do dyspozycji Gości przekazano dużą, wspólną dla wszystkich lodówkę, ujęcie wody pitnej, zadaszenie z ławkami i stołami (również są dostępne przy blaszanych namiotach), grill z możliwością dokupienia drewna na ognisko (100 NOK/38 zł). Toalety i prysznice (z ciepłą wodą) są dostępne bezpłatne i znajdują się 100 metrów powyżej tego campu w jednym z budynków należących do Preikestolen Fjellstue.
Tuż przy linii brzegowej, jakieś 200 metrów od obozowiska przycumowano pływającą saunę. Istnieje możliwość wynajęcia na wyłączność całej sauny za 1500 NOK (580 zł). Ten obiekt pływający ma ster i zejście do wody po drabince. Obecnie nie ma jednak możliwości odcumowania sauny i odpłynięcia od pomostu.
Sporty wodne przy jeziorze Revsvatnet
Base Camp przylega do pięknego jeziora Revsvatnet. To świetna okazja do wypożyczenia sprzętu wodnego i poznania tej okolicy z perspektywy wody. Niezbędny sprzęt możecie wypożyczyć w Adventure Center (znajduje się w pasażu naprzeciwko Hikers Cafe). Do wyboru macie między innymi możliwość wypożyczenia:
- kajaka 300 NOK za 2 godziny
- canoe 300 NOK za 2 godziny
- roweru wodnego 400 NOK za 2 godziny
W cenie wypożyczonego sprzętu otrzymujecie kamizelki ratunkowe i wiosła. Odbieracie je w Adventure Center, a kajaki/SUP’y/canoe znajdują się przy brzegu jeziora Revsvatnet. Wystarczy zejść ścieżką w dół, obok Hiker’s Camp.
Jak wygląda teren Base Camp’u?
Jak dotrzeć na Preikestolen?
Choć w tej części artykułu znajdziecie informacje na temat szlaku na ambonę Preikestolen, koniecznie zapoznajcie się też z inną trasą w tej okolicy, która jest również warta przejścia, a którą opisuję poniżej. Zanim wybierzecie się na szlak, polecam Wam zainstalowanie na smartfonie aplikacji Koomot. Znajdziecie w niej mnóstwo propozycji szlaków w okolicach Stavanger i Preikestolen. To najbardziej intuicyjna i pełna różnych praktycznych opcji aplikacja służąca do planowania tras. Dostępna jest w wersji bezpłatnej i płatnej. To co między innymi różni te dwa warianty to możliwość korzystania z niej w wersji offline, co jest szczególnie przydatne w miejscach z problematycznym zasięgiem lub drogą transmisją danych. Planując np. trasę pieszą w okolicach Preikestolen czy w innym miejscu na świecie macie dostęp do śledzenia czasu przejścia szlaku, sprawdzenia przewyższeń na trasie, czy dostępnych ciekawych miejscach po drodze.
Przed wyruszeniem na szlak prowadzący z Base Campu na ambonę Preikestolen (Pulpit Rock) warto odpowiednio się przygotować na zmienną pogodę. Najważniejsze jest odpowiednie obuwie i ochrona przed potencjalnym deszczem. Polecam Wam sprawdzenie prognozy pogody w narzędziu YR, o którym pisałem powyżej i przygotowanie się na potencjalne załamania pogody. W niektórych przypadkach wskazane będzie zakupienie peleryny przeciwdeszczowej. Możecie się w nią zaopatrzeć jeszcze w Polsce, w Stavanger lub w sklepie znajdującym się przy wejściu na szlak.
Początek szlaku znajduje się przy Base Campie. Mnie przejście całej trasy zajęło 3,5 godziny w obie strony.
Preikestolen i Kjerag należą do elitarnego grona narodowych szlaków turystycznych. To dwa kolejne narodowe szlaki turystyczne Norwegii po szlaku Fosseråsa w Geiranger.
Preikestolen odwiedza co roku nawet 300 tysięcy turystów. A to oznacza, że na szlaku może panować tłok. Pamiętajcie o tym wybierając porę roku, a nawet godzinę wyruszenia na szlak.
Możecie zabrać ze soba psa, ale przez cały czas należy go trzymać na smyczy. Odradzam spacer z małymi psami, ponieważ część podejść jest dosyć stroma. Każdy, kto dotrze na słynna ambonę z pewnością powinien docenić ogrom pracy, którą wykonali nepalscy Szerpowie. To właśnie oni brali czynny udział w przygotowywaniu szlaku, wykładając je ogromnymi głazami i układając je w bezpieczny dla turystów sposób.
