izrael

 

Termin: 1-3.04.2014 r.

Osób uczestniczących w wyjeździe: 1

Koszty:

Pociąg Lublin-Katowice-Lublin 79 zł/os (InterRegio)

Hostel Katowice Centrum (idealna lokalizacja przy dworcu) – 30 zł/os
Bus Katowice-Lotnisko Pyrzowice- Katowice- ok 15 zł (KZK GOP)
Bilet Lotniczy Katowice- Tel Awiw (Ben Gurion Airport)- Katowice 202 zł/os (Wizzair)
(wyłącznie bagaż podręczny do 10 kg)
Tel Awiw- Jeruzalem- Tel Awiw  70 zł/os (Bus, pociąg)- (76 ILS)

Abraham Hostel Jerusalem  140 zł/2 noce/os (160 ILS)

 

Przykładowe ceny:

Falafel – od 6-15 ILS
Woda 0,5l – od 5 ILS
Humus danie – od 20 ILS
Tramwaj Jerozolimski- ok. 9 ILS
Sok pomarańczowy- świeżo wyciskany – od 5-20 ILS

 

Suma kosztów (bez wyżywienia) ok. 530 zł/os

 

Zawsze możesz zaoszczędzić, sprawdzając aktualne, najniższe ceny lotu, noclegu czy wynajmu samochodu w dowolnym miejscu, do którego się wybierasz poprzez poniższe linki:

   

 

Pomysł na Izrael pojawił się w mojej głowie o wiele wcześniej, ale coraz więcej dobrych ofert z Katowic ostatecznie zadecydował. Pewnie wiele osób zapytałoby jaki jest sens jechać na niecałe 3 dni z Lublina przez Katowice do Tel Awiwu. Dla mnie nie był to żaden problem. Sama podróż a nie tylko cel daje mi dużo przyjemności.

Wybrałem podróż pociągiem InterRegio z Lublina do Katowic 31.03.2014 r. za 19 zł w promocji. Wieczorem byłem już na miejscu i po szybkich zakupach- nocleg w hostelu, na prawdę idealnie położonym, tanim (30 zł) i dosyć komfortowym.

Następnego dnia przejazd z centrum Katowic- po poszukiwaniach najtaniej bo za ok 9 zł autobusem KZK GOP z przesiadką w Kamieniu- czas przejazdu ok. 1,5 godziny.

 

Ściana płaczu, a w tle Kopuła na Skale
Ściana płaczu, a w tle Kopuła na Skale

Przylot o ok 20:30 czasu lokalnego i przejazd z lotniska Ben Guriona do Jerusalem Central Bus Station, busem żółto białym linii Nesher (ok 37 zł- 41 ILS). Jeśli Wasze miejsce noclegu jest znacznie oddalone od dworca autobusowego warto przemyśleć opcje nieco droższą z podwiezieniem pod wskazany konkretny adres – za ok 60 zł). Ja wybrałem opcje pieszą bo miałem tylko 20 minut do hostelu. Czytaj również porady na końcu posta.

 

Hostel Jerusalem mieści się w centralnej części jednego z głównych deptaków – Jaffa Street, tuż obok kompleksu sklepowego Ben Yehuda Street.
Pokój 8 osobowy z łazienką ok. 70 zł/noc co jest najlepszą chyba opcją- jakość/ceny w tym regionie. Dostępny również WIFI bezpłatnie na terenie całego hostelu. Pościel, dostęp do 2 komputerów z internetem, proste śniadanie w cenie noclegu.

 

Jerusalem Izrael
Hostel Jerusalem

Wieczorny szybki spacer + pyszny falafel na dobranoc.

 

Jerusalem Izrael
Nowoczesny tramwaj jerozolimski
Jerusalem Izrael
Średniowieczny dowód na silne wpływy religijne i polityczne Jerozolimy
Jerusalem Izrael
Mury starego miasta

Następny dzień zaczynam o ok. 8 rano, teraz już coraz bardziej rzuca się w oczy częsty widok typowych Żydów z kapeluszami, pejsami i ciemnym strojem oraz wszechobecnych żołnierzy, można by rzec nawet- nastolatków. Powszechna służba wojskowa w Izraelu jest obowiązkowa dla wszystkich izraelskich obywateli powyżej 18 roku życia.

