SKALNE MIASTA CZECHY Teplice nad Metují I ADRSPACH

Nie ukrywam, była to bardzo wyczekiwana podróż. Już dawno nie poświęciłem tyle czasu na wyszukiwanie informacji w internecie dotyczących celu mojej podróży. Po tygodniu spędzonym w Polsce, na Ziemi Kłodzkiej, byliśmy pewni, że za naszą południową granicą czeka na nas kolejna przygoda. Skalne Miasta, jak sama nazwa wskazuje, to nie jedno, a wiele różnych obszarów w Czechach. W tym artykule poświęcę miejsce na dwa, które miałem okazję zwiedzić. Zobaczycie więc powalające piękno Adršpach oraz siostrzane i nieco mniej popularne, Teplice nad Metují. Położone są na tyle blisko siebie, że  można nawet zaplanować połączenie ich w jedną trasę. To miejsce idealne nie tylko dla osób młodych, czy rodzin z dziećmi. Widziałem również na szlakach sporo osób 50+, które świetnie się czuły na tutejszych trasach przystosowanych do każdego. Do tego doskonała kuchnia, w której można się zakochać. Ile więc czasu poświęcić na zwiedzanie i/lub pobyt w tej okolicy ?

skalne miasta czechy co zwiedzić zobaczyć adrspach teplice

Ja zdecydowanie rekomenduję spędzenie tu co najmniej 2-3 dni, żeby bez pośpiechu nacieszyć się tymi widokami. A zapewniam was, że będziecie pod wrażeniem tego, jak ukształtował się tutejszy teren i przyroda.

Dojazd samochodem do Adršpach i parking

Zakładam, że przyjedziecie tu samochodem. Zaledwie 300 metrów od wejścia na teren skał, można skorzystać z płatnego parkingu. Miejsc parkingowych jest dużo, ale i tak warto pomyśleć nieco wcześniej o tym gdzie pozostawić samochód. Jedna z opcji to przyjechanie tu jak najwcześniej, najlepiej tuż po otwarciu. Płatność za parking uiszczamy w parkomacie, koszt to 200 Kc za dzień.

zwiedzanie adrspach skalne miasta czechy

Druga, wygodniejsza i tańsza opcja, to zakup biletu wstępu oraz miejsca parkingowego przez internet. Jest to możliwe od kwietnia 2021 roku. Na każdym e-bilecie oraz bilecie parkingowym jest umieszczony specjalny kod QR, który służy do szybkiej kontroli przy wejściu do skalnego miasta oraz do otwarcia bramy wjazdowej na parking. Dodatkowym powodem, dla którego warto skorzystać z takiej opcji to fakt, że część parkingów jest zarezerwowana wyłącznie dla kierowców z biletem zakupionym online. Elektroniczny bilet wstępu i bilet parkingowy kupione przez Internet są też tańsze, niż bilety zakupione na miejscu. Na bieżąco zobaczycie też na stronie ilość pozostałych miejsc parkingowych.

parking adrspach ceny

Pociąg Wrocław-Adršpach

To ciekawa alternatywa dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą przyjeżdżać tu samochodem. Pociąg Kolei Dolnośląskich na linii D28 w relacji Wrocław – Adršpach kursują od maja do września, w każdy weekend, a także 1,3,8 maja, 20 czerwca, 5 lipca i 15 sierpnia. Wystarczy wsiąść do pociągu we Wrocławiu Głównym o g. 7:12, a na miejscu w Adršpach będziesz już o 10:12. Wrócisz do Wrocławia pociągiem, który wyjeżdża z Adršpach o godz. 18:45, a na miejsce dotrze o godz. 21:40.

Przykładowe ceny biletów normalnych na przejazd:

  • Wrocław Główny – Adršpach 24,00 zł
  • Wałbrzych Miasto – Adršpach 8,00 zł
  • Jelenia Góra – Adršpach 17,00 zł
  • Dzieci w wieku od 6-15 lat podróżują na podstawie biletów z ulgą handlową 50%  – bilet w relacji  Wrocław Główny – Adršpach 12,00 zł.
  • Dzieci w wieku do 6 lat podróżują bezpłatnie.
  • Bilet na całą trasę można kupić u konduktora oraz w kasach biletowych.

Szczegóły tego połączenia kolejowego i jego rozkład znajdziesz tutaj.

Między Adršpach i Teplicami również regularnie kursuje pociąg, średnio co pół godziny, od 9 do 19.

pociag wrocław adrspach teplice

Adršpach i Teplice – gdzie nocować ?