Lonley Planet wymieniło Preikestolen wśród 10 najwspanialszych punktów widokowych na świecie.
Na trasie sporo turystów, pogoda zmienna, ale ostatecznie na półce skalnej, mimo zmęczenia, ogromna satysfakcja. Widoki niesamowite. Dla osób z lękiem wysokości podejście na skraj „ambony” może być dużym wyzwaniem.
Co zobaczyć jeszcze w okolicy Preikestolen?
Stavanger i Preikestolen to nie jedyne miejsca, które warto zobaczyć w tej części Norwegii. Wystarczy spojrzeć do aplikacji Koomot, aby się przekonać, że jest więcej ciekawych i z pewnością mniej obleganych przez turystów ścieżek w okolicy Base Camp. Jedną nich postanowiłem przejść jeszcze przed powrotem do Stavanger. Zaczyna się tuż przy Base Camp i prowadzi w dużym uproszczeniu wzdłóż brzegu jeziora Revsvatnet. Przejście tej trasy wg. aplikacji powinno zająć niecałe 2 godziny, ale ja dodałem do niej jeszcze jeden punkt, który również i Wam polecam. W sumie spędziłem na tym szlaku ok. 4 godzin i bardzo Wam również polecam odkrycie tych miejsc poza głównym szlakiem. Całą trasę pokazuję Wam w tym zapisanym stories. Niektóre fragmenty tej trasy przypominały mi piękną Alaskę!
Część szlaku prowadzi po nieco podmokłym terenie, dlatego koniecznie musicie mieć dobre buty trekkingowe. Ta część Norwegii jest dosyć skalisa, więc padające tu deszcze nie mają możliwości szybkiego wnikania w glebę. Po drodze miniecie dwa domki. Jeden przy Torsnes gård, a niedaleko znajduje się również niewielka przystań kajakowa Vanncamp z altaną turystyczną. Warto jednak wiedzieć, że często ten teren jest zajęty przez grupy zorganizowane, ponieważ teren ten oficjalnie należy do Preikestolen Base Camp. Polecam Wam również podejście do bardzo fajnego punktu widokowego w pobliżu.
Mam nadzieję, że powyższa relacja z podróży do Stavanger i Preikestolen przyda się Wam w trakcie Waszej podróży. Już wkrótce opublikuję równiez artykuł o Kjeragbolten.
Czy ten artykuł o Stavanger i Preikestolen był dla Ciebie wartościowy? Będę wdzięczny za komentarze poniżej. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji albo masz propozycje/sugestie dotyczące tej relacji, chętnie je poznam. Dzięki Tobie wartość kolejnych artykułów może być jeszcze lepsza.
Chcesz być na bieżąco z kolejnymi relacjami z wyjazdów i poradami? Zapraszam na profil Życie w podróży na Instagramie.
Zapraszam Cię również do zapisania się do Newslettera. Gwarantuję tylko wartościowe treści, żadnego spamu.
Tam w Norwegii nie dotarłam – dopiero w planach mam zachód 🙂
Warto, warto. Sporo jest obecnie tanich lotów do Stavanger. A Preikestolen to już rzut beretem 🙂
Widoki z 'ambony’ robią wrażenie… pięknie tam…
Szczególnie jeśli jeszcze trafi się na prawie bezchmurna pogodę, to już pełnia szczęścia 🙂
Fajnie mieć tak wszystko wyłożone na tacy. Szczególnie koszty, które pomagają zaplanować wszystko tu na miejscu. Rezerwacja jako sposób na dodatkowy zarobek – popieram:)
Dzięki . Sam też lubię relacje, w których szczerze opisane są koszty, bo to pomaga mi ocenić na co będę mógł sobie pozwolić, a z czego niestety zrezygnować 🙂
wow, mistrzostwo z tym budzetem! a widoki- bezcenne! ostatnio tez spedzam doslownie godziny na wyszukiwaniu tanich lotow, mam juz kilka na przyslzy rok, bo po prostu glupio byloby nie brac. ale jakos odkladam na bok norwegie, bo mam wrazenie, ze tanie loty sa tam zawsze, i ze w koncu kiedys tez kupie :p
Widoki faktycznie niesamowite, zwłaszcza dla kogoś z lękiem wysokości, ale czego się nie robi dla wspaniałych wspomnieć. Z drżeniem, ale chyba stanęłabym na tych urwiskach. 🙂
Mam nadzieję, że niedługo uda mi się wyjechać do Norwegii i wtedy skorzystam z Twoich wskazówek 🙂
Norwegia jest wspaniała! Mnie tez udąło się złapac bardzo tanio bilety. Najdroższe w wyjeżdzie do Norwegii było jedzenie. Jest to piękny kraj z bardzo przyjaznymi mieszkańcami.