 

Jaffa Gate, Jerusalem Izrael
Jaffa Gate – jedna z wielu bram starego miasta
Jerusalem Izrael
Jaffa Gate
Jerusalem Izrael
Wojsko na każdym kroku – tu, przed Lwią Bramą
Jerusalem Izrael
Cmentarz Yeusefiya przy Lwiej bramie

Jerusalem Izrael

 

Mężczyźni służą trzy lata, a kobiety dwa lata. Zaczynam od zwiedzania starego miasta w dzielnicy chrześcijańskiej, przez Via Dolorosę (w dzielnicy muzułmańskiej) do cmentarza muzułmańskiego Yeusefiya (tuż za Lwią bramą), przez Kościół Narodów u stóp Góry Oliwnej, ogród Getsemane, okolice Cerkwi św. Marii Magdaleny, aż do cmentarza żydowskiego i miejsca z którego rozpościera się fantastyczna panorama na dużą część Jeruzalem, szczególnie wzgórza świątynnego.

 

Jerusalem Izrael
Przejście na Wzgórze świątynne z części żydowskiej do muzułmańskiej
Jerusalem Izrael
Zakaz wejścia na Wzgórze Świątynne dla religijnych Żydów

Jerusalem Izrael

 

Powrót przez okolice Ściany Płaczu (warto odnaleźć tu punkt widokowy dokładnie na przeciwko ściany). Ściana Płaczu jest podzielona na 48-metrową część dla mężczyzn i 12-metrową dla kobiet. Kobietom nie wolno na głos odmawiać modlitw, śpiewać, czytać Tory oraz zakładać rytualnego szalu modlitewnego. Czynności te mogą wykonywać tylko mężczyźni. Żydówkom, które złamią powyższe przepisy grozi, nawet obecnie, areszt ze strony policji i atak haredim – ultra ortodoksyjnych żydów.

Stojąc tuż przed sama ściana płaczu widać i słychać bardzo dużą różnicę między częścią przeznaczona dla mężczyzn, a tą dla kobiet. Męska jest głośna i bardziej “teatralna”, kobieca cicha i pokorna. Teraz kieruję się do wzgórza świątynnego, jednego z największych obszarów sakralnych na świecie, znajdującego się obecnie na terenie części muzułmańskiej.

W starożytności na jego terenie znajdowała się Świątynia Jerozolimska, najświętsze miejsce judaizmu. Obecnie na wzgórzu są święte dla muzułmanów: Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa – trzecie najświętsze miejsce islamu. To w kierunku meczetu Al-Aksa wznosili modły muzułmanie zanim Mekka (zachodnia Arabia Saudyjska) stała się głównym centrum islamu. W meczecie może się pomieścić około 5 tys. wiernych. W czasach biblijnych wzgórze nosiło nazwę Moria.

Całość wzgórza jest ogrodzona wysokim murem z piętnastoma bramami i zajmuje jedną szóstą część powierzchni Starej Jerozolimy.

 

Jerusalem Izrael

Jerusalem Izrael
Kopuła na Skale
Jerusalem Izrael
Ściana płaczu- najświętsze miejsce judaizmu

Jedyne wejście dla zwiedzających, niebędących muzułmanami, znajduje się od strony Bramy Gnojnej, po rampie po przejściu kontroli bezpieczeństwa. Wstęp bezpłatny.

 

Jerusalem Izrael
Meczet Al-Aksa
Jerusalem Izrael
Przy ścianie płaczu – najświętsze miejsce judaizmu
Jerusalem Izrael
Modlitwy wetknięte w ściane płaczu
Jerusalem Izrael
Przy ścianie płaczu

Wejście możliwe jest tylko w określonych godzinach. Ja osobiście wchodziłem od 13:30.

Do wnętrza meczetów mogą wejść tylko muzułmanie.

Zwiedzanie starego miasta kończę na najmniejszym kwartale- ormiańskim, do którego udaje się na zewnątrz murów miejskich, przechodząc przez Bramę Dawida w której moim celem było zobaczyć Katedrę św. Jakuba (niestety jest otwarta dla zwiedzających tylko przez pół godziny dziennie).

W południowo-zachodniej części Starego Miasta znajduje się Wzgórze Syjon, gdzie w miejscu, w którym zgodnie z wiarą chrześcijańską Maria spędziła swoją ostatnią noc- ciekawe architektonicznie Opactwo Zaśnięcia Matki Boskiej.

 

Jerusalem Izrael
Opactwo Zaśnięcia Matki Boskiej
Jerusalem Izrael
Część Via Dolorosa
Jerusalem Izrael
Góra Oliwna

Jerusalem Izrael

Brama Damasceńska, Jerusalem Izrael
Brama Damasceńska
Jerusalem Izrael
Stragany miejskie za Brama Damasceńską

Wieczorem powrót do hostelu. Kilkanaście kilometrów na nogach w wysokiej temperaturze powietrza daje się we znaki. Trzeba odpocząć na wieczór.