Polecam skorzystanie z ofert dostępnych na Booking’u. Nam udało się znaleźć świetne miejsce na nocleg na obrzeżach Adršpach. Świetna średnia ocen 9,4/10 oraz przystępna cena jak za tak fajny standard, przekonała nas i mogę wam z czystym sumieniem polecić tę ofertę.

Teplice są położone dosyć blisko od Adršpach, więc raczej nie ma potrzeby szukania dwóch miejsc noclegowych. Szkoda czasu na przeprowadzkę z miejsca na miejsce, lepiej ten czas poświęcić na zwiedzanie.

nocleg adrspach skalne miasta ubytovani

Co i gdzie zjeść w Adršpach ?

Zdaję sobie sprawę z tego, że po całym dniu zwiedzania, zazwyczaj szukamy sposobu na szybkie zaspokojenie głodu. Po przeciwnej stronie parkingu, niedaleko wejścia głównego do skalnego miasta Adršpach, znajduje się pasaż z kilkoma barami typu fast food. Takie miejsca mogą zaspokoić gastronomiczne potrzeby mniej wymagających.

Muszę wam jednak zdradzić, że to właśnie w Adršpach znalazłem jedną z najlepszych restauracji w północnych Czechach, do której serdecznie Was zapraszam. Jedzenie, które się podaje w tutejszej gospodzie Hostinec U Tošováka, to prawdziwa uczta dla każdego podniebienia.

gospodzie Hostinec U Tošováka adrspach co gdzie zjeść skalne miasta czechy

Jedliśmy tu zarówno pieczoną kaczkę z czerwoną kapustą, jak i knedliki z mięskiem i sosem oraz coś, na myśl o czym marzę by tam wrócić ponownie… knedlik z owocami i śmietaną. To było niebo w gębie. Do tego doskonałe piwo. Obsługa mega pozytywna, mimo popularności tego lokalu, bardzo szybko realizuje z uśmiecham zamówienie. Możliwość płatności kartą.

gospodzie Hostinec U Tošováka adrspach co gdzie zjeść skalne miasta czechy kaczka pieczona

gospodzie Hostinec U Tošováka adrspach co gdzie zjeść skalne miasta czechy knedle z mięsem

Zwiedzanie Adršpach – informacje praktyczne

Godziny otwarcia:

adrszpach godziny otwarcia zwiedzania

cennik skały adrspaskie bilety wstępu

Jak widzicie bilety wstępu są tańsze, kiedy zakupicie je wcześniej przez internet. Warto zadbać o to również z powodu limitu osób odwiedzających skalne miasto. Szkoda byłoby ryzykować koniecznością przełożenia terminu zwiedzania tylko dlatego, że nie zakupiliśmy wcześniej biletu i miejsca parkingowego. Poza tym zaoszczędzicie czas, skanując QR kod na bramce wejściowej, bez czekania w kolejce do kasy. Na oficjalnej stronie Skał Adrszpaskich możecie również sprawdzić aktualną liczbę dostępnych biletów online. W trakcie procesu zakupu wystarczy wybrać dzień i godzinę zwiedzania.

co zwiedzić w czechach skalne miasta praktyczne informacje

Toalety

Na całej trasie zwiedzania Skał Adrszpasko-Teplickuch nie ma toalet, dlatego najlepiej skorzystać z toalety przed wejściem na trasę. Publiczne toalety dostępne są przy parkingu, przy wejściu do skalnego miasta oraz w budynku Centrum Informacji Turystycznej.

Czy mogę zabrać ze sobą psa ?

Tak, po uiszczeniu opłaty w wysokości 50,- CZK. Na terenie całego narodowego rezerwatu przyrody pies musi być prowadzony na smyczy.

Czy na trasę możne wejść z rowerem?

Nie, na terenie skalnego miasta Adrszpach obowiązuje zakaz wjazdu na rowerze. Rower można pozostawić w przechowalni na dworcu kolejowym. Przed wejściem do skalnego miasta znajdują się także stojaki na rowery. Osoby

https://zelmotor.com/stromectol-tabletten-kaufen.h

które nie mają kłódki na rower, mogą ją wypożyczyć w Centrum Informacji Turystycznej TIC Adršpašské skály, po opłaceniu zwrotnej kaucji w wysokości 100,- CZK.

Ile zajmie mi czasu zwiedzanie trasy ?

Trasa liczy ok. 3,5 km i na jej przejście dobrze zarezerwować sobie około 3 godziny.