Choć jestem ciepłolubem to marzy mi się Norwegia ze względu na krajobrazy i naturę. Dlatego zastanawiam się czy na tym Preikestolen’ie zawsze jest tak tłoczno? 🙂
Wejście na ambonę zazwyczaj wiąże się z dużą ilości ą turystów. Polecam wejście bardzo wczesnym rankiem 🙂
Norwegio jest piekna ! Po prostu mowę mię odebrało i nie moge nic więcej powiedzieć. REWELACJA ! :). Fajny i ciekawy oraz przydatny wpis 🙂
Robi wrażenie 🙂 Nie byłem jeszcze w żadnym miejscu Skandynawii, muszę w końcu naprawić niedopatrzenie.
Zauważyłam, że często loty do Skandynawii są po kusząco niskich cenach i potem okazują się najniższą pozycją w budżecie. Leciałam kiedyś do Sztokholmu za 19zł, ale 8zł w dwie strony to chyba rekord. Super wyprawa, chociaż nie odważyłabym się na takie biwakowanie w nieznanym terenie (a szkoda), ale w takim fajnym schronisku z mchem na dachu już tak 🙂
No właśnie to „fajne schronisko z mchem” kosztuje tyle, że zrujnowałoby to od razu mój skromny budżet wyjazdowy. A spanie pod namiotem jest na prawdę fajną przygodą, szczególnie w takich okolicznościach przyrody 🙂
W jaki sposób wyszukałeś/znalazłeś/trafił na ciebie tak tani lot? 🙂
Widzisz ja się już nie pier@#$le w tańcu i nie oglądam na nikogo, nie proszę, nie motywuje do wyjazdu. Robię sam i mam wielkie możliwości dzięki temu. Wiele lat temu dałem sobie spokój z namawianiem innych. Strasznie mnie wkurzało szukanie przez nich ograniczeń, nie możliwości i brak tego entuzjazmu w robieniu przygód. Rób swoje, a sami wiedzeni charyzmą przyjdą. U mnie się tak właśnie dzieje, po ostatnim odpale rowerowym ziomeczki walą drzwiami i oknami żeby robić rajdy! Preikestolen zawsze piękne! Ja swoją przygodę na Ambonie opisałem w sposób liryczny 😛 https://cezarkos.pl/2015/11/24/norwegia-preikestolen-rogaland-stavanger-tolkien-skandynawia/
Mamy więc Czarek identyczne podejście do podróżowania i wcale mi z tym egoizmem nie jest źle 🙂
Na Preikestolen byłem w ubiegłym roku i żałowałem, że nie mogłem zostać na noc. Chętnie bym zobaczyć jak wygląda wieczorem oraz rano po przebudzeniu. Może kiedyś tam wrócę, by to zobaczyć 🙂
I da się podróżować tanio po Norwegii? Da się. Też to praktuję już od 3 lat. 🇳🇴🇳🇴
Nie jest pewnie łatwe podróżowanie z namiotem w bagażu podręczny, ale jak się okazuje, da się 🙂
Bardzo przydatny artykuł. Dokładnie odzwierciedlający kolejne etapy podróży. Przyda się szczególnie tym, którzy podobnie jak ty wybiorą się tam samotnie:] Ja ruszam za kilka dni i jestem ciekawa, jakie wspomnienia stamtąd przywiozę:)
Moją przygodę z Norwegią rozpocząłem właśnie od Stavanger i jego okolic. Była to miłość od pierwszego spojrzenia i myślę nad tym, by ponownie wrócić do Norwegii 🙂
Świetny opis! Niesamowita liczba konkretnych informacji, praktycznych detali. Dzięki temu czuję, że organizacja wyprawy samemu w ten rejon to coś, z czym sobie poradzę 🙂
Wspaniały wpis! Norwegia jest krajem, który warto zobaczyć. Wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia, oraz tras do przejścia. Musimy tylko pamiętać o odpowiedniej odzieży na dany sezon. Zimą bardzo dobrze sprawdzała mi sie wełniana odzież, w której było mi ciepło i bardzo wygodnie, nawet podczas długich spacerów.