EuropaLizbona PoradnikPortugalia

Lizbona Poradnik

Ten artykuł jest poniekąd suplementem do relacji z podróży do Lizbony. Relacje tę przeczytasz TUTAJ.

 

Lisboa Card

Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy i czasu jest nabycie karty miejskiej LISBOA CARD.

W ramach karty otrzymujecie:

  • Darmowy, nieograniczony transport metrem
  • Darmowe przemieszczanie się autobusami, tramwajami, windami CARRIS.
  • Darmowe połączenie Sintra – Lizbona (stacja Rossio)
  • Linia Cascais – Lizbona (stacja Cais do Sodre)
  • Darmowy wstęp do 25 muzeów, zabytków i atrakcji
  • Do 50% zniżki na usługi lokalne włącznie z atrakcjami kulturalnymi i turystycznymi

 

Lisboa Card

 

Z lotniska w nocy do centrum

Samolot Wizzair’a planowo ląduje o 00:30, a samo wydostanie sie z lotniska zajmuje na prawde sporo czasu. Praktycznie niemozliwe jest dostanie się do metra na czas. ostatni kurs z lotniska które odjeżdza o 00:40. I tak, zamiast poczekać na odjeżdząjący spod lotniska autobus nr. 208, jadący z dworca Oriente aż do dworca Cais do Sodre, m.in przez stację metra Alameda (skrzyżowanie zielonej i czerwonej linii metra), plac Martim Moniz (obok placu Rossio), czy Prac do Comercio.

Godziny odjazdu autobusu 208 z lotniska to:

23.12; 00.12; 00.42; 01.42; 02.42; 03.42; 04.12; 04.42

 

mapa_lotniska

 

Nocleg

Portugalskie hostele mają opinię najlepszych na świecie. Co ciekawe jeden z nich, Yes!Hostel został w 2013r wybrany najlepszym hostelem na świecie. W większości przypadków, ze względu na znaczne różnice w cenach między hotelami a hostelami, warto wybrać hostel. Ma wiele zalet. Dla mnie największą jest zdecydowanie większa szansa na ciekawe interakcje z nocującymi tam gośćmi. Hotel nie daje tylu możliwości.Panuje tu tez zazwyczaj inna atmosfera. W hostelu możecie zawsze wygodnie korzystać z kuchni i samodzielnie przygotowywać posiłki, co dodatkowo zapewnia oszczędności i ponownie daje okazje poznania nowych osób. Jeśli jesteście wrażliwi na chrapanie współlokatorów w nocy, wystarczy pamiętać o zabraniu ze sobą zatyczek do uszu. Przydaje się również niewielka kłódka, na którą zamyka się swoje rzeczy w dostępnych dla gości szafkach. proponuje zabranie z Polski niewielkiej latarki, która umożliwi, szczególnie przy nocnym docieraniu do pokoju, zlokalizowanie swojego łóżka czy wyszukania szczoteczki i pasty do zębów 🙂

Możesz sprawdzić ceny noclegów i zarezerwować je u mnie na stronie w wyszukiwarce noclegów poniżej. Ja otrzymam niewielką prowizję, a Ty masz pewność wyboru najtańszego rozwiązania (wyszukuje w jednym miejscu wszystkie największe serwisy noclegowe, w tym również najpopularniejszy booking.com).
 
 

Bilet łączony Lizbona – Sintra – Cabo da Roca– Cascais – Lizbona

Aby zaoszczędzić czas i pieniądze, a przede wszystkim nie musieć kupować za każdym razem pojedyńczych biletów na przejazdy różnymi środkami transportu ( a nie decydując się na zakup LISBOA CARD) i chcąc pokanać trasę Lizbona – Sintra – Cabo da Roca – Cascais, można zakupić specjalny bilet łączony „Bus&Train”. Koszt takiego biletu to 15€, a upoważnia on do transportu wszystkimi środkami transportu wymionymi w tym tekście w obrębie trasy Lizbona – Sintra – Cabo da Roca – Cascais (pociąg, autobus 403). Można go kupić albo w Lizbonie (na przykład stacja Rossio) lub w Sintrze.

(informacja ta pochodzi z poralu infolizbona.pl, który zawiera szereg praktycznych wskazówek dotyczących podroży do Lizbony).

 

Zdjęcia

Lizbona jest równie piękna, jeśli nie piękniejsza, nocą. Każdy, kto wykonywał zdjęcia po zmroku dobrze wie, jak dużym problemem może okazać się czas naświetlania. Brak statywu jest tutaj dużym utrudnieniem i prowadzi do wykonania niewyraźnych zdjęć. Pewnym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą niewielkiego statywu, np. takiego jak ten. Nie zabiera dużo miejsca, a może przyczynić się do fajnych wspomnień zapisanych na karcie pamięci aparatu.

 

Lizbona pieszo

Bardzo polecam aplikację MAPS.ME, którą można pobrać na smartfona. Pobieramy dokładną mapę offline Portugalii jeszcze w Polsce, otrzymujemy możliwość korzystania z opcji prowadzenia do celu w trybie offline, przy wykorzystaniu GPS’a. To jedna z najlepszych aplikacji tego typu. Nie wydawajmy więc zbędnych pieniędzy na transmisję danych za granicą, tym bardziej że na razie nie należy ona do najtańszych. Warto zaznaczyć na niej jeszcze przed wyjazdem najważniejsze punkty, które chcielibyśmy odwiedzić. Aplikacja bardzo szybko wskaże najwygodniejszą i najszybszą trasę dotarcia w dane miejsce w opcji trasy pieszej lub samochodowej.

 

Jedzenie i picie

Jednym z lepszych i jednocześnie najtańszym miejscem na smaczny obiad jakie odkrytłem w Lizbonie jest Tasquinha do Celeiro. Idealnie położona w centrum.

 

 

Zwróćcie uwagę na ceny: Zupa 1,32€ , Bacalhau Espiritual 6,99€ i wiele innych w świetnych cenach.

 

 

Narodowe danie to Bacalhau czyli suszony dorsz.Owoce morze w każdym wydaniu są dostępne na każdym kroku i są specjalnością tutejszych restauracji. Zupa cachoupa- gęsta zupa z fasoli i mięsa. Zupa z kapusty Caldo Verde- pyszna, kremowa.

 

 

W tutejszych sklepach dostaniecie znakomite ryby w puszkach. Szukajcie tego znaku:

 
Słynne Portugalskie konserwy
Słynne Portugalskie konserwy

Co wypić?

Ginginha – wiśniowa nalewka do kupieniu w wielu miejscach w Lizbonie, np. na placu Rossio w Baixa.

 
Ginginha
Jeśli nie próbowaliście wcześniej, skuście się na pieczone kasztany dostepne na każdym wręcz rogu ulic.
 

No i najważniejszy deser Pasta de nata ! Bez spróbowania tych pysznych babeczek nawet nie ważcie się wracać 🙂

 

 

 

Wracając do tematu kosztów, możesz zaoszczędzić, sprawdzając aktualne, najniższe ceny lotu, noclegu czy wynajmu samochodu w dowolnym miejscu, do którego się wybierasz poprzez poniższe linki:

   

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Zapisz  
Powiadom o