 

Jerusalem Izrael

Tel Awiv Izrael
Murale

Następnego dnia wstaje rano i jadę z Central Bus Station busem nr. 405 za 19 ILS do Tal Awiwu jest to najtańsza opcja przejazdu.

 

Jeruzalem Izrael
Dworzec w Jeruzalem

Po niecałej godzinie dojeżdżam do nowego centralnego dworca autobusowego w TLV. Budynki w obu tych miastach dworcowych są na prawdę ogromne.

 

Izrael
Murale

Piechotą udaje się do starożytnej Jaffy, co zajmuje mi ok. 40 minut. Starówka, choć mała, jest bardzo ładna.

 

Jaffa Izrael
Jaffa
Jarra Izrael
Jaffa od strony plaży
Jaffa Izrael
Jaffa

Co ważne rozpościera się z tej części fantastyczny widok panoramiczny na wybrzeże samego Tel Awiwu z niezwykłymi plażami ciągnącymi się tuż koło promenady kilometrami.

 

Tel Awiv Izrael
Tel Aviw od strony Jaffy
Tel Awiv Izrael
Tel Aviw od strony Jaffy

Docieram obok muzeum Etzel House na plaże, na której spędzam kilka godzin, spalając się niemiłosiernie jak się później okaże.

 

Tel Awiv Izrael
Etzel House muzeum
Tel Awiv Izrael
Promenada i plaże Tel Aviwu

Tel Awiv Izrael

 

Wracam na lotnisko przez dworzec kolejowy HaShalom (16 ILS).

Kontrola bezpieczeństwa to oddzielny temat w Izraelu.
Na lotnisku Ben Guriona, jak radzą niektórzy należy być co najmniej 3 godziny przed odlotem i ja do tego się stosuję, choć mając bagaż podręczny. Ostatecznie całość odprawy zajmuje około godziny, choć jest to w moim przypadku dość nieprzyjemna godzina.

Dokładny wywiad prowadzony przez bardzo młodą dziewczynę, wydawać by się mogło nastolatkę skutkuje naklejką na paszporcie, 5/6 w skali oceny ryzyka zagrożenia dla bezpieczeństwa Izraela, którą miałem przyjemność otrzymać, a którą poprzedziła seria pytań. 3 pieczątki w paszporcie (jedyne), Tunezji, Maroka i Egiptu nie mogły skończyć się inaczej. Pojawiło się m.in. pytanie o to, jak miały na imię osoby z którymi podróżowałem do Maroka, gdzie w hostelu był przechowywany bagaż i oczywiście czy mam w nim broń. Z resztą postanowili to dokładnie sprawdzić. Ostatecznie skonfiskowali mi statyw bo okazało się ze zdaniem 18- letniej agentki bezpieczeństwa stanowi on poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu Wykonano także badanie elementów bagażu na obecność narkotyków.

Ciekawe jest to że pociąg dojeżdża na terminal 1, z którego trzeba podjechać jeszcze shuttle busem do terminalu nr 3, tam odbywa się wspomniana kontrola, po jej przejściu zawozi nas wewnętrzną częścią lotniska bus ponownie na terminal nr 1 z którego odbywa się wylot. Przylot do Katowic o godzinie 00:30, nocleg na lotnisku a z samego rana, autobusem do Bytomia i z przesiadka w Katowicach wygodnie z pociągu do Lublina.

 

To był krótki ale bardzo pozytywny wyjazd. Nie mogę się doczekać kolejnych. 

 

CIEKAWOSTKI:

Izrael jest 14 razy mniejszy od Polski.

Izrael jest jednym z najbardziej wykształconych krajów na świecie z największą ilością inżynierów, naukowców i doktorów na mieszkańca.

Pod Ścianą Płaczu obowiązuje ściśle przestrzegana segregacja płciowa. Mężczyźni modlą się po lewej stronie, a kobiety po prawej.

Tel Awiw ma 14 km plaż. Plaża Jerozolimska niedaleko meczetu Hasan Bek jest podzielona na część męską i żeńską.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Turyści mogą skorzystać z trzech bezpłatnych pieszych wycieczek po Tel Awiwie z angielskojęzycznym przewodnikiem. O szczegóły należy pytać w wydziale turystyki Urzędu Miejskiego (tel. 03/5218214) albo w biurach informacji turystycznej.