Czy trasa jest dostępna dla wózków z dzieckiem lub osób na wózkach inwalidzkich ?

Cała trasa nie jest dostępna. Równa droga prowadzi tylko przez 1 km do Małego wodospadu, skąd trzeba się wrócić tą samą drogą, ponieważ dalej są już schody.

Kiedy przyjechać do Skalnych miast ?

Skalne miasta Adršpach i Teplice dostępne są dla odwiedzających przez cały rok. Choć my wybraliśmy najbardziej popularny okres letni, wiele zdjęć i opisów dostępnych w internecie pokazuje piękną odsłonę tych miejsc w innych porach roku. Uwielbiam jesień w górach, dlatego moim celem jest ponowna wizyta w tym regionie właśnie wtedy, kiedy liście na drzewach przybierają żółto-czerwone kolory. Jestem pewien, że musi tu być wówczas bardzo pięknie. Dużą zaletą odwiedzenia Adršpach i Teplic poza sezonem jest z pewnością większa swoboda zwiedzania. Znalezienie wolnego terminu w okolicznych pensjonatach również nie będzie stanowiło problemu.

co zwiedzić w północnych czechach skalne miasta z polski blog podróżniczy latem

Zwiedzanie Skalnego Miasta Adršpach

Pamiętam ten moment, kiedy tylko weszliśmy za bramę wejściową. Słoneczny, letni dzień z piękną, wymarzoną pogodą jeszcze bardziej zachęcił w nas chęć do zwiedzania. Wiedziałem już wtedy, że trafiliśmy do wyjątkowego miejsca. Mieliśmy przed sobą prawie 4 km spaceru, i w ciągu ok. 3 godzin co chwilę wyciągaliśmy telefon z kieszeni, żeby zrobić kolejną fotkę tym niesamowitym formacjom skalnym. A przybieraja one niesamowite kształty, zazwyczaj zdecydowanie górując nad prowadzącą nas ścieżką. Zaledwie kilkanaście metrów od wejścia znajduje się największy w tej okolicy zbiornik wodny. W zależności od pory dnia i nasłonecznienia, tutejsza woda mieni się różnymi kolorami, głównie zieleni. Nie trzeba nawet stosować specjalnego filtra, żeby być pod wrażeniem. Kąpiące się przy brzegu kaczki, czy dorodne ryby, zauważone przez nas pod koniec trasy, są dowodem tego, że tutejszym zwierzętom jest tu bardzo dobrze.

jeziorko adrspach skalne miasto czechy zwiedzanie z dziećmi blog podróżniczy

Odbijamy od jeziorka w prawą stronę. Najpierw chcemy przejść trasę zieloną, dłuższą. Potem wrócimy do początku i będziemy podążać niebieskim, okalającym zalew.

Jeśli spojrzycie na poniższą mapkę, dostępną również w wersji interaktywnej na tej stronie, przekonacie się jak ciekawie prowadzi tu trasa zwiedzania. W wersji interaktywnej zauważycie dodatkowo pozaznaczane najciekawsze formacje skalne i poznacie ich opisy (tu wyłącznie w jęz. czeskim), ale posługując się otrzymanym w kasie, drukowanym informatorem w języku polskim, zapoznacie się z tą okolicą. Na mapie zaznaczono również skróty, jeśli zmęczcie się już spacerem, a także dwa dodatkowe wyjścia, jeden między innymi kierujący do Adszpaskiego Zamku.

Żółty szlak, łączący się w pewnym miejscu z zielonym, tworzy tzw. Wilczy wąwóz (cz. Vlčí rokí), ale jak wspomniałem na początku, polecam zwiedzenie każdej z nich niezależnie. Każda zasługuje na poświęcenie jej odpowiedniej ilości czasu. Tym bardziej, że pokonanie dystansu ok. 6km samochodem pomiędzy Adršpach a Teplicami zajmie zaledwie kilka minut.

mapa adrspach skalnego miasta co zobaczyć co zwiedzić czechy
źródło: adrspasskeskaly.cz

Rezerwat stanowi część Gór Stołowych, które po części polskiej tak bardzo nam się spodobał, a które opisałem w artykule o Ziemi Kłodzkiej. „Głowa cukru”, „Kochankowie”, czy „Starosta” to tylko trzy spośród mnóstwa oryginalnych kształtów tutejszych skał. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na tym obszarze jest z pewnością Brama Gotycka (Gotická branka). Została zbudowana w 1839 r. na polecenie tamtejszego właściciela ziemskiego, który pobierał opłaty za wejście. Niech nie zmyli was poniższe zdjęcie. Uchwycenie kadru z bramą bez ludzi nie jest wcale takie proste. W sezonie letnim to miejsce jest odwiedzane przez mnóstwo turystów.