Bardzo przydaje się aplikacja w telefonie, np. na androidzie z mapa offline Izraela. Ja osobiście korzystałem z Izrael Offline Map i bardzo ją sobie chwalę. Świetnie się sprawdzała w połączeniu z GPS’em choć zapewne zwykły Google Maps tez dałby rade offline 

Świetny opis opcji dojazdu z lotniska Tel Awiw Ben Gurion do Central Bus Station w Jerozolimie w FILMIKU.

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Będę wdzięczny za komentarze poniżej. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji albo masz propozycje/sugestie dotyczące tej relacji, chętnie je poznam. Dzięki Tobie wartość kolejnych artykułów może być jeszcze lepsza.

Chcesz być na bieżąco z kolejnymi relacjami z wyjazdów i poradami? Zapraszam na profil Życie w podróży na Facebook’u.

Zapraszam Cię również do zapisania się do Newslettera. Gwarantuję tylko wartościowe treści, żadnego spamu.

 


 • Kinga Perzyńska

  Lubie takie niskobudżetowe podróżowanie, sama w tym roku niskokosztowo zwiedziłam kilka krajów. Świetna relacja i fajna cena:) Pozdrawiam

  • Dziękuje i zapraszam na kolejne relacje z podróży 🙂 A jakie miejsce z tych zwiedzonych w tym roku przez Ciebie najbardziej polecasz? 🙂

   • Kinga Perzyńska

    Zahaczylam tez o Malte:) Oj mogłabym opowiadac i opowiadac, a tow końcu Twój blog:D Będę tu częstym gościem:D

    • Zdążyłem przeczytać Twoją odpowiedź jeszcze przed edycją 🙂 Piękna i mroźna ta Szkocja. Moim pierwszym marzeniem podróżniczym były własnie Hybrydy Wewnętrzne. Jak na ironię, nie miałem jeszcze okazji tam być. Głównie odstrasza mnie tamtejsza pogoda 😉 Jeśli pozwolisz, wrzucę link do Twojego artykułu, bo piekne to miejsce: http://greymouseland.com.pl/2016/07/isle-of-skye/

     • Kinga Perzyńska

      Jasne:) piękne piękne, ale mało znane, no i klimat zniechęca. My traflismy w marcu na 20 stopni, jedynie w nocy bylo zero:) Ale nie padalo! Cud, pogodowy cud, jak mawiali tubylcy.

 • nawylocie

  W Izraelu byliśmy 8 lat temu “za szczeniaka”, nie było więc poważnych rozkmin życiowych, a głupkowate akcje w stylu chodzenia w arafatkach po Jerozolimie. Pamiętam piekielny upał na Mosadzie, czytanie gazety w Morzu Martwym i winnice Yarden. Fantastyczne miejsce. Wrócimy tam na pewno. Pozdrawiamy!

  • Będzie okazja do powrótu i pozwiedzania kolejnej ciekawej części Izraela, tym bardziej, że pojawiły się już w Wizz’ie loty z Warszawy do Ovdy (Eilat) w dobrej cenie 🙂

 • Wspaniała wyprawa! Już kilka razy czytałam o tej damskiej i męskiej części ściany płaczu. Podróżniczki są tym podziałem zazwyczaj rozczarowane. No i wojsko na każdym kroku też robi wrażenie. A w tej skali 5/6 to już prawie najwyższa nota “niebezpieczności”?

  • Muszę przyznać, że możliwośc podejścia nieco bliżej do modlących sie przy ścianie Żydów jest ogromnym plusem. Do pewnego stopnia oczywiście, pamiętając o tym, że modlitwa jest jednak bardzo intymnym przeżyciem i nie chciałbym też za bardzo w nią ingerować swoim aparatem. Atmosfera jest wyjątkowa w tym miejscu, dlatego bardzo warto odwiedzic to miejsce 🙂 Judyta, a widziałaś też sporo kobiet- żołnierzy na ulicach?

 • Byliśmy i z pewnością tam wrócimy! Fajny przewodnik i zdjęcia 🙂

 • 100% zgody zawsze warto, nawet na 3 dni. To co zostaje to tony wspomnień ze zdjęciami (tych dziś nie przeliczamy już na kilogramy tylko na GB) Ciekawa wyprawa za rozsądną cenę. Zawsze chetnie.

 • Chętnie odwiedziłabym znowu Izrael. Byłam tam jakoś w szkole podstawowej i pamietam jak przez mgłę. 🙂 Jerozolima była piękna, ale najbardziej pamiętam wielbłąda na Górze Oliwnej 😉 i przejazd przez pustynie do morza Martwego 😉 Troche w głowie zostało z rzeki Jordan i z Haify, troskę też z Aszdod – ale to takie strzępki, wyrwane kadry z dziecięcej pamięci. 🙂 A – no i co wieczór w porcie było słychać strzały.