Brama Gotycka adrspach skalne miasto zwiedzanie czech północnych gdzie wyjechać z polski kierunek dla rodzin dziećmi

adrspach i teplice skalne miasta co warto zobaczyć z dziećmi wakacje poza granicą polski

Dalej czeka na was kilka kolejnych, równie ciekawych miejsc. Nam szczególnie spodobał się tzw. Słoniowy Rynek. Tuż przy Gromowym Kamieniu możecie odbić na schody i kierować się do pobliskiego Wielkiego Wodospadu oraz nad sztuczne jeziorko. W okresie poza pandemią można tu było wykupić bilet na tratwę (50 Kc). W towarzystwie flisaków, obdarzonych ogromnnym poczuciem humowu można tu spędzić przyjemnie czas. Atrakcję polecam szczególnie rodzicom z dziećmi.

Po przejściu trasy zielonej, wróciliśmy w miejsce, gdzie łączy się ona z niebieskim szlakiem. To krótszy kawałek, przyjemnie położony tuż przy turkusowym jeziorku. Mimo tego, że zajęło nam to dosłownie nieco ponad godzinę, bardzo nam się spodobało, szczególnie w najwyżej położonym punkcie, z którego rozpościera się fajna panorama na okolicę. Tuż przy zakończeniu szlaku, w zielono-niebieskich odcieniach wody zobaczycie dorodne ryby. Piękne zwieńczenie dnia zwiedzania.

ryby jeziorko adrspach czechy turkusowa woda

Co zwiedzić w Teplicach nad Metují ?

Kolejny dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie części teplickich skalnych miast. Będę z Wami szczery. Po Adršpach nie sądziłem, że spotka nas coś jeszcze lepszego. Tak bardzo byłem więc zaskoczony, kiedy na koniec dnia, wracając na nocleg mówiłem do Ani i Kamila: „To było NIESAMOWITE MIEJSE!”. Zaufajcie mi. Nie warto rezygnować ze zwiedzania tej części regionu. Zakochacie się w tutejszych trasach. Teplickie skały są znacznie rozleglejsze, wyższe i bardziej dzikie. Stanowią najrozleglejszy teren skalny w Czechach, liczący ok. 1800 ha.

Teplice nad Metují zwiedzanie trasy szlaki co zobaczyć z dziećmi czechy

W odróżnieniu od Adršpašskich, które tworzą złożony, wielopoziomowy i rozgałęziony labirynt, Teplické skalý są ukształtowanie głównie w formie długich, uskokowych murów, wyrastających wprost z poziomu terenu, o stosunkowo prostych, strzelistych kształtach, które tworzą system płaskich na dole kanionów. Na obrzeżach kanionów znajduje się kilkanaście wolno stojących baszt skalnych, osiągających blisko 100 m wysokości.

Teplice nad Metují zwiedzanie trasy szlaki co zobaczyć z dziećmi czechy gdzie wyjechać na wakacje bezpieczne kierunki

Podobnie jak w przypadku Adršpach, Teplice również mają dobrze przygotowaną infrastrukturę turystyczną. Podjeżdżamy na parking zlokalizowany tuż przy wejściem na szlak. Pamiętajcie proszę o możliwości zakupu biletów wstępu i parkingu przez internet, ponieważ tutejszy parking jest nieco mniejszy od tego, z którego korzystaliśmy poprzedniego dnia.

Przygotujcie się na dłuższy spacer. Trasa jest długa, ciągnie się przez ok. 6 km, a zwiedzanie jej może zając 3-4 godziny, w zależności od tempa i częstotliwości postojów na fotki. A będzie co fotografować. Alternatywą jest duża pętla, ok. 8 km, dla bardziej wytrwałych.

Teplice nad Metují zwiedzanie trasy szlaki co zobaczyć z dziećmi czechy gdzie wyjechać na wakacje bezpieczne kierunki blog

Już po przejściu kikuset metrów głównym szlakiem, odbijamy ostro pod górę w prawo. Na najwyższy punkt widokowy w okolicy poprowadzą nas, wymagające niezłej kondycji, stalowe schody.

Teplice nad Metují zwiedzanie trasy szlaki co zobaczyć z dziećmi czechy gdzie wyjechać na wakacje bezpieczne kierunki blog zamek strmen

Mimo wszystko, warto wspiąc się na górę. Musicie jednak wiedzieć, że przed ostatnim etapem wejścia na ruiny zamku Střmen, prawdopodobnie przyjdzie wam trochę poczekać w kolejce. Wynika to z tego, że ostatnie kilkadziesiąc schodków to wąstki przesmyk, na wejście przez który czeka zazwyczaj sporo osób, a ruch przebiega tu wahadłowo. Ok. 10 osób może wejść jednocześnie, potem schodzą wszyscy i wchodzi kolejna grupka. Widoki z góry nie powaliły mnie jakoś niesamowicie na kolana, ale i tak nie żałuję, że tu dotarliśmy. Odradzam jednak wejście z małymi dziećmi.

strmen zamek teplice zwiedzanie trasy szlaki co zobaczyć

Po niewielkim zamku, pierwotnie zbudowanego z drewna, nie ma już prawie śladu, pozostał tylko oryginalnie położony, wspomniany punkt widokowy.

Wracamy po metalowych schodach do głównej trasy, która prowadzi nas dalej. Po drodze mijamy ciekawe formacje skalne, przypominające swoim wyglądem różne zwierzęta, np. konia, psa czy pandę.

skalne miasta czechy bezpieczny kierunek wakacyjny z polski 2021

Tuż przy drewnianym domku warto odbić w lewo, gdzie zaczyna się, moim zdaniem, najpiękniejsza część całej dzisiejszej trasy. Jednym z ciekawszych jego punktów jest tzw. Wielki  i Mały Plac Świątynny, do którego prowadzą kręte, skalne ścieżki. Nie lubię wielkich słów, ale tutaj dało się wyczuć jakąś niezwykłą magię tego miejsca. Kierujcie się dalej, a napotkacie na gigantyczne korzenie jednego z powalonych drzew.

teplice nad mietui czechy skalne miasto

korzenie drzewa czechy skalne miasto

Odbijamy w prawo, gdzie dalej prowadzi nas jeszcze piękniejsza trasa. Cały czas nie mogę wyjść z podziwu, że w porównaniu do Adršpach jest tu o wiele mniej turystów. A przecież to miejsce jest absolutnie wyjątkowe. Mijamy wspinacza skałkowego, którego postać ledwo jest widoczna gdzieś wysoko, prawie na samym szczycie jednej ze skał. Pięknie świeci słońce. aż chciałoby się zostać tu jeszcze dłużej.

teplickie skały czechy zwiedzanie wakacje z rodziną z dziećmi

Jednak jest to dosyć długa trasa, co powoduje, że przyspieszamy nieco kroku. Ostatecznie, po kilku godzinach docieramy do parkingu.

Przy wyborze trasy polecam Wam skorzystanie z bezpłatnych aplikacji, polskiej Mapa Turystyczna lub czeskiej Mapy.cz. Obie te aplikacje stanowią świetną pomoc przy planowaniu i realizacji zwiedzania, pokażą wam profil trasy, czas jej przejścia i wasze aktualne położenie, przy włączonej opcji lokalizacji w telefonie. Obie dostępne są również jako aplikacja w telefonie.

Mam nadzieję, że powyższy artykuł przekonał was ostatecznie do odwiedzenia opisywanych przeze mnie, niesamowitych, skalnych miast w Czechach. Zapewniam Was, że podobnie jak ja, wrócicie stąd bardzo zadowoleni. Ja już nie mogę się doczekać kolejnej podróży do pięknych Czech.


Artykuł powstał we współpracy z CzechTourism.

5 4 votes
Article Rating
Zapisz
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
Najstarszy
Najnowszy Najwyżej Oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Darek
1 rok temu

Świetny wpis, wybieramy się tam niebawem. Kilka rad zapisuję od razu 🙂

Michał
1 rok temu

Byłem tam kiedyś i było naprawdę cudownie, mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie mi dane odwiedzić to miejsce ponownie. Swoją drogą to czytam Pana bloga i tak sobie myślę, że może też powinienem założyć stronę www poznań i opisywać swoje podróże, to dobry pomysł, aby przechowywać swoje wspomnienia. Pozdrawiam 🙂

Mikołaj
Mikołaj
8 miesięcy temu
Reply to  Michał

Polecam prowadzenie bloga, aczkolwiek warto też mieć świadomość tego, że zajmuje to sporo czasu. Prowadzę blog prawie 9 lat i mogę coś na ten temat powiedzieć 🙂

Last edited 8 miesięcy temu by Mikołaj