 • Magdalena Jakubowska

  Izrael i jego bezdroża oraz pływanie, a raczej unoszenie się na wodzie w tym przypadku, w Morzu Martwym również znajdują się na mojej liście miejsc do odwiedzenia 😉 jak można się domyślić, jest ona baaardzo długa. Niemniej, Izrael kusi mnie przede wszystkim ze względu na odmienność od europejskiego styly życia i kontrowersje, jakie budzi. Mam nadzieję, że uda mi się niedługo przekonać na własne oczy, ile w tym wszystkim, co mówi się publicznie, jest prawdą.

  • Witaj @disqus_B82arj76YN:disqus 🙂 Gratuję wygranej w konkursie 🙂 Proszę Cię o kontakt na adres kontakt@zyciewpodrozy.pl z podaniem Twoich danych do wysyłki nagrody w postaci przewodnika po Izraelu. Miłej lektury i co ważniejsze okazji do wykorzystania informacji w niej zawartej przy zwiedzaniu Izraela:)

 • Magda Delkowska

  Izrael wciąż na mojej liście 🙂 Tylko mam odwieczny dylemat co zobaczyć najpierw- Izrael czy Iran ?:)

 • Ziemia Święta to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Zawsze chciałam zobaczyć te wszystkie wymienione przez Ciebie miejsca. Mam nadzieje, że w końcu uda mi sie zaplanować tam pobyt . 🙂

 • Fantastyczne zdjęcia, tel Awiw ma w sobie coś magnetyzującego, muszę się tam w końcu wybrać 🙂

 • Estera

  Witam

  Mam trzy pytanka dotyczące podróżowania po Izraelu.

  Lecę z chłopakiem do Izraela w październiku. Na lotnisku w Tel Aviv
  lądujemy o 21:30 czy po przylocie uda nam się dotrzeć autobusem do
  centrum Tel Avivu?

  Marzę o tym żeby zobaczyć Jerozolimę po zmroku z Góry Oliwnej ale
  noclegi mamy zapewnione w Tel Aviv, o której najpóźniej kursują autobusy
  z Jerozolimy do Tel Aviv?

  A trzecie pytanie, gdzie najkorzystniej kupić szekle?

  Pozdrawiam

 • Karol

  Witam ,

  wlasnie zabukowalismy lot do Eilat za cale 20 € za osobe w dwie strony, i tak jak Ty lecimy na pare dni, od piatku do poniedzialku w lutym 🙂 dzieki za informacje!

  pozdrawiam

  Karol

 • Aleksandra Taskin

  Bardzo lubię takie wpisy. Krótko i na temat 🙂
  Jestem ciekawa jaką ja bym dostała naklejkę, jakby zobaczyli w moim paszporcie pieczątki z Iranu (2 razy) Egiptu, Maroka, Algierii, Syrii, Jordanii i Tunezji 😉

 • Dopiero co odwiedziłam Izrael i z pewnością muszę tam wrócić. To było takie pierwsze liźnięcie tematu. Czuję, że mam tam jeszcze wiele do zobaczenia 🙂 Jerozolima wciągnęła mnie, przyznaję 🙂

  • To faktycznie moje niefortunne określenie roli osoby zajmującej się prowadzeniem wywiadu- “agent bezpieczeństwa” nie jest to chyba idealną nazwą. Statyw, a dokładniej rodzaj składanego kija do selfie zabrali mi z podręcznego, bo tylko taki bagaż miałem w trakcie tej podróży. Mimo wszystko bardzo miło wspominam ten wyjazd. Aktualnie pewnie trochę bym się wstrzymał z decyzją dojazdu, czekając na uspokojenie nastrojów w tej części Izraela.

 • sekulada.com

  OMG! Podoba mi się bardzo! I pomyśleć, że nigdy mi nie przeszło przez myśl, aby wybrać się do Izraela. Zastanawiają mnie kwestie bezpieczeństwa i możliwości podróży do innych miejsc z Tel Awiwu, np.: do Jordanii (Petry). Wiesz coś na ten temat może?

  • Osobiście wstrzymałbym się teraz z wyjazdem ze względu na dość niestabilną sytuację związaną z bezpieczeństwem w tym regionie.

 • Temat dla mnie bardzo na czasie, bo już 27.12 lecę do Tel Avivu. Pierwsze dwa noclegi zarezerwowaliśmy w Jerozolimie (airbnb), póki co ich nie odwołuję, zobaczymy jak rozwinie się sytuacja. Zapisuję Twój post i wykorzystam go przy planowaniu 🙂